שבת , יוני 19 2021

יום הזיכרון לשואה ולגבורה ב-YES

יום הזיכרון לשואה ולגבורה

 

ערוצי הסרטים

 

ערוצים: yes12345 ו-yesVOD | מועד שידור: רביעי-חמישי, 4-5/5

ביום הזיכרון לשואה ולגבורה ישדרו כל חמשת ערוצי הסרטים של yes מגוון רחב ומשובח של סרטים מרתקים על הטרגדיה הגדולה שאירעה לעמנו, בסך הכל מעל ל-30 סרטים העוסקים בשואת היהודים ובימי מלחמת העולם השנייה.

בין השאר ישודרו סרטו זוכה האוסקר של סטיבן ספילברג "רשימת שינדלר", הדרמה "האישה בזהב" עם הלן מירן, זוכה האוסקר לסרט הזר "אידה" המרגש, המיני-סדרה המהוללת "דור מלחמה", סרטו הנפלא של לואי מאל "להתראות ילדים", "המטרו האחרון" של פרנסואה טריפו וגם שני סרטים בבכורה בלעדית – "סיפור מהחיים" ו"הרופא הגרמני".

בנוסף תעלה קטגוריה עשירה וחינמית של סרטים ב-yesVOD.

 

סיפור מהחיים | Once In A Lifetime (Les Heritiers)    

בכורה בלעדית!

ערוץ: yes2

מועד שידור: רביעי, ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, 4/5, בשעה 21:00

במאית: מארי-קסטי מנסיון-סקאר, צרפת, 2014

שחקנים: אריאן אסקריד, אחמד דראם, נעמי מרלאן

תקציר: דרמה מרגשת וסוחפת המבוססת על סיפור אמיתי.

אל כיתה פרועה, המורכבת מערב רב של תלמידים ממוצא שונה – נוצרים, מוסלמים ויהודים – מגיעה מורה מסורה ורבת מוטיבציה. כאשר הניסיון להעביר את חומר הלימודים בדרך הרגילה נכשל, היא מחליטה ללכד את הכיתה באמצעות פרויקט מיוחד – תחרות בנושא "ילדים ונוער במחנות הריכוז הנאציים". למרות התנגדותם הראשונית, סקרנותם מתעוררת וככל שמועד התחרות מתקרב הם שוקעים יותר ויותר בנושא הטעון.

 

הרופא הגרמני | Wakolda

בכורה בלעדית!

ערוץ: yes4 | מועד שידור: רביעי, 4/5, בשעה 22:00

במאית: לוסיה פואנזו. ארגנטינה, 2013.

שחקנים: נטליה אוריירו, אלכס ברנדמיל, דיאגו פרטי.

תקציר: מותחן מרתק המבוסס על סיפור האמיתי. ארגנטינה 1960, רופא גרמני פוגש משפחה ארגנטינאית ונוסע איתם לעיירה בה הם עתידים לשפץ ולפתוח מחדש בית מלון שהיה שייך למשפחה. בני המשפחה מעוררים אצל הרופא דחף למחקר ולבדיקה: אם המשפחה שבהריון עם תאומים ולילית, הנערה המתבגרת, שמבחינה פיזית קטנה ביחס לגילה. המשפחה אינה מודעת לזהותו האמיתית ומקבלת אותו לביתה כאורח רצוי ואף ונשבית תחת אישיותו הכריזמטית. יום אחד הם מגלים שמדובר ביוזף מנגלה, רופא בגרמניה הנאצית, שביצע פשעים נגד האנושות בהם ניסויים רפואיים סדיסטיים.

 

ה-9 באפריל | April 9th

בכורה ארצית בלעדית!

ערוץ: yes4 | מועד שידור: רביעי, 4/5, בשעות הלילה

במאית: רוני עזרא. ארגנטינה, 2013.

שחקנים: פילו אסבק, לרנס מיקלסון

תקציר: בשעות הבוקר המוקדמות של 9 באפריל 1940 הצבא הגרמני החל את פלישתו לדנמרק. הסרט עוקב אחר חולייה דנית אשר מנסה, כנגד כל הסיכויים, להאט ולבלום את הכוחות הגרמניים עד שתגיע עוד תגבורת לעזור.

yes דוקו

 

ללא מקלט: אנה פרנק – הפרק שלא סופר  

No Asylum: The Untold Chapter of Anne Frank's Story

בכורה: יום רביעי, 4.5, בשעה 21:05 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: שישי, 6.5, 22:30      

אוצר של מכתבים שהיה אבוד במשך 70 שנה התגלה לאחרונה.

מתנדבת שמיינה ארגזים של כתבי-יד מאובקים מתקופת השואה במכון המחקר הניו-יורקי-יהודי YIVO, נתקלה במעטפה מתפוררת. היא נדהמה לגלות מסמכים המתעדים את המאמצים הנואשים של אב אוהב להציל את משפחתו ממלתעות הנאצים. http://www.landmarktheatres.com/image?url=http://landmark.filmdb.peachcinemas.com/FilmImages/21/1/7336/NoAsylumTheUntoldChapterOfAnneFranksStory_224x332.jpg

היו אלה מכתבים של אוטו פרנק, אביה של אנה, שחושפים את כישלונו שובר הלב למצוא מקלט בארה"ב עבור בנותיו – אנה ומרגוט, ועבור אשתו אדית.

במהלך מלחמת העולם השנייה, ארה"ב מנעה ויזות מאינספור יהודים שביקשו להימלט מרדיפות הנאצים, בגלל חששות מטלטול הכלכלה שלאחר המיתון הגדול, ממרגלים נאציים וגם – אנטישמיות. על אלה שביקשו מקלט בארה"ב נמנה גם אוטו פרנק.

הסרט מעיר את קולו של אוטו לחיים, ומספר כיצד העולם הפנה את גבו למשפחת פרנק (אחת מיני רבות מספור).

בני המשפחה ששרדו מספרים את הסיפור:

באדי אליאס, בן-דוד של אנה וחברהּ הטוב ביותר, מספר על ילדותם המשותפת, חושף תמונות ומכתבים של המשפחה שטרם נראו, ביניהם את מכתבו האחרון של אוטו לפני שנכנסו למחבוא, מכתב שמאיר באור חדש את המאבק שלהם למצוא מדינת מקלט.

אווה שלוֹס, אחותה החורגת של אנה, נזכרת בסיפורים האישיים של המשפחה. יותר מכל ניצול שואה אחר, חייה של אווה מקבילים לאלה של אנה: ב-1933 בגרמניה, כשהאפליה נגד היהודים החמירה, אוטו העביר את משפחתו לאמסטרדם. משפחתה של אווה עברה גם היא לשם כדי להימלט מהרדיפות ואווה גדלה מעבר לרחוב ממשפחת פרנק והפכה לחברתה הטובה (אגב, אווה התבטאה לאחרונה שדונאלד טראמפ מתנהג כמו היטלר).

אך כשעניבת החנק הנאצית החלה להתהדק באירופה כולה, ייאושו של אוטו גבר. כשדלתותיהן של מדינות אחרות נסגרו, הוא פנה לארה"ב כאופציה אחרונה למקלט. מכתביו למחלקת המדינה האמריקאית והתגובות שקיבל, מְציירים תמונה קשה של כישלון עולמי למצוא מענה לבעיית הפליטים היהודיים. 73 המסמכים נותנים פוקוס למאבקו הדרמטי, ושופכים אור חדש על הדרמה האנושית של משפחת פרנק, ושל אב שמנסה להציל את משפחתו מכליה.

בימוי: פאולה פואוס  (54 דק', ארה"ב/גרמניה, 2015)

 

ובמוצאי יום השואה –

 

חדר הלם  | Shock Room

בכורה: יום חמישי, 5.5, בשעה 22:05 ב-yes דוקו ובחינם ב-yesVOD.

שידור נוסף: מוצ"ש, 7.5, 21:15      

זה היה בתחילת שנות ה-60, במקביל למשפט אייכמן שנערך בירושלים. http://www.bbcprisonstudy.org/includes/site/files/images/Film.jpg

הפסיכולוג סטנלי מילגראם, בן למשפחה יהודית שהיגרה ממזרח-אירופה לארה"ב בסמוך לעליית היטלר לשלטון, ערך סידרה של ניסויים שנויים במחלוקת על הצייתנות האנושית למַרוּת, במטרה להבין את השואה.

מילגרם ביקש להבין מדוע אנשים פוגעים באחרים: כשהוא אומר למשתתפים בניסוי שמדובר במחקר על זיכרון ולמידה, הם התבקשו להשית שוק חשמלי גובר והולך על אדם שנמצא בחדר אחר. מסקנתו מהניסוי היתה ש-65% מאיתנו יצייתו להוראות באופן עיוור. http://www.bbcprisonstudy.org/includes/site/files/images/Milgram%20Teacher.jpg

50 שנה אחרי הניסוי המקורי, הבמאית האוסטרלית קאת'רין מילארד – בשיתוף פסיכולוגים, שחקנים וקולנוענים – מחליטה לביים מחדש את הניסוי. האם התוצאות תהיינה זהות?

"חדר הלם" מאיר באור חדש את ההתנהגות האנושית ומאלץ אותנו לשאול את עצמנו: מה אנחנו היינו עושים?

בימוי: קאת'רין מילארד  (74 דק', אוסטרליה, 2015)

 

yesVOD> יום הזיכרון לשואה ולגבורה

החל מה 4.5

חינם ללקוחות yesVOD מעל 30 סרטים לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה


 

אידה

דרמה מרגשת זוכת האוסקר בקטגוריית הסרט הזר. מסעה של צעירה הגדלה בבית יתומים, אשר יום אחד מגלה על משפחתה היהודייה ומעשייה בפולין בזמן המלחמה ואחריה. עם: אגתה קולשה, אגתה טרז'בוקובסקה. במאי: פאבל פאבליקובסקי. פולין, 2013.

 

רשימת שינדלר

סרטו המטלטל של סטיבן ספילברג, זוכה שבעה פרסי אוסקר כולל לסרט הטוב ביותר. סיפורו האמיתי של אוסקר שינדלר, תעשיין גרמני שבזכות קרבתו למפלגה הנאצית הציל מהשמדה קבוצת יהודים שעבדה במפעליו. עם: ליאם ניסן, בן קינגסלי. ארה"ב, 1993.


 

האישה בזהב

דרמה עפ"י סיפור אמיתי ומדהים. ניצולת שואה מבוגרת נעזרת בכישוריו של עורך דין צעיר במאבקה להשיב ציור מפורסם שנבזז ממשפחתה על-ידי הנאצים. עם: הלן מירן, ריאן ריינולדס, דניאל ברוהל, קייטי הולמס. במאי: סיימון קרטיס. 2015.

 

שתיקת הארכיון

דוקו-ישראלי. סרטה המדובר ועטור הפרסים של יעל חרסונסקי העוסק בסרט התעמולה הנאצי המשמעותי ביותר, שצולם בגטו ורשה. במשך שנים הסרט הנאצי נחשב לתיעודי, עד שנתגלו חומרים חדשים שמספרים סיפור שונה לגמרי… זוכה פסטיבל י-ם. 2010.

 

היינריך הימלר: אדם הגון

דוקו ישראלי. פרס פסטיבל ירושלים 2014. לציון 70 לשחרור אושוויץ: תיעוד מצמרר של עבודת היינריך הימלר, אחת הדמויות האכזריות ברייך השלישי, ממכתביו ומכתבי אנשים שהיו קרובים אליו. בימוי: ונסה לאפא. ישראל/אוסטריה, 2014.

 

ספורים

זוכה פרסי הקולנוע הדוקומנטרי; התחרות הרשמית- פסטיבל ירושלים 2012. חוויה רגשית וויזואלית מטלטלת, שמביאה עדויות של ניצולי שואה שידיהם קועקעו, ומתעדת את רצף האירועים והחוויות בכניסה למחנה ההשמדה הנורא. ישראל, 2012

 

סרטים נוספים: החיים יפים, גנבת הספרים, הזייפנים, המפתח של שרה, מוסר השילומים, ילדים גרמנים שלי, ארבע שנים של לילה ועוד.

יום השואה בספריית קולנוע

קטגורית סרטים לציון יום השואה

ילדי פלא

הזדמנות אחרונה לצפייה. סיפורם של שלושה ילדי פלא מוזיקליים שהופיעו על במות אירופה בימים בהם פרצה מלחה"ע השנייה. על רקע השנאה ואכזריות המבוגרים, הם מנסים להינצל ולהישאר יחד בזכות המוזיקה. במאי: מרקוס רוזנמולר. 2011.

סרטים נוספים: הימים האחרונים, באפילה, ללא גורל

 

יש לבדוק גם

בטי – עונה שנייה בישראל

  עונה שנייה לקומדיה של HBO המבוססת על הסרט עטור השבחים Skate Kitchen   החל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.