יום חמישי , נובמבר 26 2020

“טוביאנסקי” מגיע לבתי הקולנוע

סרט קולנוע ישראלי מטלטל המבוסס על סיפור אמיתי

“טוביאנסקי”

בכיכובם של עוז זהבי, מיכה סלקטר, פולי רשף, מרינה שויף, שירה קצנלבוגן, אורי פפר ועוד….

החל מה-30 ביולי בבתי הקולנוע “סינמה סיטי” ובסינמטקים ברחבי הארץ

הסרט “טוביאנסקי” מבוסס על סיפור אמיתי שקרה חודשים ספורים לאחר הכרזת עצמאות המדינה. החל מה30.7.15 בבתי הקולנוע “סינמה סיטי” ברחבי הארץ.

השעה הייתה 18:00, המקום- בית עזוב בכפר בית ג’יז, הזמן- שישה שבועות לאחר הכרזת העצמאות.

שלוש יריות מפלחות את האוויר, זוהי הוצאתו להורג של סרן מאיר טוביאנסקי אשר נחשד בריגול לטובת הערבים.

סרן טוביאנסקי מלבד היותו מפקד שדה התעופה בירושלים, עבד גם כמנהל הצרכנים בחברת החשמל הירושלמית. הבוס שלו מנהל החברה, אנגלי בשם בראיינט שניהל במקביל את החברה- אחות בירושלים המזרחית והיה בעל אישור מעבר חופשי בין שני חלקי העיר, ביקש בוקר אחד מטוביאנסקי את רשימת הצרכנים שמקבלים חשמל גם כשלכל היתר יש הפסקה בהספקה. טוביאנסקי בתמימותו מסר לו את הרשימה. לימים הסתבר שיש חפיפה בין כתובות הצרכנים ברשימה לבין המקומות אותם הפציצו הירדנים. התעורר החשד שטוביאנסקי בוגד.

ג’יבלי ראש הש”י בירושלים היה זקוק נואשות למרגל, מסביב הכול מבולבל וטרם חולקו המשרות החשובות, ואילו איסר הגדול ראש המודיעין, פנאט ידוע ובלתי מתפשר, גם הוא אהב מאד את רעיון תפיסת המרגל. טוביאנסקי נפל לידיהם כפרי בשל. אלא שבלהט הגדול נשמטה מעניהם העובדה שהרשימה הועברה לבראיינט תוך כדי ההפוגה הראשונה והרבה אחרי שההפגזות הסתיימו.

מרגע שנעצר סרן מאיר טוביאנסקי, בתל אביב ועד להוצאתו להורג, עברו שלוש שעות וארבעים וחמש דקות בדיוק, בהן נחקר, נשפט והוצא להורג.

באותן שעות עוד הספיקה החבורה לעצור ולאכול חומוס ברחובות, לדאוג לכתת יורים במפקדה ברמלה, להגיע לכפר בית ג’יז ושם לקיים את ההליך המפוקפק.

זהו סיפור קשה של אמביציה דורסנית של איש אחד שחיפש קידום אישי בכל מחיר וטוביאנסקי שילם את המחיר. כשנה לאחר מכן הוא זוכה באופן מלא וגופתו הועברה להר הרצל לקבורה צבאית.

במאי – ריקי שלח

ממייסדי ויושב ראש הראשון של האקדמיה הישראלית לקולנוע.

הפיק עשרות סרטים וביים בין היתר את הסרטים:

“החורף האחרון”, “גופה בחולות”, “לוחמי החופש”

תסריטאי – מיכאל בר זוהר

פרופסור, סופר והיסטוריון כיהן כחבר כנסת בשתי קדנציות, כתב את הביוגרפיה של דוד בן גוריון וזכה בפרס סוקולוב. אחד מספריו הרבים “אניגמה” אף עובד לסרט קולנוע הוליוודי

מפיקים:

משה אדרי

לאון אדרי

עופר נעים

מפיקים שותפים:

ריקי שלח

אמיר גדליה

ברונו לנסברג

צלם ראשי:

רמי אגמי

ארט דיירקטור:

יואב דהרי

מעצב תלבושות:

דני בר שי

טוביאנסקי – דמויות מרכזיות

מאיר טוביאנסקי – מיכה סלקטר

סרן, בכיר בחברת החשמל הירושלמית, לשעבר רב-סרן בצבא הבריטי, יהיר, מתנשא, מתחבר עם בריטים, לא אהוד על חבריו לעבודה ובצה”ל.

בנימין גיבלי – עוז זהבי

רב סרן, ראש המודיעין הצבאי בירושלים, נאה, בעל קסם אישי רב, שאפתן, שואף להתמנות לתפקיד בכיר במודיעין בכל מחיר, נזקק להישג מרשים ודחוף.

לנה טוביאנסקי- מרינה שויף

אשתו של מאיר, אשה יפה, חזקה, ניצבת כסלע מאחורי בעלה, מגדלת את בנם קובי, היא מסתייגת מחברותו של בעלה עם אזרחים בריטיים.

איסר בארי- פולי רשף

“איסר הגדול” – ראש המודיעין בצה”ל, איש קשה אך כריזמטי, אובססיבי, נחוש “לטהר” את צמרת המדינה מבוגדים, בעל דחפים עזים לפעול נגד האויבים מבפנים.

דוד קרון- אורי פפר

איש המודיעין, אחד השופטים במשפט טוביאנסקי, לשעבר מתנדב במלחמת ספרד, ידיד של טוביאנסקי אך בעיקר – איש חושב ומצפוני, שמערער על קביעותיו הפסקניות של גיבלי במשפט השדה, דורש משפט צדק.

אהובה שושני – שירה קצנלבוגן

קצינה בצה”ל. מזכירתו ואהובתו של גיבלי, מסורה לו בכל מאודה עד שהיא מבחינה באמביציה המסנוורת שלו שבגללה הוא מתעלם מהאמת והצדק – ובהדרגה משתחררת מהשפעתו.

שחקנים נוספים

מיקי לאון, עידו מוסרי, אלדד פריבס, איתן לונדר, רוני בליץ, דיוויד מילטון ג’ונס, יהודה ברקן

“טוביאנסקי” החל מה-30 ביולי

בבתי הקולנוע “סינמה סיטי” ובסינמטקים ברחבי הארץ

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.