יום רביעי , מאי 27 2020
Home / ספרים / גוסטב איש הברזל

גוסטב איש הברזל

עטיפה_גוסטב איש הברזל Hans Fallada

גוסטב איש הברזל נכתב כעשור לפני לבד בברלין –  רב-המכר העולמי המתאר את חייהם של תושבי ברלין תחת שלטון הטרור של הרייך השלישי. בגוסטב איש הברזל מתאר הנס פאלאדה את חייהם של הברלינאים ממלחמת העולם הראשונה וטרום תקופת הרייך השלישי, והקריאה ברומן מאפשרת היכרות עם צעירי התקופה שגדלו על ברכי “העולם הישן”, ובעיקר על הנוקשות והקשיחות של החינוך הפרוסי שאולי, כמו בסרט “סרט לבן” מספקים רקע סוציו-פסיכולוגי לעלייתו של הנאציזם בגרמניה.

“עד כמה שקשה להגדיר מהי קלאסיקה ספרותית, לעתים אתה קורא ספר שכתוב במיומנות כה רבה, שאין לך ספק באשר למעמדו. גוסטב איש הברזל מאת הנס פאלאדה מתאים להגדרה זאת.”                                                               Wall Street Journal

הנס פאלאדה

גוסטב איש הברזל

כרוניקה של משפחה ברלינאית

“פן הוצאה לאור” ו”ידיעות ספרים” | מגרמנית: יוסיפיה סימון

בנובמבר 1937 הנס פאלאדה חתם על חוזה לכתוב רומן העוסק בגורלה של משפחה גרמנית בין השנים 1933-1914. הוא לא תיאר לעצמו כמה עוגמת נפש יגרום לו הפרויקט ששיאו בצאתו לאור של הספר בשנת 1938.

כתב היד של “גוסטב איש הברזל” הוזמן בשנת 1937 על ידי חברת הפקות גרמנית שביקשה להפוך אותו לסרט. בדומה לגופי תקשורת אחרים באותה עת, עברה אותה חברה היתה נתונה לשליטתה של המפלגה הנאצית, ושר התעמולה גבלס ביקש מפאלאדה לערוך שינויים בספר ולהפוך את גיבורו לתומך נלהב של המפלגה. פאלאדה ערך שינויים קלים בלבד וסיים את עלילת הספר בשנת 1928, טרום עליית הנאציזם לשלטון.

כתיבת הרומן הזה מהווה נקודת תפנית בחייו של פאלאדה, שמאותו זמן ואילך ניהל מאבקים עיקשים עם המפלגה הנאצית, ואלה הובילו להתמוטטותו ולאשפוזו בבית מחסה ל”פושעים חולי נפש”.

רצונו של גוסטב הקנדאל, “איש הברזל”, הוא חוק. הוא מנהל את ענייני משפחתו ואת עסק הכרכרות שלו בברלין במשמעת חסרת פשרות. אלא שלילדיו רצונות משלהם והם חומקים מלפיתתו – חלקם לחיים שונים וחלקם לאסון. כשמלחמת העולם הראשונה פורצת וגרמניה אהובתו של גוסטב מתמוטטת תחת עול הקשיים והאלימות, הוא מגלה שכל מה שהאמין בו נהרס. האם ישרוד איש הברזל והאם הוא מסוגל להשתנות?

גוסטב איש הברזל הוא יצירה מטלטלת וכרוניקה משפחתית מרגשת. עינו החדה של פאלאדה השכילה ללכוד את הרגעים הטרגיים בחיים השגרתיים  והוא מתאר באומץ לב נדיר את מלחמת העולם הראשונה ואת תוצאותיה הרות האסון.

 

גוסטב הקנדאל מבוסס על דמותו ההיסטורית של גוסטב הרטמן (1859- 1938), שהיה לאגדה לאחר שנסע בכרכרה רתומה לסוס מברלין לפריז. חברת הכרכרות של הרטמן נכנסה לקשיים כחלק מנזקי מלחמת העולם הראשונה, ותעשיית הרכב החלה להתפשט. את הנסיעה הארוכה עשה כדי למחות נגד ההתפתחות התעשייתית שגרמה לחיסול העסק שלו. בפריז חיכו לו גופי תקשורת רבים, באופן אירוני גם כאלו שהגיעו בכלי רכב. הסיפור זכה לתהודה רחבה  בעקבות הרומן של פאלאדה.

 

מתוך הספר:  “הוא לוחץ בשקט על ידית חדר השינה של הבנות ופותח אותה. שתיהן ממשיכות בשנתן השלווה, הן רגילות לכך שהאב עורך את סיבוביו בערבים ובלילות, בדיוק כמו במחנה הצבאי, שגם בו סייר באולמות השינה כדי לוודא שהכול בסדר. כאשר האקנדאל פשט את מדיו, כאשר נהפך מחייל לאזרח, הוא לקח על עצמו את עסק הכרכרות של חמִיו המת, אך בכך לא ויתר על הרגליו הצבאיים. בין אם היו אלה העגלונים, הסוסים או הילדים — היה עליהם לציית כאילו היו חיילים הכפופים לחוק הצבאי. באשר לילדים, להם לא הותר לנהל חיים פרטיים, לשמור סודות כפי שילדים אוהבים לעשות. בארונות ובשידות היה על כל חפץ להיות במקומו, האב היה חסר רחמים ביחס לכל מה שכונה בפיו סדר וניקיון. אבא — המילה הזאת היתה תלויה כאיום מעל משפחת האקנדאל כולה. אבא — פירושו היה פקודה, פסק דין, המשפט המחמיר ביותר.”

 

“יצירה מעוררת השתאות, הרואה אור עכשיו בשלמותה באיחור של שבעים ושש שנה, היא אחד הרומנים המעולים שנכתבו.” Irish Times

 

759 עמ’ | 88 ש”ח

 

Check Also

סירות הדרקון

חוץ מהיותו רופא עיניים בכיר ומנתח מבוקש, סופר שכתב 4 ספרים ואחיו של ירון ברובינסקי, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.