יום שלישי , מאי 11 2021

ספטמבר בערוץ ההיסטוריה

 

ספטמבר 2016 בערוץ ההיסטוריה

 

"15 שנה ל-11/9 ערב שידורים מיוחד" יום ראשון, 11 בספטמבר החל משעה 21:00

 

ב-11/9/2001, תקף ארגון הטרור האיסלמי "אל קעידה" את מרכז הסחר העולמי והפנטגון בפיגוע הטרור הגדול בתולדות ארה"ב. ערוץ ההיסטוריה יקדיש את שידוריו בערב יום ראשון, ה-11 בספטמבר, לציון 15 שנה למתקפת הטרור הדרמטית ששינתה את פני העולם ואת מהלך ההיסטוריה, וישדר בבכורה שני סרטי תעודה העוסקים באירועי ה-11/9: "102 דקות ששינו את אמריקה: 15 שנה אחרי" – גרסה עדכנית ומורחבת לספיישל זוכה ה"אמי" של ערוץ ההיסטוריה, ו"11 בספטמבר: 15 שנה אחרי" – תעודה החושפת סיפורים ועדויות שטרם נראו, על אירועי אותו יום.

 

"60 יום בפנים" – עונה שנייה ימי חמישי בשעה 22:30 החל מ-29 בספטמבר. עונה חדשה בבכורה!

 

עונה שנייה לסדרה המרתקת ועוצרת הנשימה, המתעדת פרויקט ראשון מסוגו בהיסטוריה, במסגרתו שמונה אזרחים חפים מפשע מתחזים למשך 60 ימים לאסירים באחד ממתקני הכליאה הקשוחים ביותר בארה"ב, כאשר לא האסירים ולא הסוהרים, יודעים את הסוד שלהם. הסדרה הממכרת שזכתה לביקורות מהללות ולהצלחה מסחררת בארה"ב, הפכה לדוקו-ריאליטי הנצפה ביותר בכבלים כבר בעונתה הראשונה.

 

"די.בי. קופר – תיק סגור?" ימי חמישי, 15 ו-22 בספטמבר בשעה 21:45. דוקו בן שני חלקים בבכורה!

 

אחת מפרשיות הפשע המפורסמות ביותר בהיסטוריה של ארה"ב; דמותו של די.בי. קופר, "שודד השחקים" האגדי שמעולם לא נתפס, כבר הפכה לחלק מהתרבות האמריקאית. התעודה המרתקת, בת שני חלקים, יורדת לעומק התעלומה שמציתה את הדמיון האמריקני קרוב לחצי יובל. עד היום השאלות שעלו מרגע בו צנח ממטוס נוסעים אותו חטף בנובמבר 1971 נותרו זהות: מי היה די. בי. קופר? האם הוא בכלל שרד את הצניחה באותו לילה דרמטי?

 

"ענתיקות על הדרך" – עונה עשירית ימי שני בשעה 21:45, החל מ-5 בספטמבר. בכורה!

 

מייק וולף ופרנק פריץ, ממשיכים לחרוש את ארה"ב לאורכה ולרוחבה המלוא המרץ בחיפוש אחר המציאה הבאה, בפרקים חדשים של סדרת הלהיט. בין עלילותיהם העונה: בטקסס, הצמד עובר על אוסף פריטים נרחב של איש עסקים מסתורי המסתגר בקנאות מן העולם. בפרבר של יוסטון, השניים מברקים בבית מלא פריטים ישנים – מייק מתלהב שם מפוסטרים ישנים של התנועה לזכויות האזרח, ואילו פרנק מפריט נדיר ביותר מעידן המירוץ לחלל.

 

"היסטוריה למכירה" – פרקים חדשים! ימי שני בשעה 22:30, החל מ-5 בספטמבר  בכורה!

 

הכוכבים הגדולים של ערוץ ההיסטוריה, צ'אמלי והגברים לבית הריסון – ריק, קורי ו"הזקן", חוזרים בפרקים חדשים על מעללי חנות המשכון לאס וגאס. בין הפריטים למכירה בפרקים החדשים: מכתב נדיר בחתימת נפוליאון בונפרטה, מטבע רומי משנת 44 לפני הספירה, הנושא את דיוקנו של יוליוס קיסר, אופנוע צבאי סיני משנות החמישים של המאה שעברה, חרב של גנרל ממלחמת האזרחים האמריקנית,וסיכה רשמית מאולימפיאדת 1936 שנערכה בברלין.

 

חגיגת מרתונים – חמש סדרות יזכו למרתון שידורים חגיגי החודש:

 

"הימים האחרונים של הנאצים": יום שישי, 2 בספטמבר החל מ-21:10

"מלחמות העולם": יום שבת, 3 בספטמבר החל משעה 21:10

"חידושי העולם העתיק": ימים שישי ושבת, 10-9 בספטמבר, החל משעה 21:10

"האוצר האבוד של הטמפלרים": ימים שישי ושבת, 17-16 בספטמבר, החל משעה 21:10

"לצוד את היטלר": ימים שישי ושבת, 30 בספטמבר-1 באוקטובר, החל משעה 21:10

 

כמו כן, נציין את האירועים והמועדים הבאים, החלים בחודש ספטמבר:  

 

77 שנה לפרוץ מלחמת העולם השניה, 44 שנה לרצח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 197,     ו-76 שנה לבליץ האווירי של גרמניה על לונדון.

 

15 שנה למתקפת ה- 11/9 >> ערב שידורים מיוחד

יום ראשון, 11 בספטמבר, שידורים מיוחדים החל מהשעה 21:00

ב-11/9/2001 תקף ארגון הטרור האיסלמי "אל קעידה" את מרכז הסחר העולמי והפנטגון בפיגוע הטרור הגדול בתולדות ארה"ב. ערוץ ההיסטוריה יקדיש את שידוריו בערב יום ראשון, ה-11 בספטמבר, לציון 15 שנה למתקפת הטרור הדרמטית ששינתה את פני העולם ואת מהלך ההיסטוריה.

 

המתקפה של ארגון הטרור האיסלמי "אל-קעידה" על יעדים אסטרטגיים בלב ארה"ב ב-11 בספטמבר 2001, גבתה את חייהם של אלפי קורבנות, החריבה את מרכז הסחר העולמי בניו-יורק, פגעה בבניין הפנטגון בוושינגטון והפכה את המלחמה בטרור לנושא בעל חשיבות עליונה בכל העולם.

 

ארה"ב עברה טראומה שלא הייתה כדוגמתה מאז התקיפה על פרל הרבור. הממשל האמריקאי בראשות הנשיא ג'ורג' וו. בוש, ניצל את הפניקה שבה היו נתונים אזרחי המדינה שנחשבה לבלתי-פגיעה, החמיר את נהלי הבטיחות והאבטחה בכל שדות התעופה והנמלים, ונקט בצעדים שנויים במחלוקת בתחום חרויות הפרט וזכויות האזרח כדי לנסות ולאתר בכל דרך אפשרות תאי טרור "רדומים" ברחבי ארה"ב, כדי למנוע מתקפות נוספות.

 

כמו כן, ארה"ב יצאה לשתי מלחמות אזוריות, תחילה באפגניסטן, במטרה לחסל את ארגון "אל קעידה" ואת שלטון הטליבן, וב-2003 פלשה לעיראק, תחת נסיבות שנויות במחלוקת. עד היום ממשיכה ארה"ב להקיז דם בשתי החזיתות הללו; אמנם "ראשי הנחש" – אוסמה בן לאדן מנהיג אל-קעידה וסדאם חוסיין נשיא עיראק, נלכדו וכבר אינם בין החיים, אך האזור כולו נכנס למעגל של סחרור וחוסר יציבות שסופו לא נראה באופק.


 

102 דקות ששינו את אמריקה: 15 שנה אחרי /

102  Minutes That Changed America: 15th Anniversary

יום ראשון, 11 בספטמבר, ב-22:30. דוקו בכורה!

שידורים נוספים: 12/9 ב-17:30, 13/9 ב-23:15, שישי, 16/9 ב-22:30 ושבת, 17/9 ב-14:30

גרסה עדכנית ומורחבת לספיישל זוכה פרס ה"אמי" – "102 דקות ששינו את אמריקה", בהפקת היוצרים האחראים לתעודה המקורית, שהמשיכו ללקט סיפורים ועדויות הקשורות ליום ששינה את אמריקה לעד. הגירסה החדשה כוללת 18 דקות נוספות, החושפות מידע חדש ומעניקות הקשר רחב יותר לחומר הגלם רב-העוצמה על המתועד על המרקע, וראיונות עם אנשים שהונצחו בפוטאג' המקורי של "102 דקות ששינו את אמריקה", לרבות אשה שראתה בסרט המקורי, כאשר שודר לראשונה, את אביה (שהיה שוטר במשטרת ניו-יורק) בפעם האחרונה.

 

עם התרחש האירועים הדרמטיים בניו-יורק ב-11 בספטמבר 2001, היו אנשים שנכנסו להלם, היו כאלו שחשו לסייע לפצועים, ורבים פשוט נסו על נפשם כדי להימלט מהאסון שהלך ותפח למימדים חסרי תקדים. והיו כאלו שלקחו ליד מצלמת וידאו. חרף הכאוס והסכנה שאחזו ברחובות העיר, אנשים רבים המשיכו לצלם לאורך כל אותה יממה בלתי נשכחת. התעודה כוללת קטעי וידאו מלמעלה מ-100 מקורות שונים, ערוכים בקפידה על-פי סדר כרונולוגי, כש-102 הדקות מתייחסות לזמן שבין ההתנגשות במגדל הראשון של מרכז הסחר העולמי לבין התמוטטות המגדל השני. זהו תיעוד בעל ערך היסטורי לדורות הבאים.

 

ללא קריינות או דברי פרשנות במהלכו, הספיישל מורכב מקטעי וידאו שצילמו חובבים לצד קטעי וידאו מקצועיים, מעניקים לצופים חוויה רגשית חזקה ביותר. זהו תיעוד שמצליח להביא את האירועים ההיסטוריים של אותו בוקר כפי שחוו אותם האנשים במקום, וללכוד את האווירה ששררה בעיר באותם רגעים; החל מההלם הראשוני של האנשים שראו כיצד שני מטוסים מסוגלים להתרסק והפיל את מגדלי התאומים, ועד להכרה המצמררת שאמריקה נמצאת תחת מתקפה. הפקת הסרט נמשכה למעלה משנה. צוות ההפקה צפה בלמעלה מ-500 שעות של צילומי וידאו מקצועיים וחובבים, והאזין ללמעלה מ-30 שעות של הקלטות אודיו של המשטרה, שירותי הכבאות ושיחות למוקד 911 של העיר ניו-יורק. מאמצי ההפקה להשיג כמה שיותר קטעי וידאו אותנטיים מאזרחים, כללו הקרנת סרטון וידאו קצר ב"יו טיוב", ותליית עלונים בבאטרי פארק.

 

11 בספטמבר: 15 שנה אחרי /  15 Septembers Later

יום ראשון, 11 בספטמבר, בשעה 21:00. דוקו בכורה!

שידורים נוספים: 12/9 ב-16:00 ו-23:15, יום שישי, 16/9 ב-21:00 ושבת, 17/9 ב-13:00

 

15 שנה לאחר מתקפת הטרור של ארגון "אל-קעידה" על ארה"ב, תעודה מרתקת זו כוללת ראיונות מרגשים וחושפת סיפורים רבי-עוצמה מאירועי ה-11 בספטמבר 2001, אך נתגלו רק זמן רב לאחר מכן. הסיפורים הללו, משמשים כפסיפס המסייע להרכבת תמונה מלאה של היום שלא יישכח לעולם. כולל ראיונות עם ג'ורג' וו. בוש, דיק צ'ייני, דונלד ראמספלד, רודי ג'וליאני, מייקל בלומברג, והעיתונאים דן ראת'ר וטום ברוקאו.

 

בין הרגעים, הסיפורים והעדויות שייחשפו בסרט התיעודי:

 

ראיון חדש שערכו יוצרי התכנית עם נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' וו. בוש, ובכירי ממשלו, דיק צ'ייני ודולנד ראמספלד, המספרים על הרגעים הדמטיים הראשונים בהם התברר כי ארה"ב ספגה מתקפת טרור קטלנית על אדמתה, והצורך לבשר על כך לאומה האמריקנית ולעולם כולו.

 

ראיון מיוחד עם ראש עיריית ניו-יורק רודי ג'וליאני, שבמצב של כאוס מוחלט בעירו, גילה מנהיגות חסרת תקדים ופיקד מקרוב על מבצעי החילוץ וההצלה של הפצועים והלכודים מזירת האסון במגדלי התאומים.

 

סיפוריהם של אנשי יחידות ההצלה השונות (שוטרים, כבאים, פרמדקים) שהגיעו ראשונים ל"גראונד זירו", זירת פיגוע מלאת דם, אש, תמרות עשן, אדי דלק וכמויות עצומות של אבק. מחלצים אלו סיכנו את חייהם מבלי לחשוב פעמיים כדי לנסות להציל כמה שיותר נפשות מבין השברים וההריסות, ונחשפו לתחלואים שונים מהם הם סובלים עד היום.

 

הודעות טקסט מצמררות ששוחחרו לפני שנים מעטות לפרסום: החל ממסרונים ממשלתיים רשמיים נוסח: "קוד צהוב כעת נכנס לשימוש", "חדר המצב נפתח" ועד להודעות אישיות ביותר שנכתבו מבני משפחות הלכודים במגדלי התאומים, שניסו לברר לשלום יקיריהם שרבים מהם מצאו את מותם באותו יום דרמטי.

 

תמונות מהבית הלבן שרק השנה הותרו לפרסום ושוחרר מהארכיון הלאומי האמריקני, המתעדות את רגעי הדרמה, המתח, החרדה והתוהו-בוהו שאירעו במהלך המתקפה. חלק מהתמונות מקבלות כיום אופי ביזארי, כמו תמונתו של סגן הנשיא דיק צ'ייני חוזה במתקפה על מסך טלוויזיה קטנה כשרגליו שעונות על השולחן.

 

ראיון עם טייסת חיל האוויר האמריקני שקיבלה פקודה ליירט את טיסה מס' 93 של חברת "יונייטד" – כשמטוס הקרב שלה, לא היה מצויד בטילים או קליעים כלשהם.

 

תמונת חתונה מצמררת: לאחר ה-11 בספטמבר, אישה מצאה תמונת חתונה בין ההריסות וניסתה במשך שנים למצוא את בעליה, עד שלבסוף עלה הדבר בידה.

 

המחיר הסמוי: סיכום הערך הכספי של הפריטים שאבדו עם נפילת מגדלי התאומים: החפצים האישיים של הלן קלר, יצירת אמנות של פבלו פיקאסו, אלפי תמונות מקוריות של נשיא ארה"ב ג'ון קנדי, ולמעלה מ-3,000 תיקי חקירה של הרשות הפדרלית לניירות ערך.


 

60 יום בפנים – עונה 2  /  60 Days In – Season 2

החל מ- 29 בספטמבר, ימי חמישי, בשעה 22:30  עונה חדשה בבכורה!

(שידורים נוספים: ימי ראשון ב-23:15, וחמישי שאחרי ב-21:45 לפני בכורת הפרק הבא)

היית מוכן לוותר על החופש שלך ולסכן את חייך כדי לדעת מה מתרחש באמת מאחורי הסורגים?

 

עונה שניה לסדרה המרתקת ועוצרת הנשימה, המתעדת פרויקט ראשון מסוגו בהיסטוריה, במסגרתו שמונה אזרחים חפים מפשע מתחזים למשך 60 ימים לאסירים באחד ממתקני הכליאה הקשוחים ביותר בארה"ב, כאשר לא האסירים, ולא הסוהרים, יודעים את הסוד שלהם. הסדרה הממכרת שזכתה לביקורות מהללות ולהצלחה מסחררת בארה"ב, הפכה לדוקו-ריאליטי הנצפה ביותר בכבלים כבר בעונתה הראשונה!

 

שמונת המשתתפים נכנסים מאחורי סורג ובריח בבית הכלא "קלארק קאונטי" בג'פרסונוויל שבמדינת אינדיאנה, בנסיון לחשוף מה מתרחש באמת מאחורי הסורגים. מצלמות שפועלות מסביב לשעון מתעדות גישה חסרת תקדים למתרחש בין כותלי הכלא, במאמץ לשפוך אור על הבעיות מהן סובל מתקן הכליאה, ולהעניק לצופים בבית מבט ממקור ראשון על הנעשה שם. במקביל, שמונת הנועזים, אנשים שמעולם לא ביצעו פשע או ישבו אי-פעם בכלא, נאלצים במהירות להסתגל לסביבה חדשה ומפחידה למדי, כשרק מנהל בית הכלא והשריף המקומי יודעים את זהותם האמיתית.

 

בעונה הראשונה חזינו בשבעת ה"כלואים" משתתפים בקטטות ותגרות פיזיות, זוכים ליחס חשדני מצד האסירים האמיתיים, ואף נענשים בצעדים משמעתיים, כשבמקביל, הם הצליחו לחשוף וליידע את שלטונות הכלא על מגוון בעיות הקיימות במתקן הכליאה.

 

שמונת משתתפי העונה החדשה של "60 יום בפנים":

 

דיון, סטודנט בן 24 שעומד על סף סיום לימודיו לתואר שני בקרימינוליגיה, משפט וחברה. בעברו שימש שיועץ נוער במרכזים לעברייני נוער, ושאיפתו בעתיד היא לשפר את חיי הילדים הצעירים והתושבים בשכונות בכלל.

 

ראיין, פרמדיק בן 27 שהתגייס לחיל המילואים של צבא ארה"ב ומקווה בעתיד להפוך לקצין משטרה.

 

שרי, קצינת כליאה לשעבר בת 39, שכעת משמשת אמא במשרה מלאה לשלושת בנותיה הצעירות. שרי מקווה כי החוויה שתעבור במהלך הסדרה תסייע לה, כשתחזור לעבודתה.

 

מונליסה, אמא בת 49 אשר בתה יושבת בכלא, שהקימה קבוצת תמיכה הפועלת למען הורים שילדיהם שוהים במתקני כליאה.

 

קווינטין, קצין משטרה לשעבר בן 53, שעובד כעת כבלש פרטי ו"צייד ראשים" המחפש אנשים שברחו מערבות. קווינטין ראה במהלך הקריירה שלו מתקני כליאה רבים – אך מעולם לא כ"אסיר".

 

אשלי (שבעלה, זאק, השתתף בעונה הראשונה של "60 יום בפנים"*, אמא בת 29 ומכורה לאלכוהול לשעבר, נקיה כבר ארבע שנים. שאיפתה בחיים כעת היא להתחיל קריירה בתחום העבודה הסוציאלית, ושיקום אנשים המכורים לסמים ואלכוהול.

 

בראיין, המשמש כעורך דין מטעם המחלקה לשירותי כליאה, העובד בצמוד למחלקה לחקירות פנים. הפרקליט בן

ה-39 ממליץ לעתים קרובות על ענישת קציני כליאה שהורשעו בהתנהגות בלתי-הולמת.

 

כריס בן ה-25, הוא אחיו של אסיר לשעבר. הוא חש כי השהות מאחורי הסורגים גרמה נזק לאחיו והוא מעוניין להגיע   

להבנה עמוקה יותר של החיים בתוך הכלא.


 

די.בי. קופר: תיק סגור? /  D.B. Cooper: Case Closed?

15 ו-22 בספטמבר, ימי חמישי בשעה 21:45  דוקו בן שני חלקים בבכורה!

זו אחת מפרשיות הפשע המפורסמות ביותר בהיסטוריה של ארה"ב. רק ביולי 2016, הודיע הבולשת הפדרלית של ארה"ב, ה- FBI, כי הוא סוגר באופן "רשמי" את תיק החקירה בנושא, שנמשכה לא פחות 45 שנה; דמותו של די.בי. קופר, "שודד השחקים" האגדי שמעולם לא נתפס, כבר הפכה לחלק מהתרבות האמריקאית.

 

במשך ארבעים וחמש השנים שחלפו מאז אותו שוד אווירי, ה-FBI תיחקר למעלה מאלף חשודים, אך השודד המסתורי מעולם לא נתפס. עד היום, השאלות עודן נותרו זהות: מי היה די. בי. קופר? האם הוא בכלל שרד את הצניחה באותו לילה דרמטי ב-1971? הייתכן כי הוא עדיין חי ומסתובב בינינו כאחד האדם?

 

"די.בי קופר: תיק סגור?", היא תעודה מרתקת בת שני חלקים של ערוץ ההיסטוריה, היורדת לעומק התעלומה שמציתה את הדמיון האמריקני קרוב לחצי יובל.

 

ב-24.11.1971 אדם לבוש חליפה חטף מטוס נוסעים של חברת נור'ווסט מדגם "בואינג 727", שעשה דרכו מפורטלנד לסיאטל. הוא טען כי הוא נושא עליו פצצה ודרש מאתיים דולר במזומן וארבעה מצנחים. מיד לאחר שקיבל את מבוקשו, צנח אל תוך חשכת הלילה הסוער והגשום ומעולם לא נראה שוב. לפני העלייה למטוס הזדהה האיש כ"דן קופר".  

 

הסרט התיעודי כולל גישה חסרת תקדים לחקירת ה-FBI, לרבות הצצה בלעדית על הראיות שהיו לסוכנות הפדרלית בתיק זה. כמו כן, במהלך הסרט, חוקר FBI לשעבר וכתב פלילי חוקרים בעצמם את המקרה, וחושפים לראשונה מידע חדש באמצעות ראיונות בלעדיים עם עשרות מומחים לנושא – כולל האנשים היחידים שראו את השודד האגדי פנים מול פנים. במקביל לכך, בלש פרטי המצויד בצוות של ארבעים חוקרים, חושף את ממצאי חקירתו הממושכת בנושא, שמסקנותיה מבטיחות לעורר תדהמה.

 

די.בי. קופר: תיק סגור? חלק 1 שידורים נוספים: שישי, 16/9 ב-19:30 ושבת, 17/9 ב-11:30

די.בי. קופר: תיק סגור? חלק 2 שידורים נוספים: שישי, 16/9 ב-19:40  ושבת, 17/9 ב-11:05

 

ענתיקות על הדרך – עונה 10  /  American Pickers – S10

החל מ-5 בספטמבר, ימי שני בשעה 21:45 בכורה!

(שידורים נוספים: ימי שלישי בשעה 23:15, ימי שישי בשעה 16:25, ושני שאחרי ב-21:00)

 

מייק וולף ופרנק פריץ, ממשיכים לחרוש את ארה"ב לאורכה ולרוחבה במלוא המרץ, בחיפוש אחר המציאה הנדירה הבאה, בסדרת הלהיט הוותיקה והאהובה. שניהם ניחנו בטביעת עין לסוגים שונים של חפצים, וכל אחד אף מרוויח את מלוא הסכום של התוצרת שהוא מצליח למצוא ולמכור – מה שמכניס ממד של תחרותיות ליחסים ביניהם- כל אחד מהם מעוניין לחשוף תגלית שערכה יהיה גבוה יותר מזה שיחשוף חברו.

 

ההיסטוריה של החפץ, מקורו, הרקע שלו, ערכו והתפקיד שהוא מילא בתרבות האמריקנית, מוצגים ע"י צמד המגישים, וכן, מוכר החפץ או מומחים ספציפיים לאותם חפצים, שיתבקשו לאמת את האותנטיות שלהם. במהלך תהליך החיפוש אחר חפצים עתיקים ויקרי ערך, פרנק ומייק אף חושפים ועובדות מפתיעות על ההיסטוריה האמריקנית.

 

בין עלילות הפרקים החדשים של "ענתיקות על הדרך": בטקסס, הצמד עובר על אוסף פריטים נרחב של איש עסקים מסתורי המכונה "הקולונל", המסתגר בקנאות מן העולם ומעדיף לשמור על חשאיות. מייק מתלהב ממיניבוס של פולקסווגן שהוסב לבקתת ציד על גלגלים. בפרבר של יוסטון, השניים מברקים בבית מלא פריטים ישנים – מייק מתלהב שם מפוסטרים ישנים של התנועה לזכויות האזרח, ואילו פרנק מפריט נדיר ביותר מעידן המירוץ לחלל.


 

היסטוריה למכירה – פרקים חדשים  /  Pawn Stars – Season 18

החל מ-5 בספטמבר, ימי שני בשעה 22:30 בכורה!

(שידורים נוספים: ימי שלישי בשעה 21:45, ימי חמישי בשעה 17:05)

 

הסדרה "היסטוריה למכירה" מעניקה הצצה מקרוב על העולם המרתק והססגוני של עסקי חנויות המשכון.

 

בחנות "Gold & Silver" בלאס וגאס, שלושה דורות של משפחת הריסון: הסבא ריצ'ארד, הבן ריק והנכד קורי, מנהלים יחד עסק משכון משפחתי, וכמובן צ'אמלי הבלתי-נמנע, משתמשים בכישוריהם הטבעיים ובעין החדה בה ניחנו, כדי להעריך את שוויים של מגוון המוצרים הרחב שאנשים מביאים אליהם לעסק – חלקם חפצים יומיומיים, חלקם חפצים בעלי ערך היסטורי אמיתי. עליהם לבחון מקרוב את החפץ שמוצע להם וההיסטוריה הנלווית אליו, להחליט האם אכן מדובר במוצר אותנטי ובשורה התחתונה, לספק את תשובה לשאלה המסקרנת – "כמה החפץ שווה בפועל?"

 

בין הפריטים למכירה בפרקים החדשים של "היסטוריה למכירה": מכתב נדיר בחתימת קיסר צרפת נפוליאון בונפרטה, מטבע רומי משנת 44 לפני הספירה, הנושא את דיוקנו של יוליוס קיסר, אופנוע צבאי סיני משנות החמישים של המאה שעברה, חרב של גנרל ממלחמת האזרחים האמריקנית, יצירה סוריאליסטית של האמן פרדו פרידברג, ערכת וטרינר מהמאה ה-19, צעצועי חלל משנות ה-60 וסיכה רשמית מאולימפיאדת 1936 שנערכה בברלין.

 

חגיגת מרתונים של סדרות בסופי השבוע בחודש ספטמבר:


 

מרתון "הימים האחרונים של הנאצים" / Marathon Last Days of the Nazis  

יום שישי,  2 בספטמבר, החל משעה 21:10

 

סדרת דוקו-דרמה מרתקת, המגוללת סיפור שכמעט ולא סופר ולא שודר עד היום: ההיסטוריה האפלה של התנועה הנאצית – מנקודת המבט של הנאצים עצמם. ב-1945, לאחר כניעת גרמניה הנאצית בתום שש שנות מלחמה עולמית עקובה מדם, עצרו בעלות הברית אלפי נאצים-לשעבר לצורכי תשאול ותחקור. חקירות מאירות העיניים אלו, נשכחו עם השנים ונזנחו בשולי דפי ההיסטוריה. יוצרי הסדרה  עושים שימוש נרחב בחומרים הללו, ומציגים באופן דרמטי וחסר תקדים עדויות מצמררות של מפקדי מחנות השמדה, מומחי תעמולה, רופאים, גנרלים ואדריכלים נאציים, וכן חברי תנועת הנוער ההיטלראי, המעניקים לצופים תובנה מעמיקה על דרך החשיבה של הגרמנים, בשנות משטרו האפל של היטלר.

 

הסדרה מספקת לנו הצצה מקרוב על המניעים ואופני הפעולה של המשטר הרשע ביותר בהיסטוריה- מתוך הפרספקטיבה שלו. הסדרה אף כוללת קטעי ארכיון נדירים מימי השלטון הנאצי בגרמניה, ראיונות עם היסטוריונים מומחים לנושא, השופכים אור נוסף על אישיותם של האנשים שמילאו תפקידים שונים במנגנון הרשע הנאצי.


 

מרתון "מלחמות העולם" / Marathon World Wars  

יום שבת, 3 בספטמבר, החל משעה 21:10

 

שלושים שנה במהלכן התרחשו שתי מלחמות העולם, דרך עיני המנהיגים והמפקדים שאישיותם ואופיים עוצבו בשוחות מלחמת העולם הראשונה, שהשלכותיה הדרמטיות  הביאו את העולם על סף חורבן מוחלט במלחמה שנייה. הסדרה תתמקד בדמויות המפתח של מלחמת העולם השנייה: היטלר, צ'רצ'יל, סטלין, רוזוולט, מוסוליני, דה-גול, מקארתור וטוג'ו.  

 

הסדרה היוקרתית כוללת ראיונות עם מנהיגים מהעת האחרונה דוגמת קולין פאוול, ג'ון מייג'ור וג'ון מקיין, המעניקים תובנות מעניינות על התנהגות מנהיגי העבר במצבי המשבר בהם היו נתונים. מעט יותר מ-20 שנה בלבד מפרידות בין שני העימותים הגדולים ביותר של המאה העשרים. היסטוריוניום רבים טוענים כי אלו לא היו שתי מלחמות נפרדות, אלא רצף מדמם מתמשך אחד, שפגע תחילה בתושבי אירופה בלבד, אך לאחר מכן התרחב לעולם כולו. כך קורה, שהדמויות המזוהות ביותר עם מלחמת העולם השניה, היו בעצמן מעורבות בשתי מלחמות העולם; תחילה כחיילים לכודים או מנהיגים בתחילת דרכם, במלחמות השוחות של בלגיה וצרפת (קרבות הסום ו-איפר), ושנים לאחר מכן, כמנהיגי מדינות וגנרלים בכירים, השולחים חיילים למערכה באותן שדות קרב ממש, דוגמת הפלישה לנורמנדי והקרב על הבליטה.


 

מרתון "חידושי העולם העתיק" /  Ancient Impossible Marathon

ימים שישי ושבת,  10-9 בספטמבר, החל משעה 21:10

 

הייתכן שנשק להשמדה המונית פותח כבר בימי קדם? איזו אימפריה בנתה דרך מהירה חוצת-יבשות מאירופה, עד לב אסיה? מי היו האיינשטיינים, הסטיב ג'ובסים והתומס אדיסונים של העת העתיקה? "חידושי העולם העתיק" חושפת כיצד רבים מההישגים והפיתוחים הטכנולוגיים הבהם אנו מתגאים בימינו –  פותחו למעשה לפני אלפי שנים.

 

כך למשל, נלמד באחד מפרקי הסדרה, כי ניתן לאתר את שורשיה של נושאת המטוסים המודרנית בספינה עתיקה בעלת סיפון גדול יותר ממגרש כדורגל! נגלה שהמצרים הקדמונים הצליחו לבנות באמצעים של העולם העתיק, מונומנט הגדול יותר מ"הר הנשיאים" ראשמור שנבנה בארה"ב, ואף נחשוף כי נשק להשמדה המונית היה בשימוש כבר בימי קדם, בדמות תותח יורה קליעים ע"י שימוש בכח קיטור, וקרניים קטלניות שהבעירו אניות אויב.

 

במהלך עשרת פרקי "חידושי העולם העתיק", נלמד על בנייתם מונומנטים קולוסליים, יצירות הנדסיות בלתי-אפשריות וטכנולוגיות כה מדויקות שהגדירו מחדש את יכולת ההמצאה האנושית – המעידות כי העולם העתיק היה מתקדם ממה שהעזנו אי-פעם לדמיין – רבות בזכות מדענים, מהנדסים ופילוסופים גאונים פורצי דרך.

 

מרתון "האוצר האבוד של הטמפלרים" / Pirate Treasure of the Templar's Knight

ימים שישי ושבת,  17-16 בספטמבר, החל משעה 21:10

 

גילוי מרעיש של שריד עתיק ויקר-ערך על אניה טרופה לחופי האי מדגסקר, מוביל לחקירה חובקת עולם במטרה לפצח תעלומה בת מאות שנים: האם ייתכן שהאוצר האבוד של האבירים הטמפלרים, קבור בקרקעית האוקיינוס ההודי? והאם תוך כדי כך, נמצא קשר מפתיע בין האבירים הטמפלרים מימי הביניים, לחבורת שודדי הים הפיראטים שזרעו תוהו ובוהו בעולם המאה ה-17?ההרפתקן והארכאולוג התת-ימי הנודע בארי קליפורד, חובר להיסטוריון סקוט וולטר וצוות מומחים מהשורה הראשונה, כדי לנסות לפענח תעלומה מסתורית בת מאות שנים. המאמץ לפתור את תעלומת האוצר האבוד, מביא את הצוות למסע חובק עולם, מהמקומות הקדושים בירושלים, לאירופה, אפריקה, ועד לחוף המזרחי של ארה"ב.

 

כשלרשותו גישה בלעדית לשרידי ספינות פיראטים שזה מכבר נחשפו, צוות החוקרים יחפור ביבשה, יצלול בים – בתקווה לחשוף רמזים ועדויות שיובילו את החוקרים לנסות למצוא קשרים חבויים בין האבירים הטמפלרים של המאה ה-12, לפיראטים ששלטו ביד רמה חמש מאות שנה אחריהם, במאה ה-17, ואולי אף עם קשר סמוי למלך שלמה…


 

מרתון "לצוד את היטלר" / Marathon Hunting Hitler  

חלק 1: יום שישי, 30 בספטמבר החל מ-21:10, חלק 2 – יום שבת,  1 באוקטובר מ-21:10

 

תיק חקירה סודי ביותר של ה-FBI, אשר העלה אבק במגירות במשך 70 שנה, נפתח מחדש, ומביא צוות חוקרים בעלי שם עולמי לפצוח במצוד האולטימטיבי שנועד לתת מענה סופי לשאלה המסקרנת: האם ייתכן שאדולף היטלר שרד את מלחמת העולם השנייה, והצליח להימלט מגרמניה? ואם כן – היכן הוא נמצא? כיצד הצליח לחמוק מידי בעלות הברית? מה הצליחו החוקרים לחשוף במהלך המצוד המסובך שנערך במקביל בפינות שונות בעולם, מברלין, דרך ספרד ועד קולומביה וארגנטינה? האמנם היטלר לא מת בבונקר בברלין כפי שנטען עד עתה?


 

ערוץ ההיסטוריה מציין מספר אירועים ומועדים בולטים שחלים בחודש ספטמבר:

 

44 שנה לרצח הספורטאים הישראלים באולימפאידת מינכן 1972:

 

היום ה-11: ניצולי מינכן 72' – הפקת מקור של ערוץ ההיסטוריה בישראל

ניצולי משלחת הספורטאים הישראלים לאולימפיאדת מינכן, מתוכה נרצחו 11 ספורטאים ע"י ארגון הטרור הפלסטיני "ספטמבר השחור", חוזרים לאתר הכפר האולימפי במינכן. הסרט התיעודי המרתק מציג נקודת מבט חדשה ומרתקת, שטרם עסקו בה – של הניצולים, שפותחים לראשונה את הפצעים, הטראומות והרגשות שהוסתרו שנים רבות.

במהלך הצילומים שיתפו הניצולים בתחושותיהם, החל משלב הכנות בארץ וההתרגשות לקראת השתתפות במשלחת הישראלית, התחושות לגבי השתתפות באולימפיאדה על אדמת גרמניה 27 שנה בלבד לאחר תום מלחמת העולם השנייה, דרך ההווי בכפר האולימפי, המפגש עם משלחות ממדינות זרות, ועד לאותו לילה בו חדרו מחבלים (בקלות רבה) לכפר האולימפי וחטפו והרגו חלק מחבריהם למשלחת. הניצולים גם חושפים את קשיי ההתמודדות בתקופה שלאחר האולימפיאדה, ההשפעות של האירוע על הקריירה הספורטיבית שלהם ועל חייהם בכלל ועל הפצעים שהם נושאים איתם כל השנים.

היום ה-11: ניצולי מינכן 72' – יום שני, 5/9 בשעות 16:20 ו-20:45

שידורים נוספים: יום שישי, 9/9 בשעה 13:50 ושבת, 10/9 ב-12:50


 

76 שנה לתחילת הבליץ האווירי של גרמניה על לונדון ב-7/9/1940

 

עולמות אבודים: הבונקרים הסודיים של צ'רצ'יל / Lost Worlds: Churchill's Secret Bunkers התכנית חושפת את מערכת הבונקרים החשאית והמסועפת שהוקמה בבריטניה בזמן מלחמת העולם השנייה, מתחת לרחובות הבירה האנגלית לונדון. בבונקרים הללו שהיו עמידים לכל סוגי נשקי התקיפה הגרמניים, ניהלה הממשלה בראשות ווינסטון צ'רצ'יל את הקרב הגורלי על בריטניה מול האויב הנאצי.


עולמות אבודים: הבונקרים הסודיים של צ'רצ'יל. רביעי, 7/9 בשעות 16:40 ו-23:15

יש לבדוק גם

וידאו SNL : הלילה – אילון מאסק ומיילי סיירוס

כן, כן, מייסד טסלה ו-SPACEX הוא המגיש האורח של “סאטרדיי נייט לייב” הלילה. ואם זה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.