יום ראשון , ספטמבר 24 2023

סכנות חייו

סכנות חייו

 

משדר מיוחד של "מבט שני" לציון 30 למותו של מאיר דגן

 

​ראש המוסד מאיר דגן ז"ל סיים קריירה ארוכה של מבצעים ומלחמות בנאום נרגש על גורלה של ישראל והנהגתה, אותו נשא ערב הבחירות האחרונות בכיכר רבין. הוא ידע אז שאין לו הרבה זמן בשל מצבו הבריאותי, לאחר ניתוח השתלת כבד.

 

הנאום הזה היה תמצית דמותו ואישיותו המורכבת. אומן רגיש ולוחם מקורי נועז ויש אומרים אכזר. אריק שרון נהג לומר עליו ש"מומחיותו היא בהפרדת ראש המחבל מהמחבל". דגן שירת כבר בשנות השבעים בלחימה במחבלים בעזה והנהיג שיטות לחימה ותחבולה חדשות שהביאו להורדת היקף הפיגועים, הוא עלה בסולם הדרגות בצה"ל והוביל חטיבת שריון במלחמת לבנון הראשונה, קשרים מיוחדים עם הפלגים השונים בלבנון ומבצעים סודיים ומיוחדים. זו הייתה מומחיותו בכל התקופות עד לתפקידו כראש אגף מבצעים במטכ"ל.

 

אבל תפקידו הבולט ביותר היה בראשות המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים במשך 8 שנים. הוא הוביל מחד את המאבק בגרעין האיראני שלפי מקורות זרים עיכב את פיתוח תכנית הגרעין האיראנית במשך שנים בעקבות חיסול מדענים, החדרת תולעת מחשבים לצנטריפוגות וחבלה במשלוחי נשק ואמצעים אחרים שהאיראנים קיבלו. מצד שני עמד דגן כחומה בצורה מול ראש הממשלה ושר הביטחון בהתנגדות נחרצת לפעולה צבאית נגד מתקני הגרעין. פעולה שלדעתו הייתה מסבכת את ישראל במלחמה נוראית.

 

משדר מיוחד של "מבט שני" עוסק בכל התקופות הללו של מאיר דגן, וגם באישיותו כאב ובעל משפחה שהרגיש שהוא נושא על כתפיו את המשא ההיסטורי של גורל העם היהודי מאז נרצח סבו בידי הנאצים והרגע הזה הונצח בתמונה התלויה במשרדו.

 

עורכים: איתי לנדסברג נבו וליאורה עמיר ברמץ.

מפיק: ארן רילנגר.

מנחה: יגאל רביד​.

 

"סכנות חייו"

יום רביעי 20.4 בשעה 21:00 בערוץ הראשון וב-HD

לוגו_מבט_שני

יש לבדוק גם

טריפ של חמלה

טריפ של חמלה סרטו הדוקומנטרי של גיל קרני ברצועת הקולנוע התיעודי של הערוץ הראשון ישודר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.