שבת , נובמבר 28 2020
לוגו חדשות 10

אפס בתכנון

"אפס בתכנון"

מהערב: סדרת כתבות חדשה בחדשות 10:

מפת המפגעים התכנוניים הגדולים של ישראל / מחדלי הבנייה והתחבורה הגדולים בישראל שפוגעים באיכות החיים שלנו

החל מהערב, ראשון , 22.5.2016, נשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות 10 סדרת כתבות חדשה של הכתב אבי עמית – "אפס בתכנון". הסדרה תתמקד במחדלי התכנון הגדולים של ישראל בתחומי הבנייה והתחבורה. לפני כ-5 שנים פרצה המחאה החברתית והאוהלים מילאו את שדרות רוטשילד שבתל אביב. מן הקיץ הזה נשארה בעיקר זעקתם של זוגות צעירים בישראל בנוגע למחירי הדיור הגבוהים שבהם ניסו מאז ממשלות ישראל להיאבק בדרכים שונות.

 

שרי האוצר האחרונים לפיד וכחלון הודיעו על מבצעי בנייה גדולים ברחבי הארץ תוך הבטחה שאלה יהיו פתרון בעבור זוגות צעירים בישראל. אלא שכעת מתברר שהבנייה המסיבית הייתה אולי פתרון בעבור מקצת המשפחות בישראל אבל לא הוזילה את יוקר המחיה – ברחבי ישראל נבנות שכונות שתכנונן הלקוי קובע את עתידן: פרברי שינה עתירים בפקקים שמחייבים החזקת שני כלי רכב לפחות לכל משפחה.

 

בארבעת פרקי "אפס בתכנון" יסקור אבי עמית את המחדלים הגדולים ביותר בתכנון בישראל, את אי התיאום בין הרשויות השונות ואת השלכות המפגעים התכנוניים על החיים של כלל אזרחי ישראל ממטולה ועד אילת.

 

בפרק הראשון בסדרה יתמקד אבי עמית במחיר הכבד שגובה הבנייה שתחת הוותמ"ל – הוועדה שאמורה לדלג על הבירוקרטיות ולאפשר בנייה מהירה ברחבי הארץ. נהיה עם תושבי שכונת "אם המושבות" שבפתח תקווה ועם תושבי השכונות החדשות שבראש העין – שם נבנו עשרות בניינים רבי קומות אך לא הומצאו פתרונות למוסדות חינוך, קופות חולים ולעתים אף מדרכות. תושבי השכונות האלה עומדים יום-יום בפקקים מרגע צאתם מהבית, עבור בכבישים הבין-עירוניים ועד הכניסה לעבודה, פקקים שאורכים לעתים שעה וחצי ואף שעתיים.

 

הפרק השני יעסוק במחדלי התחבורה: בשנים האחרונות מקדמים במשרד התחבורה עשרות תכניות לסלילת כבישים חדשים, הרחבת נתיבים ושלל פתרונות נוספים. עלותם של פרויקטים אלה היא מיליארדי ש"ח למשלם המסים אך למעשה הם אינם פותרים באמת את בעיות הפקקים – מספר כלי הרכב שנוספים על הכבישים בכל שנה גדול לאין שיעור ממספר הכבישים והנתיבים שנסללים.

 

בפרק השלישי בסדרה יבדוק עמית מדוע עשרות תכניות להתחדשות עירונית תקועות ותוקעות את מרכזי הערים במרכז הארץ, בדרומה ובצפונה כבר כמה עשורים. מדוע בישראל מעדיפים לבנות עוד ועוד פרברים לערים, כאלה שמחייבים החזקת כלי רכב פרטיים ואין בהם תחבורה ציבורית טובה, על פני חידוש מרכזי הערים הישנים?

 

הפרק הרביעי והאחרון בסדרה מתמקד בעתיד התכנוני של ישראל – האם ערים חדשות שנבנות בימים אלה כמו חריש לדוגמה, ייראו בדיוק כמו הערים שנבנו כאן בעשורים האחרונים ויסבלו מאותן בעיות תכנון?

 

"אפס בתכנון" – סדרת כתבות של אבי עמית

עורך פרק המגזין במהדורה המרכזית: טל מוסקוביץ', מפיקה: הגר אלרואי בינו

תחקיר: שרית אגמון שוורץ, צילום: איוון אלכסייביץ', עריכת וידיאו: גלית שאול ונופר וולפו

 

Check Also

שכנים מהגיהינום

"שכנים מהגיהינום" סדרת כתבות של מאור צור, החל מהערב במהדורה המרכזית: איך התדרדרו סכסוכי שכנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.