יום ראשון , ספטמבר 25 2022
איסטנבול - תל אביב, מאת ינון מועלם

איסטנבול – תל אביב

ספר חדש בהוצאת "פרדס"

בימים שבהם הכול בוער מאקטואליה ורחובות איסטנבול מלאים בעצרות המונים

המריעים לנשיא אדואן

יוצא לאור ספרו החדש של המוזיקאי

ינון מועלם

איסטנבול – תל אביב

                                                                   216 עמ' * 69 ש"ח

ב-17 בספטמבר 2002 מחליט ינון מועלם, מלחין ואמן כלי הקשה מזרחיים, בן להורים ממוצא עיראקי, לעזוב את ביתו שבשכונת נווה צדק בתל אביב ולעקור לאיסטנבול. לאחר התלבטויות והתחבטויות, הוא אורז את ביתו ועם ארגז של כלי נגינה, מזוודה אחת וגב תפוס מחרדה, הוא נוסע לתורכיה על מנת ללמוד נגינה בעוד תורכי אצל אחד מנגני העוד הידועים בתורכיה ומשם לצאת למסע מוזיקלי ואישי מיוחד במינו.

בתורכיה, ינון מצטרף להרכב מוזיקלי שמנגן עבור משרד התרבות התורכי. הוא מופיע בביקורים ממלכתיים של ממשלת תורכיה, משתתף כסולן בתזמורת פילהרמונית בין-לאומית, מוציא לאור שישה אלבומים של יצירותיו, ומתאהב בדילק התורכייה, לימים אישתו. בעיצומו של משבר מדיני חריף בין ישראל ותורכיה, ינון מקבל על עצמו את תפקיד נספח התרבות הישראלי בתורכיה.

ינון, בכתיבתו הכנה והריאליסטית, חולק עם קוראיו את חוויית החיים בין שתי מדינות השרויות בקונפליקט מדיני-דתי-תרבותי, ומשתף את הקורא בעולמו המורכב של מוזיקאי רגיש, שחייו ויצירתו חצויים בין שתי ארצות, שתי תרבויות. איסטנבול – תל אביב הוא סיפור חייו האישי, הרוחני והמוזיקלי של ינון, מאז המעבר לתורכיה ועד היום.

ינון מועלם, בעל תואר בוגר בתקשורת, הוא מוזיקאי ישראלי החי עם משפחתו בתורכיה. הוא הוציא לאור שמונה אלבומים מפרי יצירותיו. חלק מהמוזיקה הזו נמצא בסיפור וכמובן שהסיפור נמצא במוזיקה. כמו כן,שימש ינון כנספח התרבות של ישראל בתורכיה בשנים 2011-2014. ינון מגיש את תוכנית מוזיקת העולם "צלילי הים התיכון" בערוץ הרדיו הפתוח באיסטנבול ומנהל אומנותית את פסטיבל כלי ההקשה הבין לאומי "צלילי הקצב".

בסופו של הספר ניתן למצוא את רשימת השירים המהווה מעין "פס קול" לספר, וכן להקשיב להם באתר שלו www.yinonmuallem.com   בדף "איסטנבול-תל אביב".

מן הביקורת:

"ינון מועלם הוא אחד המוזיקאים הכי מרשימים שפגשתי מעודי. המוזיקה שלו מסמלת את כל מה שטוב ביחסי ישראל-תורכיה" בני ציפר, 2012

"ינון מועלם בונה גשרים על מים סוערים. היצירה שלו מחברת באהבה בין תרבויות הים התיכון" רוני סומק, 2014

" מפגש הלבבות הוא אלבום נפלא. מומלץ לכל אחד להקשיב לו בכדי להבין מה קורה כשאתה חוצה גבולות ושובר חומות" מגזין סונגליינס, בריטניה, מאי 2016

"אם עתיד האנושות היה נקבע לפי המהלכים של המוזיקאי ינון מועלם – היה שורר בעולם שלום קוסמי" יוסי חרסונסקי,  מאי 2016

 

יש לבדוק גם

ניצנה

ניצנה רומן מאת: אביחי אורן הוצאת פרדס ***** 336 עמודים, 88 ₪   1948, מדבר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.