יום רביעי , יוני 16 2021

חדשות טלוויזיה: מארס בערוץ ההיסטוריה

סדרות חדשות, ספיישלים בבכורה ומרתונים של סדרות אהובות ממתינים לכם במרץ:

העל אנושיים של סטאן לי סדרה חדשה בבכורה! ימי ראשון ב-22:10, החל מה-18 במרץ

סטאן לי, יוצר הקומיקס האגדי והמוח שמאחורי “ספיידרמן”, “אקס מן”, “הענק הירוק”, יוצא למסע חובק עולם במטרה למצוא את המקבילים בשר ודם, לגיבורים המככבים בעולם הקומיקס שלו. בין הדמויות העל האנושיות והלחלוטין בלתי שגרתיות שפוגשת הסדרה ניתן למצוא  גבר סיני שמשתמש בעפעפיים שלו על-מנת למשוך משאית. נזיר שמחדיר חניתות אל גרונו ואדם שיכול לבלום מכונית בעלת 500 כוחות סוס.

“ההיסטוריה המרתקת של היומיום” ספיישל בבכורה! יום שישי, 23 במרץ בשעה 16:30

מדוע למזלג יש דווקא ארבעה קצוות משוננים? מה תפקיד כפתורי החפתים בחליפה? מדוע המלח והפלפל ניצבים בלב שולחן ארוחת הבוקר ולא סוכר וקינמון?  ספיישל מרתק זה חושף את העבר של כל החפצים שאנחנו רואים ומשתמשים בהם מדי יום. לכל חפץ שנמצא סביבנו מספר סיפור: נעליים, פחיות שימורים, מראות וחוטיםכל דבר שאנו רואים ונוגעים בו, מטמין בתוכו סיפור כיצד הומצא, נתגלה ובא לאוויר העולם, לצד הרגעים הדרמטיים בהיסטוריה האנושית שבהם אותו חפץ מסויים מילא תפקיד מפתח.

“ציבילזציה אבודה” ספיישל בבכורה! יום שישי, 16 במרץ בשעה 16:20

האם אנחנו בדרך להפוך לציביזילציה אבודה? האם בתולדות כדור הארץ צפויים “אטלנטיס” נוספים? (בהנחה שאתם מאמינים כי אטלנטיס הייתה קיימת..) האפשרות שברגע אחד החברה האנושית תימחה מעל-פני האדמה שרירה וקיימת  בכל רגע נתון, שלושה מיליארד איש נתונים בסכנה ברורה ומיידית של פגיעה ע”י אסון טבע שאחריו לא תהיה דרך חזרה. בתכנית, ארכיאולוגים בכל רחבי העולם חושפים פריטים וחפצים המעידים על אפשרות קיומן של ציביליזציות עתיקות שלא הכרנו עד כה. הייתכן שציביליזציה מתקדמת של בני אנוש התקיימה כאן עד לפני שהחלה ההיסטוריה המתועדת? האם בממצאים הארכאולוגיים החדשים טמונים רמזים על אסונות עתידיים שעלולים להחריב את כדור הארץ? – אלו השאלות הניצבות בלב התעודה המרתקת.

פורים מפלצתי בערוץ ההיסטוריה!

“עוד יגיע יומנו, יגיע היום, העולם  יהיה אכזר ואיום” (“זהו זה”, 1986 שיר המפלצות)

ערוץ ההיסטוריה מכין לכם פורים מארץ המפלצות…. בנוסף למתן רעיונות לתחפושת, נחשוף כל מה שרציתם לדעת על הלהיט הנוכחי בעולם המפלצות –  הזומבים, עם בכורה של הספיישל המרתקזומבים:היסטוריה קמה לתחיה“, נצא לחפש אחר היצור המיתולוגי והשעיר ביגפוט, נגלה האם היה “איש-זאב” שטרף אנשים בצרפת במאה ה-18, ונערוך מסע מסויט בעולמה של המפלצת הקולנועית המפורסמת ביותר כבר 30 שנה –  פרדי קרוגר.

“זומבים: היסטוריה קמה לתחיה” ספיישל בבכורה! יום חמישי, 8 במרץ בשעה 21:20

הם מתים. הם חיים. מפחידים. נגועים במחלות מידבקות. חסרי מעצורים. מבשרי בואה של האפוקליפסה המתקרבת. מראשית ימי קיומה של החברה האנושית, הם מגלמים את פחדינו העמוקים ביותר, המפלצת שההיסטוריה מעולם לא ניצחה. היכונו למסע מצמרר ועוצר-נשימה אל לב האימה שמטילים עלינו הזומבים כבר אלפי שנים, בספיישל “זומבים: היסטוריה קמה לתחיה”. מה מקורם של המתים-החיים? מה הופך אותם כיום ליותר רלוונטיים מאי פעם?

בתכנית מתראיינים סופרים, חוקרים ומדענים המתמחים בעולמם של הזומבים, החושפים את שורשי הפחד האולטימטיבי של בני האדם ומגלים כיצד ניתן להתכונן לקראת יום הדין הקרב, ועמו גדודי זומבים שיבואו עלינו לכלותינו.

“היסטוריה למכירה” העונה השביעית בבכורה! ימי שני  ב-22:10,  החל מה-5במרץ

הם חוזרים!! הכוכבים הגדולים של ערוץ ההיסטוריה – ריק, קורי, ריצ’ארד (“הזקן”), וכמובן צ’מלי העובד המסור, חוזרים לעונה חדשה! הסדרה האהובה והמצליחה על עסקי חנות משכון בלאס וגאס, שברה שיאי רייטינג בארה”ב וייסדה ז’אנר שלם של תכניות שמנסות לחקות את הצלחתה. בין החפצים והפריטים המוצעים למכירה בעונה החדשה: שרשרת זהב שהשתייכה לאלביס פרסלי, קסדות קרב גרמניות ממלה”ע הראשונה, חרב אפריקנית ששימשה לעריפת ראשים, כספת עתיקה מהמאה ה-18, מכונת תקליטים, ומקל הגוף של דין מרטין.

“היסטוריה מוצפנת” העונה השניה בבכורה! ימי חמישי  ב-22:10, החל מה-15 במרץ

הסדרה שחוקרת את אותו חלק מסתורי בעבר שלנו: ההיסטוריה הסודית של הסמלים והצפנים שמקיפים אותנו והנמצאים סבינו כל העת. בעונה השניה, ממשיכים בראד מלצר והצוות שלו לחשוף את האמת מאחורי כמה מהסודות השמורים והנועזים בעולם, למשל: הייתכן שבמצודת פורט נוקס, בה שמורות כל עתודות הזהב של ארה”ב, אין כלל זהב? האם בהכרזת העצמאות האמריקנית חבויים מסרים מוצפנים שהוטמנו שם ע”י האבות המייסדים של אמריקה? האם הגנרל גיבור המלחמה ג’ורג’ פטון נרצח ע”י אחד מאויביו הרבים? איזה מידע סודי מסתיר הממשל האמריקאי מהאזרחים על קיומם של עב”מים?

כמו כן, נציין החודש, יום הולדת 90 לראש הממשלה יצחק רבין, 9 שנים לפרוץ מלחמת המפרץ השניה, יום הולדת 165 לממציא הטלפון אלכסנדר גראהם בל, יום הולדת 100 למדען הטילים ורנר פון בראון, ו-30 שנה ל”המצאת מרידור”.

סדרה חדשה – בכורה בערוץ!

העל אנושיים של סטאן לי / Stan Lee’s Superhumans

הם בני אדם. הם “על-אנושיים”. מסתובבים בינינו ברחבי העולם, אנשים שניחנו ביכולות יוצאות דופן ביחס לשאר המין האנושי: נזיר במלזיה שמסוגל למחוץ לוחות פלדה על ראשו ולהחדיר חניתות אל תוך גרונו; אדם שיכול  לבלום מכונית בעלת 500 כוחות סוס; אדם אחר בעל קיבולת ריאות יוצאת דופן המסוגל לשתות 4.5. ליטר מים בדקה וחצי, ומסוגל לכבות שריפה במים שגופו פולט. באוסטרליה, יש אדם הניחו היכולת תפיסה וקוארדינציה חסרי תקדים, המסוגל לתפוס 43 כדורי טניס בדקה. לעומתו, ישנו גבר סיני שמשתמש בעפעפיים שלו (!) על-מנת למשוך משאית(!!) – גלריית הדמויות המדהימה הזו, לצד רבים נוספים, מככבת בסדרה “העל אנושיים של סטאן לי”.

הסדרה המרתקת “העל אנושיים של סטאן לי”, מזמינה אותנו להצצה נדירה על אנשים בשר ודם שניחנו בתכונות יוצאות-דופן על קשת היכולת האנושית – אנשים שכאילו יצאו מתוך חוברות הקומיקס של סטאן לי, יוצר הקומיקס האגדי שברא עולם פנטסטי עם דמויות כמו “ספיידרמן” “אקס-מן” “הענק הירוק”. כוחם המנטלי והפיזי של אנשים אלו נובע משוני גנטי במבנה גופם. במהלך פרקי הסדרה, עוברים ה”על-אנושיים” שלל ניסויים ובדיקות מעבדה המסייעים לנו להבין את מקור היכולות הללו.

לאורך ההיסטוריה, שילוב של כוחות האבולוציה ומוטציות גנטיות הולידו בני אדם שצוידו ביכולות ומיומנויות יוצאות מגדר הנורמלי. תהליך זה ממשיך להתקיים גם בימינו, כפי שתיווכחו לדעת בסדרה החדשה והמרתקת “העל אנושיים של סטאן לי“.

סטאן לי, יוצר הקומיקס האגדי (“אקס מן”, “ספיידרמן”, “הענק הירוק”), מגיש את הסדרה שלוקחת את הצופים למסע חובק עולם במטרה למצוא את המקבילים בשר ודם לדמויות המככבות בעולם הקומיקס שלו – אנשים בעלי תכונות גנטיות נדירות שמתרגמים את אותן תכונות לכוחות יוצאי- דופן, מרשימים, שלא מהעולם הזה – דוגמת אדם שכל גופו הוא מגנט רב-עוצמה, אדם שיכול לשרוד בתנאי קור קיצוניים במיוחד, ואדם בעל יכולת שכלית המאפשרת לו לבצע חישובים מתמטיים מורכבים במהירות מסחררת. לצד סטאן לי, מגיש את הסדרה דניאל בראונינג סמית’, שזכה לכינוי “האיש הגמיש בעולם” בשל האלסטיות המדהימה של גופו, שמעניק לנו מימד נוסף על עולם ה”על-אנושיים”, בזכות חוויותיו האישיות ככזה. לי וסמית’ ייקחו אותנו למסע סוחף ועוצר נשימה שבוחן את קצה גבולת היכולת האנושית.

מדי פרק, אותם “על-אנושייםמתמודדים עם אתגרים קשים במיחוד שעשויים לתת הסבר ליכולות יוצאות הדופן שלהם, ובנוסף על כך, ניחשף לרשימה הארוכה של אנשים בעלי יכולות-על לאורך ההיסטוריה.

זוהי הצצה נדירה אל תוך חייהם של אנשים לא רגילים שבורכו ביכולות וכישורים מיוחדים בשל השוני הגנטי שלהם. כאן יציג סטאן לי- האיש מאחורי הגיבורים של חוברות הקומיקס מכל הזמנים – מעקב אחר אנשים עם כוחות-על מיוחדים ואמיתיים.

העל אנושיים של סטאן לי. ימי ראשון בשעה 22:10, החל מה-18 במרץ, שידור נוסף בשלישי ב-21:20

עונות חדשות לסדרות – בכורה!

היסטוריה למכירה – העונה השביעית / Pawn Stars – Season 7

הכוכבים הגדולים של ערוץ ההיסטוריה – ריק, קורי, ריצ’ארד (“הזקן”), וכמובן צ’מלי העובד המסור, חוזרים לעונה חדשה! הסדרה האהובה והמצליחה על עסקי חנות משכון בלאס וגאס, שברה שיאי רייטינג בארה”ב וייסדה ז’אנר שלם של תכניות שמנסות לחקות את הצלחתה.

בין הפריטים המוצעים למכירה בעונה השביעית של “היסטוריה למכירה“: שרשרת זהב שהשתייכה לאלביס פרסלי, קסדות קרב גרמניות ממלה”ע הראשונה, חרב אפריקנית ששימשה לעריפת ראשים, כספת עתיקה מהמאה ה-18, מכונת תקליטים, ומקל הגוף של דין מרטין.

הסדרה מעניקה לנו הצצה מקרוב על העולם המרתק והססגוני של עסקי חנויות המשכון. בחנות המשכון “Gold & Silver” הממוקמת בפאתי לאס וגאס, שלושה דורות של משפחת הריסון: הסבא ריצ’ארד, הבן ריק והנכד קורי, מנהלים יחד עסק משפחתי, על כל המשתמע מכך –  המריבות ותחושת האחווה מתרחשות על בסיס יומיומי.

שלושת הגברים הללו משתמשים בכישורים הטבעיים שלהם ובעין החדה בה ניחנו, כדי להעריך את שוויים של מגוון המוצרים הרחב שאנשים מביאים אליהם לעסק –  חלקם חפצים יומיומיים, חלקם חפצים בעלי ערך היסטורי אמיתי.  עליהם לבחון מקרוב את החפץ שמוצע להם וההיסטוריה הנלווית אליו, להחליט האם אכן הם מדובר במוצר אותנטי ובשורה התחתונה, לספק את התשובה המסקרנת – “כמה החפץ שווה בפועל?”

היסטוריה למכירה. העונה השביעית בבכורה! ימי שני בשעה 22:10, החל מה-5 במרץ (שני פרקים ברצף) שידור נוסף בחמישי ב-21:20

הסדרה המרתקת שחושפת כי אנו מוקפים מכל עבר בצפנים, קודים, ומסרים סודיים הנמצאים ממש מול עינינו.

היסטוריה מוצפנת – העונה השניה בכורה בערוץ! Brad Meltzer’s Decoded – Season 2

בעונה השניה של “היסטוריה מוצפנת”, ממשיכים בראד מלצר והצוות שלו חושפים את האמת מאחורי כמה מהסודות השמורים והנועזים בעולם, למשל: הייתכן שבמצודת פורט נוקס, בה שמורות כל עתודות הזהב של ארה”ב, אין ולו מטיל זהב אחד לרפואה? האם בהכרזת העצמאות האמריקנית חבויים מסרים מוצפנים שהוטמנו שם ע”י האבות המייסדים של אמריקה? האם הגנרל גיבור המלחמה ג’ורג’ פטון נרצח ע”י אחד מאויביו הרבים? איזה מידע סודי מסתיר הממשל האמריקאי מהאזרחים על קיומם של עב”מים?

במרכז הסדרה “היסטוריה מוצפנת” ניצב בראד מלצר, סופר של מותחנים רבי-מכר העוסקים בעולם הקונספירציות והמסתורין, שיותר ממזכיר את דמותו של “ד”ר רוברט לנגדון” מהסרט “צופן דה וינצ’י”. מדי שבוע, מצלר וצוותו יוצאים לשטח ומבצעים חקירת עומק בכדי לפתח את המשמעות האמיתית מאחורי סמל, חפץ או אתר מסויים. חקירת אנשי הצוות לוקחת אותם למסע חוצה ערים ברחבי ארה”ב, ואפילו מתחת לאדמה, הכל במטרה לבחון רמזים, לחשוף ראיות ולגלות ממצאים שיעזרו להם לפענח כמה הסודות והצפנים השמורים ביותר בהיסטוריה.

הסדרה החדשה והמרתקת “היסטוריה מוצפנת” חוקרת את אותו חלק מסתורי בעבר שלנו: ההיסטוריה הסודית של הסמלים והצפנים שמקיפים אותנו והנמצאים סבינו כל העת. מחבר רבי המכר הנודע בראד מלצר, חובב היסטוריה מושבע כותב מותחנים וספרי קונספירציה מזה למעלה מעשור. מלצר חקר וכתב ספרים על כמה מהמוסדות המכובדים בהיסטוריה, ובהם בית המשפט העליון של ארה”ב, מוסד הנשיאות, השירות החשאי, וול סטריט – ואפילו כתב על ספר התנ”ך. לצורך צילומי הסדרה, מלצר אסף צוות של מומחים שיסייע לו בחקר אינסוף הרמזים והתיאוריות  שגילה במהלך שנות הכתיבה שלו, אך לא יכול היה לחקור אותם לעומק. עתה הם זוכים לחקירה יסודית ומקיפה.

היסטוריה מוצפנת. ימי חמישי בשעה 22:10, החל מה-15 במרץ, שידור נוסף בראשון ב-21:20

ספיישלים מרתקים בבכורה!

ההיסטוריה המרתקת של היומיום ספיישל בבכורה! Epic History of Everyday Things

הידעתם שממציא השעון המעורר האמריקני כיוון את השעון כך שיצלצל רק בארבע בבוקר, כי חשב שכולם ירצו לקום בשעה הזו? שחודש לאחר התקנת הרמזור הראשון ברחובות לונדון ב-1868, הוא התפוצץ ופצע שוטר? שישנן עדויות בנות 6000 שנה על קיומו של המסטיק בעולם? ההיסטוריה המרתקת של היומיום בוחן 16 פריטים שגרתיים מחיי מיומיום של כולנו- ולוקח אותנו למסע מופלא בו יסופר כיצד כל אחד מהם נוצר, התפתח והשתכלל במשך ההיסטוריה.

כל חפץ שנמצא סביבנו מספר סיפור: נעליים, פחיות שימורים, מראות וחוטים – כל דבר שאנו רואים ונוגעים בו, מטמין בתוכו סיפור כיצד הומצא, נתגלה ובא לאוויר העולם, לצד הרגעים הדרמטיים בהיסטוריה האנושית שבהם אותו חפץ מסויים מילא תפקיד מפתח.

כשחושבים על זה, 99.9% מההיסטוריה האנושית מורכבת מהדברים הקטנים שאנחנו עושים בחיינו – כמו לצחצח שיניים, לענוב עניבה, לעלות על אוטובוס, להשתמש במחשב או לנסוע במעלית. הספיישל חושף את העבר של כל החפצים שאנחנו רואים ומשתמשים בהם מדי יום. מדוע למזלג יש דווקא ארבע קצוות משוננים? מה תפקיד כפתורי החפתים בחליפה? מדוע המלח והפלפל ניצבים בלב שולחן ארוחת הבוקר ולא סוכר וקינמון?

הספיישל “ההיסטוריה המרתקת של היומיום” חושף את התשובות לשאלות הללו בצורה יוצאת דופן:

מצלמה מיוחדת העוקבת אחר אדם ממוצע לחלוטין – “ג’ו”, גבר בן ארבעים ומשהו, במהלך יממה שלמה אחר האינטרקציות שלו עם מגוון חפצים, מכונות וחומרים שהוא בא איתם במגע ומתמקדת באותו חפץ מסויים, ומציגה את ההיסטוריה שלו ופריט טריוויה מעניין שקשור אליו – בצורת פופ-אפים שצצים על המסך.

כך למשל, נלמד כי לפני 7,000 שנה במצרים העתיקה, פילוסופים מצרים הרכיבו את משחת השיניים הראשונה בעולם, ע”י טיהור האבקה שנוצרה מתערובת של פרסת שור, מור, אבן ספוג, וקליפות ביצה. לאחר מכן נלמד כי פעולה יומיומית של עצירה בבית קפה לצורך קניית המשקה, הייתה נגמרת במאסר ועינויים קשים באנגליה הוויקטוריאנית של לפני 340 שנה. עוד נגלה כי הדרך להכנת מראות מזכוכית, המצאה שנתגלתה בוונציה במאה ה-15 נחשבה אז לסוד – סוד כה חשאי עד כי האומנים שעסקו ביצירת המראות הוגלו לאי מרוחק כדי שניתן יהיה לפקח עליהם.

ההיסטוריה המרתקת של היומיום. שישי, 23 במרץ, ב- 16:30 ו-00:30, שידור נוסף למחרת ב-14:10 ו-23:05

ציביליזציה אבודה ספיישל בבכורה! Civilization Lost

האם אנחנו בדרך להפוך לציביזילציה אבודה? האם בתולדות כדור הארץ צפויים “אטלנטיס” נוספים? (בהנחה שאתם מאמינים כי אטלנטיס הייתה קיימת..) הייתכן שציביליזציה מתקדמת של בני אנוש התקיימה על כדור הארץ עד לפני שהחלה ההיסטוריה המתועדת? זו השאלה המרכזת הניצבת בלב התעודה המרתקת “ציביליזציה אבודה“.

האפשרות שברגע אחד החברה האנושית מעל-פני האדמה יותר שרירה וקיימת – כפי שהוכיחה לנו “אמא טבע” במספר דוגמאות מצמררות בשנים האחרונות. רק לפני שנה, במרץ 2011, יפן הוכתה פעמיים, על-ידי שילוב של גל צונאמי אימתני שלווה באחת מרעידות הקשות בתולדות האנושות. חודש לפני כן, פגעה רעידת אדמה קשה בניו-זילנד. ועוד לא הזכרנו את השבר הסורי-אפריקני שמאיים למוטט את ערי ישראל כמו מגדל קלפים אחד גדול.  ודאי תשמחו לדעת שבכל רגע נתון, שלושה מיליארד איש ברחבי כדור הארץ נתונים בסכנה ברורה ומיידית של פגיעה ע”י רעידת האדמה הגדולה בהיסטוריה.

במהלך התכנית נראה כיצד ארכיאולוגים חושפים בכל רחבי העולם – מחצי האי הערב ועד למזרח טורקיה  – פריטים וחפצים המעידים על אפשרות קיומן של ציביליזציות עתיקות שלא הכרנו עד כה, בדומה לעיר המיתולוגית אטלנטיס שהייתה ואיננה עוד. הייתכן שציביליזציה מתקדמת של בני אנוש התקיימה על כדור הארץ עד לפני שהחלה ההיסטוריה המתועדת? האם בממצאים הארכאולוגים החדשים טמונים רמזים על אסונות עתידיים שעלולים להחריב את כדור הארץ?

בקרב מדענים וארכיאולוגים כאחד, קיימת אמונה הולכת וגוברת כי לפני עשרות אלפי שנים, בטרם הופעת האדם המודרני, חברות אנושיות מתוחכמות איכלסו ערים גדולות ברחבי כדור הארץ, וייתכן כי נהנו גם ממערכות תחבורה, חמל ונשק מתקדמות ביותר. אלו האמינים בתיאוריה, מאמינים כם אותן ציביליזציות נמחקו מעל פני האדמה והעדויות על קיומן קבורות קילומוטרים בעומק כדור הארץ. במהלך הספיישל “ציביליזציה אבודה”, נחקור לעומק את האמונות הללו, ונחשוף את האמת אודות האנשים שחיו כאן לפנינו.

ציבילזציה אבודה. יום שישי, 16 במרץ, בשעות 16:20 ו-00:40, שידור נוסף למחרת בשעה 23:00

פורים מפלצתי בערוץ ההיסטוריה: סופ”ש מיוחד 10-9 במרץ

“עוד יגיע יומנו, יגיע היום, העולם  יהיה אכזר ואיום” (“זהו זה”, 1986 שיר המפלצות)

ערוץ ההיסטוריה מכין לכם פורים מפחיד במיוחד מארץ המפלצות… מלבד לתת לכם רעיונות לחתפושת, נחשוף כל מה שרציתם לדעת על הלהיט מס’ 1 בעולם המפלצות כיום- הזומבים, נצא לחפש אחר ביגפוט היצור המיתולוגי והשעיר, נגלה האם היה “איש-זאב” שטרף אנשים בצרפת במאה ה-18, ונערוך מסע מסויט בעולמה של המפלצת הקולנועית המפורסמת ביותר כבר 30 שנה – פרדי קרוגר.

זומבים: היסטוריה קמה לתחיה בכורה בערוץ! Zombies: A Living History

הם מתים. הם חיים. מפחידים. נגועים במחלות מידבקות. חסרי מעצורים. מבשרי בואה של האפוקליפסה המתקרבת. מראשית ימי קיומה של החברה האנושית, הם מגלמים את פחדינו העמוקים ביותר, משום שהם המפלצת שאותה ההיסטוריה מעולם לא ניצחה.

היכונו למסע מצמרר ועוצר-נשימה אל לב האימה שמטילים עלינו הזומבים כבר אלפי שנים, בספיישל “זומבים: היסטוריה קמה לתחיה”. מה מקורם של המתים-החיים? מה הופך אותם כיום ליותר רלוונטיים מאי פעם?

למרות שנראה כאילו הזומבים הם טרנד אופנתי שהחל רק בשנים האחרונות, לאור הפריחה שלהם בקולנוע (“28 יום אחרי”, “שחר המתים” ו”זומבילנד” ), בטלוויזיה (“המתים המהלכים”) בספרות פופלארית ובחוברות קומיקס, הרי שלחברה האנושית יש היסטוריה ארוכה של אובססיה עם המתים-חיים. האגדות על הזומבים החלו כבר בשחר האנושות וממשיכות לשגשג עד ימינו אנו. ניתן למצוא את ההתייחסת הראשונה בהיסטוריה לזומבים בעלילות גלגמש. עיון מעמיק בברית הישנה והחדשה חושף אינספור סיפורים על המתים-חיים.

הספיישל: “זומבים: היסטוריה קמה לתחיה“, חושף בין השאר כיצד המגפה השחורה שתקפה את אירופה בימי הביניים, שימשה גם כקרקע פוריה עליה פרחו מיתוסים ואגדות אודות זומבים. כמו כן, התעודה בוחנת מדוע הוויקינגים האגדיים האמינו כי הדרכים היחידות לחסל את הזומבים הן עלידי עריפת ראשיהם או העלאת קורבן. עוד בוחנת התעודה את מיטב האגדות על זומבים מרחבי העולם, כולל סיפורים חשאיים של לוחמי הטרה-קוטה הסיניים וטקסי וודו מיסתוריים בהאיטי. כמו כן, “זומבים: היסטוריה קמה לתחיה” מציגה כיצד המדע המודרני הוסיפה מימד חדש ומורכב לסיפורם של הזומבים, עוד בנובלה המפורסמת של מרי שלי, “פרנקנשטיין”.

בתכנית מתראיינים סופרים, חוקרים ומדענים המתמחים בעולמם של הזומבים, ובהם מקס ברוקס מחבר הספר “מלחמת הזומבים הגדולה” (שעתיד להפוך לסרט קולנוע בכיכובו של בראד פיט), ג’ונתן מייברי, קים פפנרות’, וג’.ל. בורן, החושפים את שורשי הפחד האולטימטיבי של בני האדם ומגלים כיצד ניתן להתכונן לקראת יום הדין שיגיע, ועימו גדודי זומבים שיבואו עלינו לכלותינו

זומבים: היסטוריה קמה לתחיה. חמישי, 8 במרץ ב-21:20, שישי, 9 במרץ ב-16:20 ו-22:15, שידור נוסף למחרת (שבת) ב-13:25 ו-23:00

מאחורי הקלעים של הסרט “רחוב אלם” בכורה! Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

פרדי קרוגר מספר הכל! כל האמת מאחורי הדמות הכי מפלצתית בקולנוע שהפכה את החלומות שלנו לסיוט מהגיהנום, ואחד הפרנצ’ייזים המצליחים ביותר בהיסטוריה של הוליווד (שגרפה כבר למעלה מחצי מיליארד דולר). הספיישל בן שני החלקים כולל עשרות ראיונות עם היוצרים, המפיקים, הבמאים והשחקנים מאחורי סדרת הסרטים המצמררת ששינתה את האופן בו יוצרים כיום סרטי אימה.

במהלך הספיישל, נחשוף מה הניע את הבמאי האגדי ווס קרייבן ליצור את הסרט פורץ דרך. השחקן רוברט אינגלונד (שגילם את פרדי קרוגר בסדרת הסרטים המיתולוגית), ואנשי צוות  נוספים, חושפים כיצד נוצרה האגדה של רחוב אלם וכיצד אורגים אותה מחדש פעם אחר פעם.  כמו כן, נבחן את ההשפעה המתמשכת של סדרת סרטי “הסיוט ברחוב אלם” על תרבות הפופ בכלל וז’אנר סרטי האימה בפרט.

מאחורי הקלעים: “הסיוט ברחוב אלם” – חלק 1: יום שישי, 9 במרץ בשעה 00:30

מאחורי הקלעים: “הסיוט ברחוב אלם” – חלק 2:  יום שבת, 10 במרץ – בשעה 00:30

ביגפוט: המדריך למפלצת /Bigfoot: A Definitive Guide

הידעתם? בשנת 2009, התקבלו בצפון אמריקה לבדה 250 דיווחים מעדי ראייה שטענו כי ראו את ביגפוט.

בספיישל המרתק “ביגפוט: המדריך למפלצת“, גייס ערוץ ההיסטוריה חמישה חוקרים מובילים בתחומם, במטרה לפענח אחת ולתמיד את תעלומת ביגפוט, המפלצת המיתולוגית והשעירה, שיותר אנשים נשבעו שראו אותה יותר מאשר את אלביס חי ופול מקרטני מת. צוות המוחות המיוחד שם לו למטרה ליצור את המדריך השלם למפלצת, ולענות על השאלות הבאות: האם ביגפוט בכלל קיים? היכן אזור המחיה שלו? כיצד ייתכן שהוא מצליח לשרוד זמן כה רב מבלי שיתגלה? המדענים משתמשים במפה אינטרקטיבית חדשה, בעזרתה הם מצליחים להגיע ל-10,000 (!) תצפיות של ביגפוט ברחבי העולם. בבסיס התצפיות הללו, דיווח זהה על יצור מגודל הולך על שתיים, המכוסה שעל גופו שכבת שיער סמיכה (יצור לא-מטרוסקסואלי בעליל).

במשך השנים, הצטברו עשרות אלפי דיווחים על יצורים דמויי ביגפוט בכל רחבי העולם – מרבית הדיווחים מקורם ביבשת צפון אמריקה, אך תצפיות מתועדות של היצור השעיר מגיעים גם מהג’ונגלים של סומטרה וברזיל, יערות אוסטרליה, הרי ההימלאיה ואף מרכז אסיה וסין. אך עד היום, איש לא ניתח את מאגר התצפיות האדיר הזה ממבט-על, מנקודת ראות גלובלית, במטרה להגיע לאמת אודות ביגפוט.

החקירה חושפת קיימת סדרה של מקומות בעולם בהם קיים ריכוז יוצא דופן של דיווחים על המפלצת. כמו כן, הצוות בוחן הסברים ותיאוריות חדשות בנוגע לכמות הדיווחים הרבה אודות המפלצת המיתולוגית, ומציע למסקנה אפשרית מהפכנית – הייתכן שכל הזמן הזה חיפשנו את היצור הלא נכון?

ביגפוט: המדריך למפלצת. יום שישי, 9 במרץ, בשעה 14:10, שידור נוסף למחרת ב-18:50

איש הזאב האמיתי / The Real Wolfman בלילות של ירח מלא, לא מומלץ להיתקל בו…

במחצית המאה ה-18, יצור מסתורי תקף והרג 102 תושבים בכפר הצרפתי גבודן. גופם של הקרבנות, רובם נשים וילדים, שוסע באכזריות, ראשם נערף ועל גופותיהם ניתן היה להבחין בסימני נשיכה של יצור שאיננו אנושי. הייתה זו התקיפה הגדולה ביותר של איש-זאב בהיסטוריה, והיוותה את הבסיס לאגדת “איש הזאב” המודרנית כפי שאנו מכירים אותה כיום בעיבודים ספרותיים וקולנועיים מודרניים.

התכנית “איש הזאב האמיתי” לוקחת את הצופים למסע מרתק אל תוך המיתולוגיה והפולקלור של אנשי הזאב, בסיוע הקריפטוזואלוג הנודע קן גרהארד, וחוקר ה-FBI הוותיק ג’ורג’ דיושר, המתמחה בשרטוט דיוקנאות פסיכולוגיים של פושעים, החוקרים את עוללות היצור הנתעב שרוצח ללא אבחנה כשהלבנה במלואה. במהלך החקירה שלהם, הם חושפים תופעות על-טבעיות יוצאות דופן, מחלות שגרמו לגברים להיראות ולהתנהג כבעלי חיים, סיפורים מוזרים-אך-אמיתייים על ילדים שגודלו על-ידי להקות זאבים, ולבסוף, את הצד האפל של הטבע האנושי כפי שבאה לידי באמת החרידה שמאחורי תקיפות איש הזאב בגבודן.

איש הזאב האמיתי. יום שישי, 9 במרץ, בשעה 17:50, שידור נוסף למחרת ב-14:55

ערוץ ההיסטוריה מציין מספר אירועים בולטים שחלו בחודש מרץ:

יום הולדת תשעים ליצחק רבין ב-1 במרץ

לו היה יצחק רבין בחיים כיום, הוא היה חוגג את יום הולדתו התשעים. רבין, מגדולי המנהיגים שידעה מדינת ישראל, נולד ב-1 במרץ 1922 בירושלים. רבין לחם בפלמ”ח ובהגנה בשנים שקדמו להקמת המדינה, נתמנה לרמטכ”ל השביעי של מדינת ישראל ופיקד על צה”ל במלחמת ששת הימים, היה שגריר ישראל בוושינגטון, כיהן פעמיים כראש ממשלת ישראל, וזכה בפרס נובל לשלום בזכות הליכתו להסכם פשרה היסטורי עם הפלסטינים.

השבוע הארוך ביותר / The Longest Week

תכנית מיוחדת הסוקרת את שבוע האבל שחוותה מדינת ישראל, בעקבות רצח ראש הממשלה יצחק רבין ב-4 בנובמבר 1995: מההודעה הראשונה שנמסרה בערוץ שתיים, עת נאלץ השדר יורם ארבל לקטוע את לוח השידורים הרגיל ולהודיע על שלוש יריות שנורו בכיכר מלכי ישראל לערב ראש הממשלה, דרך ההכרזה הדרמטית של מזכיר הממשלה איתן הבר על מותו של ראש הממשלה, תגובות מנהיגי העולם לרצח, ועד לההתכנסות הספונטנית של מאות אלפי צעירים – “נוער הנרות” – בכיכר מלכי ישראל (לימים כיכר רבין) בימים שלאחר הרצח. עוד בתכנית, קטע מראיון שעניק רבין שנתיים לפני הרצח, בנובמבר 1993, בו אמר: “יכולים לצעוק ‘רוצח’ ו’בוגד’. זה לא יזיז אותי מהליכה בדרך שאני מאמין בה”.

השבוע הארוך ביותר. יום חמישי, 1 במרץ בשעה 21:40, שידור נוסף למחרת ב-18:40

תשע שנים לפרוץ מלחמת המפרץ השניה ב- 20/3/2003

בימים אלה בהם ארה”ב מסיגה את כוחותיה מעירק לאחר תשע שנים בהן חייליה דיממו בארץ שהפכה

בגדד: יומן מלחמה / Baghdad Diary

סרט מרתק על מלחמת המפרץ השניה והשלכותיה, שעלילתו מוצגת במקביל משתי נקודות מבט אישיות ביותר: נהג מונית עיראקי ששרד את המלחמה ומתגורר עם משפחתו בבגדד, וצלם טלוויזיה אמריקני שסופח לצבא ארה”ב – כשכל אחד מהם תיעד את המלחמה במצלמת וידאו, מהזווית האישית שלו.

בין השנים 2007-2003, תיעד פאדיל ח’אדום, נהג מונית עירקי בן 39, את המתרחש בארצו. בתחילה, חשש ח’אדום להפעיל את המצלמה, מחשש כי סוכני סדאם חוסיין יחשדו בו בריגול. ביומני הווידאו שלו ניתן לראות בין השאר תיעוד של ההכנות שערכה משפחתו לקראת המלחמה, ההפצצות ושיגורי הטילים שנמשכו ימים, ונפילת הבירה בגדד לידי צבא ארה”ב. המצלמה אף חושפת את אימי משטר הטרור של סדאם חוסיין, כולל בתי העינויים והקברים ההמוניים. לאחר מכן, מצלמתו תעדת את האלימות האכזרית  שפרצה בעיראק לאחר שוך הקרבות, כשסכסוכים על רקע דתי שיסעו את האומה וגרמו להתפוררות מערכות החברה האזרחית במדינה.

במקביל, צלם רשת החדשות NBC קרייג ווייט, שסופח עם תחילת המלחמה בעיראק לאוגדת החי”ר השלישית של צבא ארה”ב יחד עם חברו, הכתב דייויד בלום, הביא את תמונות וקולות המלחמה לסלונם של מיליוני אמריקנים. המצלמה של ווייט תיעדה את הקרבות שניהלו הכוחות האמריקניים בדרך לכיבוש בגדד. קרייג ווייט נסע בסך הכל תשע פעמים לעיראק במהלך המלחמה – כשכבכל מסע שכזה תיעדה מצלמתו רגעים של אלימות עקובה מדם, ובהם אף את הרגע שבו חברו לעבודה, דייויד בלום, נהרג במסגרת התפקיד.

“בגדד: יומן מלחמה” הוא סיפורם של שני אינדיבידואלים שתיעדו את המלחמה מקרוב, ובכך לקחו על עצמם סיכון אישי גדול ביותר. מצלמות הווידאו שלהם חושפות תחושת פחד שהלכה וגברה ככל שרחובות עיראק הפכו קטלניים יותר ויותר. מעבר לכל, יומן המלחמה שלהם הוא סיפור על המחיר שגובה המלחמה מבני האדם.

בגדד: יומן מלחמה. יום שלישי, 20 במרץ בשעה 17:30, שידור נוסף בחמישי, 22 במרץ ב-23:50

30 שנה ל”המצאת מרידור” – “הנורה שתאיר את כל רמת גן”

במרץ 1982, הודיע שר הכלכלה יעקב מרידור, על פטנט מהפכני בסדר גודל עולמי שפיתח מדען העובד עימו: מתקן לייצור אנרגיה שבאמצעותו ניתן יהיה להפיק כמויות עצומות של חשמל. בהקשר זה, מרידור אף טבע אז את הביטוי שהפך לקלסיקה: “הנורה שתאיר את כל רמת גן”. מאוחר יותר הסתבר כי ממציא “הפטנט העולמי” – אדם בשם דניאל ברמן, היה נוכל מורשע שהצליח להונות את המערכת, ועד היום שמי רמת גן מוארים בסיוע יותר מנורה אחת.

טכנולוגיה: מכונות מוזרות /Modern Marvels: Weird Machines

אומרים כי הצורך הוא אבי ההמצאה, כי אך ישנן מכונות יוצאות-דופן, שנבנו מתוך חזון לא-קונבצניונלי של אלו שהמציאו אותן, שקשה למצוא להן יישום מעשי. בתכנית “מכונות מוזרות” נבחן בין השאר מכונות כאלו שגורמות לנו  שתי שאלות: “מה זה?” ו..”איך אני משיג אחת מכונה כזו?” באלסקה, נבחן כיצד תושב עיר הבירה ג’ונו צולח את מימי הנהר המקומי בעזרת צוללת ביתית. גולשי הגלים בקליפורניה חוטפים הלם למראה “סירות כריש” מתוצרת חברה מקומית. עוד נבחן בתכנית רובוט שנבנה במיוחד להציל חיים, נטפס על הר בעזרת חבל חדיש ומשוכלל שנלקח היישר מחגורת הפטנטים של “באטמן” ונצא לרכב שטח על כלי שהוא תערובת של סנובורד ואופנוע, שנבנה בהשראת עגלת קניות (!)

טכנולוגיה: מכונות מוזרות. יום ראשון, 11 במרץ בשעה 19:25, שידור נוסף בשלישי, 13 במרץ ב-13:00.

יום הולדת 165 לממציא אלכסנדר גראהם בל ב-3/3/1847

החוקר, הממציא והמדען הדגול שגאל את העולם מהצורך לתקשר באמצעות שני גביעי לבן וחוט, חוגג היום 165 שנה. איפה היינו בלי הטלפון, המכשיר שהמציא ב-1876 ושינתה את ההיסטוריה?

עשרת פלאי הטכנולוגיה הגדולים /Modern Marvels: Top Ten

מקובל לחשוב כיום על ארבע המצאות מהפכניות ששינו את חיינו –  הגלגל, המחרשה, מכונת הדפוס והאינטרנט- המהווה את הפורום הציבורי הגדול כיום, בו כמות המשתמשים ברחבי העולם כבר חצתה את המיליארד. לאיזה מקום יגיע האינטרנט במצעד עשרת פלאי הטכנולוגיה הגדולים של זמננו?

מטלפונים סלולריים וכרטיסי אשראי, דרך מכוניות חשמלית לא-מזהמות מכשירי GPS, רובוטים בשדה קרב ועד לחתולים רוקדים ב”יו טיוב” לעיני עשרות מיליונים באינטרנט, התכנית סוקרת את עשר ההמצאות הטכנולוגיות החשובות והמשפיעות של דורנו, שהשפיעו על החברה האנושית בכל תחומי החיים – ממסחר וכלכלה, דרך פנאי ובידור ואפילו צבא.

עשרת פלאי הטכנולוגיה הגדולים. יום שבת, 3 במרץ בשעה 19:30

יום הולדת 100 למדען ורנר פון בראון ב-23/3/1912

למדען הטילים הגרמני ורנר פון בראון, חלק מכריע בפיתוחים הטכנולוגיים של המאה ה-20: במלחמת העולם השניה פיתח את הטיל הבליסטי הראשון בעולם. לאחר המלחמה הועבר לארה”ב (במסגרת תכנית אמריקנית חשאית להשתמש בידע שנצבר אצל מדענים גרמנים), והפך לאחד המדענים הבכירים בתכנית החלל של נאס”א.

ורנר פון בראון וטיל ה-V2 / Werner Von Braun And The V2 Rocket

השנה: 1942. מנהיג גרמניה הנאצית אדולף היטלר דורש ממדעניו לפתח נשק שקט וקטלני שיהיה מסוגל להשמיד את לונדון תוך ימים ספורים. בעקבות כך, מפתח הפיזיקאי הצעיר ורנר פון-בראון את ה-V2 – הטיל הבליסטי הראשון בעולם, בעל טווח של 300 ק”מ וראש נפץ במשקל 1 טון. עם השלמת פיתוח הטיל (שעשרות אלפי עובדי כפייה יהודים וקומוניסטים מתו בתהליך היצור ההמוני שלו), תיכנן היטלר להמטיר אלפי טילי V2 כאלו על ערי בעלות הברית, מתוך תקווה נואשת לשנות את מהלך המלחמה.

ורנר פון בראון וטיל ה-V2. יום שישי, 23 במרץ בשעה 14:15, שידור נוסף למחרת ב-18:45

יש לבדוק גם

הלילה בארה”ב: עונה 2 של “דייב”

הסדרה הקומית “דייב” חוזרת הלילה לעונה שנייה בארה”ב, בערוץ הכבלים FXX , ואוטוטו אצלנו ב- …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.