יום שני , מאי 25 2020
Home / טלויזיה / בואו נדבר על זה: משחקי הכס עונה 6 פרק 5
אניה בוקשטיין במשחקי הכס,באדיבות יס

בואו נדבר על זה: משחקי הכס עונה 6 פרק 5

קיבלנו מעט מדי חאליסי, אבל המון בראן והמון סנסה בפרק הזה.

וגם למדנו עוד קצת על הכוונות של יורון גרייג’וי.

אבל לפני ש”נצלול”, נזכיר לכם את האזהרה הידועה:

אם טרם צפיתם בפרק הזה של משחקי הכס, הפסיקו הקריאה בפוסט. חזרו אלינו, לאחר שהשלמתם הצפייה.

כי הפרק מכיל קלקולונים.

אוקיי?

אוקיי.

קשה להעריך את עומק הנזק שגרם רמזי לסנסה, לא רק הגופני אלא גם ובעיקר הנפשי.

איזו סנסה תגיח מהגיהנום הזה?

האם אפשר לחזות איזו מן אישה בוגרת תהיה סנסה, אם היא תגיע לגיל בגרות?

כיצד היא תרגיש ותתנהג, בהנחה שתניח את המלחמות מאחוריה?

אבל אין ספק, שסנסה חיה את ההתעללות הנוראית יום ולילה, מדי דקה ומדי שעה, כפי שהיא מספרת לליטלפינגר, שמשום מה חשב שסנסה תקבל אותו בזרועות פתוחות, אחרי שמסר אותה לבולטונים.

מוזר, ממש מוזר שהוא נראה המום כשסנסה הטיחה בו שהוא האויב שלה, כשסירבה לקבל את העדכונים שלו על בלקפיש דודה שאוסף צבא, ועל אבירי הוייל שמוכנים וערוכים לפקודתה.

היא מגרשת אותו מעליה.

אבל, וזה אבל גדול, מאוחר יותר כשתלמד על מצבם האמיתי של צבאות הצפון השונים, על הנאמנות שבית קארסטארק ובתים נוספים כבר נשבעו לבולטונים, היא תזכיר באוזני דאבוס וג’ון את הדוד הגדול ברנדון, בלקפיש, שחי וקיים ואוסף לעצמו אנשים.

כי לסנסה יש מטרה אחת עכשיו- לנקום ברמזי, ולהשיג מחדש שליטה של בית סטארק על הצפון.

לפני היציאה למסע הארוך לאיתור בלקפיש, סנסה מציגה בפני סנואו את המעיל שתפרה- מעיל ובו סמל הזאב של בית סטארק. סנסה מכריזה באוזני ג’ון שמבחינתה הוא אינו עוד הבן הממזר של אביה. הוא הנצר הזכר הבוגר לבית סטארק. מחווה מרגשת, שכמובן מרעידה מיתר בליבו של ג’ון.

בינתיים בבית השחור והלבן, אריה שקיבלה בחזרה את מאור עיניה, ממשיכה לנחול מפלה באימוניה עם הבחורה הצעירה והאכזרית, שאינה מפספסת הזדמנות להכות אותה. היא גם מכריזה באוזני אריה, שהיא פשוט לא נמצאת במקום הנכון והמתאים לה, וקוראת לה “ליידי סטארק”. האם זה נכון? האם אריה לא הצליחה באמת להשיל מעליה את זהותה הקודמת ולהפוך לנערה ללא פנים וללא שם? אב המסדר מוטרד מכך, אבל מוסר בידיה את משימת ההתנקשות הראשונה- לחסל שחקנית בתיאטרון שמציג מחזה עם בובות ושחקנים נלעגים בבראבוס.

אריה נהנית בתחילה מהמחזה, אבל אז היא מגלה, שהשחקנים לא לועגים רק ללניסטרים, אלא גם מציגים בצורה נלעגת במיוחד את אביה המת ואת הוצאתו להורג.

לאחר מכן היא מתגנבת אל מאחורי הקלעים, ומגלה שהמטרה שלה היא אישה נחמדה למראה.
היא חוזרת אל אב המסדר, ומספרת לו שמדובר באישה טובה למראה, ותוהה מי רוצה במותה. הוא מסרב לספק לה פרטים. הוא גם מסרב לאפשר לה לשנות את פניה עבור החיסול הזה.

מה תעשה אריה?

כיצד תנהג?

בחזרה אל איי הברזל- יארה מציגה את מועמדותה השערורייתית לתפקיד המלכה, במקום המלך המת ביילון. ת’יאון תומך בה בנאום נלהב, ובדיוק כשנדמה שהיא עומדת לקבל את הסכמת השאר, צץ לו הדוד הנעלם יורון גרייג’וי. יארה מבינה מיד שהוא זה שהרג את אביה, ויורון למרבה התדהמה מודה בכך בלי כל בעיה. הוא מציג בפני האחרים תוכנית שאפתנית- הוא יבנה את צי ספינות המלחמה הגדול ביותר שנראה אי פעם, ויציג את הצי כמתנה לדנריס, אם תיקח אותו לבעל. יחד הוא והיא ישלטו בשבע הממלכות, כשכוח הצי הגדול ביותר והדרקונים עומדים לצידם.

זה מספיק עבורו כדי לקבל את המינוי, ממילא הנכבדים לא התלהבו להכתיר את יארה. אבל בזמן שטקס טבילתו למלך מתקיים, יארה, ת’יאון ונאמניהם “גונבים” את מרבית הספינות הטובות של איי הברזל. יורון מוטרד מכך, אבל לא יותר מדי. הוא מכריז על מבצע לבניית ספינות נוספות, ונשבע להרוג את אחייניו.

דנריס . הבוקר שאחרי שריפת מקדש הדות’רקי והפיכתה לשליטתם, היא מכירה בתכונותיו הנעלות של ג’ורה, ומבינה שהוא באמת רוצה בטובתה.

אלא שג’ורה לא נותן לדנריס להתקרב אליו, מחשש שתידבק במחלתו. הוא מציג בפניה את ידו שחלק נרחב ממנה כבר מכוסה בקשקשת אפורה, ומספר לה שבכוונתו לעזוב אותה, כדי לא לסכן אותה. דנריס מצווה עליו פקודה יוצאת דופן: היא מכריחה אותו למצוא לעצמו תרופה ולשוב אליה בריא.
גם אחרי שהצהיר על אהבתו אליה, דנריס אסירת תודה על שסייע להציל את חייה פעמיים, אחרי שגירשה אותו פעמיים. נרגש, ג’ורה יוצא למסע הבודד והארוך, ובמקביל דנריס ודריו רוכבים בראש הכוח הדות’ראקי בכיוון מנוגד. לאן הם שמים כעת את פעמיהם?

טיריון אינו מרוצה מהמצב הקיים במירין. גם הדיווחים על ירידה באלימות אינם מספקים אותו, כי הוא מבין שבני ההרפיה ימשיכו לפתות המונים, ושהיעדרה של דנריס מחצר המלכות יעורר ספקות בנוגע ליוזמותיו.
הוא זקוק לכוח חזק יותר, כוח דתי שיצהיר על תמיכתו בדנריס באוזני ההמונים.

אנטר אניה בוקשטיין! כפי שדיווחנו לראשונה בפופ טארטס בשבוע שעבר, היא מגלמת את הכוהנת האדומה קינבארה, שמגיעה מרחוק למירין בהזמנת טיריון. היא מצהירה באוזני טיריון ו-וריס על נכונותה המיידית להכיר בשלטונה של דנריס ולסייע להם, אבל וריס החשדן מנסה לחקור אותה. בתגובה היא מגלה בקיאות מפתיעה בליל האימים שבו איבד וריס הצעיר את כלי זינו, למרבה תדהמתו ובהלתו. קינבארה עוזבת את הארמון, ומשאירה מאחוריה את טיריון ובעיקר וריס המומים. האם הם יכולים לסמוך עליה?

ועכשיו לשני הגילויים העיקריים של הפרק:

קודם כל- מוצאם של ההלכים הלבנים. ילדי היער יצרו אותם! ילדי היער יצרו את הכוח הנורא הזה כדי להגן עליהם מבני האדם הקדומים.

בראן מבין שהוא מתקרב לסוף הכשרתו בידי העורב בעל שלוש העיניים, והוא חסר סבלנות. הוא מנסה להעיר את ה”עורב” כדי להמשיך בחזיונות, ובטעות מפעיל בעצמו חיזיון , כשהוא לבדו. בחזיון הזה הוא רואה את צבא ההלכים הלבנים הגדול והעצום ומהלך ביניהם. ואז מגיע מלך הלילה, ונוגע בבראן בחיזיון! ובראן מרגיש זאת, ומתעורר בצעקה.

העורב בעל שלוש העיניים מתעורר יחד עימו, ומיד שואל אם מלך הלילה נגע בבראן. בהתחלה בראן אומר שהוא לא בטוח, אבל בסוף מודה שכן. המשמעות היא שמלך הלילה בדרך. גם כאן, בעולם הגשמי. ואכן הצבא הענק של ההלכים הלבנים הגיע. ילדי היער מנסים לעכב אותם בצעידתם אל המערה, וכדורי האש שלהם מצליחים להרחיק את החיילים הפשוטים. אבל מלך הלילה, הקצין הבכיר המפחיד שלו- שכזכור פגשנו גם בעונה הקודמת בהארדהום- ועוד כמה מבכירי הצבא מצליחים לעקוף את מעגל האש ולצעוד פנימה, אל המערה.

וכאן מתחיל טבח.

פשוט טבח.

והבעיה היא שבראן שוב נפל לתוך חיזיון, וכל עוד הוא “ישן”, אין מי שמסוגל להעיר את הודור.
ההלכים חודרים אט אט למערה, ומרבית ילדי היער משלמים בחייהם. מירה מצליחה איכשהו להעיר את הודור, ויחד הם סוחבים במהירות את בראן לכיוון יציאה צדדית.

אלא שהמוני הלכים לבנים דולקים אחריהם במהירות. ילדת היער האחרונה, הבכירה, מתאבדת כדי להצילם.

מירה והודור, בשארית כוחותיהם, פותחים את הדלת הצדדית ויוצאים במהירות אל השלג, כשמירה סוחבת את בראן. הודור נשאר מאחור, להחזיק את הדלת סגורה , כדי לעכב את ההלכים הלבנים שרוצים לפרוץ מבעדה.

בינתיים המלך של ההלכים, מלך הלילה, כבר חיסל כנראה את העורב בעל שלוש העיניים.

ועכשיו בראן שנמצא עדיין בתוך חיזיון שומע את קולות העולם שבחוץ בתוך החיזיון.

הוא שומע את מירה קוראת להודור: HOLD THE DOOR .

ובחיזיון הוא רואה את הודור הצעיר, נופל בהתקף אפילפטי כלשהו, וחוזר על אותן המילים: HOLD THE DOOR .

אלה המילים שיהפכו אחר כך ל”הודור”.

הודור איבד את זהותו, איבד את שפיותו, כדי למות שנים מאוחר יותר כשהוא מחזיק את הדלת. כדי להציל את בראן סטארק.

ואכן כוחותיו של הודור מוגבלים, בוודאי כשצבא אדיר צובא על הדלת שהוא מחזיק בשארית כוחותיו. ולאט לאט הם קורעים בבשרו, ומחסלים אותו.

הודור = הולד דה דור.

טראגי ומצמרר ומלא דימיון, בדיוק כפי שהסדרה הנהדרת הזאת תמיד הרגילה אותנו .

הציטוטים הבולטים מהפרק:

“ידעת על רמזי? אם לא ידעת, אתה אידיוט. אם ידעת, אתה אויבי”- סנסה לליטלפינגר.
“מה אתה חושב שהוא עשה לי”?- כנ”ל
“שחררת אותי מהמפלצות שרצחו את משפחתי, ונתת אותי למפלצות אחרות שרצחו את משפחתי”- כנ”ל.

“לעולם לא תהיי אחת מאיתנו ליידי סטארק”- הנערה המעצבנת לאריה.

“בואו נלך לרצוח אותם”- יורון לנאמניו.

“אני אוהב אותך, תמיד אוהב אותך. להתראות חאליסי”- ג’ורה לחאליסי.

“עוד לא שחררתי אותך..אני פוקדת עליך למצוא את התרופה. אני פוקדת עליך לרפא את עצמך ואז לשוב אליי. כשאקח את שבע הממלכות, אזדקק לך לצידי”- חאליסי לג’ורה.

“הוא נגע בך, הוא יודע שאתה כאן”- העורב בעל שלוש העיניים לבראן.

וכמובן: HOLD THE DOOR

בואו נציץ לפרק הבא

Check Also

וידאו: מנתחים את הטריילר של “טנט”

כולם רוצים להבין מה יקרה ב”טנט”. הנה ניתוח ארוך במיוחד של הטריילר השני לסרט, שאמור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.