יום רביעי , אוקטובר 28 2020

יולי בערוץ יס דוקו

סלֵייט דוקו-ישראלי – קיץ 2016 ממשיך בשידור שבועי

והחודש:

 

ביקור בית

בכורה: ימי רביעי, החל מה-20.7, בשעה 21:00 ב-yes דוקו

ובחינם ב-yesVOD.       

 

פסטיבל ירושלים 2016

ד"ר רוני והאחות גְלַניס מלווים את המטופלים שלהם אל מותם בביתם. הם מנסים לעזור להם לסגור את מעגלי חייהם בזמן המועט שנותר ולאפשר להם להיפרד מהעולם כרצונם.

אז מה באמת חשוב כשהמוות נמצא במרחק של ימים ספורים?

בכל פרק בסדרה הדוקומנטרית האמיצה והמטלטלת של נטע שושני ודוד אופק "ביקור בית" – הולך אדם אחד אל מותו הַוַודאי.

צוות ה"הוספיס בית" – רופא, אחות, ועובד סוציאלי – עוזרים לו להיפרד מכל מה שכאן, ולהגיע לשם.

השירות שהם מציעים מגיע בחינם לכל חולה סופני המעוניין לסיים את חייו בביתו ולא בבית החולים.

מְעֶבֶר לליווי הפיזי ולהקלת הכאבים שמציע הצוות, השירות כולל גם תמיכה נפשית למטופל ולסובבים אותו.

ד"ר רוני, רופא עם איכויות של גורו וקול שמשרֶה רוגע וביטחון, וגְלַניס, אחות צבעונית ומלאת חיים (שלעולם לא תפסיק לעשן, גם לא אחרי שטיפלה באינספור חולי סרטן) – מנוסים במוות ופגשו אותו מאות פעמים.

הם בחרו לעסוק במוות כדרך חיים ויש להם אידאולוגיה סדורה לגבי איך כדאי למות.  

ולמרות זאת – כל בית אליו הם נכנסים מביא עמו סיפור חדש, התמודדות חדשה.

 

פרק 1 – ויקה. האחות גלניס מגיעה לטפל בויקה, חולת סרטן יפהפייה בת 32, אֵם לשתי בנות קטנות. כשהמחלה התפרצה שלוש שנים קודם לכן, בעלה של ויקה לא היה מסוגל להתמודד ועזב. די מהר מבינה גלניס כי המטופלת הצעירה שלה מוּדעת היטב למותה הקרֵב וחייבת להספיק להסדיר את שהות אִמהּ הלא-יהודייה בישראל, על מנת שתוכל להמשיך לגדל את שתי נכדותיה לאחר מות הבת. שאר צוות ההוספיס בית – רוני הרופא ואיציק העובד הסוציאלי מצטרפים בניסיון לעזור לויקה למות בביתה בשלווה ולהשאיר את האֵם בארץ.

 

פרק 2 – זאב.  זאב, גבר מפוכח ושנון כבן 70, כועס מאוד על אביו המת שחטף אותו בילדותו מאמו. למרות עשרות השנים שחלפו הוא עדיין כל כך כועס עליו עד שאף פעם לא עלה לקברו להגיד עליו קדיש. בני המשפחה מתווכחים איתו – ובינם לבין עצמם – האם הוא צריך להשלים עם אביו לפני מותו שלו. צוות ההוספיס בית – גלניס האחות, רוני הרופא ושרון העו"סית מנסים לעזור לזאב להחליט מה הכי נכון לו.

 

פרק 3 – יונה.  יונה, אחות אונקולוגית לשעבר, היתה אמורה למות מזמן. למעשה היא כבר כמעט מתה בטיפול נמרץ לפני שנה, אלא שאז החליטו חמשת ילדיה להציל את חייה. ההחלטה הזו של הילדים הפכה למשקולת לא פשוטה ביחסים בינם לבין אִמם. מאז יונה יושבת בבית ומחכה למוות. היא גם יודעת בדיוק איך היא רוצה שהוא יראה. אנשי ההוספיס בית מנסים לעזור ליונה למות כרצונה, להבין לאן נעלמו ילדיה, ובינתיים – מתכננים גם את מותם שלהם.

 

בימוי: נטע שושני ודוד אופק | הפקה: my tv תקשורת, לי ירדני בוכריס ואבירם בוכריס | צילום: איתי רזיאל, שחר רזניק | עריכה: עודד טבק | מוסיקה מקורית: אשר גולדשמידט | עיצוב פסקול: רונן נגל | ישראל, 2016

הסידרה "ביקור בית" הופקה עבור yes דוקו בתמיכת קרן רבינוביץ'

עיניים כחולות, עיניים חומות  

בכורה: יום רביעי, 6.7, בשעה 21:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: שבת, 9.7, 17:45   

הבחירה הרשמית – דוקאביב 2016

האם אהבת אחים היא מיתוס?

הסרט "עיניים כחולות, עיניים חומות" הוא מסע אישי של הבמאית הותיקה אילנה צור להבנת מערכת היחסים בין אחים ואחיות וההשפעה שלה לאורך השנים.

בעקבות קלטת ואלבום תמונות שאמהּ של אילנה השאירה לה לפני מותה, היא יוצאת  למסע בקרב אחים ואחיות אחרים כדי לבדוק כיצד הם רואים את היחסים ביניהם:

אנו פוגשים בין השאר את סנדרה וגבי שדה, אחים שגדלו בקנאה עזה משום שהאֵם העדיפה באופן ברור אחד מהם, אך מאוחר יותר עשו תיקון; את חיים ליטווינסקי, בן לשושלת עשירה, שנזכר בכאב במערכת היחסים שלו עם אחיו הצעיר, שנקרעה בגלל סכסוכים כספיים; וזוגות אחים נוספים.

המסע הזה מביא מבט מרענן, מפוכח, מלא כאב ורגשות עזים, על יחסי אחאות במשפחה.

בתום המסע אנו חוזרים לסיפור האחאות של הבמאית עצמה, שמקבל תפנית מפתיעה: אחותה הצעירה מספרת לה על אותו יום שבו נשאלה שאלה גורלית: איך ייתכן שלשני הורים בעלי עיניים כחולות נולדת ילדה בעלת עיניים חומות?  

 

בימוי והפקה: אילנה צור

(ישראל, 2016)

 

 

* * *

 

 

 

 

מיוחד!

לכבוד פסטיבל הקולנוע הבינלאומי ירושלים הנערך החודש, אנו מביאים שבוע פנטסטי,

עם סרטי תעודה בינלאומיים מובילים, על האמנות השביעית.

10.7 עד ה-16.7

 

הקשב לי, מרלון | Listen To Me Marlon

בכורה: יום ראשון,  10.7, בשעה 22:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 15.7, 22:55  

פסטיבל סאנדנס 2015; hotdocs  2015; דוקאביב 2016

מרלון ברנדו כפי שמעולם לא שמעתם: במילותיו שלו.

עם שם ופנים המוכרים בכל העולם, מרלון ברנדו* הרוויח את המוניטין שלו בשל כישורי המשחק יוצאי הדופן שלו, בשל דמותו הכריזמטית ששרפה את האקרנים, אך גם בשל אישיותו האניגמטית וחייו הדרמטיים.

אלא שללא ידיעת הציבור והתקשורת, לאורך חייו הקליט הכוכב יפה-התואר את עצמו מדבר לטייפ-רקורדר. הוא סיפר למכשיר ההקלטה את הדברים הכי אישיים, הכי כמוסים והכי כנים, בצניעות ובלי לחמוק משאלות קשות.

כעת, בפעם הראשונה, ההקלטות הללו מתעוררות לחיים בסרטו הנפלא של סטיבן ריילי.

תוך שימוש בהקלטות הללו (שכמה מהן כוללות גם היפנוזה עצמית) ובקטעי ארכיון נדירים על סט הצילומים ומחוצה לו, טוֹוה הסרט את מהלך חייו של ברנדו – את הקריירה הבלתי-רגילה שלו ואת חייו עתירי הדרמות, וחושף אדם שונה בהרבה ממה שמישהו יכול היה לדמיין.   

בימוי: סטיבן ריילי (102 דק', אנגליה, 2015)

*לצעירים שבינינו – מרלון ברנדו (1924-2004), זכה פעמיים באוסקר® בקטגוריית השחקן הראשי ("חופי הכרך", "הסנדק"), והיה מועמד 6 פעמים נוספות לפרס הנחשק (בין השאר על "חשמלית ושמה תשוקה" ו"הטנגו האחרון בפאריס"). בין תפקידיו הזכירים גם "יוליוס קיסר" וקולונל קורץ ב"אפוקליפסה עכשיו".

 

     

"מחשמל… סוג של מאסטרפיס" The Village Voice

"מבט חושפני ורגשי בצורה יוצאת-דופן" The Los Angeles Times

"ברנדו מתעורר לחיים במבט חודר" The New York Times

"אגדת המשחק מדברת מהקבר באמצעות הקלטות עצמיות חושפניות בדוקומנטרי המסעיר הזה" Hollywood Reporter

"מהפנט, חיוני ומופלא, הסרט מספר בדרכים משכנעות על הכשרון המורכב שהיה ברנדו" TwitchFilm

"דיוקן חסר תקדים של שחקן, שמורכב מ-200 שעות של הקלטות שברנדו עשה על עצמו" Screen Interantional

 

שני הסרטים הבולטים ביותר של ברנדו – "הסנדק" ו"חופי הכרך" –

ישודרו ב-17/7 בערוץ yes3 ויוצעו בחינם ב-yesVOD

 

להפוך למייק ניקולס  | Becoming Mike Nichols

בכורה: יום שני,  11.7, בשעה 21:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 16.7, 21:00

פסטיבל סנדאנס 2016  

במאי התאטרון והקולנוע היהודי האגדי מייק ניקולס (הבוגר, כלוב העליזים, נערה עובדת, מי מפחד מוירג'יניה וולף), אחד מהבודדים שזכו בכל ארבעת פרסי הבידור האמריקני: האוסקר®, האמי®, הטוני® והגראמי®, הלך לעולמו בנובמבר 2014. חודשים ספורים לפני מותו קיים איתו חברו, במאי התאטרון ג'ק אובראיין, ראיון ארוך וכנה שהתקיים במשך יומיים ב- John Golden Theater בברודווי. פעם עם קהל ופעם בלי. הריאיון הזה הוא הבסיס לסרט שלפנינו, שמספר את סיפור חייו של ניקולס.

בסרט מספר ניקולס על חייו מהתקופה שבה משפחתו נמלטה מגרמניה הנאצית והפכה למשפחת מהגרים בארה"ב ועד ללימודים באוניברסיטת שיקגו. הוא מספר על ההופעות המשותפות שלו עם השחקנית איליין מיי בצוות "ניקולס ומיי" ואיך יכולת האימפרוביזציה שלו במופעים השפיעה בהמשך גם על סגנון הבימוי שלו. הוא מדבר על התקופה שביים את המחזות של ניל סיימון (יחפים בפארק, הזוג המוזר) וגם על ההצלחות הקולנועיות האלמותיות שלו.

בימוי: דאגלס מקגרת'  (72 דק', ארה"ב, 2015)

*

על נשים וקולנוע:

במסגרת שבוע דוקולנוע של yes  דוקו אנחנו מכוונים זרקור מיוחד אל נשים בקולנוע – במאיות, שחקניות, צלמות, מדבבות – והקשיים בהם הן נתקלות. אנו פותחים עם קצת סטאטיסטיקה על תעשיית הקולנוע האמריקאית , ועם הסרט –

 

 

ארבעה אחוזים – נשים בקולנוע

The Four Percent – Film's Gender Problem

בכורה: יום שלישי,  12.7, בשעה 21:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 15.7, 20:25 

פסטיבל סאנדנס 2016

סרט קצר מבית היוצר של זוכה האוסקר® אלכס גיבני, שעוסק בפערים בין גברים ונשים בהוליווד.

הסרט, המתבסס על מחקרה של ד"ר סטייסי סמית', מספר לנו כי בין השנים 2002 ו-2014, מתוך 1300 הסרטים המצליחים ביותר בקופות, רק 4.1% מהם בוימו בידי נשים. "המחקר שלי ברור", אומרת סמית', "נשים ניצבות בפני צוק פיסקלי כשהן מנסות לעבוד

ברמות הגבוהות ביותר של התעשייה".

 

יוצרות ויוצרים מובילים מתארים למצלמה את הקשיים בהם נשים נתקלות בהוליווד, בהם – אנג'ליקה יוסטון, טוני קולט, ג'אד אפאטו, לייק בל, מייקל מאן, פטרישיה קלארסון, ג'יימס פרנקו, איימי האקרלינג, מירה נאיר, ועוד.

בימוי: קרולין סוּ  (29 דק', ארה"ב, 2016)

 

עוד על נשים וקולנוע:

 

אינגריד ברגמן: במילותיה שלה | Jag är Ingrid

בכורה: יום שלישי,  12.7, בשעה 21:35  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 15.7, 21:00  

פסטיבל קאן – זוכה פרס השופטים 2015;

באביב 2011, הבמאי השבדי סטיג ביורקמן פוגש את איזבלה רוסליני, ביתה של השחקנית אינגריד ברגמן מבעלה השני, הבמאי רוברטו רוסליני, ומציע לה "לעשות סרט על אמא". באמצעות איזבלה, וילדיה הנוספים של ברגמן, סטיג מספר את סיפורה רב-התהפוכות – המקצועי והאישי – במילותיה שלה.

עם שלושה אוסקרים® ושבע מועמדויות, ברגמן היתה אחת השחקניות המוכשרות ביותר בתור הזהב של הוליווד, עם הופעות אלמותיות בסרטים כמו "קזבלנקה" (1942), "ז'אן דארק" (1948) וסרטו של אינגמר ברגמן "סונטת סתיו" (1978). 

עם חומרי ארכיון אישיים שטרם נחשפו, מכתבים, יומנים וראיונות עם ילדיה – הסרט מציג דיוקן אישי ושובה לב, ומביא הצצה מרגשת אל מאחורי הקלעים של חייה יוצאי הדופן של נערה שבדית שהפכה לאחת השחקניות המוערכות ביותר בקולנוע האמריקאי ובעולם כולו.

בימוי: סטיג ביורקמן  (116 דק', שבדיה, 2015)

 

צפו בטריילר של "אינגריד ברגמן: במילותיה שלה"

"דיוקן עשיר ומלא חיים של אשה, אשר במרדף הלא-מתנצל שלה אחר האמנות, התהילה והצמיחה האישית – הקדימה בהרבה את זמנה" Washington Post

"הסרטים הביתיים יוצאי הדופן – רבים צולמו ע"י ברגמן עצמה – הם מקור בלתי-נדלה של עונג, שנותנים חיזוק ויזואלי לזכרונות החמים של ילדיה" Variety

"ביורקמן משאיר דמות של אשה חזקה באופן יוצא דופן, עצמאית, שהמודרניות השלווה שלה הקדימה בהרבה את זמנה"

Hollywood Reporter

"מלהיב!" People Magazine

"מרגש ומלא תובנות" Indiewire

 

נורה אפרון: הכול ראוי לפרסום |

Everything Is Copy: Nora Ephron – Scripted & Unscripted

בכורה: יום שני,  11.7, בשעה 22:15  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 16.7, 22:15

פרס חביב הקהל – פסטיבל פאלם ספרינגס 2015; פסטיבל טרייבקה 2015;

נורה אפרון – עיתונאית, מסאית, סופרת, תסריטאית, במאית – חיה לפי המוטו של האם התסריטאית שלה: הכל ראוי לפרסום.  

התסריטאית של "כשהארי פגש את סאלי" השתמשה בכל האספקטים של חייה – ושל חייהם של אחרים – כדי לספר אמיתות לא נוחות על החיים, עם מנות גדושות של הומור שנון.

בדיוקן האינטימי והעמוק שנעשה על-ידי בנהּ, ג'ייקוב ברנסטין, אפרון מתגלה ככוח טבע של ממש: אמביציוזית בלי בושה, מסוגלת הן לחום גדול והן לאכזריות צורבת.

ג'ייקוב ניגש לבני המשפחה, לקולגות ולחברים שאהבו את נורה, שנפטרה אך לפני 4 שנים מלוקמיה: החבר מהתיכון בבֶּברְלי הילס; אחותה דֶליה; שיתופי הפעולה הרבים שלה עם מייק ניקולס (שסרט עליו משודר גם במהלך שבוע דוקולנוע 2016 של yes דוקו); בעלה הראשון דן גרינברג; ובעלה השני קארל ברנסטין, שמדבר בפתיחות על הספר "Heartburn", שהפך לסרט בכיכובם של ג'ק ניקולסון ומריל סטריפ. במרכז  הספר והסרט, שביים מייק ניקולס, סיפור התפרקות נישואיהם של נורה ושל קארל (העיתונאי שחשף את פרשת ווטרגייט) בעקבות רומן מחוץ לנישואין.

זהו דיוקן כן ומרגש, שכמו נורה עצמה, מלא בהומור חריף ושנון.

בימוי: ג'ייקוב ברנשטין, ניק הוקר  (89 דק', ארה"ב, 2016)

 

"הסרט – הן מחמם-לב והן חסר עכבות כמו הנושא שלו – מתגלה כדיוקן מלהיב של נורה שנעשה ע"י בנה" Variety

"מלא בכל-כך הרבה מעריצים ופרצופים מפורסמים, שאתה רק יכול לדמיין שנורה היתה מתעלפת מאוֹשר – ואז מבקרת אותם על האיפור…" New York Times

 "מלא תובנות על חייה של יוצרת מצליחה, מרתק מבחינת הדרך בה אשה מודרנית מבריקה מנווטת את דרכה בעולם, אך גם בוחן את תפקידה כבת, אחות, רעיה ואם." Los Angeles Times

 

סרטה של נורה אפרון "יש לך הודעה" ישודר ב- 9 ביולי בערוץ yes1 ובחינם ב-yesVOD.

 

 

 צ'אק נוריס נגד הקומוניזם | Chuck Norris Vs. Communism

בכורה: יום רביעי,  13.7, בשעה 22:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

 

פסטיבל סאנדנס 2016;

רומניה, שנות ה-80: מבוּדדת תרבותית; מצוּנזרת אידיאולוגית; אימג'ים של חיים מחוץ למסך הברזל אסורים ובטלוויזיה משודרות רק שעתיים ביום הכוללות תעמולה ומבזקי חדשות מפולטרים היטב.

אבל חלון קטן נפתח לעולם החופשי, חלון שהיה זמין רק למי שהעז להתבונן:

באמצע שנות השמונים, אלפי סרטים הוליוודים הוברחו למדינה על גבי קלטות VHS באמצעות אופרציה משומנת היטב שתפחה ותפחה עד שהגיעה למליוני אנשים ברחבי המדינה. הסרטים דובבו לרומנית ע"י אשה אמיצה אחת שהקול המובחן שלה כבש את לב האומה והפך לסמל לחופש.

הסיפורים של גיבורי פעולה כמו צ'אק נוריס וז'אן-קלוד ון-דאם לכדו את הדמיון, ולראשונה אנשים ראו מה נמנע מהם – מרכולים מלאי מזון, חיי העושר, האופנה העדכנית, מכוניות מתקדמות, אך בראש ובראשונה – חופש.

וכל השחקנים דיברו בקול אחד – קולה של אירנה: אשה נחושה עם קול צווחני משהו אך נלהב, אשה שבבוקר תרגמה לרומנית סרטים לועדת הצנזורה הלאומית – תוך שהיא עדה לאבסורד של המשטר שניסה למנוע ולהשמיד כל בדל מידע מערבי – אך בערב נתנה קול לגדולי שחקני המערב החופשי.

המפיקים של "מחפשים את שוגרמן", "המתחזה" ו"הנסיך הירוק" מביאים מעשייה כובשת על מדבבת אמיצה אחת שהביאה את קסם הקולנוע לאנשים שבסופו של דבר הפילו את החומות והמחסומים.  

בימוי: אילינקה קאלוגרנו  (78 דק', אנגליה/רומניה, 2015)

 

"דוקו מנצח שחוגג את ההשפעה התרבותית של הוליווד" Hollywood Reporter

"מבט מחמם-לב לאי בלתי-צפוי של התנגדות" Screen International

*

 

בחזרה לעתיד: הסיפור האמיתי  | Back in Time

בכורה: יום חמישי,  14.7, בשעה 22:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 15.7, 18:45

מבט מבדר אל טרילוגיית הסרטים המיתולוגית – יוצריה, שחקניה, והשפעותיה על עולם הקולנוע בפרט ועל התרבות בכלל.

הסרט, שצולם במשך למעלה משנתיים מציג חומרי ארכיון נדירים וראיונות מרתקים עם האנשים שיצרו את סידרת הסרטים המצליחה – מסטיבן ספילברג ועד רוברט זמקיס ובוב גייל, מכריסטופר לויד ועד מייקל ג'יי פוקס

בימוי: ג'ייסון ארון  (95 דק', ארה"ב, 2015)

 

הסרט "בחזרה לעתיד" ישודר ב- 12/7 בערוץ yes5.

 

 

 

 

 

 

אבל לא רק בהוליווד מייצרים סרטים. בשנים האחרונות עולה כפורחת תעשיית הקולנוע והטלוויזיה הסקנדיבית, בדגש על סדרות וסרטי פשע אפלים –

 

נסיקתו של הסקנדי-נואר | Nordic Noir

בכורה: יום רביעי,  13.7, בשעה 21:05  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

 

מה משותף ל"נערה עם קעקוע דרקון", "הגשר", ו- "The Killing"?

כולם יצירות שבמרכזן סיפורי פשע אפלים המתרחשים בארצות סקנדינביה. כולן יצירות שנכתבות ומופקות שם.  

הדוקו שלפנינו בוחן את הצלחתה הפנומנאלית של תעשיית הפילם-נואר הנורדית בשנים האחרונות (בקולנוע ובטלוויזיה), ובודק מדוע יש לה השפעה כ"כ עמוקה ובינלאומית על צופים מהעולם כולו?

בימוי: לארס הוגס (52 דק', שבדיה, 2014)

 

 

עוד ישודרו במסגרת דוקולנוע 2016 –

 

 

החיים עצמם: יומנו של מבקר קולנוע | Life Itself

יום שלישי, 12.7, בשעה 19:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

פסטיבל קאן 2014; פסטיבל סאנדנס  2014; הדוקו הטוב ביותר –  איגוד המבקרים האמריקאי

הבמאי עטור הפרסים סטיב ג'יימס ("חלומות כדורסל") והמפיקים האחראיים מרטין סקורסזה וסטיבן זייליאן ("רשימת שינדלר") חברו יחדיו ליצירת סרט על סיפורו מעורר ההשראה של מבקר הקולנוע והפרשן החברתי אולי הנודע ביותר בעולם: רוג'ר איברט.

בימוי: סטיב ג'יימס (120 דקות. ארה"ב, 2014)

המלהקת | Casting By

יום ראשון, 10.7, בשעה 20:25  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

הסיפור שלא סופר על אחד המקצועות החשובים ביותר בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה – אנשי הליהוק: דמויות שהעין הרגישה שלהם, הטעם המשובח שלהם, ובעיקר תחושות הבטן שלהם – עשו את הוליווד.

במרכז הסרט, סיפורה של המלהקת המיתולוגית מאריון דוהרטי: פול ניומן ורוברט רדפורד כ"קיד וקאסידי"; ג'ון ווייט ודאסטין הופמן כג'ו באק וריזו ב"קאובוי של חצות", קארול או'קונור וג'ין סטייפלטון כארצ'י ואדית' באנקר ב"הכל נשאר במשפחה"…אשה אחת, שבטח לא שמעתם את שמה, אחראית לכל הליהוקים המבריקים הללו.   

בשילוב קטעי ארכיון מרהיבים, סיפורים מרתקים ומשעשעים על המתרחש מאחורי תעשיית הסרטים הגדולה בעולם, וראיונות עם השורה הראשונה של במאים ושחקנים – מביא הסרט המבדר הזה הצצה חד-פעמית אל מאחורי הקלעים של תעשיית הקולנוע והטלוויזיה האמריקאית, מזוית שטרם ראינו.

משתתפים: קלינט איסטווד, אל פאצ'ינו, ג'ף ברידג'ס, רוברט רדפורד, וודי אלן, גלן קלוז, רוברט דה-נירו, רוברט דובאל, דיאן ליין, מרטין סקורסזה, ג'ון ווייט, בט מידלר, ג'ול טרבולטה, ועוד רבים אחרים.

בימוי: טום דונהיו (90 דק', ארה"ב, 2012)

 

קוסם: עבודותיו וחייו של אורסון וולס

Magician: The Astonishing Life And Work Of Orson Welles

יום שני,  11.7, בשעה 23:45 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

פסטיבל טלורייד, פסטיבל שיקאגו

סיפורו של גאון יוצא דופן  ושל האניגמה שעוטפת את הקריירה שלו ככוכב הוליוודי, כבמאי הוליוודי, וכבמאי עצמאי חשוב.

אורסון וולס היה עילוי מוסיקלי בגיל 10, במאי מחזה של שייקספיר בגיל 14, צייר בגיל 16, וכוכב במות ורדיו בגיל 20. במקביל ניהל רומנים עם כמה מהנשים היפות בעולם, ביניהן ריטה הייוורת'. כמו חייו הלא שגרתיים, גם עבודותיו היו יוצאות מן הכלל (בהן כמובן "האזרח קיין", אותו יצר כשהיה בן 25 בלבד, ונחשב ע"י מבקרי קולנוע רבים לסרט החשוב ביותר שנוצר אי-פעם). בשנים שלאחר האזרח קיין, הקריירה של וולס המשיכה להשתנות כשהוא יצר סרט אחרי סרט (חלקם לא הגיעו לקו הסיום) ושיחק בפרויקטים אחרים, פעמים רבות ממניעים כלכליים, כדי שיוכל להמשיך לעשות את סרטיו שלו.

הסרט מציג סצנות מכל סרטיו של וולס כמעט, כמו גם קטעים נדירים מסרטים בלתי-גמורים שלו כמו "הצד האחר של החלום", "המצולות" ו"דון קישוט", ומעבודותיו הטלוויזיוניות והמסחריות.

בימוי: צ'אק וורקמן  (91 דק', ארה"ב, 2014)

סרטו של וולס – "הליידי משנחאי" ישודר ב- 11/7 בyes3.

 

 

צלילי המוסיקה: הסיפור האמיתי | Climbed Every Mountain

יום חמישי,  14.7, בשעה 21:05 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

הסיפור המדהים שמאחורי אחד הסרטים הפופולאריים ביותר שהופקו אי-פעם – צלילי המוסיקה.

השחקן ניקולאס האמונד, ששיחק בתפקיד הילד פרידריך פון-טראפ, יוצא לזלצבורג, אוסטריה, ולאליס איילנד וורמונט שבארה"ב, כדי לגלות כיצד משפחת פון-טראפ האמיתית נמלטה מאוסטריה של תקופת הנאצים והפכה ללהקה מצליחה באמריקה של שנות החמישים.

הוא מבקר את המשפחה בורמונט ומגלה שלסיפור עם הסוף הטוב הזה, שעמד בבסיס הסרט, יש גם צדדים אפלים:

הוא מגלה שבאופן מוזר למדי, המקום היחיד בעולם שהסרט "צלילי המוסיקה" הוחרם הוא העיר זלצבורג עצמה. אך אחרי כמעט 50 שנה אחרי שהסרט עלה לאקרנים וכבש את העולם, עולה לראשונה בזלצבורג הגירסה הבימתית של המיוזיקל, וניקולאס נמצא שם כדי לחוות את הפיוס ההיסטורי.

 (אנגליה, 2012)

 

הסיפור הפרוע של סרטי קאנון | Electric Boogaloo

יום רביעי,  13.7, בשעה 23:25 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

מנחם גולן ז"ל ויורם גלובוס היו שני בני-דודים מישראל עם טירוף לקולנוע, שהצליחו לחדור להוליווד בדלת האחורית.

עם הגרסה שלהם לחלום האמריקאי, הם רכשו את המותג "סרטי קאנון" והגדילו משמעותית את הפקת הסרטים, כך שהלוגו של החברה הופיע על אינספור סרטים בשנות ה-80. מ-1979 ועד 1989, גולן וגלובוס הוציאו יותר מ-120 סרטים שכללו נינג'ות, עירום, גיבורי פעולה, עלילות מופרכות וגם כמה רגעים של גאונות.  עד הקריסה הגדולה.

זהו סיפורם של צמד ישראלים ששינוי את עולם הקולנוע. 

בימוי: מארק הארטלי (107 דק', ארה"ב/אוסטרליה, 2014)

 

 

וולט דיסני | Walt Disney

יום שבת,  16.7, משעה 17:00 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

סדרה בת 4 פרקים. מבט חסר תקדים לחייו הסוערים והאניגמטיים של אחד האנשים המשפיעים ביותר על התרבות האמריקאית

ב-1966, השנה שבה נפטר מסרטן ריאות, וולט דיסני היה בכל מקום: 240 מיליון איש ראו סרט של דיסני, 150 מיליון איש קראו קומיקס של דיסני, 100 מיליון איש פתחו טלוויזיה מידי שבוע וצפו בתכנית של דיסני, 80 מיליון איש קראו ספר של דיסני, 80 מיליון איש קנו מוצרים של דיסני וכ-7 מיליון איש ביקרו בדיסנילנד.

מעולם ועד היום, לא החזיק אדם אחד במקום כ"כ דומיננטי בחיים של האמריקאים.

אלא שלמרות שעבודותיו היו מוכרות כמעט לכל אדם, צעיר כמבוגר, דיסני עצמו תמיד היה סוג של אניגמה.  

בסדרה החדשה מבית PBS, נחשפים סיפור חייו ומורשתו – זוהי ביוגרפיה מרתקת ואֵפּית של אחד האנשים ששמו מוכר כמעט בכל בית בעולם המערבי.  בימוי: שרה קוֹלְט  (ארה"ב, 2015).

 

 

 

 

צ'רלי צ'פלין מאחורי המסכה | Chaplin Behind The Mask

יום חמישי, 14.7, בשעה 19:20 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

סרט בשני חלקים. ב-1914, לפני מאה שנה בדיוק, עלה לאקרנים באמריקה הסרט "Making a Living", בו הופיע לראשונה שחקן צעיר ומבטיח, מחופש לנווד – צ'ארלס ספנסר צ'אפלין. הוא היה אז בן 25. העליות והמורדות בקריירה ובחיים האישיים שלו מתועדים בשני פרקים, הכוללים, לצד קטעים מסרטים ושחזורים דרמטיים גם חומרים שטרם נראו משנותיו האחרונות.

בימוי: פרדריק מרטין

הסרט "זמנים מודרנים" ישודר ב-10/7 ב-yes5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 המלצות העורכים מהיבול הבינלאומי:

 

וִינֶר | Weiner   

בכורה: יום ראשון,  24.7, בשעה 22:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 29.7, 22:30 

http://www.newsmax.com/CMSPages/GetFile.aspx?guid=6db41e80-8bd9-4f9a-add7-c655f92644c4&SiteName=Newsmax&maxsidesize=600סרט התעודה האמריקאי הטוב ביותר – פסטיבל סאנדנס 2016, פסטיבל ירושלים 2016

פוליטיקאים רבים חזו בקריירה שלהם סוטה מהמסלול, אך רק מקרים מעטים שכאלה נלכדו בעדשת המצלמה בסרט כ"כ שנון, דרמטי ומצחיק עד כאב כמו "וינר".

תוך גישה חסרת תקדים לאנתוני וינר, למשפחתו ולצוות הקמפיין שלו לראשות עיריית ניו-יורק, הסרט מתעד קריסה פוליטית במימדים אֶפּיִים.

מה שמתחיל כחזרה בלתי-צפוייה לחיים הפוליטיים של וינר לאחר ששימש כחבר בקונגרס האמריקאי ופרש בעקבות שערוריית מין, מקבל תפנית מפתיעה בעיצומו של הקמפיין החדש: הוא מודה בהאשמות החדשות על סֶקְסְטִינג.

כשהתקשורת עטה על השערורייה החדשה ועוקבת אחרי כל צעד שלו, וינר מנסה נואשות להמשיך ולחתור לתפקיד בו הוא חושק. גם עבודתה של אשתו, הוּמָה עבֶּדין, שמשמשת בתפקיד בכיר מאד בקמפיין של הילארי קלינטון לנשיאות, מסבכת עוד יותר את העניינים.

האם הלחץ הגובר והסיקור מסביב לשעון ישימו קץ לאספירציות הפוליטיות של אנתוני וינר? האם אשתו תמשיך לעמוד לצד בעלה הסורר למרות שזה עלול לסכן את הקמפיין של הילארי (מישהו אמר "האישה הטובה")?

חודשים ספורים לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, אנו מביאים סרט מרתק ופוקח עיניים על פארסה פוליטית לצד טרגדיה אישית, ועל תוצאותיו של היבריס.

בימוי: ג'וש קריגמן, אליס סטיינברגוש קריגמן (96 דק', ארה"ב, 2016)

 

"בסרט וינר יש דרמה, צחוקים והפתעות. זו החבילה המלאה" New York Post

"רמת האקסס הופכת את הסרט למשהו שקשה להתיק את העיניים ממנו" Hollywood Reporter

"מבט סוער ולא משעמם לרגע לקמפיין פוליטי שמותיר שאלות מרתקות ללא מענה" Variety

 

צפו בטריילר של "וינר"

 

מֵיְיפֶּלְת'וֹרפ: להישיר מבט |  Mapplethorpe: Look at the Pictures

בכורה: יום שני,  18.7, בשעה 22:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 22.7, 22:00 

פסטיבל סאנדנס 2016, פסטיבל ירושלים 2016

גברים עירומים בחליפות גומי, תקריבים של זקפות, אובייקטים שנדחפים לאיזורים אינטימיים – כל אלה הן תמונות שצולמו ע"י רוברט מייפלת'ורפ, שנחשב לצלם הקונטרוברסאלי ביותר של המאה העשרים.

מייפלת'ורפ, הומו מחוץ לארון, צילם אימג'ים של סקס בין גברים, עירום, ופֶטיש, שהיו כל-כך ראדיקליים עד שתוייגו כפורנו שמתחפש לאמנות.

פחות מדוברות היו התמונות האחרות – דיוקנאות עדינים של פרחים, פסלים והגוף האנושי – שהיו לא פחות חזקות ולא פחות פורצות דרך.  

סרטם של צמד הקולנוענים פנטון ביילי ורנדי ברבאטו ("העיניים של תמי פיי", "בתוך גרון עמוק") מתבונן ישירות באימג'ים השנויים במחלוקת, ובעזרת ראיונות נטולי-עכבות עם הקרובים לו – עמיתים, חברים ובני-משפחה – מספר את סיפורו של הגבר הנאה, יליד הפרברים, שבאופן אגריסיבי קרא תיגר על הקונבנציות של צילום הסטילס.

גם בעידן שבו אנו כבר כמעט מחוסנים בפני אלמנט השוֹק, האימג'ים של מייפלת'ורפ עדיין מושכים תשומת לב רבה, כזו שלמעט מאד צלמים היתה, אם בכלל.

בימוי: פנטון ביילי ורנדי ברבאטו (108 דק', ארה"ב, 2016)

 

"ייתכן שהאמן השנוי במחלוקת הזה עבד בשחור-לבן, אך, בדיוקן הנפלא של הצמד שעשה את 'בתוך גרון עמוק' – חייו הם הכל חוץ מכך " Variety

 

צפו בטריילר של "מייפלת'ורפ: להישיר מבט"

 

 

לפתוח את הכלוב  | Unlocking the Cage

בכורה: יום שני,  4.7, בשעה 22:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

 

פסטיבל סאנדנס 2016, פסטיבל hotdocs 2016, פסטיבל דוקאביב 2016

דרמה משפטית חסרת תקדים

סטיבן וייס, עורך-דין ואקטיביסט למען זכויות בעלי החיים, יוצא לקרב של חייו.

הוא מביא לבית-המשפט קייס תקדימי: וייס מבקש להרחיב את צו הביאס קורפוס – המיועד במקור לאפשר זימון אדם לבית-המשפט – כך שיכלול גם חיות מסויימות, שאינן יכולות להגן על זכויותהן בעצמם.

התובעים היוצאי דופן שלו – השימפנזים טומי וקיקו, שהיו בצעירותם כוכבים בעולם הבידור – חיים היום בזוהמה בלתי-נתפסת, נאבקים כדי לשרוד.

בשיתוף הצוות המשפטי הנחוש שלו, אנו נחשפים לראיות מזעזעות של הזנחה והתעללות, כמו גם למורכבות המשפטית של התיק – הנסיון לשנות דיעות קדומות של מה זה אומר להיות חיה שאינה מבני האנוש.

הדוקומנטריסט המוערך ד.א פניבייקר (ששינה את פני העולם הדוקומנטרי בשנות ה-60 כשהנהיג את תפיסת ה"דיירקט סינמה" עם סרטים כמו "בוב דילן: אל תביט לאחור", ו"מונטריי פופ") ואשתו כריס הג'דס ("חדר מלחמה", "סטאראפ.קום") עוקבים אחר איש יוצא דופן עם אובססיה בת 30 שנה.

כיצד ניתן לנצח בּקְרַב המְערֵב מדע, שאלות של חוקיות, פסיכולוגיה והרבה דעות קדומות?

והאם וייס אכן יעשה היסטוריה, כלומר יממש את הפוטנציאל לשנות את התפיסות של המערכת המשפטית ולהפיל מחסומים בין בעלי-חיים ובין בני אנוש?

בימוי: כריס הג'דס וד.א פניבייקר (91 דק', ארה"ב, 2016)

 

"באופן מפתיע מדובר במותחן בית-משפט שהוא הן מותח והן שובה לב…. זה לא סרט המשתתף בצערם של יונקים, דולפינים או פילים – אלא זהו סיפור קלאסי של אנדרדוג, אפקטיבי בתיעוד אאוטסיידרים שמנסים לשנות את המערכת"  Screen International

 צפו בטריילר של "לפתוח את הכלוב"

* * *

3 ביולי – 9 ביולי

 

סטיב ג'ובס: האיש במכונה | Steve Jobs: Man in the Machine

בכורה: יום ראשון,  3.7, בשעה 22:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

פסטיבל סן-פרנסיסקו, פסטיבל SXSW, פסטיבל דוקאביב 2016

הבמאי זוכה האוסקר® אלכס גיבני ("הסיינטולוגיה וכלא האמונה") לא חוסך שבטו  ממייסד Apple סטיב ג'ובס ומורשתו: הוא מציג דיוקן חוקר וחסר מורא על חייו של האייקון המבריק, האמיץ, ולפרקים אכזרי.

הסרט המרתק כולל ראיונות אינטימיים עם האנשים שהיו קרובים לו ביותר לאורך תקופות חייו, ומנסה לפצח את האיש והאגדה, שערכיו ותפיסות חייו עיצבו את תרבות עמק הסיליקון עד ימינו אנו.

בימוי: אלכס גיבני (128 דק', ארה"ב , 2015)

 

 צפו בטריילר של "סטיב ג'ובס: האיש במכונה"

 

לפתוח את הכלוב  | Unlocking  the Cage

בכורה: יום שני,  4.7, בשעה 22:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

ראה עמ' 21

 

עיניים כחולות, עיניים חומות 

בכורה: יום רביעי, 6.7, בשעה 21:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש 

 ראה עמ' 8

ערב לפני גמר היורו, נביא בבכורה טלוויזיוניות דרבי דוקומנטרי של אלופים –

רונאלדו נגד מסי:

 

רונאלדו | Ronaldo

בכורה: יום שבת, 9.7, בשעה 22:00

ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

 

הצצה נדירה לחייו של אחד הספורטאים המפורסמים בעולם, כריסטיאנו רונאלדו. הסרט חושף רגעים אינטימיים בחיי הכדורגלן עם משפחתו, האוהדים (והמעריצות) וגם אל מול יריבו המר על כר הדשא, ליאו מסי.

במאי: אנתוני וונקה (89 דק', אנגליה, 2015)

 

 

חלומות בּרְסה | Barça Dreams

בכורה:  יום חמישי, 7.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

הסרט חלומות ברסה לוקח אותנו לסיפורו המדהים של אחד ממועדוני הכדורגל הפופולאריים ביותר בעולם – FC Barcelona: עם הכוכב הבלתי-מעורער שלה, שחקן הכדורגל הטוב  בכל הזמנים – ליאונל מסי; עם 

המאמן המפורסם פֶּפּ גוארדיולה; עם יוהאן קרויף, השחקן ההולנדי שעשה מהפיכה בברצלונה.

הסרט בוחן את הדרך הארוכה לתהילה ולהצלחה שעשה דור הכוכבים של מסי, הרננדז ואיניֶיסטה, וחושף את הסודות של של המועדון החזק, הקשורים באוהדים מכל העולם כמו גם בזהות הקטלונית.   

 במאי: ג'ורדי לומפרט (120 דק, ספרד, 2015)

וגם –

להקפיץ | Bounce

בכורה: יום חמישי,  7.7, בשעה 21:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

 

פסטיבל SXSW 2015

כיצד הכדור לימד את העולם לשחק?

המצאת הכדור נחשבת לאחת מההתפתחויות האבולוציוניות החשובות ביותר של בני האדם. ההמצאה הזו השפיעה על האנושות מבחינה חברתית, מוסרית, מבחינת האינטליגנציה והאמפתיה לסביבה.

חוסר הוודאות שבהקפצת הכדור מכריחה את בני האדם ליצור חוקים וגבולות, לייצר משא ומתן ולפענח את חוקי הפסיכולוגיה והתקשורת עם שאר בני האדם. ממשחק בגולות ברחבת בית הספר, דרך ג'אגלינג של להטוטנים ועד התשואות במשחקי גביע העולם, בעזרת הצילום המהפנט וראיונות של מיטב המומחים להתנהגות בני האדם והחיות, הסרט מציג לנו את החוויה האנושית הקולקטיבית של השימוש בכדור ואת האופן שבו הוא מספק את התשוקה של בני האדם לתחרות.

בימוי: ג'רום ת'ליה (53 דק', ארה"ב, 2015)

 

 

10 ביולי – 16 ביולי

 

 

17 ביולי – 23 ביולי

 

מֵיְיפֶּלְת'וֹרפ: להישיר מבט |  Mapplethorpe: Look at the Pictures

בכורה: יום שני,  18.7, בשעה 22:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

ראה עמ' 20

 

ביקור בית – פרק ראשון: ויקה

בכורה: יום רביעי, 20.7, בשעה 21:00 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 23.7, 20:55    

ראה עמ' 6

 

 

במלאת 5 שנים למותה של איימי ווינהאוס נשדר את הסרט  –

איימי | Amy

מוצ"ש, 23.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

זוכה פרס האוסקר© לסרט תיעודי 2016; פסטיבל קאן 2015; הדוקו הטוב ביותר – טקס פרסי האקדמיה האירופית לקולנוע  2015.

האישה שמאחורי השם.

הבמאי, אסיף קפדיה, זוכה פרס ה-BFTA ("סנה"), מביא את סיפורה הלא-ייאמן של הזמרת, זוכת ששת פרסי הגראמי, אמי ויינהאוס, במילותיה שלה.

הסרט – המציג קטעי ארכיון של הזמרת שטרם נראו, וקטעי מוזיקה שביצעה שטרם נשמעו – מביא סיפור מרתק על הזמרת הייחודית, על התרבות שלנו ועל העולם שבו אנו חיים היום.

איימי ויינהאוס, כישרון יחיד בדורו, הייתה מוזיקאית שתפסה את תשומת ליבו של העולם כולו עם הקול והכריזמה הבלתי נשכחים שלה. זמרת ג'אז טהורה ואותנטית, ששפכה את הלב והנשמה שלה לתוך המוזיקה, התמודדה עם מאבק אישי וכאב דרך שירים אינטימיים וביטאה את הווירטואוזיות שלה בכמה מהשירים המיוחדים והפופולאריים ביותר של ימינו.

איימי הפכה לסנסציה מטאורית בינלאומית. היא מעולם לא חשבה שהדרך לפסגה תהיה כה מהירה ותביא לה כל כך הרבה תהילה. תשומת הלב הבלתי נלאית של התקשורת, בשילוב עם הזוגיות הבעייתית של איימי ובעיית ההתמכרות שלה, הובילו אותה למעגל סגור של הרס עצמי, שהביא בסופו של דבר למותה הטראגי בגיל 27 בלבד.

הדוקו שלפנינו, שהופק ארבע שנים לאחר מותה, מאפשר לקהל להיזכר באיימי כאמנית מבריקה ולשאול את עצמנו – איך אפשרנו לה להיעלם לנגד עינינו?

בימוי: אסיף קפדיה (128 דק', אנגליה, 2015)

 

 

24 ביולי – 30 ביולי

 

וִינֶר | Weiner   

בכורה: יום ראשון,  24.7, בשעה 22:00  ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

ראה עמ' 19

 

ביקור בית – פרק שני: זאב

בכורה: יום רביעי, 27.7, בשעה 21:00 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 30.7, 21:30  

ראה עמ' 6

Check Also

לזיכרו של יהודה בארקן ז”ל – בהוט וב-yes

הוט8 הערב:   בלי בושה תקציר: סיפורם של סרטי המתיחות מהווה פרק בתולדות הקומדיה והקולנוע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.