יום שישי , אוגוסט 14 2020

בואו נדבר על זה: דקסטר, עונה 5 פרק 1

MY BAD     . זהו השם של פרק פתיחת העונה החמישית של דקסטר.

מטבע סלנג אמריקני ילדותי, שמשמעותו “טעות שלי”.

ואכן, דקסטר מדאיג מאוד את כל הסובבים אותו, אלה שמכירים אותו, ואלה שמתוודעים אליו רק באותו לילה ארור, כשהוא אומר IT WAS ME    , משפט קצרצר שעלול להתפרש כ”אני רצחתי את אשתי ריטה”.

לא במקרה בחרו מפיקי דקסטר להדגיש בתזכורת של אירועי העונות הקודמות את הרגעים המפתיעים, שבהם התוודה דקסטר באוזני רוחו של אביו המאמץ, כי הוא מרגיש אנושי יותר מאי פעם.

יש לו אישה אוהבת, ילדים מאומצים שהוא מאוד אוהב, ועכשיו גם ילד משלו, פרי זרעו, הריסון, שגם אליו הוא מפגין חיבה כשהוא אוחז אותו בידיו.

הוא השתעשע ברעיון של לתחזק משפחה נורמאלית, וחשב שיוכל להצליח בכך.

אלא שאז הגיע ארת’ור מיטצ’ל.

הרוצח הסאדיסט , שגם הוא היה על פני השטח איש משפחה למופת, חדר לחייו של דקסטר עמוק יותר מכל רוצח סדרתי אחר שהוא פגש אי פעם.

והוא יצא מחייו ב”בום” גדול, כששחט את ריטה באמבטיה בביתם המשותף, אחרי שגילה את זהותו האמיתית של דקסטר מורגן, שאותו הכיר עד אז כ”קייל באטלר”.

עכשיו, כשאשליית המשפחה המושלמת התנפצה אל קרקע המציאות, דקסטר שוכח את כל מה שאביו המאמץ הארי לימד אותו- הוא שוכח את תרגילי ה”אנושיות”, את המטרה העליונה שתמיד זכר- לנסות ולהשתלב בין קופי האדם שמקיפים אותו.

תגובתו לרצח אשתו ולמציאת גופתה יכולה להתפרש כהלם של השעות הראשונות, אבל כשהיא נמשכת יומיים שלושה היא בהחלט מעוררת חשד. לא רק אצל קווין הנודניק, אלא אפילו אצל דב.

זה מתחיל בערב הרצח, כשהשכן של ריטה ודקסטר ממרר בבכי, בעוד דקס עצמו מתקשה להפגין רגש אנושי כלשהוא.

זה ממשיך במשפט הנוראי IT WAS ME   , שאנחנו יודעים כי הוא מבטא רגש אשמה שחש דקסטר כלפי עצמו, אבל אנשי החוק הסובבים אותו עלולים לפרש כהודאה בפשע.

וזה מגיע לשיא בהיעלמות רוחו של הארי, שתמיד ידעה לחלץ את דקסטר ממצבים רעים במיוחד, ועכשיו הוא לא מוצא אותה.

דברה מתפקדת מצוין יחסית לנסיבות- לוקחת את הריסון מידיו של דקס, לוקחת את אחיה לישון בדירתה ( שהיא בעצם דירתו שלו )  , מטפלת בסידורי ההלווייה, ואפילו מנקה את כתמי הדם מהמקלחת בסיועו של הבלש קווין.

המשגל החפוז עם קווין על רצפת הבית הוא כמובן תוצאה של הצורך שלה לפרוק את עצביה, מתחיה ורגשותיה.

בואו לא נשכח שהיא נמצאת , מבחינת קו הזמן של הסדרה,  שבועות ספורים אחרי שאהוב ליבה לאנדי נרצח, והיא נפצעה קשה.

ועכשיו היא צריכה להיות החזקה, אחרי שדקס תמיד היה חזק בשבילה.

אגב, תצוגת המשחק של קווין מגיעה לשיא, כשהוא שואל את דברה בתדהמה: “דקסטר תמיד היה החזק?”

כן, דקסטר תמיד היה החזק.

ועכשיו הוא לא יודע מה לעשות עם עצמו. הוא מספר לקודי ואסטור בצורה קרה ונוראה על רצח אימם. אסטור, שהיא עכשיו נערה מתבגרת לכל דבר, מטיחה בדקסטר שהיא רואה בעיניים שלו, כי בכלל לא אכפת לו ממות אימה.

הדברים כנראה נוגעים בנימי נפשו הסדיסטית של דקס, כי הוא מחליט לברוח.

לברוח מהכל, אפילו מההלוויה של רעייתו.

הוא לוקח את הסירה, בעלת השם הנהדר SLICE OF LIFE   , ומשוטט בין ה”קיז” של פלורידה, בניסיון למצוא מקום מסתור.

אבל אז נגמר הדלק, והוא עוצר באחד האיים שכוחי האל כדי למלא דלק.

והוא פוגש הילבילי אמיתי, גס רוח, שאפילו לא מפגין אמפתיה כלפי דקס כשהוא מספר לו שאישתו נרצחה.

ואז הנוסע האפל משתלט על דקס, לראשונה בעונה החדשה, וגורם לו לטבוח את האידיוט.

והנה, הארי חזר!

“זה הדבר האנושי הראשון שראיתי ממך בימים האחרונים”- מכריז הארי, ודקסטר מבין שהוא לא רוצה ולא צריך לברוח.

מבין, שהוא יכול לשקם את חייו, או יותר נכון את התחפושת שעטה על חייו האמיתיים.

הוא חוזר אל ההלווייה, נושא הספד אנושי לחלוטין, כולל המשפט רב המשמעות- “כשפגשתי את ריטה בכלל לא הייתי אנושי”-  ונחוש בדעתו להתחיל מחדש.

האם יצליח ?

הממממ

עוד כמה הערות והארות על פתיחת העונה החמישית של “דקסטר”:

 1. כשיוצרי הסדרה הכריזו, שריטה תשוב לפרק פתיחת העונה, אבל לא בתפקיד רוח רפאים כמו הארי, תהיתי איך בדיוק נקבל אותה בחזרה. התשובה? פלאשבקים לדייט הראשון של ריטה ודקסטר, שנערך, כמה לא מפתיע, בצל מעקב שניהל דקס אחרי רוצח סדיסט.
 2. הרגע שבו דקס מבקש מריטה סליחה, הולך לשירותים, עוטה כפפות על ידיו, מסמם את הרוצח ומכניס אותו לתא המטען של מכוניתו, הוא אחד הרגעים המצחיקים וה”דקסטריים” של הפרק הזה.
 3. בפלאשבק הבא דקסטר כבר זורק את חלקי גופתו של הרוצח בנהר, כשריטה מתקשרת בניסיון להבין אם יהיה דייט שני. היא מספרת לו שיש לה שני ילדים, ודקסטר משיב באוטוסיטיות האופיינית לו “אני אוהב ילדים. אני כבר יודע עלייך הכל”. זו בדיוק האוטיסטיות הזו שתכבוש את ליבה של ריטה בהמשך. עד לסוף הטראגי שלה, כמובן.
 4. רבים ממכריי התאכזבו מפרק הפתיחה, שלא הכיל מספיק הומור שחור כמסורת הסדרה, לדעתם. אני דווקא חיבבתי אותו מאוד, ולו משום שהיה שונה כל כך מהטון הכללי של הסדרה. אני אפילו מוצא כמה נקודות השוואה בין הפרק הזה לפרק פתיחת העונה הקודמת של “האוס”, שבו הרופא החביב התאשפז במכון גמילה פסיכיאטרי. גם ב”האוס” וגם ב”דקסטר” חשו צורך “לאפס מחדש” את חיי הגיבור באמצעות אירוע רב משמעות.
 5. אבל שיהיה ברור- לא אהבתי את עלילות המשנה של להגוורטה ובטיסטה בעונה הקודמת, ואין לי כוונה לאהוב אותן גם העונה. תנו לי דקסטר ועוד ועוד דקסטר. עזבו אתכם משטויות.
 6. האם תזכה דברה בעונה הזו למושא אהבה חדש?
 7. האם מסע הציד שמנסה קווין לנהל אחרי דקסטר יביא לנפילתו של הבלש המושחת בעונה הזו? אני מהמר על “כן” לשאלה הזו, ו”לא” לשאלה הקודמת.
 8. אהוד קינן העלה את התהייה, שאולי הסצינה בתחנת הדלק בכלל לא התרחשה. שהרי מאיפה היה לדקסטר הזמן להחליף בגדים כשהגיע להלווייה? אולי הרג ה-הילבילי התרחש רק במוחו של דקס? מה דעתכם?

Check Also

לייט נייט: סת’ וג’ימי, ג’ימי וסת’

הקטעים בסדר אקראי. סת’ מאיירס סטיבן קולבר ג’ימי פאלון טרבור נואה רוב לואו שוב הגיש …

No comments

 1. לא רק זמן להחליף בגדים, גם את הכלים להיפטר מהגופה או לפחות להחביא אותה.

 2. מורגן

  ביקורת מעולה!
  העונה הקודמת שהייתה העונה הכי טובה של דקסטר עד עכשיו השאירה אותי במתח מטורף, שדקסטר נמצא עכשיו במצב הכי קשה לצאת ממנו עד עכשיו, FBI רודפים אחריו, ראיות שהוא השאיר עומדות להתגלות, דקסטר ברגעים של חוסר שליטה רוצח איש דביל ומזוקן (רק שלא יהפוך לרוצח אימפולסיבי ), שורף חלק מביתו?!?!?! מה יהיה ההסבר לזה? אף אחד לא שם לב לשריפה? מעלה כמה שאלות..

  הרומן בין קווין לדברה מתבקש מהרגע שנכנס לסדרה.

  מקווה שתהיה עונה מעולה כמו קודמת..
  ומאחל רק בריאות למייקל סי הול הנהדר, אחרי שהודיע על מחלתו דאגתי כי דקסטר לא ישוב עוד…

  אתה רושם ביקורות על כל פרק? אם כן זה יהיה מצוין D:

 3. ברק

  מורגן, הוא לא שרף חלק מביתו. זה ה’משרד’ שהוא הקים בקונטיינר שכור ולא מקושר אליו כלל.
  לגבי תחנת הדלק, זה דווקא נראה לי מציאותי מאוד. הוא היה צריך משהו שיעיף אותו חזרה למציאות. ולא נראה לי שיש בעיה מיוחדת לעצור לקנות בגדים במיאמי בבוקר.
  בתכנון לברוח הוא בטח לקח איתו כמה שקלים בכיס. לא?

 4. עמית צור

  1. קווין לגמרי יהיה הדואקס של העונה הזו לדעתי.
  2. וינס מסוקה סיפק כהרגלו את האתנחתא הקומית עם ההערה חסרת הטאקט מעל גופתה המדממת של ריטה.
  3. גם אני מתחלחל מעלילות לגווארטה ובטיסטה.

 5. נהנתי לקרוא.
  מקווה שתמשיך להעלות ביקורות רק בשישי (לאחר השידור בYES) ולא בשני לאחר השידור בארה”ב.

 6. נהניתי לקרוא את הביקורת [כמו המגיבים מעלי. :)]
  ממש אהבתי את הפלאשבקים וחושבת שהם באמת תרמו לפרק וגם אהבתי כמו שציינת שזה היה שונה מהטון הרגיל של הסדרה..זה באמת היה וזה התאים אחרי אירוע כ”כ משמעותי בחייו של דקסטר. [דווקא בהאוס פחות התחברתי לזה..אבל שם גם היה מדובר בפרק כפול וזה הרגיש לי כמו פרק ארוך ומוזר]

  הדרך שבה דיווח לילדים על מות אימם הייתה נוראית וקרה ועם זאת הוא חבש על ראשו את כובע מיקי מאוס. שרק הוסיף לכל האווירה ולניתוק שבהעברת המסר. ממש טוב.

  אני גם מאמינה שקווין יסיים את העונה כמו דוקס מכיוון שהוא מאשים את דקסטר ומתחקר אותו..

  לגבי ההלוויה – אין לנו את הזמנים המדוייקים בין סצינת הרצח לבין ההלוויה מלבד מה שהוצג לנו אך אינני חושבת שזה היה בדמיונו של דקסטר.
  למעשה חשבתי על כך שהוא עשוי היה להשאיר אחריו ראיות מכיוון שלא ביצע את הטקס הקבוע שלו – ניילון מסביב לחדר וכל איסוף הגופה. למרות שזה באמצע שום מקום אז מה הסיכויים שזה יחזור אליו?

  אה, גם השריפה בחצר הבית שלא ציינת אך הוזכרה בתגובות – מעשה מאוד לא זהיר מצד דקסטר ובטוח ישפיע כאשר יחקרו אותו בקשר לרצח אישתו.

  מצטרפת לשאלה האם אתה הולך לפרסם ביקורת לכל פרק?

 7. בעבר שיטות ההדברה הירוקה נחשבו ללא יעילות ביחס לשיטות ההדברה הקונבנציונאליות, אולם כיום ההדברה הירוקה עברה מהפך וניתן לראות כי השיטות השונות אינן יורדות ביעילותן מההדברה הכימית. יתרונה הגדולה על פני ההדברה הכימית הוא אי הרעילות שלה והיותה ידידותית לסביבה ולאדם. בעת שימוש בהדברה ירוקה אין הגבלות של שהייה באזור הריסוס ואין ריחות לוואי קשים.

 8. זהר פסוניאן

  לדעתי יש גם קריצה לדמות של מייקל סי הול בעמוק באדמה.
  כשדקסטר ודב מגיעים לבית הלוויות והמנהל ניגש אליהם וממלמל מילות נחמה (“מצטער על אובדנך”), שומעים מנגינה צינית מעט ואת דקסטר חושב משהו כמו: “איך הוא מצליח לעשות זאת? נשמע כאילו הוא מתכוון לזה”…

 9. זהר פסוניאן

  וחוץ מזה, רואים שהוא חובש פאה (שימו לב לשיער שלו בתחילת פרק 2 בתוך המים), אמנם איכותית מאוד, שאגב עולה 10,000 דולר!
  ראו כאן –
  http://www.aceshowbiz.com/news/view/w0002501.html

 10. בעבר שיטות ההדברה הירוקה נחשבו ללא יעילות ביחס לשיטות ההדברה הקונבנציונאליות, אולם כיום ההדברה הירוקה עברה מהפך וניתן לראות כי השיטות השונות אינן יורדות ביעילותן מההדברה הכימית. יתרונה הגדולה על פני ההדברה הכימית הוא אי הרעילות שלה והיותה ידידותית לסביבה ולאדם. בעת שימוש בהדברה ירוקה אין הגבלות של שהייה באזור הריסוס ואין ריחות לוואי קשים.

 11. איך אני אוהב את הסדרות האלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.