יום שלישי , יולי 7 2020

חדשות טלוויזיה: נובמבר בערוץ ההיסטוריה

ערוץ ההיסטוריה – היילייטס נובמבר 2012

האנושות: הסיפור של כולנו >> החל מ- 17/11 ובכל מוצאי שבת בשעה 22:10

בחודש נובמבר 2012, ערוצי ההיסטוריה ברחבי העולם, ישדרו בהקרנת בכורה את הפרוייקט השאפתני ביותר של הערוץ עד היום: “האנושות: הסיפור של כולנו“, סדרה המגוללת את סיפור המסע שעבר המין האנושי: מסע שהחל במפץ הגדול, ומתחקה אחר התפתחות המין האנושי על כוכב לכת בו 99% מהזנים החיים נכחדו במשך השנים – ואנחנו שרדנו. מהמצאת הכלים הראשונים, דרך בניית הפירמידות, נפילת האימפריה הרומית, גילוי יבשת אמריקה ועד ימינו, נקודות ציון בולטות בהיסטוריית האנושות, מוצגות מזווית חדשה לחלוטין, תוך שימוש בטכנולוגיית CGI מדהימה המשחזרת ערים ועולמות שהיו ואינם, ונראטיב דוקו-דרמטי הכולל שחזורים בקנה מידה חסר תקדים של קרבות בולטים בהיסטוריה האנושית. פרקי הסדרה מלווים בקריינות בעברית מפי יוסי שריד.

ספיישל בחירות בארה”ב: ב-6 בנובמבר, יתקיימו הבחירות לנשיאות ארה”ב. לרגל האירוע החשוב והגורלי, ערוץ ההיסטוריה משדר ביום זה את ששת פרקי הסדרה החדשה: ארצות הברית במספריםשלוקחת את האובססיה האמריקאית הידועה לסטטיסטיקה, ומשתמשת בה כדי לנתח ולהסביר מגוון תופעות היסטוריות, גיאוגרפיות, ודמוגרפיות על ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. מגישי הסדרה, רנדי וג’ייסון סקלאר, תאומים זהים ואמני סטנד-אפ שנולדו עם אובססיה למספרים, השניים חושפים בסדרה את הסיפורים שמאחורי נתונים סטטיסטיים המעניינים ומפתיעים על ארצות הברית. (יום שלישי, 6/11, החל מ-17:30. בכורה!)

רצועת “חמישי איכותי”: סרטים תיעודיים בבכורה!

“קפיטליזם: סיפור אהבה” – הבמאי התיעודי הפרובוקטיבי מייקל מור, בוחן את ההשפעה ההרסנית של תאגידים על חיי היומיום של אמריקה ושאר העולם. מלב אמריקה, דרך מסדרונות הכוח של וושינגטון, עד המוקד הפיננסי העולמי במנהטן, מור חוקר בהומור וזעם, מהו המחיר שאמריקה משלמת עבור אהבתה הבלתי מתפשרת לקפיטליזם? (חמישי, 1 בנובמבר  בשעה 22:00. בכורה!)

“אנרון: המצליחנים שבחבורה” סרט תיעודי מרתק המגולל את הסיפור האמיתי, האבסורדי עד כאב, על נפילת האימפריה של קונצרן “אנרון” ביוסטון, טקסס. החברה השביעית בגודלה בארצות הברית, מצאה עצמה במגמת ירידה תלולה אלי פשיטת רגל, תוך שנה אחת, בה עשו המנהלים הבכירים מאמצים רבים לשמור לעצמם את הקצפת, בעוד עובדיהם מושלכים ללשכות התעסוקה. (חמישי, 8 בנובמבר בשעה 22:10. בכורה!)

*********************************************************************************

“אנשי ההר”: סדרה חדשה בבכורה! ימי ראשון בשעה 22:10, החל מה-11 בנובמבר

סדרה מרתקת, העוקבת אחר עלילות שלושה גברים שבחרו מרצונם לחיות “מתחת לרדאר” של הציביליזציה המודרנית. השלושה, המתגוררים בהרי האפלצ’ים, הרי הרוקי ואלסקה, יכולים לסמוך רק על עצמם. הם חייבים מדי יום לאגור מזון, להילחם בטורפים בטבע, להתמודד עם אקלים קיצוני, ולהרוויח מספיק כסף בכדי שהם ובני משפחותיהם יוכלו לשרוד את חודשי החורף הקרים באזורים ההרריים שבהם בחרו לחיות.

“היסטוריה למכירה”: עונה חדשה בבכורה! עונה תשיעית – ימי שני, 22:10, מה-19 בנובמבר

החודש נשדר את העונה התשיעית והחדשה של הסדרה המצליחה ביותר של ערוץ ההיסטוריה. בין הפריטים המוצעים למכירה העונה: מטוס הריגול המהיר בעולם ש”כיכב” במלחמה הקרה,  טנדר “שברולט” מ-1955, אקדח מרובה קנים מהמאה ה-18, ג’יפ צבאי משנות השישים, וקלפים נדירים של “חבורת הזבל”.

שיעורי היסטוריה לתלמידי חטיבות הביניים ולתיכון חוזרים! ימי ראשון ב-17:10 החל מה-4 בנובמבר

ערוץ ההיסטוריה חוזר החודש לשדר את רצועת “שיעור היסטוריה” השבועית, הכוללת תכניות המותאמות לתכנית הלימודים של בתי הספר בחטיבות הביניים ובתיכונים. בעמוד הפייסבוק של ערוץ ההיסטוריה, יעמוד לרשות התלמידים מורה להיסטוריה, שייענה לשאלות השונות בנושאים ההיסטוריים הנלמדים.

החודש נציין את המועדים והאירועים הבאים, החלים בחודש נובמבר:

יום השנה הלועזי לרצח יצחק רבין, 74 שנה ל”ליל הבדולח”, 65 שנה להחלטת החלוקה של האו”ם, 28 שנה ל”מבצע משה”, 49 שנה לרצח ג’ון קנדי, 94 שנה לסיום מלחמת העולם הראשונה ו-149 שנה ל”נאום גטיסברג” המפורסם.

אירוע השנה של ערוץ ההיסטוריה!

האנושות: הסיפור של כולנו /Mankind: The Story of All of US

פרקי הסדרה מלווים בקריינות בעברית מפי יוסי שריד.

סדרה חדשה בבכורה החל מה- 17/11 ובכל מוצאי שבת ב-22:10

במהלך ההיסטוריה של האנושות, כ-99% מכל הזנים החיים על-פני כדור הארץ נכחדו. אנחנו, המין האנושי, שרדנו. שגשגנו. כבשנו. התגברנו על כל המכשולים בדרכנו.

בחודש נובמבר 2012, ערוצי ההיסטוריה בכל רחבי העולם, ישדרו בהקרנת בכורה את הפרוייקט השאפתני ביותר של ערוץ ההיסטוריה עד היום: “האנושות: הסיפור של כולנו“- מהיוצרים שהביאו את הסדרה המרשימה “אמריקה: סיפורה של אומה”, מגיעה סדרה אפית חדשה בת 12 פרקים, המגוללת בצורה שטרם נראתה כמוה על מסך הטלוויזיה, את סיפורו של המין האנושי.

האנושות: הסיפור של כולנו” היא סדרה חובקת ז’אנרים, שכוללת סיפורי הרפתקה מסמרי שיער המתארים כיצד בזכות שילוב של חזון, תשוקה, ורוח הרפתקנית, בנינו את העולם שלנו. זהו סיפור יוצא דופן של תושיה, יוזמה, ומאבק כנגד כל הסיכויים. סיפור של ניצחון הרוח האנושית, של המצאות מעוררות השראה, וגבורה משותפת של בני אדם, להילחם על מה שהם מאמינים בו.

פרקי הסדרה מגוללים את סיפור המסע שעבר המין האנושי: מסע שהחל במפץ הגדול, ומתחקה אחר התפתחות המין האנושי על פני כוכב לכת שבו מרבית הזנים החיים נכחדו במשך השנים. מהתפתחות הכלים הראשונים של האדם, דרך בניית הפירמידות, נפילת האימפריה הרומית האדירה, הגילוי של יבשת אמריקה ועד ימינו אנו, כאשר נקודות הציון הגדולות והבולטות בהיסטוריית האנושות מוצגות בסדרה מזווית חדשה לחלוטין, טכנולוגיית CGI מדהימה שמשחזרת ערים ועולמות שהיו ואינם, ונראטיב דוקו-דרמטי הכולל שחזורים בקנה מידה חסר תקדים של קרבות בולטים בהיסטוריה, שצולמו באתרי הקרבות עצמם.

הסדרה “האנושות: הסיפור של כולנו” יוצאת מגבולות הסיפור ההיסטורי הרגיל כדי להצביע על רגעי מפתח חבויים ומפתיעים בתולדות המין האנושי שהולידו הישגים יוצאי-דופן בתחומי הטכנולוגיה, התחבורה, ההנדסה ועולם הרוח והפילוסופיה. מטרת יוצרי הסדרה להעניק לצופים חוויה אמיתית של החיים בימים אחרים, כמו למשל: מהי ההרגשה להפליג על פני האוקיינוסים כדי  לגלות יבשות חדשות, בעוד האמונה הרווחת בקרב בני האדם כי כדור הארץ שטוח? הסדרה שמה דגש על הסימולטניות של אירועים חשובים בהיסטוריה, שהתרחשו במקביל במקומות שונים בכדור הארץ: כך למשל, נחזה כיצד מצרים העתיקה שגשגה בעוד אבני הענק נבנות בסטונהנג’ באנגליה; ובאיזה אופן הגיעה סין לשיא עוצמתה, בעוד אירופה מידרדרת לחשכת ימי הביניים.

האנושות: הסיפור של כולנו” מצולמת בסגנון סרטי אקשן הוליוודיים גדולים, וכוללת שחזורים דרמטיים של אירועי מפתח בסיפורו של המין האנושי. חלקם מוכרים מאד, אחרים פחות – אך כל אירוע שכזה נבחר בשל היותו נקדת מפנה רבת-חשיבות – וקרש קפיצה נוסף במסע שלנו מציידים ועד לאזרחי העולם הגלובלי – מהמצאת האש, החקלאות ואבק השריפה, דרך הולדתם והפצתם של רעיונות אוניברסליים כמו דמוקרטיה, דת וזכויות האזרח ועד לפיתוח מערכות וכלי תחבורה שאפשרו לאדם להגיע לכל נקודה על פני הגלובוס.

סצינות השחזור בסדרה, צולמו בין השאר בדרום אפריקה, סין ומרוקו על-ידי צוותי צילום המתמחים בסרטי קולנוע, ומעמידות במרכזן דמויות ברגעי הכרעה דרמטיים: חייל בשדה הקרב, מגלה ארצות שחוצה אוקיינוסים, מהנדס על-סף גילוי המצאה מהפכנית. יוצרי הסדרה עושים שימוש נרחב בהדמיות מחשב משוכללות בהשראת משחקי מחשב עדכניים – כך למשל, ‘נבנה מחדש’ את הפירמידות במצרים, החומה הסינית והטאג’ מאהל בהודו; נטפס על גשר שער הזהב בסן פרנסיסקו, נערוך מסע לאורך האקוודוקט ברומא, ונפליג על ה”טיטאניק”.

עוד סוגיות שנבחנות ב-“ האנושות: הסיפור של כולנו“: מדוע רעיונות מסויימים מחזיקים מעמד ומתפשטים בכל רחבי העולם? כיצד החיים של בני אדם בצד אחד של כדור הארץ מעוצבים על-ידי אירועים המתרחשים בצידו האחר? מהם הרעיונות שחוצים זמן וגבולות גיאוגרפיים, וחוזרים על עצמם שוב ושוב במהלך ההיסטוריה?

מדי פרק, נבחן כיצד התקדמות האנושות עוצבה על-ידי כוחות שאינם בשליטתנו – כיצד הרכב האטמוספירה מאפשר את היווצרות האש, התנודות בסיבוב כדור הארץ גורמות לגאות ושפל של קרחונים יבשתיים, והגיאולוגיה הייחודית של כדור הארץ מספקת לנו שפע פלדה, החשיבות העצומה של מים בצורתו הנוזלית, תפקיד הזרמים באוקיינוס, והמספר העוצר-נשימה של מיקרובים ומיקרו-אוגרניזמים.  מבלי שכל חלקי הפאזל המורכב הזה יהיו בדיוק כפי שהם, ההרפתקה המדהימה של האנושות לא הייתה יכולה לקרות לעולם.

האנושות: הסיפור של כולנו. מוצאי שבת בשעה 22:10, החל מה-17 בנובמבר, בכורה!

(שידור נוסף למחרת בשעה 21:20.)

ברק אובמה לכהונה נוספת או מיט רומני בפעם ראשונה?

נובמבר: ספיישל בחירות באמריקה 2012 בערוץ ההיסטוריה

ב-6 בנובמבר 2012, יתקיימו הבחירות לנשיאות ארה”ב. לרגל האירוע החשוב והגורלי, ערוץ ההיסטוריה משדר ביום זה את ששת פרקי הסדרה החדשה “ארצות הברית במספרים” שלוקחת את האובססיה האמריקאית הידועה לסטטיסטיקה, ומשתמשת בה כדי לנתח ולהסביר מגוון תופעות היסטוריות, גיאוגרפיות, ודמוגרפיות על ארץ האפשרויות הבלתי-מוגבלות.

ארצות הברית במספרים סדרה חדשה בבכורה! United Stats of America

הידעתם? הגבר האמריקני הממוצע נמצא על-פני כדור הארץ  כ-900 חודשים לערך. במשך זמן זה, הוא יבלה כמעט חודשיים מחייו בגילוח פניו. 5 חודשים הוא ימתין בטלפון למענה קולי. 5 חודשים נוספים, יעביר הגבר הממוצע בקיטורים על הבוס. 198 מחודשי חייו – בבהייה מול המסך הקטן, ומה לגבי סקס, אתם שואלים? חודשיים, במקרה הטוב…

סטטיסטיקות יודעות לספר סיפורים מדהימים. בכל שניה אנחנו מתעדים נתונים גולמיים על כל דבר ובכל נושא – החל מכמות הקלוריות שאנו צורכים, דרך מספר הודעות הטקסט שאנחנו שולחים ועד למספר הפשעים המתרחשים בשכונה שלנו. למעשה, ניתן לכמת את החיים שלנו כפי שאנחנו מכירים אותם. הסדרה החדשה והמרתקת “ארצות הברית במספרים מציגה, מעבדת ומנתחת את אוסף הנתונים הללו, וחושפת עובדות מפתיעות וסיפורים יוצאי-דופן בנוגע לדרך שבה אמריקה חיה את חייה.

קחו את רנדי וג’ייסון סקלאר – שנולדו בתור נתונים סטטיסטיים: תאומים זהים ואמני סטנד-אפ, שנולדו עם אובססיה למספרים, וכשרון ייחודי במציאת הסיפורים המרתקים שמאחורי עובדות סטטיסטיות יבשות. התאומים השנונים הללו,  הם מגישי הסדרה המשעשעת והאינפורמטיבית כאחד: ארצות הברית במספרים“.

במהלך ששת פרקי הסדרה, חושפים רנדי וג’ייסון את הסיפורים מאחורי הנתונים הסטטיסטיים המעניינים והמפתיעים ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית – סיפורים שניתן ללמוד מהם על אמריקה, הן כאומה והן כאוסף של אינדיבידואלים. רנדי וג’ייסון מביאים את ההומור השנון שלהם לכל מקום אליו הם מגיעים במסגרת הסדרה, תוך כדי הצגת מאות נתונים שלא היו ידועים עד עתה על ארה”ב ותושביה. הם אינם מהססים להשתתף במגוון ניסויים ותעלולים מרתקים ואף משתמשים בטכנולוגיה ויזואלית חדישה ביותר, כדי להמחיש עבור הצופים בבית את הנתונים והסטטיסטיקות שהם חושפים.

במהלך פרקי הסדרה “ ארצות הברית במספרים“, ייחשפו הנתונים שיעזרו לנו להבין בין השאר כמה כסף האמריקאי הממוצע מרוויח – ועל מה הוא מבזבז אותו, מהי תוחלת החיים הממוצעת – ובאיזה אופן סביר להניח שאזרח אמריקאי ימות. באחד הפרקים, האחים סקלאר חושפים כי החיה הקטלנית ביותר באמריקה איננה נחש או כריש כפי שהיינו נוטים לחשוב – אלא הצבי דווקא! בפרק אחר, נלמד כי האמריקנים מבזבזים 4.2. מיליארד (!) שעות בשנה בעמידה בפקקים, ובארץ המשתרעת על-פני שטח של 9 מיליון קילומטר מרובע, כ-99% מהאוכלוסיה מצופפת על-פני 8% בלבד משטח ארצות הברית.

מרתון “ארצות הברית במספרים”. יום שלישי, 6 בנובמבר, החל מהשעה 17:30 בכורה!

שידור נוסף: ארצות הברית במספרים >> פרקים 3-1, יום שישי, 9 בנובמבר החל משעה 14:00.ארצות הברית במספרים – פרקים 6-4, יום שבת, 10 בנובמבר החל משעה 14:00

חמישי איכותי – רצועה שבועית, ימי חמישי בשעה 20:30

רצועת “חמישי איכותי”, כוללת את מיטב הסרטים הדוקומנטריים, המביאים את סיפורם של האירועים הגדולים בהיסטוריה, טרגדיות בלתי-נשכחות, גיבורים אגדיים בשר ודם לצד דמויות נודעות לשמצה, פיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך ומלחמות ששינו את מהלך ההיסטוריה.

רצועתחמישי איכותי“, עומדת החודש בסימן לנשיאות ארה”ב, כאשר הסרטים הבאים ישודרו בבכורה:

קפיטליזם: סיפור אהבה בכורה בערוץ! Capitalism: A Love Story

הבמאי התיעודי הפרובוקטיבי מייקל מור, בוחן את ההשפעה ההרסנית של תאגידים על חיי היומיום של אמריקנים ושאר העולם. מלב אמריקה, דרך מסדרונות הכוח של וושינגטון, עד המוקד הפיננסי העולמי במנהטן, מור חוקר בהומור וזעם, מהו המחיר שאמריקה משלמת עבור אהבתה הבלתי מתפשרת לקפיטליזם?

פעם האהבה הזאת הייתה תוצר של תמימות. היום, לעומת זאת, החלום האמריקאי הזה נראה יותר כמו סיוט. משפחות שלמות מאבדות את מקור ההכנסה שלהם, את ביתם ואת חסכונותיהם. בשם אותם אנשים, שהם בעצם כל אחד מאיתנו, יוצא מור לתשאל את האנשים שבשלטון מדוע האזרחים הפשוטים שבחרו בהם משמשים כקורבנות בשביל אלו שהם מיוחסים ועשירים מהם.  התשובות שהוא מקבל חושפות את הסימפטומים הרגילים של רומן אהבים פזיז שעלה על שרטון – שקרים, ניצול ובגידה… ו-14,000 עובדים המפוטרים כל יום בשנה.

ב-“קפיטליזם – סיפור אהבה“, מור עוסק בהרחבה בנושא שהפך למזוהה ביותר עימו  – המאבק בשליטה האגרסיבית של הקואופרטיבים על חייהם של האזרחים האמריקאים. הפעם ‘החשוד’ הוא מסוכן ודורסני יותר מ”ג’נרל מוטורס”, ו’זירת הפשע’ רחבה יותר מזו של עיירת הולדתו של מור, פלינט שבמישיגן. מייקל מור יוצא נגד הפרשנות המעוותת שהעניקה אמריקה לרעיון הקפיטליזם והעוול שהיא גרמה כתוצאה מכך למיליוני אזרחים תמימים. הסרט רלוונטי יותר מתמיד בעקבות המשבר הכלכלי שפקד את העולם כולו בשנים האחרונות.

קפיטליזם – סיפור אהבה. יום חמישי, 1 בנובמבר בשעה 22:00 בכורה!

אנרון: המצליחנים שבחבורה בכורה בערוץ! Enron: The Smartest Guys in the Room

הסרט התיעודי המרתק “אנרון: המצליחנים שבחבורה“, מגולל את הסיפור האמיתי, האבסורדי עד כאב, על נפילת האימפריה של קונצרן “אנרון” המבוסס ביוסטון, טקסס. החברה השביעית בגודלה בארצות הברית מצאה עצמה במגמת ירידה תלולה אלי פשיטת רגל, תוך שנה אחת, בה עשו המנהלים הבכירים מאמצים רבים לשמור לעצמם את הקצפת, בעוד עובדיהם מושלכים ללשכות התעסוקה. הציניות לא יודעת גבולות בסרטו הכמעט לא יאמן של אלכס גיבני, על שחיתויות קורפורטיביות בקנה מידה עצוב.

מי אשם בפשיטת הרגל של אנרון? מה היה תפקידם של רואי החשבון שחתמו על המאזנים? איפה היו הבנקים שמימנו,יועצי ההשקעות שהמליצו על המניות והרגולאטורים? מאז התמוטטות חברת אנרון, סירבו מנהלי החברה, להתראיין בכלי התקשורת. באמצעות שיחות טלפון שנשתמרו וקטעי ארכיון, שופכים יוצרי הסרט התיעודי שופכים אור על הפרשה המסועפת, על הסתבכותה של מדינת קליפורניה, הבנקים המובילים בארה”ב, עורכי הדין והברוקרים, שהעדיפו להתעלם מסימני האזהרה שהובילו להתמוטטותה של “אנרון”.

* הסרט היה מועמד לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר בשנת 2006.

אנרון: המצליחנים שבחבורה. יום חמישי, 8 בנובמבר בשעה 22:10 בכורה!

כמו כן, נשדר החודש במסגרת רצועת “חמישי איכותי” את סרטי התעודה הבאים:

חמישי, 1/11 “רייגן” (בשעה 20:30)

חמישי, 8/11 “אכלת אותה: תולדות הנוכלות” (בשעה 20:30)

חמישי, 15/11 “פלוגת “לימה”: יומן מלחמה” (20:30)  ו-“10 דרכים להרוג את בן לאדן” (22:10)

חמישי, 22/11 “שלוש יריות ששינו את אמריקה” – שני חלקים (20:30) *משודר ביום השנה לרצח הנשיא ג’ון קנדי

חמישי, 29/11 – “אזרח אמריקני” (בשעה 20:30),  “11 בספטמבר: הימים שאחרי” (22:00)

סדרה חדשה בבכורה!

אנשי ההר בכורה בערוץ!Mountain Men

“מה אני עושה לפרנסתי? אני חי כדי לחיות. כשעברתי לגור באמצע היער לפני 35 שנה, אנשים אמרו לי “אתה לא יכול לברוח מהמציאות.” ואני עונה להם: “אני הלכתי לחיות במציאות. אתם חיים במציאות מדומה – יוסטאס קונוויי, מגיבורי הסדרה “אנשי ההר”.

שאלתם את עצמכם פעם איך זה לנסות לחיות “מתחת לרדאר” של הציביליזציה המודרנית? האם קרה פעם שייחלתם להסיר מעצמם את כובד האחריות והמורכבות של החיים במאה ה-21 ולחיות בחיק הטבע, תוך הסתמכות וניצול האמצעים שמסופקים בלעדית על-ידי אמא טבע? ישנם גברים ברחבי אמריקה שמרוויחים כך את לחמם  – במרחבי הפרא הפתוחים – צדים ומציבים מלכודות בחיק הטבע כדי לספק מזון לבני משפחותיהם. אלו הם “אנשי ההר“.

בסדרה “אנשי ההר“, מככבים שלושה גברים קשוחים ומיומנים המתגוררים בהרי האפלצ’ים, הרי הרוקי ואלסקה, ועוקבת אחר מאבקם הקשה לאגור מספיק מזון ולהרוויח מספיק כסף בכדי שיוכלו לשרוד את החודשים הקרים ביותר בלוח השנה. ההישרדות הבסיסית שלהם תלוי בניצול מיומנויות שפותחו על-ידי האדם כבר בימי קדם, וזכו לשכלולים ושיפורים אינספור במשך מאות ואלפי שנים.

הכירו את יוסטאס קונוויי, טום אור ומרטי מאירוטו, כוכבי “אנשי ההר” – שלושה גברים שחזרו לטבע ולשורשים, ומקדישים את חייהם להישרדות במובן הפשוט והמילולי ביותר של המילה. במהלך הסדרה נגלה, האם עד כמה קשים, מאתגרים ומצד שני מספקים הם החיים מחוץ לנוחות החיים המודרניים.

ארה”ב עמוסה בתנאי שטח בלתי-מתפשרים מבחינה טופוגרפית – החל מרכס ההרים המחוספס בלו רידג’ בצפון קרוליינה, דרך החורפים בני שבעת החודשים בנהר יאאק במונטנה, ועד לרכס ההרים הצפוני והקפוא באלסקה – כפי שתוכלו להיווכח בפרקי הסדרה “אנשי ההר” “, בעת ששלושת הגיבורים שלנו מתמודדים עם מפולות בוץ, עצים נופלים, תנאי מזג אוויר סוערים ביותר ואפילו חיות טרף רעבות – ולמה הם עושים את זה? כדי להשיג את מלאי המזון והאספקה הדרושים להם וליקיריהם על-מנת לשרוד את חודשי המחורף הקשים שמצפים להם בהרים.

גיבורי הסדרה “אנשי ההר”:

יוסטאס קונווי חי עמוק בלב ההרים של צפון קרוליינה, בשמורת “טרטל ביי”. הוא עבר להתגורר שם לפני שלושה עשורים בחיפוש אחר “קיום בעל משמעות אמיתית”. בשנים שחלפו, קונוויי בנה שם בית, והצליח לשרוד על-ידי ציד, דיג וגידול בעלי חיים.

טום אור מתגורר עם אשתו על נהר יאאק במדינת מונטנה. העיירה הקרובה ביותר נמצאת במרחק 160 קילומטר – עיירה בה לא ביקר כבר עשור. ג’ון מתפרנס מהצבת מלכודות בטבע, וכדי להכין את עצמו לחורף, הוא חייב להרוויח את כמות הכסף הנדרשת כדי להשיג את המצרכים הנדרשים להישרדות בעונה הקרה.

מרטי מאיירוטו, אשתו דומיניק ובתם נואה חיים בעיירה קטנה באלסקה בשם Two Rivers.  מרטי, מציב מלכודות למחייתו. מדי חודש הוא מטיס את המטוס הדו-כנפי שלו עמוק לסבך היערות הצפוף,  בחיפוש אחר פרוות של חתולי בר וגרגרנים, להם הוא זקוק על-מנת להרוויח כסף חיוני. כשמרטי מגיע לשטחי נהר בלאק, עליו לצוד איילים וקריבו (אייל צפוני) כדי לשרוד בערבה הפראית והמסוכנת של אלסקה.

אנשי ההר. ימי ראשון בשעה 22:10, החל מה-11 בנובמבר, שידור נוסף בימי שלישי בשעה 21:20. בכורה!

להוציא מחברות וטאבלטים – שיעורי היסטוריה חוזרים!

שיעורי היסטוריה לתלמידי חטיבות הביניים ולתיכון – ימי ראשון, החל מה-4 בנובמבר

החל מיום ראשון, ה-4 בנובמבר, חוזר ערוץ ההיסטוריה ומשדר את רצועת “שיעור היסטוריה” הכוללת תכניות המותאמות לתכנית הלימודים של בתי הספר בחטיבות הביניים ובתיכונים.

שיעורי ההיסטוריה לחט”ב משמשים מסגרת העשרה וסיוע לתלמידי ההיסטוריה בכיתות ז’ עד ט’. במהלך השנה תשודרנה תכניות בנושאים מתוך תכנית הלימודים אותה לומדים תלמידי חטיבת הביניים.

בין נושאי התכניות השנה: חכמי ספרד, מסעות הצלב, המהפכה הצרפתית ומלחמת העולם הראשונה.

שיעורי ההיסטוריה לתלמידי תיכון חוזרים זו השנה התשיעת. לאחר הצלחה רבה הן במשך שנת הלימודים והן בתקופת הבגרויות, אנו גאים לשוב על אותה מתכונת של שיעורים. בין הנושאים השנה: המאבק להקמת המדינה, מלחמת ששת הימים ומלחמת היום כיפורים.

בעמוד הפייסבוק של ערוץ ההיסטוריה, יעמוד לרשות התלמידים מורה להיסטוריה, שיענה לשאלות השונות בנושאים ההיסטוריים הנלמדים: www.facebook.com/HistorylIsrael

שיעור היסטוריה לתיכון ולחט”ב. ימי ראשון ב-17:10, החל מיום ראשון, 4 בנובמבר. שידור חוזר ב-23:00

עונה חדשות לסדרה האהובה והמצליחה של ערוץ ההיסטוריה!

היסטוריה למכירה – העונה התשיעית עונה חדשה!Pawn Stars – Season 9

ריק, קורי, צ’אמלי ו”הזקן” חוזרים אלינו בפרקים חדשים! הכוכבים הגדולים של ערוץ ההיסטוריה – ריק הריסון, בנו קורי, אביו ריצ’ארד (“הזקן”), וכמובן צ’מלי הבלתי-נמנע, חוזרים בעונה חדשה של “היסטוריה למכירה”, הסדרה האהובה והמצליחה על עסקי חנות משכון בלאס וגאס, ששברה שיאי רייטינג בארה”ב וייסדה ז’אנר שלם של תכניות שמנסות לחקות את הצלחתה.

בין הפריטים המוצעים למכירה בעונה התשיעית של “היסטוריה למכירה”:

מטוס ריגול (!) מימי המלחמה הקרה, ג’יפ צבאי של “מרצדס” משנות ה-60, ציור דיוקן של ג’ון לנון, שטרות כסף עם סימון מיוחד ללכידת גנבים, בולי דואר נדירים עם דיוקן הנשיא אייזנהאואר, טנדר “שברולט” מ-1955, אקדח נדיר מהמאה ה-19 וטלפון צבאי משנות ה-50 עם קו מיוחד שנועד להורות על שיגור נשק גרעיני.

הסדרה מעניקה לנו הצצה מקרוב על העולם המרתק והססגוני של עסקי חנויות המשכון. בחנות “Gold & Silver” בלאס וגאס, שלושה דורות של משפחת הריסון: הסבא ריצ’ארד, הבן ריק והנכד קורי, מנהלים יחד עסק משכון משפחתי, ומשתמשים בכישוריהם הטבעיים ובעין החדה בה ניחנו, כדי להעריך את שוויים של מגוון המוצרים הרחב שאנשים מביאים אליהם לעסק –  חלקם חפצים יומיומיים, חלקם חפצים בעלי ערך היסטורי אמיתי. עליהם לבחון מקרוב את החפץ שמוצע להם וההיסטוריה הנלווית אליו, להחליט האם אכן הם מדובר במוצר אותנטי ובשורה התחתונה, לספק את תשובה לשאלה המסקרנת – “כמה החפץ שווה בפועל?”

היסטוריה למכירה – עונה תשיעית. ימי שני ב- 22:10, החל מה-19 בנובמבר (שני פרקים ברצף). בכורה!

ערוץ ההיסטוריה מציין מספר אירועים בולטים שחלו בחודש נובמבר:

4 בנובמבר – יום השנה לועזי לרצח יצחק רבין

רבין בכורה בערוץ! Rabin

סרטו של בן שני, “רבין”,המספר על הביוגרפיה של ראש הממשלה, יצחק רבין, מילדותו ועד ליל הרצח, ב-4 בנובמבר 1995. הסרט מתעכב בתחנות חייו של רבין, ובהן מלחמת העצמאות, חלקו בקרבות על ירושלים, גירוש הכפרים הערביים ובפרשת אלטלנה, הקמת צה”ל ובנייתו עד מלחמת ששת הימים, ה”התמוטטות” ערב המלחמה והמאבק על תהילת הניצחון עם משה דיין, הקדנציה הראשונה של רבין כראש ממשלה באמצעת שנות השבעים, יחסיו עם שמעון פרס והמתנחלים, מלחמת לבנון הראשונה, האינתיפאדה והסכמי השלום.
ציר היחסים רבין-פרס הוא ציר מרכזי בסרט. שמעון פרס עצמו, כמו גם איתן הבר ודב גולדשטיין (שחיבר עם רבין את האוטוביוגרפיה “פנקס שירות”) מתראיינים בסרט בגילוי לב, ושופכים אור חדש על מערכת היחסים רוויית היצרים, שהשפיעה על הפוליטיקה הישראלית במשך ארבעה עשורים. הסרט אף כולל תחקיר ארכיוני מקיף, החושף חומרי גלם רבים שלא נראו מאז שודרו לראשונה לפני עשרות שנים, ביניהם צילומים שצילם רבין בעצמו וצילומים שצילמו בני משפחתו מאחורי הקלעים של טקס הענקת פרס נובל לשלום ב-1994.

רבין. יום ראשון, 4 בנובמבר בשעה 21:20, שידור נוסף למחרת בשעה 17:05. בכורה!

74 שנה ל”ליל הבדולח” בגרמניה ב-9/11/1938

ליל הבדולח / Night Of The Broken Glass

לאחר שהמפלגה הנאצית תפסה את השלטון בגרמניה ב-1933, היא החלה ליישם באגרסיביות את מצעה האנטישמי, ופעיליה עסקו בסגירת ובזיזת עסקים ובתים יהודים. בליל ה-9 בנובמבר 1938, נרשם שיא חדש באלימות נגד היהודים:  למעלה מ-1,000 בתי כנסת הוצתו או נהרסו וכ-7,000 בתי עסק יהודים הושמדו ב”ליל הבדולח” הנודע לשמצה. למעלה מ-90 איש נהרגו, וכ-600 איש שמו קץ לנפשם. למעלה מ-26,000 גברים נשלחו למחנות ריכוז.

“ליל הבדולח” היה שיאה של פעילות שאורגנה ותוכננה לפרטי-פרטים ע”י צמרת השלטון הנאצי, שהסיתה, הובילה ועודדה גל אנטישמי חסר תקדים. התעודה סוקרת את האירועים האלימים שהובילו ל”ליל הבדולח”, בוחנת את הרקע היסטורי והאידיאולוגי שלהם, וכוללת קטעי ארכיון נדירים המעידים על ההסלמה באנטישמיות בגרמניה של שנות השלושים.

ליל הבדולח. יום שישי, 9 בנובמבר בשעה 18:05, שידור נוסף למחרת בשעה 19:35

כמו כן, נשדר ביום זה את סרטי התעודה הבאים:

יהי זכרך אהבה – סיפורו של עובדיה ברוך

במרס 1943, גורש עובדיה ברוך בן ה-20 עם כל משפחתו מסלוניקי לאושוויץ. עם הגיעם, נשלחה משפחתו לתאי הגזים. במשך חודשים ארוכים נלחם על חייו עד לשחרורו במאי 1945 ממאוטהאוזן. במהלך שהותו באושוויץ פגש את עליזה צרפתי, צעירה יהודייה מסלוניקי ונרקם ביניהם סיפור אהבה מיוחד ומרגש בתנאים בלתי אנושיים.

יום שישי, 9 בנובמבר בשעה 18:55, שידור נוסף למחרת ב-20:30

היא הייתה שם והיא סיפרה לי – סיפורה של חנה בר יש”ע

בראשית קיץ 1944, גורשה משפחתה של חנה בר יש”ע בת ה-12 עם מהונגריה לאושוויץ. מרבית משפחתה נשלחה לתאי הגזים וחנה נכלאה באושוויץ-בירקנאו כאסירה, יחד עם אמה ודודותיה. סרט מרגש זה מתאר את סיפור חייה, מילדותה,  ועד לעלייתה לא”י, הקמת משפחה ועבודתה רבת השנים במערכת החינוך הישראלית.
יום שישי, 9 בנובמבר בשעה 19:45

בשבילך יפתחו השמיים – סיפורה של מלכה רוזנטל

הסרט מציג את קורותיה של קהילת סטניסלבוב שבגליציה המזרחית, דרך סיפורה של מלכה רוזנטל, שנולדה ב-1934. במהלך הכיבוש הגרמני, נמסרה למשפחה פולנית שהחביאה אותה במשך שנה וחצי בחבית מתחת לאדמה. לאחר השחרור, עלתה ארצה ב-1948, ובנתה את חייה מחדש בעבודה, חינוך והקמת משפחה.

יום שישי, 9 בנובמבר בשעה 20:40, שידור נוסף למחרת ב-21:20

לודז’ שלי אינה קיימת – סיפורו של יוסף נויהאוז

קורות קהילת יהודי לודז’ דרך סיפורו של יוסף נויהאוז. ב-1940, גורש עם משפחתו לגטו לודז’. ב-1944 נשלחו למחנה ההשמדה אושוויץ, שם נרצחו כולם, אך יוסף שרד. ב-1946 עלה לבדו לארץ ישראל, לחם במלחמות ישראל, הקים משפחה ושיקם את חייו.

יום שישי, 9 בנובמבר בשעה 21:35

65 שנה לכ”ט בנובמבר – החלטת האו”ם על חלוקת הארץ ב-29/11/1947

לפני 65 שנה, החליטה עצרת האו”ם על סיום המנדט הבריטי בארץ ישראל, והקמת שתי מדינות עצמאיות בשטחה – יהודית וערבית. בעוד הנהגת הישוב היהודי בראשות דוד בן גוריון אימצה את ההחלטה, מדינות ערב סירבו לעשות זאת ובכך הביאו לפתיחת מלחמת העצמאות ב-15/5/1948, לאחר ההכרזה ההיסטורית על הקמת מדינת ישראל.

לרגל המאורע נשדר את התכנית:

בחשכת הגלים / Waves of Freedom

בעקבות החלטת הנהגת הישוב בארץ ישראל לצאת למאבק מזוין במנדט הבריטי, התפתחה בים התיכון מלחמה בין ספינות הצי הבריטי למחתרת ההגנה, ובייחוד המוסד לעלייה ב’, הגוף שהיה אחראי על ההעפלה לארץ ישראל. המנדט הבריטי סגר את השערים בפני למעלה מ-150,000 פליטים יהודים שנותרו חסרי-כל לאחר השואה. נוצר צורך לגייס צעירים יהודים בעלי ידע וכישורים ימיים, שיסייעו במאבק על ההעפלה. זהו הרקע שעליו מתבסס הסרט “בחשכת הגלים“, המגולל  את סיפורים הייחודי של 25 מתנדבים יהודים-אמריקנים, שהחליטו מסיבות אידיאולוגיות, לשמש כאנשי צוות על ספינת המעפילים “התקווה”
התקווה“, הפליגה בתחילת מאי 1947 מאיטליה, כשעליה כ-1,500 פליטים יהודים. צוות האנייה היה מורכב ברובו ממתנדבים יהודים מארה”ב, שהחליטו בצעד אמיץ ומטעמים אידיאולוגיים, לסייע לישוב במאבקו בבריטים. כשמונה ימים לאחר תחילת ההפלגה לכיוון א”י, התגלתה הספינה ע”י מטוס סיור בריטי. במרחק קילומטרים ספורים מראש הנקרה, השתלטו עליה הבריטים. המעפילים גורשו לקפריסין. צוות האנייה הסתתר וחולץ שעות אחדות לאחר מכן.

במהלך הסרט , מספרים המתנדבים האמיצים על הסיפור האמיתי שהתרחש באנייה, על רגעי הלחץ והחרדה שחוו כשנלכדו על-ידי הבריטים, וההחלטה הקבוצתית שקיבלו להתנדב למען המטרה, מבלי לדעת לאן פניהם מועדות.

בחשכת הגלים. יום חמישי, 29 בנובמבר בשעה 17:15

28 שנה ל”מבצע משה” ב-21/11/1984

ב-21 בנובמבר 1984, החלו להגיע ראשוני העולים מבין 8,000 יהודי אתיופיה שהטיסה ישראל במסגרת

“מבצע משה”. כעבור שבע שנים, ב-1991, במסגרת “מבצע שלמה”, הועלתה כמעט כל קהילת יהודי אתיופיה.

לרגל המאורע נשדר את התכנית:

על כנפי יונה / I Had a Dream: The Story of Yona Bogale

סיפור עליית יהדות אתיופיה, דרך סיפורו של יונה בוגלה המכונה “הרצל של יהודי אתיופיה”. בוגלה חלם שבני עדתו יעלו לארץ ישראל. כמנהיג של בני קהילתו, הוא עבד ללא לאות בשיתוף פעולה עם ממשלת ישראל וארגונים יהודים כדי למנוע את השמדת יהדות אתיופיה, ובמסגרת פעילות זו אף  נפגש עם הקיסר האתיופי.

בשנת 1979 עלה בוגלה לישראל, והחל להכין את תשתית לעליית יהודי אתיופיה לישראל., במסגרת משימותיו, בוגלה, נפגש עם מנהיגים יהודים בעולם, מילא תפקיד מפתח ב”מבצע משה” באמצע שנות השמונים, במהלכו הועלו לארץ כ-7,000 עולים מאתיופיה, וסלל את הדרך ל”מבצע שלמה”, בו הועלו לארץ 15,000 יהודים אתיופיים ברכבת אווירית במהלך סופשבוע אחד במאי 1991. אך בוגלה הלך לעולמו מספר שנים לפני המבצע ולא הספיק לחזות במפעל חייו מתגשם. התכנית כוללת קטעי ארכיון נדירים לצד עדויות של בני משפחתו, תלמידיו ומעריציו.

על כנפי יונה – יום שני, 21 בנובמבר בשעות 15:30 ו-23:00

49 שנה לרצח נשיא ארה”ב ג’ון קנדי ב-22/11/1963

משפחת קנדי: הסרטים האבודים / The Lost Kennedy Home Movies

לתקופה מסויימת במאה ה-20, משפחת קנדי הייתה המשפחה הנוצצת והזוהרת בארה”ב ובעולם – המקבילה האמריקנית של בית המלוכה הבריטי. אך הקנדים, שהקרינו תמיד תדמית ציבורית זוהרת ונוצצת כלפי חוץ – התקיימו במקביל גם במימד אחר, מחוץ לעין הציבורית. חברי ה”שבט” המפורסם בעולם רצו לשמור בקנאות על פרטיותם, ורבים מהרגעים המשפחתיים אינטימיים ביותר התרחשו הרחק מאור הזרקורים.

למזלנו, הם החליטו להנציח את הרגעים הללו בסרטים שצולמו במצלמת 16 מ”מ ביתית.

“משפחת קנדי: הסרטים האבודים”, מעניק לנו הצצה נדירה על הסיפור הפחות-מוכר של שבט קנדי – מבפנים. החל מסרטים בשחור-לבן של ילדותם המוקדמת של בני קנדי, דרך השבעתו של ג’ון קנדי לנשיא ארה”ב בינואר 1961 ועד לרגעים האחרונים שבילו יחדיו הנשיא המנוח עם ילדיו. ג’וזף קנדי, האב הפטריארכלי של המשפחה, הבין בשלב מוקדם את התועלת התדמיתית שבחשיפת בני המשפחה באירועים בלתי-פורמליים, ודאג שתמיד ילווה אותם צלם צמוד, שתפקידו היה להנציח רגעים של אידיאליה משפחתית בקרב בני שבט קנדי.

בין הרגעים הנדירים שרואים כאן אור לראשונה – סוף השבוע האחרון שבילה הנשיא ג’ון קנדי עם ילדיו קרוליין וג’ון ג’וניור, שבועיים לפני ההתנקשות בחייו ב-22 בנובמבר 1963 בדאלאס.

משפחת קנדי: הסרטים האבודים – יום שישי, 23 בנובמבר בשעה 14:30, שידור נוסף למחרת ב-23:00

94 שנה לסיום מלחמת העולם הראשונה  ב-11/11/1918

ב-28 ביולי 1914, הכריזה האימפריה האוסטרו-הונגרית מלחמה על סרביה, לאחר שנים רבות של יריבות ומתיחות בלב אירופה, על רקע גל של לאומיות גואה. בכך ניתן האות לפתיחת מלחמה עקובה מדם שנמשכה עד 1918, בין “מדינות ההסכמה” ל”מדינות המרכז”. המלחמה הכלל-עולמית גבתה את חייהם של כ-18.5 מיליון איש.

הטכנולוגיה של מלחמת העולם הראשונה / World War I Tech

כשטכנולוגיית המהפכה התעשייתית פגשה את שדה הקרב של מלחמת העולם הראשונה –  התוצאה הייתה קטלנית. יכולת  המלחמה שכונתה “המלחמה הגדולה”, ראתה את הופעת הבכורה של המפציצים, הצוללות והטנקים בשדה הקרב, ואף שימוש בנשק כימי בקנה מידה המוני. יכולת ההרס של הקידמה האנושית הופגנה במלוא עוצמתה בין השנים 1918-1914.

הטכנולוגיה של מלחמת העולם הראשונה. ראשון, 11/11, בשעה 19:40, שידור נוסף למחרת בשעה 14:50

149 שנה ל”נאום גטיסבורג” של אברהם לינקולן ב-19/11/1863

ב-19 בנובמבר 1863,  ארבעה וחצי חודשים לאחר הקרב, נשיא ארה”ב אברהם לינקולן נשא את “נאום גטיסבורג” ההיסטורי, בו דיבר על עקרונות השוויון והחירות של בני האדם באשר הם.

גטיסבורג: הקרב שפילג אומה / Gettysburg

“גטיסבורג: הקרב שפילג אומה” הוא סיפור של קרב שנערך במשך שלושה ימים, קרע את אמריקה לשניים, ושינה אותה לנצח. תקרית ירי קטנה שחלה באקראי, הפכה לקרב הגדול והקטלני שהתנהל אי-פעם על אדמת ארצות הברית, בין שני צבאות אמריקניים: צבא הצפון מול צבא הדרום, שנלחמו עד מוות בעיירה כפרית קטנה בפנסילבניה.

במשך שלושה ימים ארוכים ומתישים, נלחמו הצפון והדרום באחד הקרבות העקובים מדם בתולדות הלוחמה המודרנית, כדי להביא להכרעה גורלית: האם ארצות הברית של אמריקה תשרוד כמדינה אחת?

הבמאים והאחים עטורי התהילה והפרסים רידלי וטוני סקוט (שמת השנה), הפיקו את הספיישל האפי ורחב-היריעה “גטיסבורג: הקרב שפילג אומה” – תעודה סוחפת, שמסופרת דרך נקודת מבטם של שמונה חיילים שנטלו חלק בקרב, הקורעת את המיתוס הרומנטי מעל הקרב האגדי של מלחמת האזרחים האמריקנית, ומציגה אותו באור חדש שונה לחלוטין – כקרב אכזרי, קשה ומפחיד, שנשא משמעות אישית עמוקה עבור החיילים שנלחמו בו, והיו מוכנים להקריב את כל מה שיש להם למען אמונתם בחזון שלהם את העתיד של אמריקה.

הסרט “גטיסבורג: הקרב שפילג אומה” זכה בשנת 2011 בארבעה פרסי “אמי”: סרט התעודה הטוב ביותר, ובקטגוריות: אפקטים ויזואליים, תלבושות ועריכת קול.

גטיסבורג: הקרב שפילג אומה. יום שני, 19 בנובמבר בשעות 19:00 ו-01:15

Check Also

אנימציה: הג’ובים של הומר סימפסון

כשאוספים הכל ביחד, מסתבר שלהומר סימפסון היו די הרבה עבודות לאורך השנים. ומגזין WIRED החליט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.