יום שלישי , פברואר 7 2023

"אישוליים"

לפנינו תצוגה נרטיבית מרהיבה של שפה דוקרת, לירית-פיוטית, בעלת ביטויי-לשון חדשניים ועוצמתיים, לצד תחביר מפתיע. אלה ועוד מעניקים למחבר אלי שמואלי קול פואטי משלו, שבבסיסו מתח תמידי של ריקבון ואנושיות.

סמי ברדוגו

אישוליים

מאת אלי שמואלי

עורך: סמי ברדוגו

סדרת מלח מים

הוצאת פרדס

* * * * * *  

(286 עמודים, 59 ₪)

 

יהושוע עובד במרכז המיון של דואר ישראל. הוא מתגורר במחסן של שיכון, בעיבורי ירושלים. עולמו של יהושוע, גבר צעיר שמעולם לא ידע אשה, מתנהל בין אוטובוסים עמוסים לעייפה, מדרכות מטונפות ופאבים אפופי צחנה. שם הוא מחפש קרבה. כמיהתו לאהבה ולמגע היא הכוח המושל בחייו, אבל זהו רודן חסר-רחמים שמשליך את הגיבור אל תבוסה אחר תבוסה.

 

'אישוליים' הוא מיזוג חד-פעמי של דמות ומקום, ובעיקר של הוויה קיומית יוצאת דופן וחדה, חריפה ונאבקת, נאנקת תחת עול התכתשויות היום-יום. בבירה האפילה עובר הגיבור ויה דולורוזה פרטית וכמו מציג גרסה אחרת של ישו מקומי, בזמן שמכריז על עצמו בתור "האנטילופה מן המעגל החיצוני ביותר של העדר". הגיבור הי(הו)שועי כבול במאסר התבוננות, חיצונית ונפשית, ומנסה לפענח את חוֹק החיים שלו.

 

ואין רחמים, ואין גבולות, ואין "אין-כניסה" בחיפוש ובמבטים האלה. לפנינו תצוגה נרטיבית מרהיבה של שפה דוקרת, לירית-פיוטית, בעלת ביטויי-לשון חדשניים ועוצמתיים, לצד תחביר מפתיע. אלה ועוד מעניקים למחבר אלי שמואלי קול פואטי משלו, שבבסיסו מתח תמידי של ריקבון ואנושיות.

מדברי העורך, סמי ברדוגו

 

אישוליים הוא ספר על בדידותו של הדחוי, חסר החשיבות, וניסיונותיו למצוא חברה, בעיקר חברתן של נשים. הסיפור של יהושע הוא הווידוי של כולנו – כל אחד וחווית הדחייה והכישלון הפרטית שלו. סיפורו מתאר חוויה פנימית אוניברסלית, כלל-אנושית, שמשותפת ככל הנראה לכל בני האדם – חווית ההיוותרות מאחור.

זהו רומן על רודנותה של תאווה, ועל חולשתו של אדם נוכח הציווי הפנימי למצוא קרבה. הבדידות היא באר עמוקה לאין קץ, שההתנכרות האנושית פיסלה את דפנותיה, כך שתהיינה חלקלקות ככל שרק ניתן לדמיין. וכשיהושע גיבור הרומן נלכד בתוכה, נועץ ציפורניים ומנסה לטפס החוצה, הוא רק מחליק שוב פנימה, עד לחבטה בקרקעית.

זהו גם ספר על ירושלים. אך אין זה עוד ספר על ירושלים של קדושה והסטוריה בת אלפי שנים, אלא על ירושלים של מטה, של האנשים החיים בה. מאובקת, מלאה בתפלות אנושית, בסתמיות ובהחמצה של חיים שאין להם תכלית, זולת מהקיום עצמו.

 

הספר יוצא לאור בסיוע קרן יצחק לייב ורחל גולדברג – קרן קיימת לישראל.

 

אלי שמואלי, סופר ומשורר, נולד (1977) וגדל בירושלים, על קו התפר שבין הקטמונים לשכונת קטמון הישנה. למד ביולוגיה בתיכון "בית חינוך" ובצבא שירת בחיל החימוש. במהלך השנים עבד לפרנסתו בעבודות דחק מזדמנות, אליהן נשלח על-ידי חברות כוח-אדם. הרומן "אישוליים" מבוסס על חוויותיו מהתקופה בה עבד כקלידן מיקודים במרכז המיון של דואר ישראל, בירושלים של שנות התשעים.

למד יותר מעשור באוניברסיטה העברית, לתארים בתחומים שונים: תואר ראשון בפסיכוביולוגיה, תואר שני בנוירוביולוגיה, לימודים לתואר שני בפילוסופיה של המדע, אותם לא השלים ולימודים במחלקה לפסיכולוגיה במסגרת דוקטורט. במהלך לימודיו עבד כמתרגל באוניברסיטה וניהל מחקר על זכרון.  הוא פרש מן הדוקטורט לאחר שנתיים כדי להתמסר לכתיבה. שירים ומאמרים פרי עטו הופיעו באתר "העוקץ", אתר הדעות "שיחה מקומית" ובעיתון "הארץ".

כיום מתגורר עם אשתו וכלבם בשכונת קרית היובל בירושלים. הוא עובד בחברה קטנה שנמצאת בקמפוס המדעים של האוניברסיטה העברית בגבעת רם, ככותב הצעות מחקר עבור מדענים מרחבי העולם, בנושאים ביו-רפואיים. מדענים מהרווארד, סטנפורד ואמורי, מאירופה, אוסטרליה, ובעיקר ארצות הברית, נעזרים בו כדי לנסח את הצעות המחקר שעליהם להגיש לרשויות לצורך קבלת מימון לביצוע המחקר שלהם.. הוא מגדיר את עצמו "לבלר".

 

אישוליים הוא ספרו הראשון.

 

 

סידרת "מלח מים" – הוצאת פרדס

 

'מלח מים' היא סדרה חדשה לפרוזה עברית מקורית מבית פרדס הוצאה לאור. בסדרה זו אנו מבקשים לתת במה לספרות רעננה וחדשנית מאת כותבים המבקשים לספר סיפור, ולעשות זאת בקולם שלהם. המלח והמים הוא מה שישנו לפני שנוסף כל השאר, לפני שתובל ושוייף וגוהץ בקצוות. איננו מבקשים לביית את הפרא העומד בשערי השפה, אלא לשמוע את קולן והדן של המלים הצומחות מן המקום, מבלי לגזום, מבלי לשתול את הסיפור באדמה אחרת, בשפה אחרת, בפיו של גיבור אחר.

 

את כותבי הסדרה מלווים טובי העורכים: סמי ברדוגו, עינת יקיר, עמיחי שלו, עמרי הרצוג,  יותם שווימר ועוד. 

 

חדשים בסדרה: "שימורי אהבה" מאת ענבר אשכנזי, "אישוליים" מאת אלי שמואלי ו"זיכרון כמעט מלא" מאת גבי אשר. בנוסף,  עתידים לראות אור: "בכוונה תחילה" מאת שלמה אריאל, "לולאות" מאת כנרת רובינשטיין, ועוד.

יש לבדוק גם

ניצנה

ניצנה רומן מאת: אביחי אורן הוצאת פרדס ***** 336 עמודים, 88 ₪   1948, מדבר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.