יום שני , מרץ 27 2023

סיפורו של השופט מאיר שמגר

חדש בהוצאת ידיעות ספרים

תם ולא נשלם

סיפורו של השופט מאיר שמגר

עורכת: כרמית גיא

"דרשתי מהמתכננים שהשופט ישב על בימה מוגבהת וכל השאר יהיו נמוכים ממנו. אין מדובר בהתנשאות, אלא היפוכו של דבר: שופט שנכנס לאולם ורואה את כל הנוכחים עומדים לכבודו, אינו דורש מהם כבוד. הוא מעניק להם כבוד. ממקום עומדו הוא יכול לראות את כולם- את העבריינים ואת הקורבנות, את התובעים והסנגורים ואת בני המשפחות והסקרנים. כך הוא מכבד אותם כאומר: אני רואה אתכם. אני שומע אתכם. אני מוכן לשבת בדינכם." (עמ' 216)

באוגוסט 1925 נולד בעיר דנציג התינוק מאיר שטרנברג. תשעים שנה לאחר מכן, מפרסמת ידיעות ספרים את תם ולא נשלם סיפור חייו של מאיר שטרנברג שהפך לנשיאו השביעי של בית המשפט העליון- כבוד השופט מאיר שמגר.

השופט מאיר שמגר, "הבנאי הגדול" של מערכת המשפט הישראלית, משתף את הקורא, בלשונו המדויקת, בחוויות חייו השזורות בתולדותיה של מדינת ישראל. ממחנות המעצר של גולי האצ"ל באפריקה, אל תפקידי הפרקליט הצבאי הראשי בתקופת מלחמת ששת הימים, היועץ המשפטי לממשלה בתקופת מלחמת יום הכיפורים ומשם אל כס המשפט כשופט בית המשפט העליון ובהמשך, כנשיאו. גם לאחר פרישתו מכס המשפט לא הפסיק שמגר לפעול ועמד בראש ועדות חקירה שונות (שהמפורסמת שבהן היא ועדת שמגר לחקירת צח ראש הממשלה רבין), ועדות ציבוריות ומשמש כנשיא כבוד של הועד הציבורי למען שארית יהודי אתיופיה.

תם ולא נשלם הוא ספר חובה לא רק לחוקרים ואנשי משפט אלא לכל מי שמעוניין להכיר את השקפת עולמו של אחד מבכירי המשפטנים במדינת ישראל, לכל מי שמעוניין להבין את הדמוקרטיה הישראלית הסבוכה והמרתקת ומחפש סקירה ומענה על שאלות העומדות על סדר היום הציבורי המדינה כמו חוקה לישראל, השליטה בשטחי יהודה ושומרון ומעמד בית המשפט העליון.

 

עורכת הספר, כרמית גיא, היא עיתונאית, סופרת ומתרגמת. עבדה במשך שלושים וחמש שנים בשידורי קול ישראל ברדיו ובשידורי הטלוויזיה הישראלית וכיום משמשת כחברת מערכת "העין השביעית". פרסמה, תרגמה וערכה ספרים רבים.

304 עמ' | 88 ₪

יש לבדוק גם

למה אתם תמיד צודקים

רב-מכר של "הניו יורק טיימס" למה אתם תמיד צודקים איך דת ופוליטיקה מפלגות אנשים טובים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.