יום חמישי , מרץ 21 2019
Home / טלויזיה / מאי בערוץ ההיסטוריה

מאי בערוץ ההיסטוריה

 

מאי 2016 בערוץ ההיסטוריה

 

"אוצר ספינת המיליארדים" 18 במאי, ימי רביעי, בשעה 22:10 סדרה חדשה! https://youtu.be/wE-lcErPmfg

 

שברי ספינה טרופה שעשויה להכיל מיליארדי דולרים; קונספירציה היסטורית חובקת עולם; אדם אובססיבי שהקדיש את חייו לחיפוש אוצר ושילם על כך מחיר יקר; ומאמץ הרואי אחרון של משפחה לפתור תעלומה שכמעט והרסה אותה מבפנים. סדרה מרתקת העוקבת אחר צייד האוצרות מרטין ביירלי ובנו גרנט, המחפשים בשנית אחר אוצר מטבעות זהב ששוויו מוערך בלמעלה ממיליארד דולר, שאמור להימצא בין שברי האניה המפוארת "RMS Republic", ששקעה למצולות האטלנטי לפני למעלה ממאה שנה.

 

"מהפכת המריחואנה" 26 במאי, יום חמישי, בשעה 21:30 דוקו בבכורה!

 

סרט המעניק הזדמנות נדירה להציץ את תוך המבוך המורכב של תעשיית הקנאביס החדשה והפורחת, על רקע המהפך הדרמטי שחל בארה"ב בשנים האחרונות כלפי השימוש במריחואנה. השינוי במעמד החוקי של העלה הירוק במדינות רבות בארה"ב, הפך אותן ל"מערב פרוע" עבור "יזמי גאנג'ה" למיניהם.  אך מי עומד מאחורי הבועה הזו ואלו כוחות מניעים את השוק המעושן? מהמגדלים בשטח, דרך הסוחרים, ועד לבעלי העסק המוכר את הסם – הענף העוסק בייצור, הפצה ומכירה של מריחואנה מגוון באופן מפתיע.

 

"חיים על החרב" 27 במאי, ימי שישי בשעה 18:00 עונה חדשה!  https://youtu.be/XxveJHVS5Ps

 

עונה שניה לסדרה המפגישה מדי פרק ארבעה ממכיני כלי הנשק הטובים בארה"ב, המעמידים את כישוריהם והמוניטין שלהם למבחן, בעודם מתחרים זה נגד זה ביצירת כלי הנשק המשוננים הבולטים בהיסטוריה. הזוכה יקבל פרס של 10,000 דולרים ויוכתר כאלוף "חיים על החרב". בין כלי הנשק העתיקים המככבים העונה: פטיש מלחמה מימי הביניים, החרב בה השתמש הלוחם הסקוטי האגדי וויליאם וולאס, חרב מצרית עתיקה שמקורה בכנען וסכין קוקרי נפאלית, מכלי הנשק הקטלניים בתולדות הלוחמה הצבאית.

 

במסגרת השידורים המיוחדים ליום הזכרון לחיילי צה"ל ויום העצמאות, ישודרו בבכורה הסרטים:

 

"סבנה" 11 במאי, יום רביעי, בשעה 22:00 בבכורה בערוץ!

 

סרט הדוקו-דרמה "סבנה", שהיה מועמד בקטגוריית סרט הדוקו הטוב ביותר בטקס פרסי אופיר, מציג זוויות חדשות לסיפור חטיפת מטוס חברת התעופה הבלגית "סבנה", ב-8 במאי – כולל אלו של חוטפי המטוס, חברי ארגון "ספטמבר השחור". הסרט משלב בין קטעי ארכיון מהתקופה, שחזורים דרמטיים וראיונות עכשוויים, לרבות עם ראשי הממשלה בהווה ובעבר, בנימין נתניהו, אהוד ברק ושמעון פרס.

 

"רביבים, יפתח – קיבוצים מעצבי גבול" 10 במאי, יום שלישי בשעה 20:00 דוקו בבכורה!

 

סיפור עלייתם לקרקע של הקיבוצים רביבים ויפתח. כביטוי של תרומת ההתיישבות הקיבוצית לעיצוב גבולות הארץ בשנות המאבק על הקמת המדינה, וכן כחלק מאסטרטגיית "הפרחת השממה" בנגב ובגליל. בסרט קטעי ארכיון נדירים לצד עדויות מרגשות של ותיקי הקיבוצים המספרים בין השאר על הקרבות הקשים בהם נטלו חלק במלחמת העצמאות.

 

מרתונים של סדרות במאי:

 

"לצוד את היטלר" מרתון בשני חלקים: 14-13 במאי, ימים שישי ושבת החל מהשעה 15:40

"קרב הישרדות" 27 במאי, יום שישי, החל מ-22:10 / 28 במאי, שבת החל מ-17:00

"הסרטים האבודים של מלחמת העולם השניה" 6 במאי, יום שישי, החל מ-21:20, 7 במאי

 

כמו כן, נציין את המועדים הבאים, החלים בחודש מאי:

 

שידורים מיוחדים ליום השואה והגבורה, יום הזכרון ויום העצמאות, 71 שנה לנצחון על הנאצים במלחמת העולם השניה, 16 שנה לנסיגת צה"ל מלבנון ו-1 במאי – חג הפועלים.

 

שידורי יום הזיכרון לחיילי צה"ל ויום העצמאות בערוץ ההיסטוריה – 12-10 במאי

 

במסגרת ימים אלו, נשדר תכניות המעניקות מבט מיוחד על מאבק המחתרות ופליטי השואה למען הקמת המדינה, גבורתם של חיילי ומפקדי צה"ל במלחמות ישראל השונות – ממלחמת העצמאות ועד מלחמת לבנון, וכן סיפור ההישרדות המופלא של ניצולי טבח הספורטאים באולימפיאדת הדמים במינכן.

 

במוקד שידורינו, יעמדו שני סרטי תעודה בבכורה בערוץ:

 

סבנה /  Sabena

11 במאי, יום רביעי (ערב יום העצמאות), בשעה 22:00 דוקו-דרמה בכורה בערוץ!

(שידורים נוספים: למחרת, חמישי, 12 במאי בשעות 12:20 ו-17:25)

 

הסרט "סבנה", שהיה מועמד בקטגוריית סרט הדוקו הטוב ביותר בטקס פרסי אופיר, מציג זוויות חדשות לסיפור חטיפת מטוס התעופה הבלגית "סבנה", שהתרחשה ב-8 במאי 1972. ארגון "ספטמבר השחור" החזיק את הנוסעים והצוות בשבי למשך 30 שעות של מתח וחרדה, שהסתיימו עם שחרור המטוס על ידי לוחמים מסיירת מטכ"ל שהגיעו מחופשים לטכנאים. בין לוחמי הסיירת היו גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומפקד היחידה, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שאף מתראיינים לסרט, כמו גם שמעון פרס, שכיהן אז כשר התחבורה בממשלתה של גולדה מאיר. הסרט צולם תוך שימוש בעדויות מצולמות עכשוויות ושילוב חומרי הארכיון המספקים רקע לאותה תקופה, דוגמת הקמת ארגון פת"ח, עידן חטיפות המטוסים והטרור הפלסטיני על אדמת אירופה כנגד יעדים ישראליים באותה תקופה. 

 

החטיפה תוכננה על ידי עלי חסן סלאמה. ארבעה מחבלים, שני גברים ושתי נשים, עלו למטוס עם דרכונים מזויפים וזמן קצר לאחר ההמראה נכנסו המחבלים זה אחר זה לשירותי המטוס והוציאו שני אקדחים, שני רימונים ושתי חגורות נפץ שהסתירו על גופם. לאחר מכן מפקד הפעולה, עלי טהא אבו סניינה, פרץ לתא הטייס כשהוא חמוש באקדח והודיע לקברניט, רג’ינלד לוי, על חטיפת המטוס.

 

הסרט מציג את סיפורו של המטוס החטוף מזוויות שלא נראו עד היום. המחבלת שחטפה את המטוס, תרז הלסה, משחזרת עשרות שנים אחרי את התחושות שליוו אותה אז ("אני הייתי ילדה") ואת הרגעים שלפני החטיפה ובמהלכה ("אף אחד לא שם לב שאנחנו עושים את מה שעושים").  המטוס נחת בנמל התעופה לוד בשעה 17:15. החוטפים דרשו לשחרר כ-300 אסירים פלסטינים הכלואים בישראל ואיימו לפוצץ את המטוס על נוסעיו. שר הביטחון, משה דיין, ניהל משא ומתן עם המחבלים ובמקביל נעשו הכנות למבצע חילוץ. הוחשה לאירוע סיירת מטכ”ל, שלוחמיה החלו להתכונן לפרוץ למטוס ולהשתלט על המחבלים‏.
 

אהוד ברק, מפקד סיירת מטכ”ל דאז, נקבע כמפקד פעולת החילוץ, והרכיב כוח שהתבסס על קציני ולוחמי היחידה. בנימין נתניהו היה מפקד צוות ביחידה‏ שתוכננה לפרוץ מדלת החירום שעל הכנף השמאלית. המטוס שוחרר מקץ יממה בפעולה הנועזת של סיירת מטכ”ל. מבצע שחרור המטוס סבנה היה מבצע ראשון מסוגו לשחרור מטוס בעולם – זהו המבצע הראשון שבו פרץ כוח למטוס חטוף, לצורך שחרור נוסעיו.


 

רביבים, יפתח – קיבוצים מעצבי גבול  

10 במאי, יום שלישי (ערב יום הזכרון), בשעה 20:00 דוקו בבכורה!

(שידור נוסף ב-23:00, ולמחרת בשעות 10:00 ו-15:30)

 

סיפור עלייתם לקרקע של הקיבוצים רביבים ויפתח. כביטוי של תרומת ההתיישבות הקיבוצית לעיצוב גבולות ארץ ישראל בשנות המאבק על הקמת המדינה, וכן כחלק מאסטרטגיית "הפרחת השממה" בנגב ובגליל. לוחמי הפלמ"ח נטלו חלק פעיל בהתיישבות זו, הן בימים לפני מלחמת העצמאות, הן במהלכה והן עם סיום הקרבות. הסרט כולל קטעי ארכיון נדירים לצד עדויות מרגשות של ותיקי הקיבוצים (בוגרי חטיבת יפת"ח של הפלמ"ח) המספרים על על מעשי גבורה יוצאי-דופן של הלוחמים בקרבות הקשים בצפון (יפתח) ובדרום (רביבים).  

 

שידורי יום השואה והגבורה בערוץ ההיסטוריה – ימים רביעי-חמישי, 5-4 במאי

 

בערב יום הזכרון לשואה ולגבורה וביום זה עצמו, נשדר מגוון סדרות דוקומנטריות, סרטי תעודה, וסרטים עלילתיים העוסקים בשואת יהודי אירופה מזוויות שונות:

 

ששת פרקי הסדרה המרתקת "הימים האחרונים של הנאצים", המגוללת את ההיסטוריה האפלה של המפלגה הנאצית מנקודת המבט של הנאצים עצמם; הסרט זוכה האוסקרים של רומן פולנסקי "הפסנתרן", על סיפורו האמיתי של הפסנתרן היהודי ולדיסלב שפילמן שהצליח לשרוד את השואה כנגד כל הסיכויים; הסרט "התנגדות", המגולל את סיפורם של קבוצת הפרטיזנים בהנהגת האחים ביילסקי, שאירגנה מאבק מזוין בצבא הגרמני כנגד כל הסיכויים ביערות מזרח אירופה; התעודה המרגשת "משחררי המחנות", על שחרור מחנה הריכוז דכאו ע"י חיילי צבא ארה"ב בסוף מלחמת העולם השניה.

 

כמו כן, נשדר סרטי תעודה על לוחמים יהודים בצבאות בעלות הברית ("הלוחם היהודי"), דיוקן של מספר דמויות המפתח בהנהגת הרייך השלישי ("ההנהגה הנאצית: הרוע המוחלט"), וחילוצם הנועז של מאות ילדים יהודים יתומים מאירופה והבאתם לארץ ישראל במלחמת העולם השניה ("ילדי טהראן").


 

הימים האחרונים של הנאצים /  Last Days Of The Nazis

מרתון: יום רביעי, 4 במאי החל מהשעה 18:20 / יום חמישי, 5 במאי החל מהשעה 15:14

 

סדרת דוקו-דרמה מרתקת, המגוללת סיפור שכמעט ולא סופר ולא שודר מעל מרקעי הטלוויזיה –  עד היום – ההיסטוריה האפלה של המפלגה הנאצית – מנקודת המבט של הנאצים עצמם.

ב-1945, לאחר כניעת גרמניה הנאצית בתום שש שנות מלחמה עולמית עקובה מדם, עצרו בעלות הברית אלפי נאצים-לשעבר לצורכי תשאול ותחקור. החקירות מאירות העיניים הללו, נשכחו עם השנים ונזנחו בשולי דפי ההיסטוריה. יוצרי הסדרה עושים שימוש נרחב בחומרי החקירה אלו, ומציגים באופן דרמטי וחסר תקדים, עדויות מצמררות של מפקדי מחנות השמדה, מומחי תעמולה, רופאים, גנרלים ואדריכלים נאציים, וכן חברי תנועת הנוער ההיטלראי, המעניקות לצופים תובנה מעמיקה על דרך החשיבה של הגרמנים, בשנות משטרו האפל של היטלר.

 

"הימים האחרונים של הנאצים", מספקת הצצה מקרוב על המניעים ואופני הפעולה של המשטר הרשע ביותר בהיסטוריה – מהפרספקטיבה שלו. בין עדי מפתח שעדותם תובא במהלך פרקי הסדרה (דרך שחזורים דרמטיים): רודולף הס – מפקד מחנה ההשמדה אושוויץ, יוליוס שטרייכר – מראשי מכונת התעמולה הנאצית, אלברט שפֵּר – הארכיטקט הרשמי של התנועה הנאצית, חבר אישי קרוב של היטלר ושר החימוש בזמן מלחמה, והרופא הנאצי הבכיר ד"ר קרל גבהרדט, שהיה אחראי על עריכת ניסויים מזעזעים באסירים במחנות הריכוז ראוונסברוק ואושוויץ.

 

הסדרה אף כוללת קטעי ארכיון נדירים מימי השלטון הנאצי בגרמניה, ראיונות עם היסטוריונים מומחים לנושא, השופכים אור נוסף על אישיותם של האנשים שמילאו תפקידים שונים במנגנון הרשע הנאצי.

 

אוצר ספינת המיליארדים /  Billion Dollar Wreck

החל מ-18 במאי, ימי רביעי, בשעה 22:10 סדרה חדשה בבכורה!

(שידור נוסף ביום שישי, 20 במאי, בשעה 21:20 וביום שבת, 21 במאי בשעות 15:50 ו-23:00)

https://youtu.be/wE-lcErPmfg

 

Martin Bayerle Billion Dollar Wreck

שברי ספינה טרופה נודעת לשמצה, שעשויה להכיל בתוכה אוצר בשווי מיליארדי(!) דולרים. קונספירציה היסטורית חובקת עולם. אדם אובססיבי שהקדיש את חייו לחיפוש האוצר ושילם על כך מחיר יקר ביותר, ומאמץ הרואי אחרון של משפחה אחת לפתור תעלומה שכמעט והרסה אותה מבפנים.

 

אניית הקיטור המפוארת "RMS Republic", הגדולה מסוגה בעולם באותה תקופה, שקעה למצולות ב-24 בינואר 1909, שש שנים לאחר השקתה, לאחר שהתנגשה באניה אחרת, מעט אחרי שהפליגה מהנמל בניו-יורק. האניה כונתה "ספינת המיליונרים" עקב הלקוחות העשירים במיוחד שנהגו להשתמש בשירותיה. מעט לפני הפלגתה האחרונה, מטען מסתורי הונח על סיפונה. רב-החובל של האניה סירב לאפשר לספינות הצלה גישה למטען זה בטרם שקיעת ה"ריפבליק". מעולם לא נערכה חקירה רשמית בנושא – מה שמרמז שלמישהו היה אינטרס בטיוח המקרה. ומהו אותו מטען מסתורי שאמור להימצא בין שברי הספינה הטרופה, סמוך לחופי ניו-אינגלנד? 150,000 מטבעות זהב אמריקניים, ששוויים כיום מוערך בלמעלה ממיליארד דולר(!)

 

הסדרה החדשה והמרתקת "אוצר ספינת המיליארדים" עוקבת אחר צייד האוצרות הנודע קפטן מרטין ביירלי ובנו גרנט, במסע מורכב ומסוכן, בו הם צוללים יחד עם נבחרת צוללנים מובחרת, לקרקעית האוקיינוס האטלנטי, בחיפוש כפול – הן אחר האוצר השווה המיליארדים, והן אחר תיקון ואישי ומשפחתי. במשך 35 השנים האחרונות, צייד האוצרות מרטין ביירלי עוסק באובססיביות בחקר אניית ה"ריפבליק" ומטען מטבעות הזהב שהיה על סיפונה. החקירה האינטנסיבית של ביירלי מצביעה על ראיות לכאורה על קשר חשאי היסטורי חובק-עולם סביב אותו מטען מסתורי, שמשתרעת מרוסיה הצארית ועד לבית הלבן והנשיא תיאודור רוזוולט.

 

זהו המאמץ השני של ביירלי לאתר את מה שנחשב לאוצר השקוע היקר ביותר בהיסטוריה. בשנת 1987, ביירלי גייס מיליוני דולרים עבור מסע חיפוש להשבת מטבעות הזהב על אניית ה"ריפבליק", והחיפוש אף זכה אז לפרסום רב בכלי התקשורת. אך הוא לא צלח במשימתו וחזר מהמסע בידיים ריקות. ההשלכות הטרגיות של אותו כישלון על ביירלי קשות ביותר: משפחתו נהרסה, ביירלי סבל משבר נפשי קשה, ואף נעצר וישב בכלא שנתיים וחצי לאחר שירה והרג את המאהב של אשתו בנפרד.

 

אך האובססיה של ביירלי עם פתרון תעלמות אוצר ה"ריפבליק" לא רק שלא שככה, אלא אף הלכה וגברה במשך השנים. כעת, כאשר הוא משתף שוב פעולה עם בנו גרנט, מרטין חוזר אל ה"ריפבליק", בנסיון אחרון למצוא את האוצר ששוכן בקרקעית האוקיינוס, ולמצוא גאולה אישית ומשפחתית. כשלרשותו כעת מידע חדש שצבר במשך שלושה עשורים מאז החיפוש הקודם בשנות השמונים, ביירלי משוכנע כי הוא יודע את המיקום המדויק של האוצר החמקמק. בשמונת פרקי הסדרה "אוצר ספינת המיליארדים" מרטין וגרנט ביירלי יובילו צוות של צוללנים מיוחדים למעמקי המים האפלים, המסתוריים והמסוכנים שאוצרים בתוך את סודות האניה "ריפבליק" למעלה ממאה שנה.


 

מהפכת המריחואנה /The Marijuana Revolution   

יום חמישי, 26 במאי, בשעה 21:30 דוקו בבכורה!

(שידורים נוסף למחרת, שישי 27 במאי, ב-00:30; שבת, 28 במאי ב-23:45, וראשון, 20 במאי ב-22:55)


 

היחס של ארה"ב כלפי השימוש בסם המריחואנה עובר בשנים האחרונות שינוי דרמטי ומרחיק לכת, על בסיס יומיומי. מעבר ל-23 המדינות בהן מאושר כיום השימוש מריחואנה לצרכים רפואיים, הרי שבארבע ממדינות ארה"ב (נכון לכתיבת שורות אלו…): אלסקה, קולורדו, אורגון ו-וושינגטון, השימוש בסם חוקי לחלוטין. השינוי במעמד החוקי של העלה הירוק במדינות הללו, הפך אותן למעין "מערב פרוע" עבור "יזמי גאנג'ה" למיניהם.  אך מי עומד מאחורי הבועה הזו ואלו כוחות מניעים את השוק המעושן? החל ממגדלי המריחואנה בשטח, דרך הסוחרים בו, ועד לבעלי העסק המוכר את הסם – הענף העוסק בייצור, הפצה ומכירה של מריחואנה מגוון באופן מפתיע. C:\Users\neshemm\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\מהפיכת המריחואנה....jpg

 

צפייה בסרט המרתק "מהפכת המריחואנה" מעניקה הזדמנות נדירה להציץ אל תוך המבוך המורכב של תעשיית הקנאביס החדשה – ללמוד כיצד צמחה, לגלות מי הם ה"שחקנים" העיקריים בענף כיום, ולנסות להבין לאן מיועדות פניה בעתיד. כמו כן, התעודה כוללת ראיונות עם מתנגדי הלגליזציה של הסם, שמזהירים מפני סכנות אפשריות הכרוכות בהפיכת המריחואנה לחוקית לגמרי.

 

"מהפכת המריחואנה" אף מגוללת את ההיסטוריה ארוכת השנים של השימוש בקנאביס בארה"ב, סוקרת את המאמץ המתמשך כבר 45 שנה להביא לרפורמה באיסורים החוקיים על השימוש בסם, בוחנת את העלייה הדרמטית שחלה בשנים האחרונות בדעת הקהל בתמיכה בלגליזציה של המריחואנה, וחושפת את מאות החברות שכבר מתפרנסות כיום מבדיקה, טיפוח, החדרה, שיווק ומכירה של קנאביס ומוצריו.

 

חיים על החרב / Forged in Fire   

החל מ-27 במאי, ימי שישי, בשעה 18:00 עונה חדשה בבכורה!

(שידור נוסף למחרת, יום שבת, 28 במאי בשעות 14:25 ו-22:10)

https://youtu.be/XxveJHVS5Ps

 

מי שלא הורג – מחשל! "חיים על החרב" היא תחרות מרתקת, המפגישה מדי פרק ארבעה ממכיני כלי הנשק הטובים ביותר בארה"ב, המעמידים את כישוריהם והמוניטין שלהם למבחן, בעודם מתחרים זה נגד זה ונגד השעון, ביצירת כלי הנשק המשוננים הבולטים בתולדות המין האנושי. את הנשקים השונים הם מכינים בידיים, בעזרת שימוש ב"מחסן כלים" מיוחד שניתן להם בתכנית, הכולל חומרים טבעיים ואורגניים. הזוכה מבין ארבעת המתחרים, יקבל פרס של 10,000 דולרים ויוכתר כאלוף "חיים על החרב".

 

בין כלי הנשק העתיקים אותם יצטרכו החרשים המוכשרים להכין בכוחות עצמם בעונה השנייה של "חיים על החרב": פטיש מלחמה מימי הביניים, חרב ח'ופש מצרי – חרב עתיקה שמקורה בכנען, קלאימור – החרב הסקוטית בה השתמש הלוחם האגדי וויליאם וולאס, חרב לחימה ויקינגי, וסכין קוקרי נאפלית – אחד מכלי הנשק הקטלניים בתולדות הלוחמה הצבאית.

 

ההיסטוריה המיוחדת של כל כלי נשק, תסופר באופן יצירתי תוך-כדי יצירתו בתכנית, כאשר התוצאה הסופית אליה מגיעים המתמודדים: כלי הנשק המוכנים בתצורתם הסופית, יעמדו למבחן נוקשה וחסר רחמים על-ידי פאנל מיוחד של שופטים מומחים בעלי שם עולמי בתחום כלי הנשק. המבחנים הדינמיים ויוצאי-הדופן הללו, נועדו לבחון את כלי הנשק שהחרשים מכינים במצבים קיצוניים ביותר. השופטים יצטרכו להחליט מי מהמתמודדים יודח ומי נשאר – עד שבשלב הסופי יוכתר זוכה יחיד מבין ארבעת חרשי החרבות שהחלו את התכנית, שיזכה בפרס כספי של 10,000 דולרים ויוכתר כ"אלוף חיים על החרב".

 

מנחה הסדרה, וויל וויליס, הוא לוחם בעל עבר קרבי, ששירת ארבע שנים ביחידת הריינג'רס של צבא ארה"ב, וקרוב לעשר שנים כאיש חילוץ והצלה בחיל האוויר. בזכות הנסיון הקרבי העשיר שלו, לוויליס נסיון רב בשימוש במגוון רחב של כלי נשק בסיטואציות אמיתיות בשדה הקרב. וויליס יודע ומבין כי האופן בו מעוצב ומתוכנן כלי נשק, יכול להוות את ההבדל בין חיים ומוות בזמן לחימה. הרקע הצבאי העשיר של וויליס מעניק לו זווית ראיה ייחודית וחשובה ביותר, בבואו לבחון את לי הנשק שהחרשים מכינים במהלך התכנית – נקודת המבט של לוחם.


 

מרתונים בערוץ ההיסטוריה בחודש מאי:

 

מרתון "קרב הישרדות" / Marathon Live To Tell

יום שישי, 27 במאי החל מ-22:10, שידור נוסף למחרת החל מ-17:00

 

סדרה תיעודית סוחפת שיצר הבמאי והשחקן המוערך פיטר ברג ("השורד האחרון", "הממלכה") שמעניקה לצופים מבט ראשון מקרוב על פעילות היחידות המיוחדות של צבא ארה"ב במלחמה העולמית נגד הטרור בעיראק ובאפגניסטן. במוקד הסדרה, סיפורי גבורה תחת אש שבוצעו ע"י חיילים בשדה הקרב, במטרה לשרוד את התופת ולהציל את חייהם וחיי חבריהם ליחידה. הסיפורים מובאים מפי הלוחמים עצמם בליווי שחזורים דרמטיים מושקעים של רגעי הקרב הקשים. חלק מהסיפורים בסדרה הם של מבצעים חשאיים מסווגים אשר הותרו לראשונה לפרסום.

 

מרתון "לצוד את היטלר" / Marathon Hunting Hitler

חלק א' – פרקים 4-1: 13/5, שישי החל מ-15:40 / חלק ב' – פרקים 8-5: 14/5, שבת החל מ-15:40

 

הזדמנות נוספת לכל מי שרוצה לצפות ברצף בכל פרקי הסדרה המרתקת והמותחת "לצוד את היטלר", שהגיעה לסיומה בשיא דרמטי במיוחד… יכול להיות שהוא ברח? תיק חקירה סודי ביותר של ה-FBI, אשר העלה אבק במגירות במשך 70 שנה, נפתח מחדש, ומביא צוות חוקרים בעלי שם עולמי לפצוח במצוד האולטימטיבי שנועד לתת מענה סופי לשאלה המסקרנת: האם ייתכן שאדולף היטלר שרד את מלחמת העולם השנייה, והצליח להימלט מגרמניה? ואם כן – היכן הוא נמצא? כיצד הצליח לחמוק מידי בעלות הברית? מה הצליחו החוקרים לחשוף במהלך המצוד המסובך שנערך במקביל בפינות שונות בעולם, מברלין, דרך ספרד ועד קולומביה וארגנטינה? האמנם היטלר לא מת בבונקר בברלין כפי שנטען עד עתה?


 

ערוץ ההיסטוריה מציין מספר אירועים בולטים שחלים בחודש מאי:

 

יום הניצחון על הנאצים

ב-8 וב-9 במאי, מציין העולם 71 שנה לניצחון הדרמטי של בעלות הברית על גרמניה הנאצית, לאחר מלחמה עולמית עקובה מדם שנמשכה שש שנים, גבתה מיליוני קורבנות בנפש והפכה חלקים גדולים מאירופה לעיי חורבות. לציון אחד האירועים הבולטים בעת המודרנית, ערוץ ההיסטוריה משדר מרתון של סדרת המופת: "מלחמת העולם השניה: הסרטים האבודים"

 

מרתון הסרטים האבודים של מלחמת העולם השניה / WWII Lost Films

"הסרטים האבודים של מלחמת העולם השניה", היא הסדרה התיעודית הראשונה בהיסטוריה בה כל סרטי המלחמה מוצגים בפני הצופים בצבע ובטכנולוגיית HD באיכות הטכנית הגבוהה ביותר. במהלך עשרת פרקי הסדרה, נחווה את קרבות מלחמת העולם השנייה דרך סיפורם האישי של 12 חיילים אמריקנים שהשתתפו בקרבות הבולטים של המלחמה, וניהלו במקביל יומנים אישיים בהם פירטו את חוויית הלחימה המצמררות שעברו.

 

הסרטים המקוריים צולמו אמנם כולם בצבע (דבר נדיר באותן שנים), אך איכותם הטכנית דרשה שדרוג טכני עצום על-מנת שניתן היה לשדרם. לאחר עבודת תחקיר מאומצת של שנתיים וחצי, הצליחו יוצרי הסדרה למצוא ולאסוף בארכיונים ובבתים פרטיים מרחבי העולם אלפי שעות של סרטי ארכיון נדירים שצולמו בזמן הקרבות – 3,000 שעות ליתר דיוק – לערוך להם שחזור דיגיטלי – ולהציג את מראות המלחמה באופן חד, בהיר ומוחשי כפי שטרם נראה על מסך הטלוויזיה. הצופים בבית יחזו במטחי האש וישמעו את רעמי התותחים ויקבלו את התחושה כאילו הם עצמם נוכחים בשדות הקרב.  כמו כן, כתוצאה מהסכם שיתוף פעולה תוכני שנחתם בין ערוץ ההיסטוריה העולמי לספריית הקונגרס האמריקני, במהלך הסדרה יושמעו הקלטות אודיו נדירות מהמלחמה, כפי שנשתמרו בספריה.

 

דרך הסיפורים האישיים של החיילים ועל רקע התמונות המדהימות משדה הקרב, הסדרה מאפשרת לצופים הזדמנות להגיע קרוב ככל הניתן לאירועים כפי שהתרחשו, ולהרגיש כאילו הם עצמם חלק מההיסטוריה המתרחשת מול עיניהם ברגע זה על המסך הקטן.

 

חלק 1: פרקים 5-1, 6 במאי, יום שישי החל מ-21:20, שידור נוסף למחרת החל מ-12:20

חלק 2: פרקים 10-6, 7 במאי, יום שבת, החל מ-21:20, שידור נוסף למחרת החל מ-09:30


 

1 במאי – חג הפועלים

ולדימיר לנין – ביוגרפיה / Vladimir Lenin

סיפורו של המהפכן הקומוניסטי ולדימיר לנין. האיש שהפיל סופית ב-1917 את שלטון הצאר בן מאות השנים והוביל תנועה מהפכנית שסחפה את אירופה ושינתה את פניה של המאה העשרים. איך הייתה נראית המאה ה-20 בלי לנין? קשה לתאר. האיש שנבחר על ידי טיים כאחד מ-100 האנשים החשובים של המאה העשרים עיצב את דמותה של ברית המועצות במאה העשרים וכך גם את דמותה הפוליטיקה העולמית כולה. הוא נותר נערץ על רבים עד עצם היום הזה, כמהפכן וכאידאולוג פוליטי חריף בעל חזון גדול, ועם זאת המורשת שהותיר אחריו הייתה רוויית דם ועקרה במידה רבה.

ולדימיר לנין  – 1 במאי, יום ראשון בשעות 17:05 ו-23:50


 

16 שנה ליציאת צה"ל מלבנון ב-24/5/2000

מבוזבזים – תעודה

סרט תיעודי רב-עוצמה, המתאר את שיגרת יומם המפחידה של חיילי מוצב הבופור שבדרום לבנון. במרכז הסרט שביימה היוצרת המוערכת נורית קידר, עדויות של חיילים ששירתו במוצב בחצי השנה שקדמה לנסיגה מלבנון, במאי 2000. מהסיפורים שהם מגוללים, מתקבלת תמונה מצמררת המורכבת מחוויות החיילים בשדה הקרב.

 

הסרט "מבוזבזים" צולם בשנת 2006 על סט סרט הקולנוע העלילתי "הבופור", אך במקום שחקנים הוא מלווה את הגיבורים האמיתיים של ההר. "התחושה שקיבלתי היא שהם באמת לא מבינים מה עשינו שם, שהם ישבו במוצב כמו בשר תותחים, ברווזים במטווח שמחכים לסוף" הסט, שמוקם בקלעת נמרוד, נבנה על-פי עדויות של חיילים וצילומים שהביאו אתם ממוצב הבופור. באופן מפתיע המפגש הראשון של קידר עם הלוחמים התקיים על הסט. המצלמה עמדה נטועה במקומה, ללא תזוזה, התמקדה בפניהם של הדוברים וקלטה את סיפוריהם, את הקושי שלהם לדבר על החוויות שעברו עליהם כמה שנים לפני כן, ואת התגובה הרגשית הקשה שהעלאת הזיכרונות גרמה להם.

מבוזבזים – 24 במאי, יום שלישי בשעה 23:15, שידור נוסף למחרת ב-18:00

בדוק גם

בואו נדבר על זה: המתים המהלכים עונה 9 פרק 14

רגעים אחרונים לפני המלחמה עם "המלחשים", ואנחנו מקבלים סוף סוף את ההסבר לצלקות ה-X התואמות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.