יום חמישי , יולי 16 2020

אוגוסט בערוץ יס דוקו

מיוחד!

 

שבוע

 

לרגל בכורת הסרט הישראלי תל-אביב-הולנד, אנו מביאים שבוע של סרטים על תינוקות, הורים וכל מה (ומי) שביניהם, מה-14.8 עד ה-20.8.

 

*ואם לא ידעתם, ארגון הבריאות העולמי חוגג את שבוע ההנקה העולמי השנתי בין ה-1-7 לאוגוסט,  שמצוין ב-170 מדינות בעולם ומטרתו לקדם הנקה לשיפור בריאותם של תינוקות.

תל-אביב הולנד

בכורה: יום רביעי, 17.8, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 20.8, 22:30,      

 

קצת אחרי שמַקס נולד, הוריו הרגישו שמשהו לא כשורה. גם אחרי אינספור בדיקות והתייעצויות רפואיות לא הצליחו לקבל תשובה ברורה – ממה מקס סובל?

מה שהיה ברור להם מיד הוא שמדובר בילד מיוחד.

 

מה קורה למשפחה שנאלצת להתמודד עם העובדה שהתינוק הקטן שלה לעולם לא יתפתח? איך ממשיכים הלאה כשאתה יודע שלעולם לא תצליח לשקם את התינוק שלך? שהוא יהפוך לילד עם צרכים מיוחדים שיהיה תלוי בך כל ימי חייו?  

שלעולם לא יקבל אבחנה רפואית, ששום תרופה ושום טיפול לא יצליחו לתקן אותו? 

 

זוג יוצרי האנימציה גיא ונטע דימט ("אבודים בתל-אביב") מנפישים את סיפורם האישי המרגש עד דמעות – מרגע שהם מבינים שמשהו לא בסדר עם התינוק שלהם ועד לניסיונות השיקום הסיזיפיים במעון היום השיקומי מרכז הולנד שביפו.

זהו סרט על הפחדים, התקווה, הבושה, ההשלמה וההכרה של הורים שמבינים שהתינוק שלהם יהיה תלוי בהם כל ימי חייו. 

זהו סרט על הטרנספורמציה שעוברת משפחה צעירה – ממשפחה "רגילה" למשפחה “מיוחדת” שמגדלת ילד עם צרכים מיוחדים.

 

בימוי והפקה: נטע וגיא דימט | אנימציה: Guynamo | סאונד: ליאור מאיר, אולפני אלרום

 

הסרט הופק עבור yes דוקו בתמיכת קרן גשר לקולנוע רב-תרבותי ומפעל הפיס.

(ישראל, 2016)

 

תינוק העתיד | Future Baby

בכורה: יום ראשון, 14.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 19.8, 22:30     

 

פסטיבל hotdocs 2016; דוקאביב 2016

הזרע הגיע מישראל, הביצית מדרום אפריקה, והיולדת – פונדקאית בתאילנד, שלפני שנה ילדה תינוק נוסף עבור זוג בארה"ב.

מאז 1978, שנת לידתו של תינוק המבחנה הראשון, הטכנולוגיה שאינה מפסיקה להתפתח פותחת בפני מי שרוצים להיות הורים אפשרויות חדשות, אבל גם מעצבת עבורם חלומות חדשים ואפילו מגדירה מחדש אילו חיים ראוי שיוולדו ואילו לא. הבמאית נעה בין מעבדות מחקר, בתי חולים, סוכנויות למכירת ביציות ומתווכי פונדקאות מכל העולם (לישראל, לא מפתיע, יש בסרט מקום נכבד) ומשוחחת עם מי שכמהים לילד, מי שנעזרו בטכנולוגיה, רופאים שהם גם אנשי עסקים, ופילוסופים החולמים, למשל, על רחם מלאכותי, שיאפשר פיקוח מלא על יצירת תינוק מושלם וגם יקדם שוויון בין המינים. האם בקרוב מאוד תיחשב הפריה טבעית לשריד מיותר, שההתפתחות האנושית הצליחה להשאיר מאחור?

בימוי: מריה ארלמובסקי (91 דק', אוסטריה, 2016)

 

 

בית-חולים ליולדות עשירות | Five Star Babies

בכורה: ימים שני-שלישי, 15.8-16.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי ושבת, 19.8-20.8, 21:30     

 

הצצה בלעדית לבית-החולים ליולדות הפרטי היחידי באנגליה, שבו יולדות עשירות – מויקטוריה בקהאם ועד הדוכסית מיורק – משלמות פרמיה גבוהה במיוחד כדי לעבור את חוויית הלידה בדרך הכי מפנקת שיש.

כמעט 2000 תינוקות נולדים בבי"ח פורטלנד מידי שנה לזוגות עשירים מכל רחבי הגלובוס. כל זוג שכזה יוציא עד 500 אלף ליש"ט (כמעט 3 מיליון ₪) כדי להביא את תינוקם לעולם בנוחות ובסטייל.

זהו עולם פריבילגי במיוחד, שפתוח רק בפני מי שיכול להרשות זאת לעצמו, עולם שבו נפגשים אנשי קריירה סוּפֶּר-מצליחים והוֹרוּת מתוכננת עד לפרט האחרון.

בפרק הראשון, אנחנו רואים כיצד צבא של יועצים, מיילדות, שפים ומנקים משרתים כמה מההורים המפונקים ביותר של אנגליה: אנו פוגשים את הוּאי, "It Girl" שלא מתביישת להודות שהיא פשוט פוחדת מלידה טבעית (אפילו שהיא נופלת לסטראוטיפ של "Too Posh To Push"…); את האחות הסקוטית פאט, שלא מסתנוורת מאבק הכוכבים שסביבה כשהיא משגיחה על הילודים של הסלבס ובני המלוכה בעוד אלה נהנים מתה של אחרי-הצהריים; ואת הרוזנת מבראדפורד שמגלה מדוע לקריירה שלה כיועצת ילודה יש השפעה הרסנית על חיי החברה שלה.

בפרק השני, צוות בית החולים ליולדות נכנס ללחץ לקראת הגעתה של אשתו של כדורגלן מהליגה הלאומית ומשפחה בעלת-הון ובעלת השפעה. במקביל, מומחית לפיריון עוזרת לנסיך מדובאי ובת זוגו להרות.   

בימוי: רוב מק'קייבּ  (2X 59 דק', אנגליה 2016)  

 

התינוק שלי, פסיכוזה ואני | My Baby, Psychosis and Me

בכורה: יום חמישי, 18.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 20.8, 20:30     

ג'ני והאנה, שתי אימהות אמיצות, חושפות בסרט חדש מבית ה-BBC את ה-PPD שלהן, הוא דכאון לאחר לידה – אחת ההפרעות הנפשיות החמורות ביותר.

מדובר בתופעה שרוב האימהות המיועדות ובני משפחתן פחות מודעים אליה, אך הסטטיסטיקה אומרת כי אחת מתוך 500 לידות יכולה להוביל להתפרצותה של אפיזודה פסיכוטית פתאומית: האימהות החדשות מוצפות בשינויים קיצוניים במצבי רוח, במחשבות מוזרות ומסוכנות, בפראנויה ובהזיות – כמו האמונה שהן ילדו את ישו או את השטן בעצמו.

במשך ששה חודשים אנו עוקבים מקרוב אחר החוויות האינטנסיביות של ג'ני והאנה ובני משפחותיהן, כשהן עוברות טיפול ביחידה לאם ולתינוק בווינצ'סטר.

מאחורי הדלתות הסגורות של היחידה הפסיכיאטרית הזו, ד"ר אלן גרגואר וצוות המומחים שלו נותנים לנשים טיפול אינטנסיבי הדרוש לריפוין. בעוד שכאמור מדובר בצורה החריפה ביותר של מצוקה נפשית, עם הטיפול התרופתי הנכון והתמיכה הפסיכולוגית הראויה, רוב הנשים יכולות לשוב לביתן בתוך ששה שבועות. הטיפול מסביב לשעון שבו נוכח גם התינוק, מאפשר לאימהות ולתינוקן להישאר יחד, במקום להפריד אותן ולגרום בכך להשלכות קשות עוד יותר.

אלא שלא כולן זוכות לטיפול המוצלח של ד"ר גרגואר וצוותו. למעלה מ-80% מהיולדות באנגליה הסובלות מדיכאון לאחר לידה – לא זוכות לטיפול הזה.

בימוי: רבּקה בארל (63 דק', אנגליה, 2016)

 

וגם:

 

שבוע 23

יום רביעי, 17.8, בשעה 23:50 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

התחרות הרשמית – דוקאביב 2016

הבמאי הייחודי אוהד מילשטיין, מביא את סיפורם האישי שלו ושל בת זוגו רחל, בתו של בישוף שווייצרי, שנכנסת להריון ונושאת בבטנה תאומים זהים.

בשבוע ה-23 להריונה, מתברר כי אחד העוברים הפסיק להתפתח ומת.

מכיוון שמדובר בתאומים זהים, מות אחד העוברים נושא השלכות קטלניות על העובר שנותר בחיים.

לפי הרופאים, במקרים הנדירים בהם העובר השני אינו מת אחרי אחיו, קיימת סבירות כמעט ודאית לפגיעה מוחית קשה ולנכות. לכן הם ממליצים לבני הזוג, באופן חד משמעי, להפסיק את ההיריון, כלומר, להמית את העובר החי.

בני הזוג ניצבים בפני דילֶמה דרמטית: האם להפיל את העובר שנותר בחיים, או שמא להסתכן בהמשך ההיריון, על כל הסכנות שבכך? אמו של אוהד טוענת שהם חייבים להפיל, כי "ילד מפגר יכול להרוס משפחה שלמה"; הוריה הנוצריים של רחל, מאידך, טוענים כי "גם ילד נכה יכול להיות מאושר. גם הוא נברא על ידי האלוהים".

כשהיא נאחזת באמונה ובאינטואיציה, נלחמת רחל מול כל הסובבים אותה, לרבות רופאיה, על זכותו של העובר החי – פגום או מושלם – לצאת לאוויר העולם.

בימוי: אוהד מילשטיין (60 דק', ישראל, 2016)

"אחד הסרטים התיעודיים המרשימים של העת האחרונה" הארץ

 

 

ניתוחי העוברים | Twice Born

ימים ראשון-שלישי, -16.814.8, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

דרמה אנושית מרתקת ב-3 פרקים, שלוקחת אותנו למסע לתוך חזית  רפואית חדשנית ופורצת דרך המאפשרת ניתוחי עוברים בעודם ברחם, וההתלבטות המייסרת של ההורים שצריכים להחליט אם לקפוץ אל עולם הלא נודע.

בימוי: מוניקה לאנג (ארה"ב, 2015)

 

הרחם המלאכותי | The Artificial Uterus: Born Without Bodies

יום שלישי, 16.8, בשעה 20:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

הפיתוחים הרפואיים שנועדו במקור לעזור לפגים, עשויים בעתיד הנראה לעין ליצור "רחם מלאכותי" ולמעשה "לייצר" תינוקות מחוץ לרחם הנשי. כיצד זה יעבוד? מה יהיו ההשלכות על התינוקות? סרט מרתק המעלה שאלות על המדע ועל ערך החיים.

בימוי: מארי מנדי (53 דק', צרפת, 2011)

 

700 גרם | 700 Grams

יום שישי, 19.8, בשעה 19:25 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

מאחורי הקלעים של פַּגִייָה לילודים קטנים במיוחד בפריס.

בעבור הפַּגים הללו, כל דקה וכל יום שעובר הם מלחמה של לחיות או למות.

כדי לשמור על חייהם השבריריים, רופאי ילדים, אחיות ופסיכואנליטיקאים דואגים להם ומדברים אליהם כדי שיצאו מהמלחמה הזו בלא פגע.  

בימוי: שרה לבאס (62 דק', צרפת, 2015)

 

A Baby Business | עסקי תינוקות

יום רביעי, 17.8, בשעה 19:50 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

אימוץ ילדים ממדינות עניות הפך בשנים האחרונות לדבר פופולארי. הלחץ על שוק האימוץ הפך את הסחר בתינוקות לעסק כלכלי משתלם. הסרט חושף עולם בו ציניות ובצע כסף גוברים על הרגישות, החמלה וטובת הילד. בימוי: יוהאן אנגבו. דנמרק,2007.

 

אני תינוק מגודל! | I Am An Adult Baby

יום חמישי, 18.8, בשעה 23:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

דוקו Shock!. הכירו את המבוגרים שבוחרים אלטר-אגו של תינוקות:  הם לובשים בגדי תינוקות, מחליפים חיתולים ודואגים להם כאילו הם תינוקות! הסרט עוקב אחר ה"אבות והאימהות" שמטפלים בהם ובוחן מדוע הם עושים זאת.

בימוי: ליז אלן, 2013.

 

ילדים נוצצים | Blinging Up Baby

יום שני, 15.8, בשעה 23:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

דוקו-Shock! בעקבות ילדי הסלבריטיז, ילדים "רגילים" נהנים גם הם מהפינוקים הכי יקרים, לעיתים הרבה מעבר למה שהוריהם יכולים להרשות לעצמם: נעלי מעצבים, הארכות שיער, שמלות בתפירה אישית ואקססוריז אקסטרווגנטיים. אנגליה, 2014.

 

 

 

 

 

3 המלצות העורכים מהיבול הבינלאומי:

 

בובי סֶנְדס: 66 יום  | Bobby Sands: 66 Days

בכורה: יום שלישי, 30.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 3.9, 21:30     

 

פסטיבל hotdocs 2016; Sheffiled Doc/Fest 2016;

35 שנים לשביתת הרעב שעשתה היסטוריה

בתחילת שנות השמונים, אחרי שני עשורים של אלימות ותסיסה, המצב הסוער בצפון אירלנד קיבל תפנית משמעותית. זה קרה בתוך כלא "מֵייז", הכלא הידוע לשמצה ששימש את הבריטים לכליאת אסירים פוליטיים מאמצע שנות ה-70 ועד אמצע שנות ה-2000.

ב-1 למרץ 1981, פתח האסיר הפוליטי בובי סנדס, מתנדב ב-IRA, בשביתת רעב.

שביתת הרעב הזו עתידה לשנות את התמונה כולה ולהפוך את סנדס לסֶמל בלתי-נשכח של המאבק האירי. 

ב-66 הימים של שביתת הרעב, סנדס ייבָּחר לפרלמנט הבריטי, ישים את המאבק האירי במרכז הבמה העולמית וישלם את המחיר האולטימטיבי על עמדותיו הפוליטיות.

הסרט משלב פסיפס עוצמתי של חומרי ארכיון, שחזורים ועדויות פוקחות-עיניים של אסירים לשעבר ושל שחקנים מרכזיים בדרמה הזו. עם זיכרונותיו של סנדס עצמו, המתועדים ביומן שכתב בזמן אמת בכלא, הסרט מביא מבט מרענן ומרתק אל דמות אייקונית, אשר בכוחות עצמה בלבד יצרה רגע טרנספורמטיבי, רגע ששינה את ההיסטוריה של אירלנד. 

ואולי בשל כך גם אצלנו נעשים כל המאמצים כדי לא לאפשר לאסירים בטחוניים/פוליטיים לשבות רעב עד כדי סיכון חייהם? 

בימוי: ג'רי רוטוול, ברנדן ביירן (105 דק', אירלנד, 2016)

"צפיית חובה" Indiwire; "עשוי מעולה" Variety

 

צפו בטריילר של "בובי סנדס: 66 יום"

סוסי פרא | Unbranded

 

בכורה: יום שלישי, 2.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 6.8, 22:25     

 

פרס חביב הקהל – פסטיבל hotdocs 2015; פסטיבל Telluride 2015

16 סוסי פרא, ארבעה גברים וחלום אחד: לרכוב מגבול לגבול, ממקסיקו לקנדה, דרך מערב אמריקה.

ארבעה צעירים שאך סיימו קולג', יוצאים להרפתקה של חייהם: הם יובילו 16 סוסי מוסטנג במסע של כמעט 5000 קילומטרים – בשטחים הרריים ובוגדניים, בנופים מרהיבים ובמזג-אויר לא סלחני.

מטרתם של ארבעת הצעירים במסע האֶפּי הזה היא לעורר מודעוּת ללמעלה מ-50 אלף סוסי פרא שמוחזקים במכלאות בארה"ב וממתינים לאימוץ. רבים מהם ינמקו שם.

זהו מסע מעורר השראה, משעשע, מחמם-לב ומרהיב ביופיו על חברוּת, על גילוי עצמי ועל החיבור המופלא שבין האדם, החיה והטבע.       

בימוי: פיליפ באריבו (106 דק', ארה"ב, 2015)

 

"הרפתקה שובת-לב מהחיים האמיתיים" Hollywood Reporter

"גדוש בדרמה בינות לנופים עוצרי-נשימה" LA Times

 

צפו בטריילר של "סוסי פרא"

 

 

 

 

 

המלכה אליזבת – סרט משפחתי | Elizabeth at 90 – A Family Tribute

בכורה: יום חמישי, 4.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 5.8, 21:15     

 

 

המלכה אליזבת ובנה, הנסיך צ'ארלס, 1951

ב-4 לאוגוסט 1900, נולדה המלכה אליזבת האֵם. כמעט 120 שנה מאוחר יותר, קיבל הבמאי ג'ון ברידקאט גישה בלעדית לאוסף השלם והפרטי של הסרטים הביתיים של המלכה אליזבת II, בִּתם של המלכה האֵם ושל המלך ג'ורג' VI.

בילדותה, הסרטים צולמו ע"י הוריה של אליזבת II. מאוחר יותר, צולמה ע"י הדוכס מאדינברו (הוא הנסיך פיליפ, בעלה של המלכה אליזבת II  ואביו של צ'ארלס, נסיך ויילס(, ואפילו צילמה בעצמה. 

קטעים רבים מתוך האוסף ששופך אור חדש על חייה של המשפחה המלכותית נחשפים כאן בפעם הראשונה.  

לא מעטים מחברי המשפחה המלכותית מצולמים בסרט כשהם צופים בחומרים הפרטיים ותורמים את הזיכרונות והתובנות שלהם לגבי האישה שהם מכירים – הן כחברת משפחה קרובה, והן כמלכת הממלכה המאוחדת. ביניהם: הנסיך הארי, הדוכס מקיימברידג' (הוא הנסיך וויליאם), אן הנסיכה המלכותית (בתה של אליזבת), הדוכס מקנט (הוא הנסיך אדוארד), הנסיכה אלכסנדרה, וכמובן הבֵּן ויורש העצר, הנסיך צ'ארלס, שגם עושה את הקריינות לסרט.

בימוי: ג'ון ברידקאט  (70 דק', אנגליה, 2016)

 

 ***** "מבט מבריק לחיים הפרטיים של המשפחה המלכותית" The Telegraph

 

 

סידרה חדשה, זוכת פרס ה-BAFTA לשנת 2016 –

בלשי הרצח | The Murder Detectives

בכורה: ימים א'-ג', 21.8-23.8, בשעה 23:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 26.8, 22:00

     

סידרה פורצת דרך עם גישה חסרת תקדים לעבודה המשטרתית של חקירת רצח באנגליה.

הסדרה מביאה סיפור אמיתי ודרמטי מנקודת מבט הן של חוקרי המשטרה, הן של הקורבן ומשפחתו והן של משפחות החשודים.

במרץ 2014, בבריסטול, אנגליה, נדקר למוות ניקולאס רובינסון בן ה-19.

במשך שנה וחצי עוקבים יוצרי הסדרה אחר התקדמות החקירה – ממה שנראה כמו מתקפה חסרת מניעים ברורים ועד לפסק דין במשפט.

פרק 1: ניקולאס מספיק לחייג 999 למשטרה לפני שהוא מתמוטט ומת מפציעות של דקירות מרובות. מי רצה להרוג אותו ומדוע? האם מדובר ברצח רנדומלי? האם כפפה שחורה שנמצאה בזירת הרצח תספק את התשובה, או שמא מדובר ברמז מטעה?

פרק 2: המשטרה עולה על חשוד מרכזי ברצח, אך הוא נמלט מהמדינה. בינתיים, הוריו של ניקולאס מנסים להשלים עם מותו המזעזע. מה שמחזיק את האבא זה הצורך הנואש למצוא צדק.

פרק 3: המשטרה מצליחה לשים יד על החשוד המרכזי, אך נמצאת במרוץ לחשוף ראיות כשהשעון לשחרורו ממעצר מתקתק. כשמשפחתו של ניקולאס מתכוננת בחרדה למשפט הרצח – מתעוררת השאלה האם המשטרה באמת מצאה את האדם הנכון?

בימוי: דיוויד נאת'  (אנגליה, 2016)

 

"חזק בצורה בלתי-רגילה… מבט פוקח עיניים על שבריריות החיים, על העבודה המשטרתית, ועל חוסר התכלית שבפשע" The Telegraph

"החיים האמיתיים הם מרתקים ומרגשים כמו כל סידרת דרמה" The Guardian

31 ביולי – 6 באוגוסט

 

העת להכריע | Time to Choose

בכורה: יום ראשון, 31.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 5.8, 22:30

 

הבמאי זוכה האוסקר® צ'ארלס פרגוסון ("המעגל הפנימי") מפנה את עדשת מצלמתו אל האתגרים והפתרונות המוצעים למשבר שינוי האקלים העולמי.

עם קריינות של השחקן אוסקר אייזק ("בתוך לואין דיוויס") הסרט משרטט תמונה חדה שמבהירה לנו לא רק מה השתבש, אלא גם מה ניתן לעשות כדי לתקן את האיום העולמי השקט הזה.

באמצעות ראיונות עם יזמים, ממציאים ומנהיגי דעות בעל שם עולמי כמו גם עם יחידים אמיצים שחיים בקווי החזית של שינויי האקלים, פרגוסון מציע מבט עמוק ומקיף על האנשים שעובדים בלהציל את כדור הארץ שלנו. 

בימוי: צ'ארלס פרגוסון (100 דק', ארה"ב, 2016)

 

 

סוסי פרא | Unbranded

בכורה: יום שלישי, 2.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 6.8, 22:25     

ראה עמ' 13

 

ביקור בית – פרק שלישי: יונה

בכורה: יום רביעי, 3.8, בשעה 21:00 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 6.8, 21:30  

ראה היילייטס יולי

 

המלכה אליזבת – סרט משפחתי | Elizabeth at 90 – A Family Tribute

בכורה: יום חמישי, 4.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 5.8, 21:15     

ראה עמ' 14

 

7 באוגוסט – 13 באוגוסט

הבבושקות של צ'רנוביל | Babushkas of Chernobyl

בכורה: יום ראשון, 7.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 12.8, 22:45

 

זוכה פסטיבל Los Angeles; פרס הקהל – פסטיבל פלורידה; זוכה פסטיבל Salem;

בשטח הרדיואקטיבי המת שמקיף את כור מספר 4 בצ'רנוביל, אחד השטחים הרעילים ביותר על פני כדור הארץ, מתגוררת וחיה קהילה של נשים שמסרבות לעזוב.

הן חולקות את חבל הארץ הזה – היפהפה אך קטלני – עם מדענים, חיילים, ואפילו סטוקרים – צעירים רודפי ריגושים שמתגנבים לתוך השטח הסגור בחיפוש אחר פנטזיות פוסט-אפוקליפטיות בהשראת משחקי וידאו.

גיבורות הסרט – האנה זאבורוטינה, מריה שובקוטה וולנטינה איווניבנה – בחרו לחזור לכור מחצבתן אחרי האסון בכור שבמחצבתן – תוך שהן ממרות את פי השלטונות ותוך שהן מסכנות את בריאותן.

זהו סיפור יוצא דופן ונוגע ללב על כוח המשיכה של בית, על הכוח המרפא של עיצוב גורלו של אדם בעצמו ועל טבעו של סיכון.  

בימוי: הולי מוריס, אן בוגארט (70 דק', ארה"ב, 2015)

 

"דוקו מכשף, ובאופן מוזר – מרומם נפש"  The Hollywood Reporter

 "פרובוקטיבי, חזק, ולמען האמת – בלתי נשכח" The Chicago Tribune

 "סרט יפהפה.. מרגש ומלא חיבה" The New York Times

 

 צפו בטריילר של "הבבושקות של צ'רנוביל"

 

בבידוד  | Solitary 

 

בכורה: יום שני, 8.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 12.8, 22:30

 

פסטיבל Tribeca 2016

כ-100,000 אזרחים אמריקאים מצויים בתאי בידוד בתוך בתי-כלא באבטחה מקסימלית ברחבי ארה"ב.

Red Onion State Prison, כלא באבטחה מקסימלית הממוקם באזור הכפרי של וירג'יניה, כ-500 ק"מ מכל מרכז עירוני, הוא אחד מלמעלה מ-40 בתי כלא בארה"ב שנבנו כדי לאכלס אסירים בודדים בתאים בגודל של 2.5x3 מ' במשך 23 שעות ביממה.

הבמאית קירסטי ג'ייקובסון קיבלה גישה חסרת תקדים לכלא הזה ומביאה מבט חשוף ונוגע של החיים בתוך תאי הבידוד הללו.

בימוי: קירסטי ג'ייקובסון (90 דק', ארה"ב, 2016)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כלבי הכלא | Prison Dogs

בכורה: יום שלישי, 9.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 13.8, 22:30     

פסטיבל טרייבקה 2016

סיפורו של פרויקט מיוחד בכלא בניו-יורק: "גורים מאחורי הסורגים".

הכלא "פישקיל" בניו-יורק, מאכלס אסירים ששפוטים לתקופות מאסר ארוכות בגין רצח ושוד. היומיום שלהם מוצף בתסכול, חרטה, חוסר תקווה וזעם.

גלוריה גילברט סטוֹגה, מומחית לכלבים –  אנרגטית, קשוחה וישירה – מאמינה בכל ליבה בהזדמנות שנייה. היא מפעילה את התכנית "גורים מאחורי הסורגים", שמלמדת קבוצה נבחרת של אסירים כיצד לאלף כלבים ולהפכם לכלבי נחייה לחיילים משוחררים, שנותרו הלומי קרב.

הסרט עוקב אחר התהליך המדהים שעוברים שלושה אסירים: ההצלחות והכישלונות – הן של האסירים והן של הגורים; האיומים שהם מקבלים מהאסירים האחרים שלא נבחרו לפרויקט ושמים אותם ללעג;  והמפגש המרגש עם האנשים שיקבלו את כלבי הנחייה המאולפים.

הסרט לוכד את מערכות היחסים החזקות הנרקמות בין האנשים לבין החיות, ואת השינוי הדרמטי שעוברים האסירים, שינוי שנותן תקווה.

בימוי: גיטה גאנְדַביר, פרי פֶּלץ  (72 דק', ארה"ב, 2016)

צפו בטריילר של "כלבי הכלא"

 

 

14 באוגוסט – 20 באוגוסט

 

21 באוגוסט – 27 באוגוסט

 

בלשי הרצח | The Murder Detectives

בכורה: ימים א'-ג', 21.8-23.8, בשעה 23:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 26.8, 22:00

ראה עמ' 15

 

 

"דוּגְמה": הכפתור האדום | Dugma: The Button

בכורה: יום שלישי, 23.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 27.8, 22:30     

 

זוכה פסטיבל hotdocs 2016

סיפורה של יחידת מחבלים מתאבדים בסוריה.

הבמאי פול ס. רפסדאל נכנס ליחידה של ג'בּהאת אל-נוסרה, שלוחה של ארגון אל-קאעדה, בקווי החזית של מלחמת האזרחים בסוריה.

במרכז הסרט עוצר הנשימה, סיפורם של שני "שאהידים עתידיים" שעומדים לצאת לפיגוע התאבדות:

אנו פוגשים את אבו-באשיר הנלהב, 26: אבו באשיר, או בשמו הקודם לוקאס קיני, הוא במקור לונדוני לַבן, בן לאב אמריקאי ולאם אנגליה, שהתאסלם ודואג מאד לאשתו החדשה;

ואת אבו-קוּסַוַורַא, 32, סעודי שמנמן עם קול פלצט נפלא ותשוקה לעוֹף מטוגן, שהשאיר מאחוריו אישה ושני ילדים בסעודיה כדי לנסוע לסוריה ולהצטרף לחזית המלחמה.  

אבו-קוסרא מראה לנו את הכפתור האדום הקטן על לוח המחוונים של משאית ההתאבדות החמושה שלו (הג'יהדיסטים מכנים את הכפתור הזה "דוּגְמַה"). "אתה משחרר את הנצרה, לוחץ על הכפתור – ואתה בגן עדן", הוא אומר.

הבמאי מלווה אותם בטקסים השגרתיים ולעיתים משעשעים של חיים ברשימת ההמתנה להפוך לשהידים, ומציע הצצה חסרת תקדים אל ליבם ומוחם של הג'יהדיסטים – ההומור הילדותי וההתלהבות הדתית כמו גם הפחדים המשתקים וחוסר הביטחון.

כך הוא מצליח לשרטט דיוקן חיוני של פונדמנטליסטים צעירים, כפי שמעולם לא נראה על גבי המסך. 

בימוי: פול ס. רֶפְסְדל (59 דק', סוריה/נורבגיה, 2016)

 

 

28 באוגוסט – 3 בספטמבר

 

הכל בדולר | Bulkland

בכורה: יום ראשון, 28.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 2.9, 22:30

 

העיר איוו (Yiwu), הסמוכה לשנחאי, היא הלב הפועם של "תוצרת סין". כאשר סחורות זולות הציפו את שוקי העולם, חנויות של "הכל בדולר" צצו ברחבי הגלובוס כפטריות אחרי הגשם. זו מסיבה שנמשכה שנים רבות, אך היום חלק מהמשתתפים בו הולכים הביתה: סין עוברת שינויים כבירים, ומנסה לחצות את הייצור ההמוני הזול שהעושר של המדינה מבוסס עליו. 

עובדים זרים, בוסים של מפעלים, רקדניות במועדוני לילה – מנסים לפרוס לעצמם חתיכה מהעוגה בעיר שהמציאה את "הכל בדולר". אך למכור בזול זה כבר לא מה שהיה פעם…

בימוי: דניאל וולאן (58 דק', אוסטרליה, ארה"ב, 2015)

 

 

 

 

 

לפקוח את העיניים | Open Your Eyes

בכורה: יום שני, 29.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 2.9, 21:40

 

פסטיבל Doc NYC 2015

זוג מבוגרים החיים בהרים הנידחים של נפאל יוצאים למסע בן שלושה ימים כדי להשיב לעצמם את הראייה שאיבדו.

במשך עשרות שנים בהם חיו מאניסַארה ודוּרְגה מתחת לשמש היוקדת של הרי ההימלאיה, עיניהם קהו, וחשיכה עטפה אותם. נשואים 50 שנה, הם כבר לא החקלאים החרוצים שהיו פעם. הם נסמכים על בני משפחתם אפילו לצרכים הבסיסיים ביותר שלהם. אין מכוניות להסיע אותם ממקום למקום וחייהם הפכו סטאטיים.

צוות של רופאי-עיניים נפאלי מוצא אותם ומאיץ בהם להגיע לקטמנדו בעבור הסיכוי לראות שוב.  בהתחלה מאניסארה ודורגה סקפטיים מאד לגבי כל המהלך, אך לבסוף הם משתכנעים ויוצאים לבית החולים המרוחק מאד. האם בסופה של האודיסאה הזו יושב להם מאור עיניהם?

בימוי: איירין טיילור ברודסקי (48 דק', ארה"ב, 2015)

 

בובי סֶנְדס: 66 יום  | Bobby Sands: 66 Days

בכורה: יום שלישי, 30.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 3.9, 21:30     

ראה עמ' 12

 

 

נערי ליווי | Escort Boys

בכורה: יום חמישי, 1.9, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 3.9, 23:15

 

הבמאית שרה לבאס יוצאת לפגוש גברים שמוכרים את הקסם שלהם: סטרייטים, הומואים או ביסקסואלים – כולם גובים כסף עבור שירותיהם. אם מצורך ואם מבחירה, הם מציעים שירותי תמיכה – מיניים או אחרים – ללקוחות (נשים וגברים). חלקם שלמים עם בחירתם, בעוד שאחרים מתביישים בה ומסתירים אותה מקרוביהם. בעבר הם כונו "ג'יגולו", היום הם מעדיפים שיכנו אותם נערי ליווי.

לבאס מכניסה אותנו לעולמם של דייויד, ג'יי, אמריק ופרינס – ארבעה נערי ליווי שונים בתכלית עם עיסוק משותף.   

בימוי: שרה לֶבּאס (48 דק', צרפת, 2016)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Check Also

שידורים ישירים בערוצי צ’רלטון

שלישי 14.7 ספורט1 18:55 ווסט ברומיץ' – פולהאם (צ'מפיונשיפ) 22:05 צ'לסי – נוריץ' ספורט2 03:05 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.