יום שלישי , יולי 7 2020

יולי בערוץ ההיסטוריה

 

ערוץ ההיסטוריה – היילייטס יולי 2015

 

 

“אגדת הרי הזהב” ימי רביעי בשעה 22:10 – החל מה-1 ביולי סדרה חדשה בבכורה!

 

סדרה סוחפת על חבורת ציידי אוצרות המחפשת בהרי אריזונה אחר מכרה זהב עתיק ומסתורי, שהחיפוש אחריו גבה בעבר את חייהם של ציידים רבים. החיפוש אחר האוצר האגדי, המכונה “ההולנדי האבוד” היא לרוב משימת יחיד, אך צייד האוצרות הוותיק ויין טאטל, החליט הפעם לשבור את המסורת וחובר לצוות מומחים במטרה להתחקות אחר רמז חדש שיכול סוף סוף להביא לפתרון תעלומה בת מאות שנים, אודות האוצר המפורסם והקטלני הקבור בדרום מערב ארה”ב, ברכס הרי סופרסטישן המצויים במדבר האכזרי של אריזונה.

 

“היקום: סודות העבר נפתרים” ימי רביעי בשעה 21:10- החל מה-15 ביולי עונה חדשה בבכורה!

עונה שניה לסדרה המרתקת הבוחנת לעומק את את מיטב התעלומות המסתוריות של העולם העתיק, דרך ההיסטוריה של היקום והאמונות שעיצבו את האופן בו אנו חווים אותו. בעונה החדשה, נבחן בין השאר את השימוש המפתיע שעשו קיסרי האימפריה הרומית בתכונות של השמש, לקידום מטרותיהם הפוליטיות והאישיות, נחקור את הקשר האפשרי שבין תנועת גרמי השמיים ליכולת שלנו לחזות את העתיד, ואף נעסוק באמונה של אבות-אבותינו, לפיה קיום תופעות אסטרונומיות מסויימות, מבשר על אסון ממשמש ובא בכדור הארץ.

 

“אנשי היערות” ימים ראשון עד חמישי בשעה 00:30 – החל מה-13 ביולי. עונה שמינית בבכורה!

גם בעונתה השמינית, ממשיכה הסדרה הוותיקה והאהובה לגולל את סיפורם של העובדים האמיצים שמספקים לאמריקה את העצים שהיא כל-כך זקוקה להם. חברות כריתת העצים מנהלות מרוץ נגד השעון כדי לספק את הביקוש ולהרוויח הרבה מאד כסף. החל מהחוף הצפון-מערבי ועד לדרום העמוק של ארה”ב, בפני כל הצוותים המתחרים ניצבת מטרה אחת עיקרית: להרוויח כמה שיותר כסף. כשחייהם ופרנסתם של העובדים מוטלת על הכף, עונה זו מבטיחה להיות המותחת והטעונה אי-פעם.

 

“מובילים בטירוף” ימי שישי בשעה 18:00 – החל מה-10 ביולי. פרקים חדשים בבכורה!

איך לעזאזל מובילים ממקום למקום רכבת הרים, אבנים מהירח, מאות פרפרים חיים, קרוואן וגורי ברבורים? זאת תגלו בפרקים חדשים של הסדרה המבדרת והסוחפת “מובילים בטירוף”, המכניסה אותנו לעולמם של מובילים המתפרנסים משינוע חפצים ביזאריים וענקיים שאף מוביל אחר לא מוכן או יכול להוביל בהם, ומלווה אותם במרוץ כנגד השעון ברחבי ארה”ב בדרך לנקודת הסיום, במטרה להרוויח סכומי כסף גדולים ככל האפשר מההובלה הבלתי-אפשרית…

 

יום העצמאות של ארה”ב: סופ”ש הסיוט האמריקני  ימים שישי-שבת, 4-3 ביולי

ערוץ ההיסטוריה מציין את יום העצמאות האמריקני, שחל ב-4 ביולי, ומשדר במהלך סוף השבוע תכניות הבוחנות דווקא את הצד הפחות זוהר, שלא לומר אפל של המעצמה הגדולה בעולם: החל מתופעת הרוצחים הסדרתיים, ההיסטוריה של ארגוני פשיעה – מהמאפיה ועד ל-Hell’s Angels, וכן הפריחה של תנועות גזעניות (הקו-קלוקס קלאן), כתות קטלניות וכאלו שמתחזות לדתות של ממש – כמו כת הסיינטולוגיה הנודעת לשמצה.

 

כמו כן, נציין את המועדים והאירועים הבאים, החלים בחודש יולי:

 

ט’ באב, 90 שנה לפרסום “מיין קאמפף”, 101 שנה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה, 226 שנה למהפכה הצרפתית, ו-230 שנה לבחירת הדולר כמטבע הרשמי של ארה”ב.

 

 

 

 

אגדת הרי הזהב / Legend of the Superstition Mountains סדרה חדשה בבכורה! 

 

סדרה חדשה וסוחפת על חבורת ציידי אוצרות המחפשת בהרי אריזונה אחר מכרה זהב עתיק ומסתורי, שהחיפוש אחריו גבה בעבר את חייהם של ציידים רבים.

החיפוש אחר האוצר האגדי, המכונה “ההולנדי האבוד” היא לרוב משימת יחיד, אך צייד האוצרות הוותיק ויין טאטל, החליט הפעם לשבור את המסורת וחובר לצוות מומחים במטרה להתחקות אחר רמז חדש שיכול סוף סוף להביא לפתרון תעלומה בת מאות שנים, אודות האוצר הקבור המפורסם והקטלני ביבשת צפון-אמריקה.

האגדה מספרת כי בדרום מערב ארה”ב, ברכס הרי סופרסטישן המצויים במדבר האכזרי של אריזונה המשתרע על-פני 650 קמ”ר, חבוי מכרה זהב, המכונה “ההולנדי האבוד”, המכיל שלל שערכו 200 מיליון דולר.  במשך השנים, אגדה זו משכה לאזור אלפי ציידי אוצרות שניסו לאתר את המכרה, וחלקם מצאו דווקא את מותם בנסיבות מסתוריות, כשחיפשו את מיקומו המדויק של המכרה, באמצעות ניסיון לפענח את החידות והרמזים על לוחות אבן, ושלל עדויות הארכיאולוגיות שאמורות היו להוביל לאותו אוצר מדובר; אך כגודל התגמול המובטח – כך גם הסכנה עבור ציידי האוצרות.

על הסכנה הגדולה הכרוכה בחיפוש אחר האוצר בהרי סופרסטישן, יעידו העובדות הבאות: לפחות שני ציידים איבדו את שפיות דעתם בחיפוש האינסופי אחר האוצר שלא נמצא, ואלו שהגיעו קרוב ביותר לאוצר – לא שרדו.  גופתו של צייד אוצרות מפורסם נתגלתה עם שני חורי קליע אקדח בגולגלתו, ורישום של מסר ניצחון מסתורי במחברתו האישית. גופותיהם של מחפשי אוצרות נתגלו כשראשיהם קטועים, ורבים אחרים נורו למוות, או נעלמו מבלי להותיר עקבות. צייד אחד שהצליח לצאת בחיים, טען כי הצליח להיחלץ בעור שיניו מכוונות הירי של צלף מסתורי. לפי האגדה, הרי סופרסטישן ידועים בפעילות העל-טבעית הרבה המתרחשת בהם. בני שבט האפאצ’י המתגוררים בסמוך, מאמינים כי רכס זה מהווה שער כניסה לגיהינום.

אגדת הרי הזהב. ימי רביעי בשעה 22:10, החל מה-1 ביולי, בכורה!

שידור נוסף בימי שישי ב-19:50, וראשון בשעה 20:40

היקום: סודות העבר נפתרים /The Universe: Ancient Mysteries Solved  עונה שניה בבכורה! 

העולם שלנו שזור כולו תעלומות עתיקות, אפופות בצילו של הזמן; האם ניתן לפענח אותן כיום, על-ידי התבוננות מעמיקה בגרמי השמיים? ייתכן שהאמת נמצאת אי-שם למעלה, חבויה בכוכבים, במקום לו אנו קוראים “היקום”.

עונה שניה לסדרה המרתקת “היקום: תעלומות עתיקות”, הבוחנת לעומק את את מיטב התעלומות המסתוריות של העולם העתיק, ההיסטוריה והאמונות שעיצבו את האופן בו אונו רואים וחווים כיום את היקום שלנו. יוצרי הסדרה מעלים בכל פרק לדיון סוגיות מדעיות והיסטוריות כבדות משקל, מנסים לנפץ מיתוסים מוכרים ומציעים חלופות להסברים המקובלים כיום על תולדות היקום.

בעונה החדשה, נבחן בין השאר את השימוש המפתיע שעשו קיסרי האימפריה הרומית בתכונות הפיזיקליות של השמש, לקידום מטרותיהם הפוליטיות והאישיות, נחקור בין אסטרולוגיה והקשר האפשרי שבין תנועת גרמי השמיים: השמש, הריח וכוכבי לכת – ליכולת שלנו לחזות את העתיד, ואף נעסוק באמונה של אבות-אבותינו, לפיה קיומן של תופעות אסטרונומיות מסוימות מבשרות על אסון ממשמש ובא בכדור הארץ – רעב, מגיפה או מלחמה.

הסדרה “היקום: תעלומות עתיקות” מנסה לפתור את החידות הגדולות של העולם העתיק, באמצעות שימוש במומחים ובטונולוגיית ה-CGI המשוכללת המוכרים לנו מסדרת האם “היקום”, כדי לגלות כיצד העבר שלנו קשור להיסטוריה של היקום.

היקום: סודות העבר נפתרים. ימי רביעי בשעה 21:20, החל מה-15 ביולי, בכורה!

שידור נוסף למחרת בשעה 18:00, וימי שישי ב-20:45

מובילים בטירוף / Shipping Wars – Season 6 פרקים חדשים בבכורה!

 

איך לעזאזל מובילים ממקום למקום רכבת הרים, אבנים מהירח, מאות פרפרים חיים, קרוואן וגורי ברבורים?

 

זאת תגלו בפרקים חדשים של הסדרה המבדרת והסוחפת “מובילים בטירוף“, המכניסה אותנו לעולמם של מובילים המתפרנסים משינוע חפצים ביזאריים וענקיים שאף מוביל אחר לא מוכן או יכול להוביל בהם, ומלווה אותם במרוץ כנגד השעון ברחבי ארה”ב בדרך לנקודת הסיום, במטרה להרוויח סכומי כסף גדולים ככל האפשר מההובלה הבלתי-אפשרית…

כך זה עובד: המובילים מתחרים זה בזה על עבודות שינוע ב-uShip – בית המכירות הפומביות האינטרנטי הגדול בעולם לנהגי משאיות ומובילים עצמאיים. המוביל שמעניק את ההצעה הנמוכה ביותר ללקוח ומתחייב להגיע עם המשלוח ליעד בזמן הקצר ביותר – זוכה בעבודה, אבל – אליה וקוץ ובה… ההימור של המובילים עלול לעלות להם ביוקר, כאשר קשיים לא צפויים מתעוררים לאורך הדרך שמעכבים את ההגעה של המשלוח ליעד. במעין מרוץ כנגד השעון, מצלמות הסדרה מלוות את המובילים בדרך להשלמת המשימה שעלולה להוכיח את עצמה כגדולה ממידתם…כאשר מהרווח של המובילים לאחר השלמת המשימה, מנוכות ההוצאות שהיו מנת חלקם בדרך: החל מדלק ועד להוצאת בלתי-צפויות כגון תיקון תקלות מכניות במשאית ההובלה.

דרך הדמויות יוצאות-הדופן, סיפורי ההובלה של פריטים מיוחדים ואלפי הקילומטרים אותם היא עוברת בדרכים, חושפת “מובילים בטירוף” בצורה סוחפת ומהנה את פניה הבלתי-שגרתיות של אמריקה.

 

מובילים בטירוף. ימי שישי בשעה 18:00 (שני פרקים ברצף), החל מה-10 ביולי, בכורה!

שידור נוסף למחרת בשעה 18:55

 

אנשי היערות / Ax Men – Season 8 עונה חדשה בבכורה!

 

גם בעונתה השמינית, ממשיכה הסדרה הוותיקה והאהובה לגולל את סיפורם של העובדים האמיצים שמספקים לאמריקה את העצים שהיא כל-כך זקוקה להם. חברות כריתת העצים מנהלות מרוץ נגד השעון כדי לספק את הביקוש ולהרוויח הרבה מאד כסף. אבל עצים נופלים, ציוד מכני מוחץ עצמות, קוי תיחום חדים, היעדר תשומת לב רגעית, יכולים להרוג כל אחד מ”אנשי היערות” בכל רגע נתון; קו דק ביותר מפריד בין עבודה מוצלחת לאסון.

החל מהחוף הצפון-מערבי ועד לדרום העמוק של ארה”ב, בפני כל הצוותים המתחרים ניצבת מטרה אחת עיקרית: להרוויח כמה שיותר כסף. כשחייהם ופרנסתם של העובדים מוטלת על הכף, עונה זו מבטיחה להיות המותחת והטעונה אי-פעם.  אנשי צוות “רייגארד” שואפים לשמור על תוארם כ-“מלכי ההר”, ולצורך כך, הם מרחיקים עד לחצי האי אולימפיק שבמדינת וושינגטון, לאזור מרוחק וקיצוני שלא נכרתו בו עצים למעלה ממאה שנים. במקביל, עובדי צוות “פאפאק” מאלסקה, האלופים הנוכחיים, לא מתכוונים לוותר בקלות על התואר המחייב, אך השנה הקרב קשה מתמיד, עם הצטרפותם של שני צוותים חדשים לתחרות.

חברת “טריאק לוגינג” ממחוז בריטיש קולומביה שבקנדה, נחשבת ל”כבשה השחורה” של עסקי כריתת העצים, בשל נטייתה לקחת על עצמה עבודות שאף חברה לא תשקול אפילו לבצע. חברה חדשה נוספת שנזכה להכיר השנה, היא “זיטרקופף”, חברה משפחתית שמגיעה ממדינת וואיומינג, ומנהל אותה דייויד זיטרקופף, שכינויו “המשוגע מההרים”. חברץ “זיטרקופף” בוחרת אתרי כריתת עצים המצויים מרחק קילומטרים רבים מכל סימן מוכר של ציביליזציה, וחיה עמוק בערבות הפרא של אמריקה – למעשה מדובר בשילוב של “אנשי יערות” עם “אנשי הר”, שורדים אמיתיים בתנאים קשים ביותר.

בנוסף לצוותים הנאבקים על פרנסתם ברכסי ההרים בצפון-מערב ארה”ב, נלווה גם העונה את הצוותים המתפרנסים מכריתת ולכידת גזעי עצים במימי הביצות במדינות הדרום העמוק. חביב הקהל, איש הביצות האגדי שלבי סטנגה (שאף זכה לסדרה בכיכובו בערוץ ההיסטוריה), ממשיך לחיות לפי הכללים שהוא קובע לעצמו מבלי לתת דין וחשבון לאיש. בפלורידה, צוות “דרדנוטס” הלוחמני נאבק ראש בראש מול צוות “צ’אפמן לוגינג” – כשהפעם התחרות ביניהם עזה מתמיד, שכן על הפרק עומדת הזמנת אספקת עצים בכמות שתשבור את כל השיאים הקודמים – כשהצוות שילקט את מספר העצים הגדול ביותר, יזכה בהזמנה יוקרתית זו.

אנשי היערות. ימים ראשון-חמישי בחצות וחצי, החל משני, 13 ביולי. בכורה!

שידור נוסף של פרקי השבוע בימי שישי, החל מ-09:40

 

 

 

יום העצמאות של ארה”ב: סופשבוע הסיוט האמריקאי – ימים שישי-שבת, 4-3 ביולי

ערוץ ההיסטוריה מציין את יום העצמאות האמריקני, שחל ב-4 ביולי, ומשדר במהלך סוף השבוע תכניות הבוחנות דווקא את הצד הפחות זוהר, שלא לומר אפל של המעצמה הגדולה בעולם: החל מתופעת הרוצחים הסדרתיים הפושה במדינה, היסטוריה של ארגוני פשיעה הבולטים – מהמאפיה ועד למועדון ה-Hell’s Angels, וכן הפריחה של תנועות גזעניות, כתות קטלניות וכאלו שמתחזות לדתות של ממש – כמו כת הסיינטולוגיה הנודעת לשמצה.

ביוגרפיות: מלאכי הגיהנום / Biographies: Hell’s Angels בכורה בערוץ!

סיפורה של כנופיית האופנוענים הנודעת לשמצה מקליפורניה, שנוסדה ב-1948, והפכה במשך השנים לתאגיד המגלגל מיליוני דולרים מעסקי פשע, סמים ואלימות. בשנות השישים זוהו “מלאכי הגיהנום” עם תרבות הנגד והפעילות האנטי-ממסדית שפרחה בסן פרנסיסקו וסביבתה. הכנופיה שחבריה רוכבים על אופנועי “הארלי דייוידסון”, מאתגרת את רשויות החוק באמריקה למעלה משישים שנה, פועלת תחת מעטה חשאיות כבד ועל חבריה נאסר לדבר על פעילויותיה.

יום שישי, 3 ביולי בשעה 22:10, שידור נוסף למחרת ב-11:5

 

ספר הסודות של אמריקה: סיינטולוגיה / America’s Book of Secrets: Scientology

תכנית שבוחנת מקרוב את כת הסיינטולוגיה (שעלתה לאחרונה לכותרות בעקבות סרט תיעודי ששפך אור על פעילותה). נחשוף את מקורותיה, הדוקטרינה הנוקשה שלה והשפה הסודית של הכת השנויה במחלוקת שייסד אל. רון הבארד, ובין מאמיניה כוכבים הוליוודיים דוגמת טום קרוז וג’ון טרבולטה. בתכנית מתראיינים חברים לשעבר בכת, המספרים מדוע הצטרפו לשורות הסיינטולוגיה.

יום שישי, 3 ביולי בשעה 23:50, שידור נוסף למחרת ב-13:30

ספר הסודות של אמריקה: קו קלקס קלאן / America’s Book of Secrets: Ku Klux Klan

חברי הקו-קלוקס קלאן מסתתרים מאחורי גלימות וכובעים לבנים, מוגנים על-ידי חוקים להגנת חופש הדיבור והביטוי – אותם חוקים שהם מעוניינים לבטל מן היסוד. עד כמה חזקה השפעת הארגון הגזעני ונוטף השנאה בתוך ארה”ב? ג’וני לי קלארי, אחד מראשיו לשעבר, חושף בתכנית את סודות ודרכי הפעולה של התנועה הדוגלת בעליונות הגזע הלבן, וקיימת כבר קרוב ל-150 שנה.

יום שישי, 3 ביולי בשעה 00:35, שידור נוסף למחרת ב-12:45

ספר הסודות של אמריקה: רוצחים סדרתיים / America’s Book of Secrets: Serial Killers

כמות הרוצחים הסדרתיים בארה”ב יותר מכפולה מאשר בשאר מדינות העולם גם יחד; מאז שנות השבעים של המאה שעברה, זוהו למעלה ל-1,400 מתוצרת הדוד סם. בתכנית מתראיינים קרימינולוגים מומחים, עיתונאים ואנשי רשויות החוק, המנסים לענות על הסוגיות הבאות: מה הופך אדם לרוצח סדרתי? מה מניע אותו? האם ניתן לזהותו?

יום שבת, 4 ביולי בשעות 14:15 ו-01:15

 

ספר הסודות של אמריקה: כתות קטלניות /  America’s Book of Secrets: Deadly Cults

הסדרה שמסירה את מעטה המסתורין מעל הארגונים והמוסדות הבולטים באמריקה. פרק 6: לפי נתונים רשמיים של הממשל האמריקני, כמעט 200,000 איש חברים כיום ב-5,000 כתות פעילות בארה”ב. מהו סוד משיכתן? מה הופך כמה מהן למסוכנות במיוחד? כתות אלו מונהגות לרוב על-ידי דמויות כריזמטיות בעלות כושר שכנוע, “משיחים” מטעם עצמם שעלולים לגרום למאמינים בתורתם לבצע פעולות קטלניות. בתכנית, מתראיין אחד מניצולי הכת שהקים ג’ים ג’ונס – “מקדש העם” בג’ונסטאון, ומספר על חוויותיו.

יום שישי, 3 ביולי בשעה 01:20, שידור נוסף בשבת בשעה 10:15

עולמות אבודים: אל קפונה /  Lost Worlds: Al Capone’s Secret City

עלייתו של המאפיונר האגדי אל קפונה לצמרת עולם הפשע, סימלה את שנות העשרים הנודעות לשמצה בעיר שיקגו. קפונה וחבריו הציפו את העיר באלכוהול, שיחדו פקידי ממשל וחיסלו זה את זה ללא רחם. נצא למסע המשחזר את ימי שיקגו העליזים. היסטוריונים מומחים בוחנים ממצאים מדעיים לצד מסמכים היסטוריים, כדי לשרטט תמונה מלאה של “עיר הרוחות”, בעידן בו נשלטה על-ידי כנופיות פשע מאורגן, כשהבולטת בהם הייתה כנופיית אל קפונה.

יום שישי, 3 ביולי בשעה 23:00, שידור נוסף למחרת ב-11:05

 

המדריך המלא למאפיה / The Definitive Guide To The Mob

“המאפיה איננה עסק. היא דרך חיים” – מייקל פרנצ’זה, מאפיונר בכיר לשעבר.

כיצד נראים חייו של “קצין” בכיר במאפיה האמריקנית? כיצד מתקבלים לשורות ארגון הפשע הנודע לשמצה בעולם, הופכים בו לחברים מן המניין ומתחילים להרוויח כסף (לא-חוקי כמובן…), ומה קורה כאשר אתה מסתבך צעד אחד עמוק מדי בשורות הארגון, שמספיק שתבצע בו טעות אחת, כדי שחברך הטוב ביותר (עד אותו רגע) יקבל פקודה מגבוה לחסל אותך מיידית.

ספיישל מרתק, המעניק הצצה נדירה אל דרכי הפעולה של ארגון הפשע הנודע לשמצה ביותר בעולם –  דרך עיניו של אדם שיכול לענות על השאלות הללו מגוף ראשון: מייקל פרנצ’זה, לשעבר “קפטן” בכיר במשפחת הפשע קולומבו.

במהלך התכנחת, נלמד כיצד המאפיה האמריקה גדלה והפכה לאימפריית פשע רבת-עוצמה, נחשוף את שיטות הפעולה שלה, כיצד בנוייה ההיררכיה הארגונית בתוכה (היררכיה שדומה באופן מפתיע לכל תאגיד עסקי לגיטימי),  ונבחן את מידת ההשפעה של המאפיה על חיי היומיום באמריקה במגוון תחומים. “המדריך לחיים במאפיה” יותיר את הצופים עם שאלה מטרידה אחת: מדוע מייקל פרנצ’זה עדיין בחיים?

יום שבת, 4 ביולי בשעות 15:00 ו-23:45

 

ערוץ ההיסטוריה מציין מספר אירועים בולטים שחלים בחודש יולי:

 

ט’ באב

ירושלים עם מרטין גילברט /  Jerusalem With Martin Gilbert

ההיסטוריון הבריטי המומחה סר מרטין גילברט (שנפטר לאחרונה, בפברואר), לוקח את הצופים לסיור מקיף בירושלים. באמצעות שימוש בצילומים מן האוויר ומודלים ויזואליים מפורטים, גילברט ממחיש כיצד גדלה והתפתחה עיר הקודש בימי התנ”ך. כמו כן, גילברט משרטט את דיוקנם של דמויות מפתח תנ”כיות שמילאו תפקיד מפתח בהיסטוריה של ירושלים, בוחן את עליית התנועה הציונית והתנועה האיסלאמית ויחסי הגומלין שלהם עם ירושלים, דן ביחסים בין מדינת ישראל למדינות ערב וחושף תגליות ארכיאולוגיות חשובות.

תעודה ב-3 חלקים – שבת 25 ביולי (ערב ט’ באב) בשעה 23:00, שידור נוסף למחרת בשעה 16:20

101 שנה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה ב-28/7/1914

קרבות אויר: טייסי הקרב הראשונים /  Dogfights: The First Dogfighters

קרבות האוויר הראשונים בהיסטוריה, ערכו את הופעת הבכורה שלהם במהלך מלחמת העולם הראשונה. השמיים ידעו ביצועים וירטואוזיים של הטייסים הגרמנים ורנר ווס (שנלחם לבדו בלהק של מטוסים בריטיים) וארנסט אודט, וכן של טייס הקרב האמריקני ארתור ריימונד ברוקס, שמצא עצמו נלחם על חייו בקרב גורלי  מול שמונה מטוסי “פוקר” של חיל האוויר הגרמני.

יום שלישי,  28 ביולי בשעה 21:40, שידור נוסף למחרת ב-18:10

 

90 שנה לפרסום “מיין קאמפף”, משנת השנאה של אדולף היטלר ב-18/7/1925

ההנהגה הנאצית: רוע מוחלט /  Nazis: Ultimate Evil

אדולף היטלר, מנהיג הרייך השלישי העריץ ששלט בגרמניה הנאצית, שהיה אחראי לשואת יהודי אירופה ויזם מלחמה עולמית שהסתיימה במותם של כ-60 מיליון בני אדם, מייצג עד היום עבור רבים את הרוע האולטימיבי.

אך היטלר לא פעל לבד. היקף הזוועות שביצעה המפלגה הנאצית הצריך מנגנון שלם שיכול היה לבצע אותה: החל מעילית אינטלקטואלית שהעניקה לגיטימציה לרעיונות היטלר בעיני הציבור, דרך פקידות בירוקרטית שביצעה את הוראותיו ביעילות חסרת רחמים, וכלה בבריונים אלימים בדרגים הנמוכים של המפלגה, שיישמו בשטח את הוראות המפלגה באופן אכזרי ביותר כלפי קורבנותיהם המיועדים.

מי היו אותם אנשים? כיצד הפכו לחלק אינטגרלי ממנגנון הרשע הנאצי? הסרט מתמקד בדמויות המפתח בהנהגה הנאצית ובוחן את התפקיד שמילאו בשלטון הרייך השלישי: הרמן גרינג, יוזף גבלס, היינריך הימלר אדולף אייכמן ויוזף מנגלה.

יום שבת, 18 ביולי בשעות 11:15 ו-23:00, שידור נוסף למחרת ב-23:45

 

 

 

 Vive La France!226 שנה למהפכה הצרפתית – יום הבסטיליה – ב-14/7/1789

בנייתה של אימפריה: נפוליאון – מפלצת פלדה /

Engineering an Empire: Napoleon – Steel Monster

במהלך ההיסטוריה, הגיעה צרפת להישגים אדריכליים מרשימים שהותירו חותם עד ימינו, ובהם: כנסיית נוטרדאם בפריז, קתדרלות ימי הביניים הגותיות שהיוו השראה לקתדרלות ברחבי היבשת, ומבצרים צבאיים בלתי-עבירים שתוכננו ע”י המהנדס הצבאי המבריק סבסטיאן וובון.

יום שלישי, 14 ביולי בשעות 19:40 ו-22:55, שידור נוסף למחרת ב-13:20

230 שנה לבחירת הדולר כמטבע הרשמי של ארה”ב ב-6/7/1785

10 דברים שלא ידעת על: הדולר

10 Things You Don’t Know About: The Almighty Dollar

ב-6 ביולי 1785, נבחר ה”דולר” (שיבוש של המלה הגרמנית “טאלר”) פה אחד על-ידי מדינות ארה”ב לשמש כמטבע הלאומי והרשמי של ארה”ב – המטבע הלאומי הראשון המבוסס על שיטה עשרונית. בעקבות מלחמת העצמאות האמריקנית, רצו מנהיגי האומה החדשה להרחיק עוד יותר את השפעתה של בריטניה, וחיפשו מטבע אחר במקום הפאונד. בתכנית זו, נחשוף כמה פריטי מידע עסיסיים אודות הדולר: כיצד הודפסו שטרות הכסף הראשונים? מדוע ישנם חריצים על המטבעות? נבחן לעומק את ההיסטוריה הסודית של הכסף בארה”ב.

יום שני, 6 ביולי בשעות 18:05 ו-23:40, שידור נוסף למחרת ב-12:30

 

Check Also

הביוטריות

HOT בידור מציגים:   תכנית חדשה בהנחיית אנה ארונוב! תשעה מתמודדים עם תשוקה לעולמות הביוטי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.