יום שני , מרץ 30 2020
Home / כללי / בואו נדבר על זה: האלמנה מאת פיונה ברטון
האלמנה מאת פיונה ברטון

בואו נדבר על זה: האלמנה מאת פיונה ברטון

   לא במקרה בחרו מוציאי הגירסה העברית של "האלמנה" להדפיס על כריכת הספר את ההשוואה ל"נעלמת", רב מכר בינלאומי שהפך לסרט שובר קופות ולתופעה כלל עולמית.

 

יש קווי דימיון רבים בין עלילת "האלמנה" לעלילת "נעלמת" עם כמה הבדלים:  קודם כל האורך. "האלמנה" קצר יותר והקריאה לכן מהירה יותר.

 

ושנית, כאשר כל המסכות מתגלות, ואנו מגיעים לסופו של הסיפור, ב"נעלמת" חשנו שכולם עבדו עלינו כמעט מהרגע הראשון בכוונה תחילה.

 

ב"האלמנה" נדמה שהתהליך שעוברת גיבורת הספר, ג'ין, הוא תהליך פסיכולוגי מורכב יותר.

 

שהחומות שבנתה סביב עצמה וסביב הסיפור האמיתי שבמרכז הספר- היעלמותה של בלה הקטנה- הן חומות שהסתירו גם ממנה, לפחות מהחלק המודע במוחה, את האמת.

 

"האלמנה" נע בין כמה קווי זמנים.

 

ההווה הוא ימים אחדים לאחר מות גלן, בעלה של ג'ין בתאונת דרכים ביזארית. קו העלילה הזה מסופר מנקודת מבטה של ג'ין בגוף ראשון, וכן מנקודת מבטה של העיתונאית קייט ווטרס, שמגיעה לביתה של ג'ין ומצליחה להתחבב עליה כדי לדובב אותה ולראיין אותה בלעדית.

 

מהר מאוד אנחנו מבינים שלא סתם העיתונאים מתעניינים במותו של גלן ובמה שעובר על אלמנתו. גלן היה החשוד המרכזי בסיפור היעלמותה של הפעוטה בלה, סיפור שאירע לפני כארבע שנים, ומעולם לא הגיע לכדי סיום. גופתה של בלה לא התגלתה עד עצם היום הזה, והריאיות נגד גלן היו ריאיות נסיבתיות בלבד, שלא איפשרו להעניש אותו על מעשיו, אם אכן ביצע אותם.

 

בניגוד לספרי מתח אחרים, התיאור של גלן שעולה לאט לאט מדפי הספר מסיר אצל הקורא במהירות יחסית את הספקות באשר לאשמתו.

 

השאלה שנותרת פתוחה לאחר מותו, היא מה יודעת האלמנה ג'ין, והאם המוות של גלן סותם את הגולל על הסיכוי למצוא את בלה הקטנה.

 

כבר בעמודים הראשונים של הספר מתברר שגלן שלט בכל פרט ופרט מחייה של ג'ין. היא הכירה אותו כשהייתה צעירה, בת 17 בסך הכל, נערה פשוטה שהוקסמה מהגבר שנכנס לחייה. הוא הוקסם בעיקר מפשטותה ומכך שזיהה במהירות שיוכל לעצב את חייה כרצונו ולגרום לה למעשה לשרת אותו.

 

גלן הוא טיפוס שתלטני, אבל ממש לא מצליח בחייו האישיים. הוא מפוטר מעבודתו בבנק בנסיבות עלומות, מפנטז בקול על עסק פרטי שיפתח ויהפוך אותו ואת ג'ין למיליונרים, אבל בפועל עובד כנהג שליחויות, שאינו מרבה לשתף את רעייתו בקורותיו. היא עובדת כספרית וכמשרתת האישית שלו כשהוא מגיע הביתה.

 

יש בחייהם חור גדול- הם אינם מצליחים להיכנס להיריון, ובסופו של דבר מתברר שהאשמה היא בגלן ולא בג'ין. ואז גם נכנס לתמונה סיפור היעלמותה של בלה, והקישור שמתבצע לגלן מגיע שבועות ארוכים לאחר שבלה מוכרזת כנעדרת.

 

מה עושה ג'ין בתקופה הזאת? בטכניקה סיפורית שמזכירה מאוד את "נעלמת" אנחנו נחשפים לאט לאט, בהתאם לכוונה של המספרת, לעוד ועוד סודות מחיי גלן וג'ין. אנו מגלים שגלן אהב לבלות שעות ארוכות מול המחשב בעשיית דברים לא ברורים, אנחנו מגלים שכמיהתה של ג'ין לילד כמעט והעבירה אותה על דעתה.

 

את המוזרויות של גלן ג'ין מעדיפה בהתחלה לפטור כ"השטויות שלו", אבל בהמשך היא מתחילה לחשוד.

 

אלא שהקורא מבין שגם ג'ין חשודה. אם לא במעשה, אז אולי בהעלמת עין ואולי בידיעה.

 

העלילה נפרשת כאמור גם בגוף ראשון, מבעד לעיניה היודעות יותר מכפי שהן מספרות של ג'ין, וגם מבעד לעיניה של העיתונאית קייט ווטרס.

 

גם בלש המשטרה שמלווה את תיק ההיעלמות של בלה ומשוכנע שגלן הוא הפושע מצטרף לסיפור בשלב די מוקדם, ומוסיף לו את הנופך של החקירה הסיזיפית של המשטרה עד לחשיפת רמזים וגילוי האמת.

 

הספר אינו חף מקלישאות- העיתונאית האינטליגנטית שלא תעצור באדום כדי להשיג סיפור, העיתונות הצהובה של אנגליה שמקדשת את סיפורי הקורבנות ועוד יותר מכך את סיפורי מבצעי הפשעים ובנות זוגם, וכמובן הבלש המיוסר שתיק היעלמותה של ילדה קטנה משפיע על חייו ועל עבודתו.

 

אבל הטכניקה שבה משתמשת הסופרת, במעבר בין הזמנים ובין גוף ראשון לשלישי, כדי לחשוף את פרטי הסיפור לאט לאט במלואם, ולשלב בין ההווה לעבר, עובדת, והתוצאה היא ספר שנקרא בשטף ובמהירות.

 

וכאמור, גם אם בשלב מוקדם מאוד הקורא מנחש מיהו הפושע האמיתי, הדרך שהוא עובר עם גיבורי הספר עד לחשיפת האמת מרתקת.

 

בהחלט מומלץ 

Check Also

בואו נדבר על זה: סמוך על סול עונה 5 פרק 6

ווקסלר נגד גודמן. לכאורה כותרת הפרק מסגירה את מה שיקרה בסופו. אבל בעצם, די ברור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.