יום שני , יוני 27 2022

נשיא בגובה העיניים

נשיא בגובה העיניים

 

במלאת 30 לפטירתו של הנשיא החמישי יצחק נבון ז"ל,

סרט תעודה חדש בערוץ הראשון

 

נשיא בגובה העיניים

מוצ"ש 12.12 בשעה 22:00 בערוץ הראשון וב-HD

 

"נבון הוא איש העם ,מורם מעם, בגלל שהעם רצה בו" ( ראובן ריבלין).

 

סרט תעודה חדש מפגיש את הצופה עם אנשים שנבון שינה את חייהם ומציג את דרכו הארוכה והמורכבת בפוליטיקה . במפא"י ההיסטורית הוא היה בן עדות המזרח במפלגה שרוב מנהיגיה אשכנזים.

מדוע גולדה מאיר לא רצתה שיהיה נשיא?

מביא תמונות מיוחדות מהביקור ההיסטורי במצרים, מתאר את היחסים המתוחים שלו עם ראש הממשלה בגין, כשהיה הנשיא, ומתעד את התסכול של מי שהאמינו כי רק נבון בראשות הממשלה יוכל ליצור גשר לשכנינו ואחדות בעם.

 

דמותו המיוחדת של הנשיא החמישי בעיני ילדיו, חבריו,הפוליטיקאים שליוו אותו והאזרחים הרבים, הערבים והיהודים, שהאמינו באהבתו, נחשפת לאורך תיעוד השנים בהן ירד אל העם בגובה העיניים.

 

מנהנה, אישה קשת יום מחצור – אם ל-10 ילדים – זכתה בשנת 1980 להשכלה בזכות הנשיא יצחק נבון. הוא דאג לה אישית למורה פרטי  ולשכר חודשי במשך 4 שנים. תושבי שכונת התקווה, אז שכונת פשע, לא שוכחים את היום בו הנשיא נבון גרם להם "להרים את הראש".

באבו גוש מוקירים תודה ליצחק נבון  על שהחזיר אותם לאדמתם לאחר הגירוש של שנת 1948. נבון הוא היהודי היחיד ששמו הונצח בשלט על מסגד.

אלי עמיר כתב את "תרנגול כפרות" בעידודו של יצחק נבון. המצרים מספרים עד היום על נשיא מדינת האויב שדיבר אליהם בשפתם והכיר את תרבותם.

 

נבון, אומרים פוליטיקאים בסרט, הוא החמצה של המערך, "פספוס". לו היה מועמד לראשות הממשלה, היה המערך חוזר כבר בשנות השמונים לשלטון. "הם לא הבינו את הפוטנציאל שלפניהם", אומר דניאל בן סימון. הוא לא היה טיפוס של לוחם. הוא רצה שהכול יוגש לו על מגש של כסף. הסרט הוא סיפור געגועים לאדם מיוחד, ישר ואציל, אוהב אדם, הולך בין הבריות.

 

סרטן של ליאורה עמיר ברמץ שולי שוורץ –אלנר ואסתר לוין

בימוי תחקיר ותסריט: ליאורה עמיר – ברמץ

עריכה ותסריט: אסתר לוין

עריכת תוכן: שולי שוורץ-אלנר

צלם ראשי: דרור גרמי

מפיקה: חגית גרובגלס

הסרט הופק במסגרת מחלקת התעודה של הערוץ הראשון .

יש לבדוק גם

טריפ של חמלה

טריפ של חמלה סרטו הדוקומנטרי של גיל קרני ברצועת הקולנוע התיעודי של הערוץ הראשון ישודר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.