שבת , יולי 24 2021

“אם יש גן עדן”

אם יש גן עדן

סדרת כתבות בחדשות 10 של אבישי בן-חיים בעשרת ימי תשובה:

על תפיסות גן העדן והגיהינום בחברה הישראלית

 

החל מיום רביעי הקרוב, 16.9.2015, ד’ בתשרי, נשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות 10 סדרת כתבות חדשה של הפרשן לענייני חרדים, אבישי בן-חיים – “אם יש גן עדן”, שתעסוק בתפיסות גן העדן והגיהינום ובשאלות של שכר ועונש בחברה הישראלית – החילונית, הדתית, היהודית והלא-יהודית. הסדרה תשודר בימים רביעי, חמישי, ראשון ושני – הימים שבין צאת הראש השנה ליום הכיפורים.

בסדרה, יבדוק בן-חיים כיצד השתרשו תפיסות “העולם הבא” באמונה היהודית, למרות שאין להן כלל אזכור בתורה. בן-חיים יתאר כיצד עם השנים, חלחלה האמונה בגן עדן ובגיהינום גם אל המסורת היהודית, מהדתות השונות סביבה, וכיצד תפיסות אלה משנות צורה גם היום?

עוד יבדוק בן-חיים בסדרה עד כמה רווחת האמונה בעולם הבא בחברה הישראלית? האם ישראלים אכן מאמינים בקיומו של גן עדן לבני אדם “טובים” ובגיהינום לאלו ש”הלכו בדרכים רעות”? האם האמונה בעולם הבא, תפקידה רק ליישב שאלות מהותיות בנושא של שכר ועונש, “צדיק ורע לו, רשע וטוב לו”?

במסגרת הסדרה פגש בן-חיים שורת אישים, כאלה המאמינים בקיומו של גן העדן ושל הגיהינום וכאלה שלא מאמינים ברעיונות אלה ובקיומו של אלוהים כלל, זאת בניסיון להבין עד כמה עמוקה ההשלכה של אמונתנו בעולם הבא על מעשינו בעולם הזה. בין היתר, יביא בן-חיים בסדרה ראיון עם מרים פרץ, ששכלה את שני בניה, לוחמי גולני, שאומרת – “אני מאמינה שלצדו של אלוקים בגן העדן יושבת סיירת גולני”; ראיונות עם  הרב ישראל מאיר לאו, לשעבר הרב הראשי לישראל; דרור אלוני, בנה של שולמית אלוני ז”ל שבחר לומר עליה קדיש, תפילה שמטרתה להעלות נשמתו של אדם לגן העדן, למרות שאינו מאמין כלל בעולם הבא; פרופ’ צבי מזא”ה, פיזיקאי מהמובילים בעולם, חובש כיפה – שנשאל בראיון האם הוא מאמין, אחרי כל הידע המדעי שצבר, בקיומו של עולם נוסף, אחרי מותנו?

“אם יש גן עדן” תביא מבט דוקומנטרי מעמיק אל שאלות המעסיקות רבים בחברה הישראלית, דתיים ולא דתיים, מאמינים ולא מאמינים, בימים שלפני יום הכיפורים.

 

 

“אם יש גן עדן” – סדרת הכתבות של אבישי בן חיים

עורך פרק המגזין במהדורה המרכזית: טל מוסקוביץ’, מפיקה: יונת דרור, תחקיר: דניאל בשך,

תחקיר נוסף: שרית שוורץ אגמון

צילום: שוקי דואניאס, עריכת וידיאו: אלון הרשקוביץ’ אבקסיס

יש לבדוק גם

דיקטטורת פייסבוק

        השבוע במהדורה המרכזית: סדרת כתבות של חן ליברמן דיקטטורת פייסבוק: כך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.