יום שלישי , פברואר 25 2020
Home / ספרים / “רעידה עולמית”

“רעידה עולמית”

בספרו “רעידה עולמית” מתאר ד”ר ארז כהן מאוניברסיטת אריאל את מדינות העולם בצל המשברים הפיננסיים והפוליטיים ומתאר כיצד הם משפיעים עלינו עד היום

שנים מאתגרות ביותר עברו על כלכלות העולם מאז שנת 2008, עת התפרץ בארצות הברית המשבר הפיננסי אשר לימים כונה משבר הסאב- פריים, משבר אשר הוביל לרעידת אדמה בכלכלת ארצות הברית ולרעידות משנה חזקות לא פחות ביבשת אירופה בכלכלות העולם השונות. במקביל, מהפכות “האביב הערבי” שהחלו להתפתח במזרח התיכון בשנת 2011 והובילו לערעורן הפוליטי והכלכלי של משטרים ערביים יציבים, תרמו תרומה נכבדה לרעידה העולמית שחוה העולם בשנים אלו. בספרו החדש, “רעידה עולמית”, מציג לראשונה ד”ר ארז כהן מאוניברסיטת אריאל, את השלכותיהן הכלכליות, הפוליטיות והחברתיות של רעידות אדמה אלו, אשר התרחשו במדינות העולם השונות בשנים 2008-2012, תוך בחינת הגורמים לכל אחד ואחד מהמשברים, השלכותיהם על האוכלוסיות המקומיות ודרכי פעולתן והתמודדותן של ההנהגות השונות מול האתגרים הרבים אליהם נחשפו עקב משברים אלו.

“ייחודו של הספר בא לידי ביטוי בכך שהוא מרכז בתוכו סקירה רחבה ומעמיקה ביותר של מחקרים ופרסומים אקדמיים קודמים אודות המשברים הפיננסיים והפוליטיים הללו, ומציג בפני הקורא את הגורמים וההשלכות של משברים אלה, תוך השוואה בין תקופות, מדינות ודרכי התמודדות שונות. בנוסף, לא קיימת עד כה ספרות בעברית המרכזת ומציגה את המשברים הכלכליים שהתרחשו בעולם בתקופת השנים הנחקרות בספר זה ובפרט את משבר החובות באירופה”, מדגיש ד”ר כהן. “על אף שמדובר בספר הנוגע בתחומי הכלכלה ומדע המדינה, הספר מוצג באופן פשוט שיכול לעניין ולהתאים לכל אדם גם זה החסר ידע מוקדם בנושאים הללו”.

ספרו של ד”ר כהן מציג תמונת מצב המסכמת לכאורה תקופה מוגבלת ומוחלטת בת חמש שנים (משנת 2008 ועד לשנת 2012) בה חווה העולם הגלובלי תמורות כלכליות, פוליטיות וביטחוניות. אולם למעשה, התקופה המשברית המתוארת בו טרם הסתיימה בפועל היות והשפעותיו של משבר הסאב-פריים עדיין ניכרות במשק האמריקאי, המנסה לשקם עצמו מתקופת השפל בו היה מצוי לפני כשש שנים. מדינות רבות באירופה ובעולם הרחב מתמודדות עדיין עם השלכותיו הכלכליות והחברתיות של משבר החובות שפרץ ביבשת אירופה; ומדינות ערביות כמצרים, לוב ובעיקר סוריה שרויות עדיין בחוסר וודאות פוליטית ובאי יציבות כלכלית. ” למעשה המשברים הכלכליים עדיין כאן ומשפיעים גם כיום וטרם ידוע מתי “רעידת האדמה” הזאת תשכך לחלוטין “, מסכם ד”ר כהן.

 

ד”ר ארז כהן, מומחה לכלכלה מדינית ומשברים כלכליים, מרצה וחוקר במחלקה ישראל והמזרח תיכון- מדע המדינה ובמחלקה לכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת אריאל.

לרכישת הספר “רעידה עולמית” בהוצאת הספרים של אוניברסיטת אריאל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.