יום שני , אוגוסט 8 2022
אחותו של פרויד

אחותו של פרויד

מעניין, מה פרויד היה אומר על זה?

אחותו של פרויד / גוצ'ה סמילבסקי

 

האם זיגמונד פרויד אחראי למותה של אחותו במחנה ריכוז נאצי?

 

וינה, 1938: בעוד הנאצים מהדקים את שלטונם, מקבל זיגמונד פרויד אשרת יציאה ומורשה לבחור אנשים שיתלוו אליו. הוא כולל ברשימה את רופאו ואת המשרתות, את הכלב שלו ואת אחות אשתו, אבל אף לא אחת מאחיותיו. ארבע האחיות פרויד נשלחות אפוא למחנה הריכוז טרזין, בעוד אחיהן מעביר את ימיו האחרונים בלונדון.

הרומן הנוגע ללב הזה, המבוסס על סיפור אמיתי, נותן קול מייסר לאדולפינה, "המתוקה והטובה באחיותי" – כפי שכינה אותה פרויד, אישה כישרונית ורגישה שנדחתה בבוז מצד אמה, מעולם לא התחתנה ושאפה לחיים שרק נשים מעטות בזמנה זכו להם.

 

את הסיפור על אחותו של זיגמנוד פרויד כתב, אולי במפתיע, סופר מקדוני בשם גוצ'ה סמילבסקי. גוצ'ה נולד ב־1975 במקדוניה, והוא חי ועובד בה במכון לספרות שבסקופיה. אחותו של פרויד, ספר הביכורים שלו,  זכה בפרס הספרות של האיחוד האירופי ותורגם ליותר מ־25 שפות.

 

"גוצ'ה סמילבסקי, יורש צעיר לגינתר גראס ולסרמאגו, הוא אולי המייצג החדש של תופעה נדירה — סופר אירופאי חי הנושא מסר לעתיד היבשת שלו." The Forward

"מהמם, מתריס ומפתיע… ספר שמעז לספק מעין ביוגרפיית צללים של פרויד, המותחת ביקורת נוקבת על 'האדם הדגול'… אין ספק שיעורר תגובות רבות." ניו יורק רוויו אוף בוקס

"מטלטל ונועז… לאו דווקא ספר שואה, אלא חגיגה של הדקויות והמורכבות שחיי אנוש עשויים מהן… אדולפינה ניחנה בתפיסה חדה, בתובנה עמוקה ובעוצמת הבעה מרשימה, שכולן מוצגות במלואן בספר המיוחד הזה."  דה ג'ואיש ז'ורנל

 

סמילבסקי מספר שכתב את הספר במשך שבע שנים, בכל הזמן הזה הוא שמע את קולה של אדולפינה פרויד. מלבד תיאור חייה לצד אחיה, אדולפינה מציגה ביקורת נוקבת לתיאוריה הפסיכואנליטית, ולעיתים אף תיאוריה חלופית והפוכה לה. תחושותיה ומחשבותיה של אדלופינה הבדיונית לגבי חיים, מוות, שגעון, אהבה, חלומות ונשים שונות מאוד ואף מנוגדות לאלה של זיגמונד פרויד.

 

בראיונות סמילבסקי לא מסתיר את עמדתו כלפי פרויד: "הוא היה מיזוגן. המיזוגניה שלו מתבטאת בחשיבה שכל האישיות הנשית נובעת בקנאת הפין." הוא אומר. בספר אדולפינה מתייחסת לכך מפורשות.  "מאוחר יותר פרויד טען שהאישה היא בשבילו יבשת שחורה" ממשיך סמילבסקי, "אולי זה נובע מכך שהוא מעולם לא הבין את יחסיו עם אמו. הוא מעולם לא בחן את תסביך אדיפוס האישי שלו. אסור לשכוח שפרויד הוא הפסיכואנליטיקאי היחיד שלא עבר אנליזה בעצמו." הרומן, מעצם היותו מנקודת מבט נשית ושל אחותו של פרויד, תורם להבניה מחדש של הנרטיב של פרויד ושל הפסיכואנליזה.

סמילבסקי טוען שהספר אינו כתב אשמה כלפי זיגמונד פרויד, הוא לא חושב שפרויד אשם במות אחותו. מבחינתו אדולפינה היא סמל לכל הנשים שקולן נלקח מהן. הוא בחר בה כמי שחיה בצלו של אחד האנשים המשפיעים ביותר על האנושות, אדם שיודעים עליו כל כך הרבה.  עליה, לעומת זאת,  יודעים רק מתי היא נולדה ומתי ואיך היא מתה. בכך היא לא רק נציגה של נשים היסטוריות ללא קול אלא לכל אלה שההיסטוריה שכחה, שנעלמו מהעולם ללא שום עקבות. כתיבת הרומן מבחינת סמילבסקי היא העמדת גל עד לכל הנשכחים הללו. הוא מצטט את מילן קונדרה ואומר שבעוד ההיסטוריה עסוקה בחברה ולא באדם, הספרות יכולה להרשות לעצמה להיות עסוקה בקיום האנושי של האדם הפרטי.

 

בביקורת בניו-יורק בוק-ריוויו הוא הואשם באי דיוקים היסטוריים. הוא לא נשאר חייב וכתב מכתב תשובה לעיתון. במכתב התגובה שלה כתבה המבקרת (Joyce Carol Oates) "'אחותו של פרויד' הוא יצירת אומנות ייחודית, שתהמם חלק מהקוראים ותעורר מחלוקת אצל אחרים." בראיון אחר היא אמרה שהספר ריגש אותה מאוד וקשה לה לשכוח אותו.


 

253 עמ' 74 ₪

 

יש לבדוק גם

חדר על גג מחפש דייר

חדש בהוצאת כנרת, זמרה   חדר על גג מחפש דייר מיכל רוזנפלד וינון ירוס   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.