יום רביעי , מרץ 29 2023

האם הוא יגיע לפסטיבל?

 

לאחר סחבת ארוכה של חודשים מול הרשויות: משרד הפנים ורשות האוכולסין ורק לאחר התערבות ישירה של המשנה לראש הממשלה ושר הפנים, סילבן שלום, הצליח פסטיבל הקולנוע ירושלים לאשר ברגע האחרון את כניסתו לישראל של מייסם מח'מאלבאף – בנו המפיק של במאי הקולנוע האירני עטור הפרסים מוחסן מח'מאלבף.

 

סרטו "הנשיא" אותו הפיק בבימוי אביו  מוצג בפסטיבל.

בשעות האחרונות נעשים מאמצים להעלותו על מטוס שיביאו לישראל

המשנה לראש הממשלה ושר הפנים, סילבן שלום, אישרו לפני שעה קלה את כניסתו לישראל  של המפיק האיראני, מייסם מח'מאלבאף, בנו של הבמאי האיראני עטור הפרסים מוחסן מח'מאלבף.    כעת ,במירוץ נגד השעון,  מנסה הפקת הפסטיבל  להטיסו לישראל במטרה שייקח חלק בפעילויות פסטיבל הקולנוע המתקיים בימים אלה בירושלים.  (עד יום א20/7 ).

הפסטיבל שנפתח בחמישי האחרון (9 ביולי) , עושה מאמצים אחרונים להביא לישראל את מייסם, בעל אזרחות איראנית, המתגורר כפליט בלונדון. הפסטיבל, הגיש בקשת ויזת כניסה לארץ עבורו כבר בתחילת יוני בעזרת משרד הפנים, מחוז ירושלים ומאז, התהליך עוכב במשרד הפנים והשב"כ שרק היום לאחר הפעלת לחצים קיבל מהם הפנייה לאישור כניסתו. הצרות החלו כאשר במהלך החודשים האחרונים הרשויות גילגלו אחריות בין משרד החוץ והשב"כ ורק היום לאחר התערבות ישירה של המשנה לראש הממשלה ושר הפנים, סילבן שלום, הצליחה הנהלת הפסטיבל לקבל אישור להגעתו.  המשנה לראש הממשלה ושר הפנים, סילבן שלום:״השתתפותו של מפיק איראני בפסטיבל המתקיים בירושלים מחזקת את האמירה שתרבות היא בין לאומית וחסרת גבולות. הגעת המפיק תהווה פן נוסף וחשוב בפסטיבל״.

משפחת מח' מאלבאף ביקרה בשנים האחרונות מספר פעמים בארץ, בין אם כשצילמו סרט מחתרתי בגני הבאהיים בחיפה ("הגנן") או כאשר האב מוחסן היה אורח הכבוד פסטיבל הקולנוע ירושלים 2013.  מוחסן מח'מלבאף (58) נולד בטהראן. בצעירותו הקים מיליציה אסלאמית מחתרתית, ובגיל 17 נורה ונעצר בעת שניסה לחטוף נשק משוטר. הוא שוחרר מהכלא זמן קצר לאחר מהפכת 1979. ארבע וחצי השנים בכלא חידדו את השקפתו על החיים ועל החברה האיראנית הדורסנית, ובסיומן התרחק מן הפוליטיקה לטובת עיסוק במיוחד בקולנוע , מתוך אמונה כי החברה האיראנית סובלת מעוני תרבותי יותר מכל דבר אחר.   מח'מלבאף הוא דמות מרכזית בקולנוע האיראני בפרט והבינ"ל בכלל. סרטיו בוחנים את הקשר בין האדם לבין סביבתו החברתית והפוליטית ומשמשים כמראה לההתקדמות ההיסטורית של המדינה האיראנית ואנשיה. רבות מיצירותיו עברו צנזורה באיראן ולא הוצגו בה והוא הבמאי האירני הראשון שסרטיו הגיעו להפצה מסחרית בישראל. הוא מתגורר כיום בפריז וגם בנותיו סמירה ו-חנה הינן במאיות קולנוע.

יש לבדוק גם

רובן אוסטלונד מגיע

רובן אוסטלונד, הזוכה הגדול של פסטיבל קאן השנה, יהיה אורח פסטיבל הקולנוע ירושלים. סרטו "משולש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.