יום שלישי , אוגוסט 16 2022
להציל את נטע

חביב הקהל בפסטיבל הקולנוע ירושלים 2016

סרטם של ניר ברגמן וערן בר-גיל

 

להציל את נטע

בהשראת הספר "ברזל" מאת ערן בר- גיל

 

זוכה פרס חביב הקהל פסטיבל הקולנוע ירושלים 2016!

 

 

בני אבני | רותם אבוהב | נעמה ארלקי | עירית קפלן | קובי מאור | נטע ריסקין | נוריה דינה לוזינסקי | קים גורדון | בתאל משיאן | אלי גורנשטיין

 

ארבעה סיפורים קצרים המתרחשים במהלך יום בחיי אישה, מספרים גם שנה בחיי גבר. דליה, רותי, מירי, שרון הן ארבע נשים, ארבע גיבורות, בגילאים שונים, בצמתים שונים בחיים, כשהמחבר בניהן הוא מפגש מקרי בינן לבין גבר העונה לשם נטע. מאחורי כל סיפור מערכת יחסים בין אם לבת, לעיתים גלויה ולעיתים נחבאת, ובכל סיפור הגוף מבטא את מצוקת הגיבורה.

סיפורו של נטע מסופר דרך סיפוריהן של נשים אלו שהוא פוגש בנקודות ציון בחייו, והוא נשזר אט אט בהם. מסיפור לסיפור הולך נטע ונבנה לגיבור בסרט – ככל שהסרט מתקדם, אנו מבינים שכל אישה מצליחה בדרכה להציל את נטע (בני אבני).

דליה (רותם אבוהב), סגן אלוף בצבא, אם חד הורית, בוחרת להקל ראש בכאב הבטן אתו מתעוררת ביתה, נשאבת ליומה העמוס בצבא, ומבינה את טעותה כשכבר מאוחר מידי. רותי (נעמה ארלקי), צ'לנית חוזרת בשאלה, חיה עם בת זוגתה, עוברת טיפולי הפרייה ולא נקלטת ומבינה שהיא רוצה לבחור אבא לילד. מירי (עירית קפלן), עוזרת בית המתפקדת גם כאמא בבתים של אחרים, יוצאת לפיקניק אותו כופה בעלה על המשפחה כדי לספר לילדים שהוא עוזב את הבית. שרון (נטע ריסקין), מעצבת פנים ניו יורקית חוזרת לארץ בעקבות מות אמה כדי להכניס את אחותה המוגבלת למוסד.

 

ארבע נשים, ארבעה ימים. גבר אחד. שנה אחת. הדמויות הן מראות זו של זו, הסיפורים משחקים ביניהם, ושאלות העולות בסיפור אחד לעיתים נענות בסיפור אחר. יחד יוצרים הסיפורים תמונה רחבה ומרתקת על הורות ואינטימיות בעידן המודרני.

הקשרים בין הדמויות ובין הסיפורים נשזרים בעדינות וכך גם מסגרת הסרט שנחשפת תוך כדי הצפייה. הסרט, שמתרחש על פני שנה בחייו של נטע, צולם בארבע עונות שונות בהן מתרחשים הסיפורים. (הסרט צולם במשך שנה כדי לאפשר לבני אבני לעבור את השינויים הפיזיים הדרושים לתפקיד.)  נטע עובר מסע ותהליך רוחני ופיזי, אשר מתחיל במצוקה נפשית גדולה, ממשיך בעזרה אשר מעניק ומקבל משאר הדמויות ולבסוף מגיע להזדכות ורגיעה.   

"להציל את נטע" הוא סרט על אדם שעשה בחירה לא נכונה בחייו, שוויתר בלי לדעת על מה הוא מוותר, ועל כוחו של מפגש אקראי לשנות את החיים; על קשרים בין אנשים, על יחסים בין אימהות לבנות, ועל המחיר שאנו משלמים על הכחשות וגם, על היכולת לתקן – לקום ולעשות מעשה.

 

התסריט נכתב על ידי ניר ברגמן וערן בר-גיל בהשראת הספר "ברזל" (ערן בר-גיל, הוצאת כתר, 2007). זהו שיתוף פעולה הראשון בין ניר ברגמן וערן בר-גיל, סופר ומשורר זוכה פרס ברנשטיין, פרסי אקו"ם לשירה ולרומן (שלוש פעמים), ופרס ראש הממשלה 2014.

 

על הבמאי ניר ברגמן

 

ניר ברגמן סיים את לימודיו בהצטיינות בבית הספר לקולנוע, סם שפיגל בשנת 1998. ניר הוא במאי ותסריטאי מוכר ובולט בטלוויזיה והקולנוע הישראלי.

בשנת 2002 יצא סרטו המוערך "כנפיים שבורות" אותו כתב וביים. בין הפרסים הרבים שהסרט זכה, היה פרס ה-Grand Prix עבור הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בטוקיו 2002.

הוא קיבל את פרס  Panorama Audience Award בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין ב-2003. הסרט נבחר על ידי Sony Classics עבור הפצה מקומית ובעולם. בשנת 2009 ברגמן ביים את "הדקדוק הפנימי" ו ב -2014 הוא ביים את הסרט "יונה" המבוסס על חייה של המשוררת הישראלית יונה וולך. "יונה" זכה בשני פרסי אקדמיה ישראליים, והיה מועמד בתשע קטגוריות אחרות, כולל הסרט הטוב ביותר והבמאי הטוב ביותר.

ברגמן היה יוצר, כותב ובמאי שותף בסדרת הטלוויזיה המפורסמת "בטיפול" אשר נרכשה והותאמה על ידי HBO. הסדרה נמכרת ברחבי העולם.

 

על הסופר ערן בר-גיל

ערן בר-גיל הוא אחד הסופרים החשובים בישראל, רב כשרונות כסופר, סופר סיפורים קצרים, משורר, תסריטאי, עיתונאי ומבקר ספרות.

הוא זכה בפרסים ספרותיים גדולים במשך כמה מיצירותיו שכללו חמישה רומנים, ארבעה ספרי שירה ושני כרכים של סיפורים קצרים. "פרסה וכינור" זכה בפרס ברנשטיין בשנת 2006, קסם וכזב" זכה בפרס אקו"ם לשנת 2011 והיה מועמד לפרס ספיר. על ספרו "גשר"  זכה בפרס חתן אקו"ם בשנת 2007. בשנת 2012 הוא סיים את הטרילוגיה הספרותית-המוזיקלית שלו (1: 1 / ברזל / אושר) וזכה לשבחים, איתה הופיע עם רמי הויברגר השחקן / במאי בפסטיבלי מוסיקה בכל רחבי הארץ. ערן הוא בוגר תואר ראשון בספרות השוואתית ופסיכולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן ולמד ספרות בתוכנית לתואר שני באוניברסיטת תל אביב. הוא זכה בפרס ראש הממשלה על יצירתו הספרותית.

על הצלם לוץ רייטמאייר

לוץ רייטמאייר צילם מספר סרטים בינלאומיים וסרטי תעודה שהופצו בקולנוע.

הסרט "Tuyas Marriage" זכה 2007 בפרס דוב הזהב בברלין וב -2012 הוא זכה בפרס דוב העס, עבור הצילום שלו בסרט הדרמה "White Deer Plain". צילם את הסרט "וואג'דה" שהיה מועמד לפרס האוסקר בשנת 2014.


 

מפיקים

חיליק מיכאלי, אברהם פרחי, תמי ליאון – אפיקים מאוחדים סרטים- UCM

אפיקים מאוחדים סרטים ((UCM הוקמה ב-2007 .

UCM הינה חברת הפקה בין לאומית, המתמקדת בסרטי קולנוע, וקופרודוקציות הפועלת בשווקים בינלאומיים, ומשקיעה את מירב המשאבים הנדרשים בזמן ובכסף ובאופן המקצועי ביותר. בראש UCM עומדים אברהם פרחי, תמי ליאון  וחיליק מיכאלי, להם ניסיון של שנים עם גופי תוכן מהמובילים בתעשיית התקשורת והבידור הישראלית והבינ"ל.

UCM היא הכתובת לכל יוצר המעוניין ביחס מקצועי ואישי במטרה למקסם את האטרקטיביות של היצירה, ולהביא לחשיפה הנכונה והאופטימאלית, בשוק הישראלי והבינ"ל.

 

פילמוגרפיה

להציל את נטע (2016) בימוי: ניר ברגמן. (צילומים) | פלאפל אטומי (2015) בימוי: דרור שאול | האיש שבקיר (2015) בימוי: יבגני רומן  I יונה (2014) בימוי: ניר ברגמן | ערבים רוקדים (2014) בימוי: ערן ריקליס | מי מפחד מהזאב הרע (2013) בימוי: נבות פפושדו, אהרון קשלס | איגור ומסע העגורים (2012) בימוי: יבגני רומן | וביום השלישי (2011) בימוי: משה איבגי | "מבול" (2011) בימוי: גיא נתיב | כלבת (2010) בימוי: נבות פפושדו, אהרון קשלס | פעם הייתי" (2010)- בימוי: אבי נשר | סיפור גדול" (2009)- בימוי: שרון מימון, ארז תדמור | זרים (2008) – בימוי: גיא נתיב וארז תדמור  

 

צוות השחקנים

בני אבני (נטע) –

שירת כטייס בחיל האוויר הישראלי. במהלך השנים הוא שיחק במספר סרטים וסדרות טלוויזיה ישראליות. בשנת 2002 שיחק בסרט הקולנוע  "חוכמת הבייגלה". שיחק בסרטים "המכשפה מרחוב מלצ'ט","תיאום כוונות","שלוש אמהות" ו"נימפות בערפל"

בין השנים 2006-2011 גילם את דמותו של "דניאל וייסמן", בקומדיית המצבים "החברים של נאור". וכיכב בסדרות הטלוויזיה "מרחק נגיעה" ו"פלפלים צהובים".

כמו כן, הוא שיחק במחזות הזמר "בילבי" ו"תום סוייר והאקלברי פין", ובמחזה "רחל – התשמע קולי", המבוסס על חייה של המשוררת רחל.


 

רותם אבוהב  (דליה)

מגיל צעיר שיחקה בטלויזיה בתיכון למדה במגמת התאטרון בתיכון עירוני א׳ בתל אביב בצבא שירתה בלהקת חיל האויר.

רותם שיחקה בסדרות רבות ״החברה הטובים" , "מעורב ירושלמי", "סברי מרנן" , "לה -פמליה", ו"בתולות". היא השתתפה בסרטי קולנוע, "הכוכבים של שלומי" , "סוף העולם שמאלה", "סימה וקנין מכשפה" , ו"אביבה אהובתי" עליו זכתה בפרס אופיר לשחקנית המשנה. 

בימים אלו רותם מופיעה בפאנל התוכנית הסאטירית ״גב האומה ״ מצטלמת  לעונה שנייה של ״בתולות״ ו״לה פמלייה״ ומופיעה עם מופע סטנד אפ מצליח שלה בכל הארץ.

 

נעמה ארלקי –(רותי)

נעמה ארלקי היא בוגרת החוג לאמנות התאטרון מאוניברסיטת תל אביב והכיתה למשחק מול מצלמה של רותי דייכס. כשחקנית, נעמה מככבת במספר הפקות מקור בתיאטרון והקולנוע הישראלי, וכמו כן, שחקנית מובילה ב'אנסמבל הפלייבק הישראלי'- תיאטרון מבוסס אימפרוביזציה.  ככותבת, נעמה פרסמה שירים פרי עטה, וידועה גם כמבצעת SPOKEN WORD . "להציל את נטע" היא הופעת הבכורה הקולנועית שלה.

קים גורדון – (נוגה)

קים בוגרת האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים ובית הספר למשחק "הדרך" בניהולם של אייל כהן ורות דייכס. בעלת מלגת קרן שרת כרקדנית מצטיינת (2004)  ומספר פרסי כוריאוגרפיה (2005/6). רקדה בלהקות המחול "פרסקו" של יורם כרמי וה"דידיסי "של סאלי אן פרידלנד. קים היא מתופפת ואמנית תיפוף גוף , בוגרת 6 שנים בלהקת "טררם".

לאחרונה כיהנה כמנהלת חזרות וע.כוריאוגרף  בקאמרי ("שיער" 2015) וע.כוריאוגרפית באופרה הישראלית ("מקבת", "רומאו ויוליה" 2016).  היא יוצרת תנועה להפקות תיאטרון ומלמדת תנועה לשחקנים.

קים שחקה בתפקיד ראשי בסרט "גומרים הולכים" של שמוליק קלדרון, ובסרט "האודישן". שחקה בתפקידי אורח בסדרות טלוויזיה "בובות", "מתלהבת" , "החדש של עומרי גורדון" , "מדינת המקצבים" ועוד. היא השתתפה והיתה שותפה ליצירה של קליפים ישראליים ובינלאומיים.

 

עירית קפלן (עירית)

 

בוגרת מצטיינת של בית הספר למשחק "בית צבי". שיחקה בהצגות בתיאטרון הספרייה ובקאמרי – "כטוב בעיניכם", "רווקים ורווקות", "עוץ לי גוץ לי", "כובע הקש האיטלקי", "פלונטר", "שמנה" (עליה זכתה בפרס הקאמרי לשחקנית הראשית המצטיינת), "יתוש בראש", "היה או לא היה" ו"קברט".

 

שיחקה בסדרות הטלוויזיה "שאול", "ראש גדול", "האלופה", "מתים לרגע" ו"70 מיליון סיבות לאושר" ובסרטי הקולנוע "העולם מצחיק" סרטו של שמי זרחי, "מעשייה אורבנית" ו"תפוחים מן המדבר".

 

לאחרונה שיחקה בסדרת הטלוויזיה "בני ערובה".

 

קובי מאור (מיכה)

.בוגר בית הספר הגבוה לאומנויות הבמה משחק בית צבי בשנת 2004. שחקן קולנוע, טלוויזיה, תיאטרון, קומיקאי ותסריטאי. בין תפקידיו הרבים בטלויזיה- חבר פאנל קבוע בתוכנית המערכונים "זה המצב" ברשת, שיחק בתפקידים ראשיים בסדרות "טקסי דרייבר", "חברות", "סברי מרנן" ועוד. מאור יוצר ותסריטאי של הסדרה "לאקי" ובימים אלה עומל על כתיבתה. שחקן תיאטרון הלאומי הבימה ותיאטרון הקאמרי של תל אביב.

 

נטע ריסקין (שרונה)

למדה בתיכון עירוני ה', ולאחר מכן למדה במגמת קולנוע של בית הספר התיכון "אלון" ברמת השרון.

ב-2007 זכתה בפרס השחקנית עבור משחקה בסרט "בום בוי" שנכתב ובוים על ידי בועז לביא במסגרת פרויקט סרטים של 48 שעות בתל אביב.

בשנה זו גילמה גם את נועה, התפקיד הראשי במיני-סידרה זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה "להוציא את הכלב." בהמשך שיחקה בסדרה "מה שנחוץ לרווק" וב"תא גורדון" ו"החדש של עומרי גורדון". הייתה מועמדת על תפקידה ב"שטיסל" בעונה הראשונה לפרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה בקטגוריית "השחקנית הטובה ביותר בסדרת דרמה/ מיני סדרה/ סדרת ילדים ונוער".  

היא גם השתתפה באותה שנה בסרט הגרמני זוכה הפרסים בכל מקום אחר (Anderswo) של אסתר עמרמי שיצא בגרמניה בתפקיד הראשי ובסרט "סיפור על אהבה וחושך "של נטלי פורטמן.  היא גם השתתפה בסרט הטלוויזיה הגרמני Der Tel-Aviv-Krimi  שהוקרן ב-2016 בתפקיד רונית.

 

נוריה דינה לוזינסקי (דן דן)

סיימה את לימודיה בסטודיו למשחק ע"ש ניסן נתיב ירושלים. למדה שיטת "צ'בק" עם איוואנה צ'בק.

מיד בתום הסטודיו התקבלה למסע הופעות בשוייץ עם ההצגה זוכת פסטיבל עכו "פלופנבאך וצופנהיים". הייתה חלק מקבוצת התאטרון "אורתו-דה" ושיחקה בתפקידים שונים בקולנוע ובטלויזיה.

ב 2014 שיחקה את רבקה בסרט "יונה המינקת" של שלום הגר.

תפקידה הראשון המשמעותי בקולנוע הוא דן דן בסרט "להציל את נטע" של ניר ברגמן .

 

אלי גורנשטיין (פינחס)

בוגר תואר שני בחינוך, השתלם בלימודי תיאטרון בניו-יורק ובסדנאות האופרה הישראלית , נגן צ'לו מגיל צעיר.

זוכה פרס ראשון בפסטיבל תיאטרונטו 2008 עם הצגת היחיד "איטרוף" עפ"י נובלה של דויד גרוסמן. זכה בפרס מצטיין "הקאמרי" על הופעתו במחזמר "המפיקים".

בתפקיד הרמן קרוק ב"גטו" של יהושע סובול. שר ומשחק עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית את הארנב ב"איתמר פוגש ארנב" של גרוסמן ורכטר. שימש במאי הבית בתזמורת הסימפונית חיפה וביים ושר באופרות "חליל הקסם", "נישואי פיגארו" ועוד.

בין תפקידיו לאורך השנים: אד גורדון, "אחרון הפועלים", טוביה החולב, "כנר על הגג", האב, "שש נפשות מחפשות מחבר",פרון ב"אוויטה", שני הדוכסים ב"כטוב בעיניכם" והאב ב"קולות בלילה". באופרה הישראלית שר בין השאר את דון בזיליו ב"ספר מסיביליה", ובקולנוע השתתף: ב"הלהקה", ב"חמש חמש", וב"המסע הארוך".

ביים שתי אופרות בארוק: "קנטטת הקפה"(באך) ו"גבירתי המשרתת" (פרגולזי) ואת "הנזל וגרטל" (המפרדינג).

 

מפיקה אחראית קארן בלז | ליהוק לירון זהר ונעמה זלצמן | עיצוב אומנותי דורית בן שושן  | עיצוב תלבושות מיכל דור וענבל רוזנטל | מאפרת ראשית קרין גבע | מקליטים אלי ביין ויוני מרי | עיצוב פסקול ומיקס גיל תורן | מוסיקה מקורית אשר גולדשמידט | צילום לוץ רייטמאייר | עורך אריק להב-ליבוביץ |  תסריט ערן בר-גיל וניר ברגמן | במאי ניר ברגמן | מפיקה שותפה רינה שניאור |  מפיקים אברהם פרחי, חיליק מיכאלי ותמי ליאון


 

 

 

הסרט הופק בסיוע הקרן לעידוד הסרט הישראלי מיסודה של התאחדות ענף הקולנוע בישראל

 

יש לבדוק גם

וידאו: המועמדים לפרסי SATURN

פרסי "סאטורן" הם פרסים החוגגים סדרות וסרטים בתחום "מדע בידיוני, פנטזיה, ואימה". כפי שתבינו מיד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.