יום שלישי , אוקטובר 26 2021
לוגו חדשות 10

ישראלים על תנאי

"ישראלים על תנאי"

החל מהערב: סדרת כתבות חדשה בחדשות 10 שצולמה בישראל, רוסיה, אוקראינה וקנדה:

מדוע גם לאחר 25 שנים- העולים מבריה"מ עדיין נאבקים על ישראליות

 

החל מהערב, יום ראשון, 17.4.2016, נשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות 10 סדרת כתבות חדשה של העיתונאית סמדר פלד – "ישראלים על תנאי", שתבחן את יחסה של ישראל לצעירי העלייה מבריה"מ בשנות ה-90, אלה שעלו לכאן כתינוקות, או כילדים. למעלה מ-25 שנים עברו מאז גל העלייה הגדול, אך אותם צעירים, ישראלים לכל דבר – שהתחנכו והתבגרו כאן, עדיין מתבקשים להוכיח את יהדותם ואת ישראליותם בפני החברה ובפני רשויות המדינה. למעלה ממיליון ישראלים עלו ארצה בשנות ה-90, כשמינית מאוכלוסיית המדינה כיום, אך רבים מהם עדיין מצהירים שהם חשים זרים בארצם, ונתפסים עדיין כ"עולים חדשים" מבחינת רוב הישראלים.

 

במרכז הסדרה – תיעוד דוקומנטרי של "מושבת הישראלים-רוסים" בקנדה. ישראלים-רוסים שהחליטו להגר מישראל, אחרי יותר מ-20 שנה. המפגש עמם מגלה את פצעי העלייה הגדולה, וחושף כי מבחינתם רבים מהם, האפליה כלפי העלייה הרוסית עדיין קיימת.

בפרק הראשון נתמקד בתחושת הזרות והדחייה שחשים צעירים רבים, בני ובנות העלייה הרוסית בישראל: בפרק זה פלד פוגשת ביאנה, עד לא מזמן עיתונאית מצליחה, שהחליטה שדי לה והיא מחפשת מקום להגר אליו. נפגוש גם את זויה, אמנית מוערכת, שחרף הישגיה בתחום האומנות, עדיין מרגישה זרה בארצה.

 

הפרק השני יביא את סיפר הירידה של הצעירים הרוסים מישראל: במרכז הפרק – הקהילה הישראלית-רוסית שהתיישבה בשנים האחרונות בקנדה והקימה מעין "מושבה" של עולים שהתייאשו מישראל ומהישראלים. חבריה מספרים למצלמות חדשות 10 על הסיבות שגרמו להם לעזוב את ישראל, ומשרטטים תמונה מדאיגה בדבר יחסים של הישראלים אל עולי שנות ה-90. הם מסבירים מדוע בחרו, להגר בפעם השנייה בחייהם – אל מקום חדש.

 

בפרק השלישי והרביעי בסדרה – המסע של ליזה, ישראלית ילידת אוקראינה, שעלתה ישראל בגיל 3. ליזה מבקשת עתה להינשא לצח, בחיר ליבה, אך הרבנות מבקשת ממנה, כמו מכל עולה, להוכיח את יהדותה:  פלד מצטרפת אל ליזה ומשפחתה במסע לאוקראינה, לאיתור הסבתא שתהיה ערבה למוצא היהודי של המשפחה. הנסיעה להוכחת היהדות הופכת למסע אישי של ליזה ומשפחתה אל החיים שעזבו.

 

"ישראלים על תנאי" – סדרת כתבות של סמדר פלד

עורך פרק המגזין במהדורה המרכזית: טל מוסקוביץ', מפיקה: איריס בסוק-ארליך

תחקיר: דניאל בשך ושביט גרינברג, צילום: איוון אלכסייביץ' ודודו בוקר, עריכת וידאו: חוני סטולר

 

יש לבדוק גם

קרביות

סדרת כתבות חדשה של סמדר פלד: "קרביות" בין אש האויב למתקפות הרבנים: המחיר שמשלמות הלוחמות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.