יום חמישי , ספטמבר 24 2020

בואו נדבר על זה: "פוטין : איש ללא פנים" מאת מאשה גסן

לו התנבא מישהו בשנת 2000  שמחליפו האפור של בוריס ילצין יהפוך לשליט דיקטטור – בפועל של רוסיה,  לאיש שישלוט בה גם שתיים עשרה שנים לאחר מכן ביד רמה,  היו בודאי כול הפרשנים למיניהם מגחכים עליו.


משום מקום נשלף לו ולדימיר פוטין,  ראש הק.ג.ב  לשעבר,  לתפקיד ראש הממשלה שבבוא היום יחליף את ילצין החולה,  השיכור,  שאיבד את תמיכת ההמונים.


ובתוך זמן קצר הצליח אותו ולדימיר פוטין לבסס את מעמדו ולהפוך בעיני רבים ברוסיה לאיש שיחזיר לכיכר האדומה את צבעה,  ובעיני אחרים לסכנה הגדולה ביותר לרוסיה המודרנית,  השואפת לדמוקרטיה.


עד היום לא נמסר לקורא הישראלי דיווח ארוך ומפורט על הסיבות להצלחה הגדולה של פוטין להישאר בשלטון.


גם הספר המצוין של מאשה גסן, “פוטין : האיש ללא פנים”  ,  אינו מצליח לפזר את הערפל סביב האיש שהפך לנשיא רוסיה. אבל הוא בהחלט מצליח להסביר כמה דברים.


את “פוטין : האיש ללא פנים”  קראתי בנשימה עצורה,  הוא נקרא כספר מתח קולח ומרתק.


ההבלחה של פוטין בשמי הפוליטיקה הרוסית,  הצעדים הראשונים להתבסס במעלה הפירמידה והחזרה המהירה תחת שלטונו לשיטות האפלות של המשטרה החשאית ו”דמוקרטיה ללא חופש דיבור וללא שלטון עם אמיתי”  מתוארות דרך סדרת אירועים,  מקצתם מוכרים לקהל הרחב כמו סדרת הפיגועים שהחריבה בניינים במוסקבה בראשית המאה ה-21  ,  ורובם פחות מוכרים לקהל הרחב כמו למשל הקריירה של פוטין כסגנו של ראש עיריית סנט פטרבורג.


חובבי תיאוריות הקונספירציה ימצאו בספר כר נרחב לתיאוריות שמציפות את הרחוב הרוסי בשנים האחרונות. רבים, מסתבר,  אף משוכנעים שהוריו של פוטין אינם הוריו הביולוגיים,  כיוון שהביוגרפים התקשו למצוא איזכור לפוטין הרך , עד שלפתע “צץ”  בבית הספר היסודי.


המשקיפים מבחוץ,  שאינם מתמחים בהיסטוריה רוסית ואינם חוקרים אקדמיים,  יקבלו הסברים מספקים למחצה לתופעת פוטין.  כך למשל הביוגרפיה הרשמית של פוטין,  שנכתבה בידיעתו ובשיתוף פעולה מלא שלו,  ומלאה, לפי גסן,  בתיאורים של פוטין כביריון חמום מוח.  נראה, שרבים ברוסיה אוהבים את המנהיג שלהם עם פתיל קצר.


אבל, כפי שכבר הזכרתי בתחילת הפוסט הזה,  אין כאן הסבר מעמיק, מקיף,  להשתלטות של פוטין על הזירה הרוסית.


זמן קצר כל כך לאחר שהצליחו ההמונים להשתחרר מכבלי הקומוניזם והסובייטיזם הם אימצו כמעט ללא התנגדות את שלטון האימים של פוטין. נכון,  הוא הצליח לפרוט על נימי הלאומנות הרוסית באמצעות ליבוי הסכסוך הצבאי עם צ’צ’ניה,  ויש הסבורים שאנשיו עומדים מאחורי חלק מהפיגועים ברוסיה ,  פיגועים שסייעו לו לפרסם צווים נשיאותיים שחנקו את הדמוקרטיה הצעירה.  אבל עדיין,  נדמה לי שחסר משהו קריטי בהסברים של המחברת מאשה גסן כדי שאצליח להבין לאשורה את חידת פוטין.


מדובר בספר מרתק, ספר מותח ומדהים,  אבל בהחלט לא בתשובה מוחלטת לשאלה,  כיצד השתלט פוטין על רוסיה.


לתשובה הזו נצטרך להמתין , אולי בספרים עתידיים.

Check Also

שידורים ישירים בערוצי צ’רלטון

חמישי 24.9 ספורט1 14:55 גואנגז'ו R&F (סבע) – שנגחאי שנחואה  19:25 רוסטוב – מכבי חיפה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.