יום שני , פברואר 17 2020
Home / טכנולוגי / האקתון בינלאומי בירושלים

האקתון בינלאומי בירושלים

מאות מפתחים מעשרות מדינות ישתתפו בסוף השבוע הקרוב בהאקתון הבינלאומי של תנועת ויקימדיה המתארח השנה בירושלים

 

החל משישי בבוקר ועד יום ראשון בערב יתכנסו בבית הנסן בירושלים כ-150 מפתחים (100 מתוכם מחו"ל) למרתון פיתוח תשתית ויקיפדיה במהלכו יעסקו בתיקון באגים, פיתוח יישומים חדשים, יחלקו ידע על טכנולוגיות חדשות וקיימות וישפרו את התשתית הטכנית של ויקיפדיה ומיזמי האחות שלה.

 

עמותת ויקימדיה ישראל העוסקת בקידום והנגשת הידע החופשי בישראל, נבחרה ע"י קרן ויקימדיה העולמית, להפיק ולנהל את האירוע הטכנולוגי הרשמי של התנועה, במסגרתו כ-150 מפתחים, מנהלי מערכת וחובבי טכנולוגיה יתכנסו לסוף שבוע שלם בירושלים להאקתון תכנות ופיתוח תשתית מדיה ויקי, התשתית באמצעותה פועלת ויקיפדיה, האנצילוקפדיה החופשית הגדולה בעולם.

 

בין המשתתפים: מפתחים מצוות הפיתוח של קרן ויקימדיה העולמית (סן פרנסיסקו), מפתחים מצוות הפיתוח של פרויקט Wikidata, ועשרות מפתחים מתנדבים מ-17 מדינות שקיבלו מלגת השתתפות מוויקימדיה ישראל וכן עשרות מפתחים ומתנדבים ישראלים.

 

ההאקתון יסייע בהקמת קהילת מפתחי מדיה-ויקי מקומית בישראל ויעסוק גם בפיתוחים מוכווני השפה העברית להקלה ושיפור השימוש בוויקיפדיה בקרב ציבור הקוראים והעורכים בישראל ובעולם.

 

במכרז לאירוח הכנס, עליו התמודדו מספר מדינות, בחרה ויקימדיה ישראל להציע את ירושלים כמועמדת לאירוח הוועידה בגלל היותה מרכז הייטק מתפתח ומשכנן של חברות הייטק וטכנולוגיה רבות בישראל. "כשהחלטנו שאנחנו רוצים להביא את הוועידה לישראל, היה ברור לנו כי ירושלים היא הבחירה הראשונה שלנו", מסבירה מיכל לסטר, מנכ"לית ויקימדיה ישראל. "צמיחתה של ירושלים כבירת היי-טק, תוך שילוב כלל המגזרים – ערבים וחרדים היא מבחינתנו דוגמא לישראל היפה שרצינו להראות למאות המתכנתים שיגיעו לישראל".

 

ניר ברקת, ראש העיר ירושלים, בירך על הזכייה: "בנג'מין פרנקלין אמר פעם שהשקעה בידע משלמת את הריבית הגבוהה ביותר. זה בדיוק מה שאנחנו עושים בירושלים בשנים האחרונות: משקיעים בקידום הידע באקדמיה, בטיפוח חברות עתירות ידע, בעידוד יזמים הצמאים לחדשנות ובסיוע לקהילות של מפתחים ומעצבים מיומנים, כדי שנוכל כולנו – כירושלמים וכישראלים ליהנות מהפירות.  אני שמח וגאה בבחירתה של ירושלים כמארחת ההאקתון הבינלאומי של ויקימדיה ובטוח שכל משתתפיו ייווכחו שירושלים הפכה למוקד עולמי של חדשנות, הון אנושי ייחודי וידע שחוצה מגזרים וגבולות".

 

האירוע נערך בשיתוף Jnext, המיזם לעידוד יזמות טכנולוגית בירושלים של הרשות לפיתוח ירושלים המשרד לירושלים ועיריית ירושלים ויתקיים בבית הנסן – מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה בירושלים.

 

והוא מתקיים בחסות משרד החוץ, Hewlett Packard Enterprise, Kaspersky lab, וחברת שטראוס.

 

אירועים מרכזיים במהלך הסופ"ש

  • המשתתפים מחו"ל יגיעו במהלך רביעי-חמישי לירושלים.

  • יום חמישי, צהריים – המשתתפים יסיירו בירושלים כחלק מהסיורים ללא עלות שמציעה ויקימדיה ישראל והרשות לפיתוח ירושלים.

  • יום חמישי, 20:30 – ארוחת ערב למשתתפים ב-Post Hostel.

  • יום שישי, 10:00 – פתיחה רשמית של האקתון בבית הנסן והתחלת פיתוח לאורך כל היום עם הפסקות להרצאות טכניות קצרות במהלך היום.

  • יום שישי, 19:30 – ערב פיצה ובירה ב-Post Hostel.

  • יום שבת 09:00  – פיתוח לכל אורך היום.

  • יום שבת, 21:00 – ערב גאלה בבית הנסן, במעמד ראש העיר, נותני החסות ובכירים אחרים.

  • יום ראשון, 09:00 – פיתוח לכל אורך היום.

  • יום ראשון, 17:00 – הצגת התוצרים והפיתוחים של משתתפי ההאקתון וסיום האירוע.

 

המלצות לזמני סיקור: יום שישי בבוקר, במהלך יום שבת משעות הצהריים לרבות אירוע הגאלה בערב או ביום ראשון בשעות הבוקר. עיתונאים מתבקשים לתאם הגעתם מראש.

 

האקתונים דומים נערכו בשנים האחרונות בכל רחבי העולם כגון בליון, צרפת (2015), אמסטרדם, הולנד (2014), סן פרנסיסקו, ארה"ב (2012), מומבאי, הודו (2011), ברייון, בריטניה (2011), ניו אורלינס, ארה"ב (2011), ברלין, גרמניה (2011) ווושינגטון, ארה"ב (2010).

 

עמותת ויקימדיה ישראל היא חלק מרשת עמותות בינלאומיות של קרן ויקימדיה העולמית. העמותה הינה עמותה ללא מטרות רווח ועוסקת באיסוף, יצירה והנגשה של תוכן חופשי ושיתופי. העמותה תומכת בקהילת העורכים המקומית של ויקיפדיה ושל מיזמי האחות שלה כגון ויקימילון, ויקישיתוף, ויקיציטוט ועוד.

 

Check Also

וידאו: 15 שנה לויקיפדיה העברית

ביום ראשון תחגוג ויקיפדיה העברית את יום הולדתה ה-15 הערך הראשון שנכתב היה “מתמטיקה”. כיום …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.