יום שני , פברואר 17 2020
Home / ספרים / בואו נדבר על זה: רשימה שחורה מאת בראד תור

בואו נדבר על זה: רשימה שחורה מאת בראד תור

בואו נדבר על זה: רשימה שחורה מאת בראד תור

 

המהירות שבה מגיע התרגום השני לספר מאת בראד תור מעידה כנראה על כך שהספר הקודם הצליח בחנויות בישראל.

 

אין סיבה שלא.

 

כשקוראים את בראד תור, נדמה שמדובר ביורש הראוי מכולם לטום קלנסי.  שני המותחנים שלו, שראו אור עד כה בעברית, לוקחים אותנו עמוק אל מתחם הקונספירציות בממשל האמריקני ואל הסכנה שבתחום היחסים הבינלאומיים מצד אחד, ומצד שני מציגים לנו גיבור מתבודד שמזכיר את ג’ק ריצ’ר של לי צ’יילד, עם כמה שינויים.

 

ב”רשימה שחורה”  לוקח תור את הגיבור סקוט הרוואת ואת העלילה כמה צעדים גדולים קדימה. תור והמנטור שלו, הבוס ריד קרלטון, ניצבים בפני שוקת שבורה עם תחילת הספר: מישהו פשוט מחק את כל חבריהם, חיסל את ארגון הביון הפרטי של קרלטון שעבד בצמוד לממשל במשך שנים.

 

הרוואת וקרלטון הם היחידים ששרדו, אבל במרבית הדפים הם לא יודעים האחד על שרידותו של השני.

 

הרוואת, מטבע הדברים, מקבל את מירב תשומת הלב של תור, כשהוא יוצא לגלות מי נתן את ההוראה להרוג את כל חבריו.

 

הוא חושף לאט לאט מזימה מתוחכמת לבצע מתקפת טרור חסרת תקדים בארצות הברית, מתקפה שתוליד מתוכה ממשל אמריקני חדש וכמעט טוטליטארי- ממשל שיעקוב אחרי כל אזרחיו וישלוט בכל היבט בחייהם.

 

את היוזמה למתקפה הגה ארגון סתרים, שהאזרחים האמריקנים כלל לא יודעים על קיומו, שמוסווה כחברה פרטית אבל מנהל בפועל את איסוף המודיעין על חשודים בטרור ואת המעקב אחרי כל מי שנתפס כחשוד בטרור. וכפי שאנחנו יודעים מהחיים האמיתיים, מעקב שכזה משמעותו לרוב גם מעקב אחרי כלללל האזרחים הזמינים למעקב.

כפי שאומר אחד מגיבורי ארגון הסתרים הזדוני בתחילת הספר: “אנחנו מחפשים מחט בערימת שחת, אבל ערימת השחת היא בבעלותנו”.

 

כמו בספר הקודם, הרוואת משיג סיוע מגורמים שונים בעלי מומחיות שונה, שאותם הכיר בעלילותיו הקודמות- כאלה שטרם תורגמו לעברית.

הדמות החדשה הבולטת ביותר שנכנסת כאן לפעולה ובצורה יעילה למדי היא דמותו של ניקולס, האקר מחשבים גאון עם שאיפות לתקן את העולם, בעיקר לאור הרקע האישי הקשה שלו- הוא גדל כיתום, ונכותו הגופנית הפכה אותו פגיע להתעללויות אין ספור.

 

ניקולס מסייע להרוואת להבין מי נגד מי, ומדוע חוסל ארגון הטרור שלו.

 

במקביל, הרעים ממשיכים לחפש אחרי הרוואת וקרלטון, שניצלו ממתקפת הבזק על חבריהם ועלולים לשמש סיבוך פוטנציאלי בדרך להורדת הסדר הקיים על ברכיו.

 

ייאמר לזכות תור- נדיר מאוד שסופר מתח מהז’אנר הזה מצליח ללכוד את תשומת לבך כבר מהעמודים הראשונים. אפילו בחלק מספרי ג’ק ריצ’ר העלילה נעה בעצלתיים בעמודים הראשונים.

 

אבל במקרה של תור- והדבר בולט לחיוב על רקע העובדה שהוא חדש לקורא הישראלי- הספר שואב אותנו מהר מאוד להרפתקאות מסוכנות ומרתקות.

 

יופי של ספר, יופי של סופר!

 

Check Also

בואו נדבר על זה: בוג’אק הורסמן – סיום הסדרה

   זה כמעט בלתי נתפס עד כמה הסדרה הזאת טובה.   לא רק בשל הלגלוג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.