יום שישי , אוגוסט 7 2020

חדשות טלוויזיה: דצמבר בערוץ יס דוקו

החדשים – דצמבר 2011

ראיתי ציפור

בכורה: רביעי, 7.12, 22:00. גם ב-VOD.

מאבקם הטוטאלי של ארבעה אנשים על עתיד הטבע הייחודי של ישראל וחיות הבר שנותרו בו, שנופלות – פצועות, מתות, דרוסות ומורעלות.

זהו מאבק סיזיפי שמתנהל רובו בשעות בלתי שגרתיות, רחוק מהעין. בלתי מוכר. מאבק שאין בו הרבה הצלחות.

האם היעלמותם של הציפורים, הצבאים וצבי הים ממחישה את הפיכתה של ישראל מארץ טבע לארץ נדל”ן?

גיבורי הסרט:

יגאל מילר, מטפל בשמורת “חי בר” בכרמל בעופות הדורסים הנדירים שנותרו בישראל.

הסרט מלווה אותו במהלך עבודתו תוך כדי מרדף ומעקב ברחבי הארץ אחרי העופות שגידל ושחרר במטרה להבטיח כי הם מצליחים לשרוד, ובניסיונותיו להציל את פרויקט חייו שעלה באש בשריפה הגדולה בכרמל.

ביל וודלי נולד באנגליה, שם ראה כיצד חיות הבר שהכיר בילדותו נעלמו. ביל, שחי ב-15 השנים האחרונות בישראל, הקים בפארק הטבע של רמת הנדיב מרכז להצלת חיות בר. הסרט מלווה אותו במהלך ניסיונותיו להשיב לטבע, בפעם הראשונה, צבוע, הטורף הגדול בישראל, שנדרס על ידי טרקטורון.

יניב לוי הקים את המרכז להצלת צבי הים של ישראל. בילדותו היה נוהג לצאת אל הים למסעות דייג וצייד, אך כיום הוא רואה בהגנה על הים והיצורים החיים בו את ייעודו. הסרט מלווה אותו כשהוא מסייר לאורך החופים, מטפל בצבי הים הפצועים שנפלטים אל החוף, מאתר את ההטלות של צבות הים הבודדות שנותרו בישראל, אוסף את הביצים ומטמין אותן בשטח מוגן. כעבור חודשיים כאשר הצבונים בוקעים הוא מלווה אותם אל הים.

שמוליק לנדאו מטפל בבית החולים לחיות בר בצבאים המעטים שנותרו בישראל. את הימים הוא מעביר בנסיעות בהן הוא אוסף צבאים שנדרסו, נורו ונפצעו. בלילות הוא מנסה להעניק להם טיפול מציל חיים, לשקם אותם והשיב לטבע את מי שניתן. הסרט מלווה אותו במאמציו שרק לעיתים רחוקות מסתיימים בהצלחה.

המחויבות הבלתי מתפשרת של גיבורי הסרט מעלה תקווה שהסיפור עוד לא גמור.

בימוי והפקה: רונן זרצקי ויעל קיפר; עריכה: תור בן מיור; צילום: רונן זרצקי; צילום נוסף: עודד קמחי, שי כהן, יעל קיפר; מוסיקה מקורית: אייל שכטר, מני ברזילי (75 דק’, ישראל, 2011)

נובמבר 08′

בכורה: רביעי, 14.12, 22:00. גם ב-VOD.

סיפור התבגרות ישראלי. חבורת “הקֶנדי בר” חברים עוד מהיסודי, ולא הרבה השתנה מאז: אמיר עדיין התלמיד המצטיין, עדי נשאר המצחיקן, אוריין פרש מהתיכון אבל נשאר בחבר’ה ושפירא שם זין על העולם. עכשיו הם מתגייסים והכל עומד להשתנות…

הסרט מלווה את החברים באינטנסיביות מסיום התיכון ודרך שלוש שנות השירות הצבאי שלהם. הצבא עומד לטלטל אותם, לשנות את מי שהם ולהעמיד את החברות שלהם במבחן.

בימוי: דניאל סיון; הפקה: דניאל סיון, אריק ברנשטיין – OneManShow, עלמה הפקות; עריכה: דניאל סיון, יוסי בלוך; יועץ אמנותי: יוסף גרינפלד; צילום: דניאל סיון; תחקיר: מור לושי; פסקול: יוסי אפלבאום; מוסיקה: אדם מאור; שיר הנושא בביצוע איה כורם (57 דק’, ישראל, 2011)

התעוררות – הסרט

בכורה: רביעי, 21.12, 22:00. גם ב-VOD.

פסטיבל חיפה 2011

גירסת הסרט לפרוייקט הטלוויזיוני החשוב של הקיץ, שתיעד בזמן אמת את המאבק החברתי בישראל.

הפרוייקט הורכב כזכור מרצועה יומית של סרטים קצרים שנעשו ע”י מגוון של במאים. הסרטים שודרו במהלך אוגוסט, במקביל להתעוררות האזרחית במדינה, והביאו זוית שונה על המתרחש – סיפורים אנושיים חזקים של דמויות שהחליטו לקום ולעשות מעשה.

הגירסה החדשה מביאה קטעים נבחרים מהפרוייקט, שמצטברים לכדי סרט עוצמתי ומרגש, ולכדי אמירה בולטת וחשובה.

יוצרי הפרוייקט: טלי שמש ואסף סודרי.

הבמאים: אסף סודרי, ברק הימן, גל גבאי, דניאל סיון, זיו שמש, טלי שמש, לביא ואנונו, מויש גולדברג, נאוה מזרחי, ניר הרוויץ, עדי ברש, ראובן ברודצקי, רותי שץ, רן טל, שירלי ברקוביץ’, תאופיק אבו-ואא’ל, תומר יוסף.

(60 דק’, ישראל, 2011)

מקצת מן הביקורות על הפרוייקט:

“פרויקט משובח ומטלטל… “התעוררות” לא חדלה מלרגש”. פנאי פלוס

“פרויקט התעוררות שמשודר ביס דוקו הוא זה שמחזיר לי מדי ערב את האמון בטלויזיה….” מעריב

“גולת הכותרת של המחאה הטלוויזיונית: פרויקט “התעוררות” המצויין של יס דוקו… התעוררות הוא לא סתם פרויקט שראוי לכל שבח. הוא פרויקט שראוי לחיקוי.” עכבר העיר

“כשהריאליטי הוא מציאות, והבכי קורע הלב מייצג את האמת הקשה, יש בשביל מה לראות טלוויזיה…. . סדרת סרטי ״התעוררות״ היטיבה לעשות מדי יום את מה שחלקים רבים בתקשורת הישראלית התקשו לעשות בבואם לסקר את המחאה.” ידיעות אחרונות

“הסרטים, כך נדמה עכשיו, יישארו רלוונטיים הרבה אחרי שהמחאה תדעך.” ישראל היום

“פרויקט שאפתני ורב־השראה, שהביא למסך יום־יום פיסות חיים אנושיות וקטנות, מהפנטות ומלאות תוגה”. ידיעות אחרונות

סודות הכספים האבודים

בכורה: רביעי, 28.12, 22:00. גם ב-VOD.

עמנואל רוזן יוצא למסע מרתק בעקבות הסיפור שלא סופר, על מיליארדי הדולרים, שיהודי ארצות ערב השאירו אחריהם בארצות המוצא שלהם, ועל מאמצי ההסתרה שמדינת ישראל מפעילה כבר למעלה מ-50 שנה, במטרה להעלים את סיפור כספי ערב האבודים.

במשך אלפי שנים חיו יהודים בכל רחבי המזרח התיכון והמגרב וקיימו קהילות עשירות ומפוארות (סוריה, לבנון, מצרים, לוב, עיראק, מרוקו, פרס-איראן, תימן, תוניסיה, אלג’יריה).

עם התקדמות הפעילות הציונית ובעיקר לאחר הקמת מדינת ישראל, החל גל רדיפות וגירוש אחר היהודים במדינות אלו. תוך פחות מחמישים שנה נמחקו קהילות יהודיות עתיקות  במדינות אלו.

כ-850,000 יהודים גורשו ממולדותיהם והשאירו אחריהם ממון רב המוערך בכ-8 מיליארד דולר. היום, עשרות שנים אחרי שגורשו ממולדותיהם, הם מבקשים לאתר את ההוכחות אודות הרכוש הגזול ולבקש את הפיצויים הכספיים המגיעים להם על פי החוק הבינלאומי.

עמנואל רוזן יוצא למסע בעקבות סיפורם האנושי של שלושה יהודים שגורשו ממדינות ערב ואחר ההון הרב שנשאר מאחור. במהלך המסע הוא נחשף למסמכים סודיים המוכיחים את בעלות היהודים על הרכוש, מסמכים שמדינת ישראל עושה הכל כדי להסתירם וזאת במטרה להשתמש בטרגדיה של יהודי ערב כקלף מיקוח מול דרישות הפליטים הפלסטיניים לפיצוי.

אל מול גילוי המסמכים הללו נתקף רוזן בחומות של טיוח והסתרה ומגלה כי חרף שורת החלטות ומספר הצהרות פומביות שנתנה בעבר, מדינת ישראל מעולם לא טרחה לטפל בבעיית יהודי ערב. נהפוך הוא, הטרגדיה האישית של יהודים אלו הפכה לכלי משחק פוליטי.

בימוי: ענבל פטל ועמנואל רוזן; תחקיר: שרה צפרוני; הפקה: נירה דמתי – “שמים הפקות”; עריכה: דניאל אביצור; צילום: עמרי תקוע; צלמים נוספים: עמיר טרקל, דודו יצחקי; סאונד: אפי קרימקה; מקליטים נוספים: אמיר שמואלי, חיים מאיר (ישראל, 2011)

1 בדצמבר 10 בדצמבר

לציון יום האיידס הבינלאומי, נשדר את הסרט –

וידויה של לארה רוקס

Inside Lara Roxx

בכורה: חמישי, 1.12, 22:00. גם ב-VOD.

פסטיבל הוטדוקס 2011

באביב 2004, בעודה בת 21, עזבה “לארה רוקס”, יהודיה ממוצא מרוקאי, את עיר מולדתה מונטריאול ונסעה ללוס אנג’לס כדי להרוויח כסף בתעשיית הסרטים למבוגרים. חודשיים לאחר מכן, בעקבות צילומים לסרט פורנו, היא נדבקה בHIV-.

הסרט שלפנינו עוסק באירועים שהובילו לאותו רגע ובשנה שלאחר מכן. הסרט הוא על תעשיית הסרטים למבוגרים וההשפעה שלה על חיים צעירים. תעשיית הפורנו, בלוס אנג’לס, מעסיקה לפחות 6,000 עובדים, מהם 1,200 שחקנים ושחקניות. בשנים האחרונות נהגו השחקנים להסתמך בעיקר על בדיקות ה-HIV, ועשו סקס ללא קונדום, בלחץ המפיקים שסברו ש”זה מה שהקהל מבקש”. הסיפור של “לארה רוקס” עורר רעש בתקשורת באותו זמן אך לאחר שהרעש שכח סיפורה האישי רק החל. במאית הסרט עקבה אחריה במשך 5 שנים סוערות, בעודה נאבקת לבנות לעצמה זהות חדשה ותקווה.

בימוי: מייה דונובן (58 דק’, קנדה, 2010)

לציון שנה לשריפה בכרמל, נשדר את הסרט –

יום אחרי השריפה בשוגרטאון

Sugartown: the Day After

שישי, 2.12, 22:40.

זה מתחיל בסצנה של שריפה גדולה. המראות מזכירים לנו מיד את השריפה הגדולה בכרמל אצלנו. וגם את הפוליטיקה שאחרי…

ראש עיריית שוגרטאון, הוא איש עם מטרה. שום דבר לא ימנע ממנו לגבש מחדש את ציבור הבוחרים שלו אחרי שהשריפה הגדולה ביותר בהיסטוריה של יוון כילתה חלקים נרחבים מהאזור. סגנו ו-24 כפריים נוספים מתו באש והוא עצמו בקושי הצליח להימלט.

השאלה היא האם התכניות שלו לפתח את האזור ושוויון הנפש שלו לגבי שלטון החוק יהרסו את מה שנשאר?

למרות הטרגדיה הגדולה, מדובר בסרט משעשע, שמציג סיפור על קפיטליזם ואמביציה, שתאוות בצע וניצול מאיימים להשאיר רק אדמה חרוכה לתושבי שוגרטאון.

בימוי: קימון צאקיריס (57 דק’, יוון, 2009)

לציון 150 שנה לאיחוד איטליה –

איטליה – לאהוב או לעזוב

Italy, Love it or Leave it

בכורה: ראשון, 4.12, 22:00

לוקה וגוסטב הם זוג איטלקים בשנות ה-30 לחייהם. אחרי שחבריהם הטובים עוזבים את איטליה לברלין, ברצלונה, ניו-זילנד, הם מרגישים שהגיעו לנקודת מפנה. הם צעירים, יצירתיים, שמתוסכלים מהפוליטיקה המקומית, מהמחסור בעבודות טובות, מיוקר המחיה וממה שנראה כמו הלך מחשבתי ריאקציוני ומיושן. גוסטב חושב שעדיף לעזוב, אבל לוקה רוצה להישאר.

כדי לגלות מה עדיף, יוצאים השניים למסע בארצם, בפיאט 500 הישנה שלהם. לוקה מנסה לשכנע את גוסטב שיופיה של איטליה וההיסטוריה שלה שוות הכל, כמו גם הסמלים הפופולריים אליהם יתגעגעו: הפיצה, האספרסו, הפיאט, הווספה, האופנה, סופיה לורן, והמאהב הלטיני. גוסטב לעומתו, מנסה להעיר את לוקה לראות את הקשיים הבלתי-נסבלים שיש במדינה הזו כיום.

האם יצטרפו לחבריהם בגולה או יבחרו להישאר למרות הכל?

בימוי: גוסטב הופר, לוקה רגאצי (איטליה, 2012)

החתונה הצוענית שלי

My Big Fat Gypsy Wedding

בכורה: ראשון-חמישי, החל מה-4.12, 21:00. גם ב-VOD.

סידרה בת 5 פרקים, שנכנסת לעולם החתונות הצועניות, בו מסורות עתיקות פוגשות אופנות מודרניות.

בנות צועניות רבות מתארסות כבר בגיל 15 ונישאות מעט אח”כ, ביום הולדתן ה-16, בתמיכה מלאה של משפחתן. החתונות הן ספקטקולריות, כשהכלות ומשפחותיהן נלחמות להציג את השמלות הכי אקסטרווגנטיות ושערורייתיות. בנות בגיל 9 צועדות בכנסייה בתלבושות מצופות קריסטלים, בעקבים גבוהים, ובאיפור מלא. הנשים נראות פרובוקטיביות מאד (אך למעשה הן לא מקיימות יחסי-מין לפני הנישואין).

בקיצור – חגיגה של צבעים, מסורות והתנגשות תרבויות…

5 X 60 דק’, אנגליה, 2010

האמריקאים החדשים

Citizen USA: A 50 State Road Trip

בכורה: שני, 5.12, 22:00. גם ב-VOD.

בכל שנה, קרוב למיליון איש מלמעלה מ-150 מדינות הופכים לאזרחי ארה”ב. מיהם האמריקאים החדשים הללו, ולמה הם רוצים לחיות שם?

הבמאית אלכסנדרה פלוסי חוצה את הארץ לאורכה ולרוחבה כדי לגלות תשובה לשאלה – מדוע כל-כך הרבה אנשים מוכנים לוותר על מולדתם ולהישבע אמונים לארצות הברית של אמריקה?

בימוי: אלכסנדרה פלוסי (ארה”ב, 2011)

בלילה הן רוקדות

At Night, They Dance

בכורה: שלישי, 6.12, 22:00. גם ב-VOD.

פסטיבל קאן 2011

פרס השופטים – פסטיבל הוטדוקס 2011

פסטיבל IDFA 2011

היסחפו לעולמה הכאוטי של משפחה ממעמד-הפועלים במצרים, המתפרנסת מריקודי-בטן ושנאבקת לקיים את האמנות הזו, תוך סכנה תמידית להכחדתה.

במרכז הסרט רידה, – אלמנה כריזמטית, רקדנית-בטן לשעבר, אם לשבעה ילדים (ואחד בדרך) – וחברת הנפש הפיקחית שלה, בעצמה אם לשלוש בנות, שמתפרנסת מריקודי-בטן בחפלות של גברים בלבד.

רידה רבה במלוא העוצמה עם אמא שלה על כסף, עם הבנות שלה על חיי האהבה שלהן ועל שימוש בסמים, וזאת תוך שהיא משמשת כסוכנת שלהן. אך באותה עוצמה שהיא רבה עם בנותיה, היא גם מגינה עליהן מלקוחות מסוכנים, משחררת אותן בערבות מהכלא כשצריך, ונותנת עצות מועילות על אהבה ועל החיים.

מוסיקה, ריקודים, והקסם של לילות קהיר – כל אלה מפעמים בדיוקן האינטימי והנדיר הזה של נשים שהאמנות שלהן מבוקשת, אך כבר זמן לא מועט נחשבת מפוקפקת.

בימוי: איזבל לוין (80 דק’, קנדה, 2010)

ראיתי ציפור

בכורה: רביעי, 7.12, 22:00. גם ב-VOD

ראו עמ’ 1

אמא שלי מדברת עם חייזרים

My Mum Talks to Aliens

בכורה: חמישי, 8.12, 22:00. גם ב-VOD.

כריס רודוול הוא וטרינר, איש של מדעים מדויקים, שלא מאמין בהימצאותם של חייזרים בסביבתנו. אמו, מארי רודוול, נחושה בדעתה, שבעולמנו נמצאים יצורים נוספים מלבדנו. רגע לפני שיחסיהם עולים על שרטון, הם מחליטים לצאת למסע משותף ברחבי אוסטרליה, שבו תנסה מארי להוכיח לבנה שאכן ישנם חייזרים בעולם.

לפי ההסכם ביניהם – אם היא לא תצליח להוכיח – אסור יהיה לה להעלות שוב את נושא הימצאות החייזרים לעולם.

במסעם נפגשים האם והבן בשפע של אנשים יוצאי דופן – ממתקשרים עם חייזרים ועד מדענים סקפטיים. הם ייקחו חלק בעימות עם פרופסורים באוניברסיטה, יתחקרו עדי מפתח, שצפו בחייזרים, מול מכונת פוליגרף ויהפכו כל אבן אוסטרלית עד שימצאו הוכחה לקיומם של החייזרים.

סרט מרגש ומצחיק שהוא מסע לחיפוש האמת במטרה להחזיר את האמון בין בן לאמו.

(56 דק’, אוסטרליה, 2010)

11 בדצמבר 17 בדצמבר

הבן הנעלם

Gone

בכורה: ראשון, 11.12, 22:00

פסטיבל טרייבקה 2011

כמה רחוק תלך אֵם כדי למצוא את בנה?

קאת’י גילֶראן היא קצינת משטרה ותיקה באיתאקה, ניו-יורק. בנה, ארין, הוא תחקירן בארגון הפיתוח התעשייתי של האו”ם (UNIDO) בוינה, אוסטריה. ב-31 לאוקטובר 2007, קאת’י מקבלת שיחת טלפון מ-UNIDO ובה חדשות מטרידות: ארין לא הגיע לעבודה זה יומיים ברציפות, ועמיתיו דואגים לשלומו. קאת’י טסה מיד מעבר לים כדי למצוא אותו.

כשהיא מגיעה לוינה, קאת’י לומדת שלמשטרה המקומית אין כל עניין לחקור את היעלמותו. בלשים אומרים לה שארין היה בסאונה לגברים בדאון-טאון של וינה בערב ה-29 לאוקטובר, שם חווה התמוטטות רגשית, ברח מהסאונה כשרק מגבת לגופו, רץ עירום ברחובות העיר, וקפץ למותו בדנובה. המשטרה טענה שארין ביצע התאבדות “ספונטנית”.

אך בעבור קאת’י, ההסבר הזה היה לא הגיוני בעליל, בייחוד משום שלא גילו את הגופה. לבדה, קצרה במזומנים אך נחושה, היא יוזמת חקירה מכאיבה משל עצמה כדי לגלות את האמת. כל זאת בעודה נתקלת באיומים גלויים מצד המשטרה, בהתעללות ובקנאה.

תוך שהיא משחיזה את האינסטינקטים האמהיים שלה ואת כישוריה כשוטרת, קאת’י מגלה את כוחה העצום להמשיך ולהלחם למען בנה – אפילו עד היום, כמעט ארבע שנים לאחר שנעלם ולא נודע גורלו.

בימוי: גרטשן וג’ון מורנינג (85 דק’, ארה”ב, 2011)

פשעי אהבה בקבול

Love Crimes of Kabul

בכורה: שני, 12.12, 22:00. גם ב-VOD.

כמחצית מ-125 האסירות בבית-הכלא “באדאם באה” אשר בקאבול, נמצאת שם בגין “פשעים מוסריים” שכוללים בריחה מהבית, ניאוף, וסקס לפני הנישואין – כולם בלתי-חוקיים באפגניסטן. באמצעות גישה חסרת תקדים לכלא, הסרט מספר את סיפורן המטריד של שלוש צעירות שנכלאו בגין “עבירות” שכאלה וממתינות למשפט על פשעיהן. אם יורשעו, ממתינות להן עד 20 שנה מאחורי הסורגים.

בימוי: טאנאז אשגיאן (72 דק’, ארה”ב, 2011)

צלילי מומבאי: המחזמר

The Sound Of Mumbai: A Musical

בכורה: שלישי, 13.12, 22:00

פסטיבל טורונטו 2010

במשך לילה מרגש אחד, קבוצה של ילדי שכונות-עוני במומבאי, הודו, מקבלים הזדמנות לחוות עולם שונה לחלוטין: הם מופיעים במיוזיקל “צלילי המוסיקה” עם תזמורת קלאסית, ומתמלאים תקווה שזה יוכל לשנות את חייהם לנצח.

במרכז הסיפור עומד אשיש, 11, שנדמה שהחיוך הרחב והאופטימיות שלו לא עולים בקנה אחד עם הצריף הקטן והמוזנח של משפחתו בסלאמס. הכריזמה הטבעית שלו מרמזת שהוא יכול להגיע רחוק – לו ניתנה לו האפשרות. והנה – עליו לשיר סולו במסגרת המחזמר במרכז הלאומי לאמנויות הבמה במומבאי, מקום שממש לא נגיש למעמד העני אליו הוא משתייך. הוא נמלא בחלומות הקשורים לחלון ההזדמנויות שנפתח לפניו; מקווה לזכות בחיבתה של נערה מהמעמד הגבוה; ורוצה לגרום לפטרון לממן את לימודיו.

עם כ”כ הרבה תקוות התלויות בהופעה אחת בודדת – הדרמה בשיאה…

בימוי: שרה מק’קארת’י (59 דק’, אנגליה/הודו, 2010)

נובמבר 08′

בכורה: רביעי, 14.12, 22:00. גם ב-VOD

ראו עמ’ 1

מכורים לאהבה

Love Addiction

בכורה: חמישי, 15.12, 22:00. גם ב-VOD.

מי לא רוצה שיאהבו אותו כל הזמן?

מה לא עשינו למען האהבה? נלחמנו, הרגנו, כבשנו, השתעבדנו למענה. כתבנו שירים, פואמות וספרים תוך ניסיון להביע את הרגש האולטימטיבי הזה. האהבה מביאה לנו “היי” זמני, אבל מה אם אנחנו צריכים שה”היי” הזה ימשיך להתקיים?

דרך סיפוריהם הפרטיים של מכורים לאהבה נגלה את טבעה של הלקות יוצאת הדופן הזו.  נפגוש את המכורים בשלבים שונים של ההתמכרות – בקהילות שלהם, במרכזי הטיפולים עם פציינטים אחרים ועם מטפלים בכירים, כאשר המרדף אחר האהבה הולך רחוק מידי.

עם הרבה רגישות ונגיעה של הומור, ננסה להבין טוב יותר את הקושי העצום של ההתמודדות עם חיים בהם אתה כל העת במצוד נואש אחר האהבה הבאה.

בימוי: פמיל רוז גרונייר (דנמרק, 2011)

18 בדצמבר 24 בדצמבר

סוד גלוי

Open Secret

בכורה: ראשון, 18.12, 22:00. גם ב-VOD.

פסטיבל הוטדוקס 2011

מה אם כל מה שחשבת שאתה יודע על עצמך הוא שקר? ומה אם כולם ידעו את האמת חוץ ממך?

סטיב ליכטיג אומץ בלידתו ע”י משפחת ליכטיג, שהיתה לה חווה בקנזס ושמונה ילדים נוספים (לא מאומצים).

סטיב תמיד תהה מי היו הוריו האמיתיים. יום לפני סיום התיכון, שני החברים הכי טובים של סטיב החליטו שהם לא יכולים יותר וסיפרו לו את החדשות המרעישות: הוא לא באמת אומץ מהורים עלומים – הוריו ה”מאמצים” הם למעשה הסבא וסבתא האמיתיים שלו, והוא למעשה בנה הלא חוקי של אחותו הגדולה, ג’ואני. ולא זאת בלבד, אלא שכולם בחייו ידעו תמיד על הסוד האפל: אחיו ואחיותיו, חבריו בבית-הספר, המורים ואפילו החברה שלו ושאר תושבי העיר. רק סטיב לא ידע את האמת לגבי זהותו האמיתית.

שני עשורים מאוחר יותר, החתונה הממשמשת ובאה של סטיב מעלה איתה את הרצון לפיוס, להשלמה ולאינפורמציה. אז הוא מרים מצלמה, חוזר לקנזס ומתחיל לשאול שאלות, שהתשובות להן לוקחות אותו למקומות בלתי-צפויים.

בימוי: סטיב ליכטיג (ארה”ב, 2011)

במסתרי הגוף האנושי

Inside The Human Body

בכורה: ראשון-רביעי, החל מה- 18.12, 21:05.

סידרה חדשה ומרהיבה מבית ה-BBC, שחושפת את מנגנוני הגוף האנושי בשיעור שמעולם לא ראינו קודם לכן.

באמצעות גרפיקה ממוחשבת עוצרת נשימה, הצופה יוצא למסע במסתרי הגוף כדי לראות כיצד חלקים שונים באנטומיה שלנו התפתחו ומדוע. הסידרה מביאה תהליכים ואלמנטים בעצמנו שאנחנו לחלוטין לא מודעים אליהם, במקביל לתיעוד “מבחוץ” של אנשים מכל העולם שחיים במקומות מוזרים ודוחפים את הפיזיולוגיה שלהם לקצה, והכל תודות למכונות המאד מפותחות שהפכנו להיות.

בהגשת מייקל מוסלי.

(אנגליה, 2011)

“מסע פנטסטי לפעולת הגוף האנושי” Daily Telegraph

“החלק המדעי הוא יוצא-דופן, אך הזוית האנושית אף יותר מכך: האישה הרואנדית שצועדת 2 מילין כדי לקבל עזרה רפואית באמצע צירי-לידה, היא בלתי-רגילה” Guardian

להיות אֶלְמוֹ: מסעו של בּוּבַּן

Being Elmo: A Puppeteer’s Journey

בכורה: שני, 19.12, 22:00. גם ב-VOD.

פסטיבל סאנדנס 2011

אֶלמו, מרחוב סומסום, הוא אחת הדמויות החביבות על ילדים ברחבי העולם. הכירו את הלב והנשמה שמאחורי אלמו – קווין קלאש.

זהו סיפור עלייתו של קלאש מהתחלה צנועה כמפעיל בובות בן 10 בבולטימור ועד להצלחה הנוכחית.

אך זה גם סיפור נסיקתו המטאורית של ג’ים הנסון, יוצר החבובות, וההישג האולטימטיבי של קלאש – היה להצטרף למשפחת הבובנים שלו.

אך קלאש הוא לא רק אלמו, הוא גם הכוח המניע מאחורי רחוב סומסום היום – מפיק, מביים ונוסע בכל העולם להכשיר בובנים אחרים.

גם פרנק אוז, רוזי או’דונל, שריל הנסון ואחרים, בשילוב חומרי ארכיון, מביאים מבט מאחורי הקלעים על רחוב סומסום, על הסדנא של ג’ים הנסון, ועל אלמו.

קריינות: וופי גולדברג

בימוי: קונסטנס מארקס (80 דק’, ארה”ב, 2011)

סתום ת’פה איש קטן!

Shut Up Little Man! An Audio Misadventure

בכורה: שלישי, 20.12, 22:00. גם ב-VOD.

פסטיבל סאנדאנס 2011; פסטיבל שפילד 2011

אחת ההקלטות הידועות ביותר בשנות ה-90 לא היתה דווקא של זמר מפורסם, מדובר בהקלטה שנקראה בשם  “Shut Up Little Man!”. זו היתה הקלטה בה הוקלטו שני גברים זקנים ושיכורים, שגרו יחדיו בדירת חדר בסאן פרנסיסקו והעבירו את זמנם הפנוי בצעקות בלתי נסבלות, חבטות והתעללות של האחד בשני.

הסיפור כולו החל ב-1987 כשאדי ומיטש, שני שותפים צעירים, עברו לגור בשכנות לפטר האסקט, הומו ראוותני, ולריימונד הופמן, הומופוב גזעני. הקירות הדקים, שהפרידו בין שני הזוגות והטרור והאלימות שנשמעו מדירת הזקנים השיכורים, גרמו לצעירים לרצות ולהקליט אותם כראייה, למקרה שאלו יפגעו בהם.

תוך שהם מקליטים את הדיאלוגים ההזויים בין פטר לריימונד, הם למעשה יצרו את אחת מהסנסציות הראשונות של תרבות הפופ ה”ויראלית”. הקלטות שלהם, שעברו מיד ליד, נתנו השראה לתרבות שלמה שנוצרה סביבם – מעותקי קלטות ו-CD’s, דרך עבודות אמנות, יצירות קומיקס, הצגות, מוזיקה ועד תכניות טלוויזיה. בשביל אדי ומיטשל שהפכו בין-לילה למפורסמים זו נהייתה חוויה לכל החיים.

הסרט שלפנינו מספר את כל השתלשלות האירועים, כולל חיפוש מה עלה בגורל שני הזקנים הצעקנים, ובוחן את הגבול הדק בין הפרטיות, האמנות והניצול.

בימוי: מת’יו בייט  (ארה”ב, 2011)

התעוררות – הסרט

בכורה: רביעי, 21.12, 22:00. גם ב-VOD

ראו עמ’ 2

סרט גזעי

A Film about Races

בכורה: חמישי, 22.12, 21:00

מתוך נסיון לברר מהי בעצם ההגדרה ל”גזע” ומהו מספר ה”גזעים” הקיימים על פני כדור הארץ, הסופר ואיש הטלוויזיה פול דאדרידג’ מנסה לארגן סוג של מיני-אולימפיאדה באל.איי. הקבוצות נבחרות ע”י גזע ולא ע”י לאום. תוך כדי, הוא מראיין אנתרופולוגים, ביולוגים וסוציולוגיים מהמובילים בעולם, כדי לקבל תשובות לשאלות שמציקות לו, ולנפץ כמה מהמיתוסים ומהתפיסות המוטעות שיש לנו לגבי גזע.

בימוי: ג’ונתן מארק בייקר (56 דק’, ארה”ב/אנגליה, 2009)

25 בדצמבר 31 בדצמבר

כשר למהדרין

Strictly Kosher

בכורה: ראשון, 25.12, 21:10

מספר דמויות יהודיות באנגליה, נותנות תמונה עדכנית, מגוונת וססגונית על החיים היהודיים בממלכה:

ברנט קלארק, אידישע מאמע, אורתודוקסית מודרנית, אם לשלושה, מדברת בפתיחות על האמונה שלה, מסבירה את הגישה המסורתית של משפחתה כלפי השבת ושאר מנהגים יהודיים, וכלפי הקהילה היהודית הרחבה בכלל באנגליה.

גם ג’ואל ליוור ואשתו ג’ואן נותנים למצלמות גישה לחייהם. משפחתו של ג’ואל יהודית אמנם, אך אינה דתית. ג’ואל מתמסר לבוטיק האופנה שלו “מון אמי”, שנחשב למצליח בקרב נשים יהודיות המקפידות על לבושן בסביבה  (מנצ’סטר). הוא מתאר עצמו כחילוני, אך עדיין עורך בת-מצווה מרהיבה לביתו.

ג’ק אייזנברג בן ה-83  שרד את מחנה הריכוז בלזץ והגיע למנצ’סטר. הוא לא שומר מצוות כלל וכלל, וסבור שהדת אינה חשובה אלא אנושיות. הוא עשה חיל בעסקים ושמח להוציא הרבה כסף על הבר-מצווה של נכדו.

מה מחבר את כולם יחד חוץ מזה שטכנית הם נחשבים יהודים?

בימוי: כריס מאלון (47 דק’, אנגליה, 2010)

רוחות בכחול

Blue Ghosts

בכורה: ראשון, 25.12, 22:00

ב-7 לאוקטובר 2001, בעקבות ה-9/11, החלה ארה”ב להפציץ את אפגניסטן, כאשר הדיכוי של הנשים האפגניות שימש כסיבה להפיל את משטר הטאליבן.

חמשה שבועות מאוחר יותר, לורה בוש, הגברת הראשונה של ארה”ב בזמנו, הצהירה בגאווה: “תודות לפעולות הצבאיות האחרונות שלנו באפגניסטן, נשים אינן כלואות עוד בבתיהן”.

אך שנת 2010 חושפת פרספקטיבה אחרת: נשים סופגות מלקות בפומבי; החופש שלהן הצטמצם יחסית לתקופות אחרות; ובכל שנה 160 נשים שורפות את עצמן למוות. מדוע? כי אין להן זכויות.

מס’ גיבורות אמיצות מספרות את סיפורן.

בימוי: פרנקו פראקאסי (54 דק’, אפגניסטן/איטליה, 2011)

ההיסטוריה המוזרה של “לא נשאל, אל תספר”

The Strange History of Don’t Ask, Don’t Tell

בכורה: שני, 26.12, 22:00. גם ב-VOD.

במהלך מלחמת העולם ה-2, בניסיון להפחית את ההוצאות הרפואיות, הצבא האמריקאי החליט לאסור על חיילים חד-מיניים לשרת, מתוך אמונה שהיותם הומואים היא סימן לחולשה שבסופו של דבר תדרוש טיפול פסיכיאטרי לאחר המלחמה. המדיניות הזו עלתה לאמריקה הרבה יותר ממה שהיא התכוונה לחסוך.

ב-20 לספטמבר, נכנס לתוקפו ביטול מדיניות ה-“לא נשאל, אל תספר”. הסרט מספר את הסיפור המוזר אך האמיתי על האיסור הזה ועל יישומו, עד לביטולו השנה.

זהו מבט היסטורי מרתק על המורשת של הומואים ולסביות בצבא, ועל האבולוציה הסוערת של המדיניות השנויה במחלוקת שהציתה שנאה וחוסר סובלנות בצבא וחתרה תחת אותם ערכי חופש בדיוק עליהם אמור להגן הצבא האמריקאי – ע”י אילוצם של חיילים רבים לשקר ולחיות בארון.

בימוי: פנטון ביילי, רנדי ברבאטו (80 דק’, ארה”ב, 2011)

התובע

The Prosecutor

בכורה: שלישי, 27.12, 22:00. גם ב-VOD.

פסטיבל IDFA 2010

הסרט מספר את סיפורו של לואיס מורנו-אוקמפו, התובע הראשי בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ה-ICCInternational Criminal Court) ומציג את המשפטים הראשונים שהובאו בפניו.

ה-ICC נוסד ב-2002 ונקבע שבסמכותו לדון בפשעי השמדת עם, פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה, שהתרחשו אחרי 2002.

מורנו-אוקמפו חוקר ותובע חלק מראשי הפשע הגדולים בעולם על הפשעים הקשים שביצעו. מאחר ואין לו כוח משטרתי לצדו, הוא מגיע בעצמו אל האזורים הנידחים בעולם ונאלץ לפעול כ”איש מכירות”. לקבל את שיתוף הפעולה של התושבים המקומיים ולשכנע אותם שההגנה עליהם תביא להגנה על הצדק העולמי כולו.

במהרה הוא הופך לגיבור של האנשים שניצלו מ”השמדת עם”, אך עם זאת יש לו גם אויבים מרים מכל הצדדים של הכוחות הפוליטיים.

הסרט מציג בפנינו את השורה הראשונה של המשפטים, שנערכים לפושעים הגדולים בהיסטוריה – משפטים שיקבעו האם בית הדין הפלילי הבינלאומי אכן יהווה נשק חדש להגנה על הצדק העולמי או שהוא רק חותמת גומי ויישאר בגדר חלום אידאליסטי.

בימוי: בארי סטיבנס (52 דק, קנדה, 2010)

על אהבה וכסף

Love and Money: Family Misfortune

בכורה: שני-שלישי, 26.12-27.12, 21:05

באופן מסורתי, כשאנחנו מתחתנים, זה כולל את התפיסה – “בעושר ובעוני”. אך האם יחסים יכולים לשרוד את הלחץ של החובות התופחים, המשכנתא וחשבונות כרטיסי האשראי?

המיני-סידרה שלפנינו עוקבת אחר זוגות שמדברים בגילוי לב על גישתם לכסף, תוך שהם חושפים את משחקי הכוח המורכבים והאפלים שהוא מכניס למערכת היחסים.

בפרק הראשון, ויקי ואנדרו חולמים לעשות מליונים מחברת תעופה לואו-קוסט, אך הם מגלים שליצור חובות זה הרבה יותר קל מלהתעשר; בפרק השני: קארן, שהתעייפה ממירוץ הקריירה, וויתרה על משרה מכניסה בעולם ה-IT, הפליגה למקום בו התאהבה בג’ון. היא מכרה את היאכטה שלה ואת אחד משלושת בתיה כדי להקים ולנהל עם ג’ון במשותף פאב. אך התכניות לא הלכו בדיוק כמתוכנן, והסיבות לחובם התופח אינן כפי שניתן היה לחשוב.

(2×60, אנגליה, 2011)

סודות הכספים האבודים

בכורה: רביעי, 28.12, 22:00. גם ב-VOD

ראו עמ’ 3

ב-28.12.1981 נולדה אליזבת ג’ורדן קאר, ילדת המבחנה הראשונה בעולם.

היום היא בת 30, ולרגל יום הולדתה נביא את הסרט המצליח –

התורם האנונימי: הרפתקאות הזרע

Donor Unknown: Adventures in the Sperm Trade

רביעי, 28.12, 19:00

כשהיתה בת 20, החליטה ג’ו-אלן מארש לחפש את תורם הזרע שהוא למעשה אביה הביולוגי, הידוע ברשומות כ”תורם מס’ 150″.

ג’ו-אלן תמיד ידעה שמשפחתה היא “לא כשאר המשפחות”. היא גדלה בפנסילבניה עם שתי אמהות, ועם סקרנות בוערת לדעת עוד על תורם הזרע האנונימי – אביה. כאשר היא מגלה באינטרנט מאגר נתונים שמחבר בין ילדים שנולדו מתרומת זרע, היא מצליחה לאתר אחות למחצה בניו-יורק. הניו-יורק טיימס מפרסם את הסיפור, ועד מהרה צצים עוד שנים-עשר אחים למחצה ברחבי ארה”ב, עם דמיון מדהים זה לזה, כולם צאצאים של תורם 150.

המאמר של הניו-יורק טיימס מתגלגל גם לידיו של ג’פרי האריסון, שמתגורר לבדו עם ארבעה כלבים ויונה בקרוואן מט לנפול בחניון ב”וניס ביץ'”.  ב-1980, ג’פרי מצא דרך לעבות את ההכנסה הזעומה שלו – הוא הפך לתורם זרע בבנק הזרע של קליפורניה. המספר שלו היה 150.

הסרט עוקב אחר ג’ו-אלן מהגילוי של אחיה ואחיותיה ה”חדשים” דרך הרגע שג’פרי יוצא מהארון לגבי היותו “תורם 150”, ועד להחלטה של ג’ו-אלן לפגוש אותו.

תוך כדי, נפגוש בניו-יורק את דניאל, שעד גיל 14 הוריה לא גילו לה שהיא נולדה מתרומת זרע, וכלל אינה בטוחה איזה סוג של מערכת יחסים היא צריכה לנהל עם אביה הביולוגי ג’פרי; את ראשל מממפיס, שלא בטוחה שהיא רוצה לפגוש אותו; את ריאן ורוקסן מקליפורניה שכבר מיסדו איתו סוג של קשר; ואת פלטשר, 19, שמחליט ללוות את ג’ו-אלן במסעה למצוא את אביהם תורם הזרע.

זה סרט מרגש על סוג חדש של “משפחה”, שמעלֶה שאלות מרתקות על אחריות הורית, על הורשה גנטית, ועל חוקי האנונימיות בתרומת זרע.

בימוי: ג’רי רוטוול (77 דק’, אנגליה, 2010)

http://donorunknown.com/

Check Also

לייט נייט: אול רייט, אול רייט, אול רייט

מת’יו מקונוהיי התארח אצל ג’ימי פאלון. וגם ג’יידן סמית’, בנו של ויל, עם שיר חדש. …

No comments

  1. My brother rесommendеd I wοuld pοsѕibly likе thіѕ blοg.
    He wаs once entiгеly right. This publish аctually made my day.

    You cann’t imagine simply how so much time I had spent for this information! Thank you!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.