יום שני , יולי 26 2021

חדשות טלוויזיה: אוקטובר בערוץ ההיסטוריה

סדרות חדשות, עונות חדשות, ספיישלים, ומרתונים של סדרות באוקטובר:

“אמריקה: סיפורה של אומה” > סדרה חדשה בבכורה! סדרה בת 12 פרקים, הפורשת את היריעה על-פני 400 שנות היסטוריה אמריקנית ומעניקה דרך חדשה לחוות את ההיסטוריה האמריקאית על כל שורשיה. הסדרה כוללת אירועים בולטים בהיסטוריה האמריקאית: מהרגע בו דרכה כף רגלם של המתיישבים הראשונים על אדמת פלימות’ וג’יימסטאון בראשית המאה ה-17, ועד למתקפת הטרור הגדולה ביותר על אדמת ארה”ב ב-11 בספטמבר 2001, כשבדרך היא סוקרת בהרחבה את הצמתים החשובים ביותר בהיסטוריה האמריקנית.

בסדרה מתראיינים אישי ציבור אמריקנים בולטים מכל תחומי החיים, דוגמת: קולין פאוול, מריל סטריפ, דונלד טראמפ, סטיבי וונדר, מייקל דאגלס, טום ברוקאו, והאסטרונאוט באז אולדרין, הלוקחים את הצופים למסע מלא דרמה, התרגשות, שברון לב וניצחון.

שיעורי היסטוריה לתלמידי חטיבות הביניים ולתיכון חוזרים בימי ראשון

הגיע הזמן לעלות על תלבושת אחידה ולחזור לבית הספר, שכן החל מיום ראשון, ה-17 באוקטובר, חוזר ערוץ ההיסטוריה ומשדר את רצועת “שיעורי ההיסטוריה” השבועית, הכוללת תכניות המותאמות לתכנית הלימודים של בתי הספר בחטיבות הביניים ובתיכונים.

סדרות רצות – עונות חדשות בבכורה!

“היסטוריה למכירה” העונה השלישית! מה משותף בין מפתחות שיגור של טילים גרעיניים, מכונת פינבול, טבעת אליפות של הNBA- ולהביור? כולם בין הפריטים הרבים והמגוונים שמוצעים למכירה בעונה השלישית. הסדרה מעניקה לנו הצצה מקרוב על העולם המרתק והססגוני של עסקי חנויות המשכון. בחנות “Gold & Silver” הממוקמת בפאתי לאס וגאס, שלושה דורות של משפחת הריסון: הסבא ריצ’ארד, הבן ריק והנכד קורי, מנהלים יחד עסק משפחתי, על כל המשתמע מכך – כשהמריבות ותחושת האחווה מתחלפות על בסיס

“מובילים על קרח דק” העונה הרביעית! הנהגים האמיצים והמופרעים חוזרים לכבישי הקרח של אלסקה!

ליסה קלי מוכיחה שוב שהיא לא רק פנים יפות אלא נהגת קשוחה ואמיצה, יו ואלכס ממשיכים את היריבות הוותיקה שלהם על הכביש, וג’ק ג’סי ירצה לשמור על תואר “מלך המובילים”. בעונה הרביעית, הנהגים ייאלצו להיתקל לראשונה גם בנהרות ובביצות הקפואים הממוקמים הרבה מעבר לכביש הראשי, לצורך הובלת אספקה לכמה מהערים הנידחות ביותר בפינה הצפונית-מערבית של אמריקה.

“בעקבות המפלצות” העונה הרביעית! זהירות, מפלצת לפניך! ברוכים הבאים לעולם מאיים ומפחיד של דבורים קטלניות, שימפנזות טורפות, אנשי זאב פראיים ונחשי פיתון ענקיים: כל אלו ומפלצות אחרות תככבנה בעונה הרביעית שתעלה החודש בערוץ ההיסטוריה. כל פרק בסדרה “בעקבות המפלצות” בוחן באופן מדעי ובאמצעות שימוש בציוד היי-טק משוכלל, את הראיות הטובות ביותר בשטח לקיומן של המפלצות המפחידות הללו.

ספיישלים החודש בבכורה!

מי באמת גילה את אמריקה? בכורה! האם צריך לכתוב מחדש את ספרי ההיסטוריה? התעודה המרתקת בוחנת את האפשרות כי מספר רב של עמים וחוקרים גילו את העולם החדש – ולמעשה עשו זאת שנים רבות מאד לפני כריסטופר קולומבוס! האם לקולומבוס האיטלקי, שהנציח את שמו בדפי ההיסטוריה כמגלה הרשמי של אמריקה בשנת 1492, קדמו במציאת העולם החדש העברים הקדמונים, הסינים, יפנים, האירים, הנורדים ועמים נוספים?

“שדות התעופה המסוכנים בעולם” בכורה! תכנית מיוחדת הסוקרת את עשרת נמלי התעופה המסוכנים ביותר בעולם. הספיישל חושף את שלל הסיבות שהופכות נמל תעופה למלכודת מוות – ממסלולי המראה קצרים מדי, דרך מיקום בעייתי  בלב מרכזים עירוניים, אקלים קיצוני ועד לפקחי טיסה שאינם יודעים אנגלית. האם נמל התעופה “בן-גוריון” נמצא ברשימה? צפו וגלו!

מרתון: “חיזרים מן העבר” > 2-1 באוקטובר: אם חיזרים עתיקים ביקרו בכדור הארץ, מי הם היו? מהיכן הגיעו? מה הייתה משימתם? האם הותירו רמזים על נוכחותם? מה הייתה המורשת שהותירו אחריהם? האם יש סימנים המעידים על שובם? הייתכן שצורות חיים אינטיליגנטיות ביקרו אותנו לפני אלפי שנים, והביאו עימם טכנולוגיות ששינו את מהלך ההיסטוריה? נצא למסע חובק עולם כדי למצוא תשובות לשאלות הללו.

כמו כן, נציין החודש את יום הזכרון ה-15 לרצח ראש ממשלת ישראל יצחק רבין (י”ב בחשוון), 65 שנה להחלטת הישוב היהודי לצאת למאבק מזוין בבריטים, 16 שנה לחתימת הסכם השלום עם ירדן, 65 שנה להקמת ארגון האומות המאוחדות, 20 שנה לאיחוד גרמניה, ו-91 שנה ל”חוק היובש”.

הסדרה היוקרתית והמושקעת בהפקת ערוץ ההיסטוריה מגיעה לארץ! (יש תמונות)

“אמריקה: סיפורה של אומה” סדרה חדשה בבכורה! America: The Story of US

במשך 12 פרקים, מגוללת הסדרה את הסיפור יוצא-הדופן של ארץ האפשרויות הבלתי-מוגבלות ומציגה את הרוח האמריקנית, אותה אופטימיות ואמונה בלתי-מתפשרת ביכולתו של האדם לעצב את גורלו.

  • · בטקס ה”אמי” שנערך באוגוסט 2010, זכתה הסדרה“אמריקה: סיפורה של אומה” בפרס “אמי” בקטגוריית עריכת הקול, והייתה מועמדת לשלושה פרסים נוספים  בקטגוריות התסריט, הצילום עריכת תמונה.

בסדרה “אמריקה: סיפורה של אומה”, נוטלים חלק אישי ציבור בולטים בהיסטוריה של ארה”ב – פוליטיקאים, שחקנים, מוסיקאים, גנרלים, דמויות מתחום הספורט, פרשני טלוויזיה וחדשות: קולין פאוול, מריל סטריפ, סטיבי וונדר, מייקל דאגלס, מגישי החדשות טום ברוקאו ובראיין וויליאמס, הגנרל טומי פרנקס, דונלד טראמפ, מייקל אייזנר, האסטרונאוט באז אולדרין ועוד, הלוקחים את הצופים למסע מלא דרמה, התרגשות, שברון לב וניצחון.

“אמריקה: סיפורה של אומה” פורשת את היריעה על-פני ארבע מאות שנות היסטוריה אמריקנית ומעניקה דרך חדשה לחוות את ההיסטוריה האמריקאית על כל שורשיה.

הסדרה כוללת אירועים בולטים בהיסטוריה האמריקאית: מהרגע בו דרכה כף רגלם של המתיישבים הראשונים על אדמת פלימות’ וג’יימסטאון בראשית המאה ה-17, ועד למתקפת הטרור הגדולה ביותר על אדמת ארה”ב ב-11 בספטמבר 2001, כשבדרך היא סוקרת בהרחבה את הצמתים החשובים ביותר בהיסטוריה האמריקנית:

סיפורם של עולי הרגל הראשונים, מלחמות האינדיאנים, העבדות במדינות הדרום, מרד המושבות הראשונות באנגלים שהובילה למלחמת העצמאות האמריקנית, מלחמת האזרחים, המערב הפרוע, התפתחות הערים המתועשות: ראשית האורבניזם בערים גדולות- גורדי שחקים/ ההתפתחות המודרנית, מהפכת התחבורה: חיבורה של ארה”ב באמצעות מערכת רכבות משוכללת, והמצאת המכונית של הנרי פורד כזרז לכיבוש הספר והתפשטות מערבה. המתקפה על פרל הרבור שהובילה לכניסת ארה”ב למלחמת העולם השניה, הפיכתה של ארה”ב למעצמת-על עולמית- המלחמה הקרה עם ברית המועצות הקומוניסטית שהובילה למירוץ חימוש ולכיבוש החלל. חוק היובש והשפל הכלכלי הגדול, המהפכה הטכנולוגית: המצאות הטלוויזיה, כרטיס האשראי והמחשב האישי מכניסות את ארה”ב לעידן חדש ולמאה ה-21. המתקפה של אל-קעידה על אדמת ארה”ב ב-11/9/2001, שכוונה ישירות לפגוע במוקדי הכוח הגדולים והייצוגים ביותר של אמריקה: מגדלי התאומים, הפנטגון והבית הלבן.

“אמריקה: סיפורה של אומה” תשודר בימים ראשון עד שישי, החל מיום ראשון, ה-17 באוקטובר בשעה 22:10, כאשר בשבת ישודר מרתון של פרקי השבוע החל מהשעה 13:50.

לאחר השידור הראשון, תובא הסדרה “אמריקה: סיפורה של אומה” בשידור נוסף, החל מה-31 באוקטובר, בין הימים ראשון-שישי בשעה 23:00.

לרגל עליית הסדרה “אמריקה: סיפורה של אומה”, נשדר ביום שישי, 15 באוקטובר את הספיישל:

מי באמת גילה את אמריקה? ספיישל בבכורה בערוץ! Who Really Discovered America

ב-12 באוקטובר 1492, גילה כריסטופר קולומבוס את אמריקה. מדי שנה אף נחגג בארה”ב “יום קולומבוס” לציון המאורע ההיסטורי. האמנם? אחרי הספיישל הערב, אולי צריך לכתוב כעת מחדש את ספרי ההיסטוריה…

הסרט התיעודי המרתק “מי באמת גילה את אמריקה?” בוחן את האפשרות כי מספר רב של עמים וחוקרים גילו את העולם החדש, ולמעשה עשו זאת שנים רבות מאד לפני שכריסטופר קולומבוס הנציח את שמו בדפי ההיסטוריה כמגלה הרשמי של אמריקה בשנת 1492.

בקרב לא פחות משתים-עשרה (!) תרבויות שונות ברחבי הגלובוס קיימים סיפורים ואגדות השלובים בהיסטוריה שלהן, על אנשי מסע והרפתקה שגילו את אמריקה – אך סיפורים אלו לא מוזכרים כלל בספרי ההיסטוריה בארה”ב.

לפי התיאוריות שנבחנות בתכנית, מעלות את ההשערות כי לקולמובוס קדמו “מגלים” רבים שעשו את כל הדרך ליבשת אמריקה ובהם העברים הקדמונים, הסינים, היפנים, הנורדים, האירים, הוולשים והפולינזים. כדי לנסות להוכיח ולאמת את ההשערות הללו, צוות התכנית עורך שחזור חסר-תקדים ובונה מחדש את הספינות, משרטט את נתיבי השיט, ממפה את השרידים הארכיאולוגיים ואפילו מבצע בדיקות דם, במטרה לענות אחת ולתמיד על אחת התעלומות הגדולות בהיסטוריה – מי באמת גילה את אמריקה?

מי באמת גילה את אמריקה?  יום שישי, 15 באוקטובר בשעה 22:30, שידור נוסף למחרת ב-17:10 ו-23:55

שדות התעופה המסוכנים בעולם ספיישל בבכורה בערוץ! Most Extreme Airports

רגע לפני שאותם עושים צ’ק-אין ונוסעים לחופשה המיוחלת, מומלץ לצפות בספיישל המרתק “שדות התעופה המסוכנים בעולם”, הסוקר עשרה נמלי תעופה המפוזרים במקומות שונים בגלובוס, שלפני שנוחתים או ממריאים מהם, רצוי לקרוא פרק תהילים.  האם נמל התעופה ע”ש בן-גוריון נמצא ברשימה? צפו וגלו!

(יש תמונות)

בספיישל “שדות התעופה המסוכנים בעולם”, נגלה מהן הסיבות שהופך נמל תעופה למלכודת מוות אפשרית- ממסלולי המראה קצרים מדי, דרך שדות תעופה שממוקמים בלב מרכזים עירוניים, רוחות קיצוניות ומפתיעות ועד לפקחי טיסה שאינם שולטים בשפה האנגלית ועשויים לגרום לטעויות קטלניות בעת המראה או נחיתה של מטוסים.

הנוסע המצוי שעולה על מטוס, חושש לרוב מכשל מכני המטוס (שלא לדבר על טרוריסט עצבני שהחליט לעלות בדיוק על אותה טיסה) –  אך כלל אינו טורח להקדיש מחשבה לשדה התעופה שממנו ממריא מטוסו (לצד מאות מטוסים אחרים שממריאים ונוחתים ממנו ואליו).  במקומות רבים בעולם, אנו לומדים כי שדות תעופה שנבנו לפני

חמישים שנה, אינם מתאימים עוד לדרישות עולם התעופה במאה ה-21. ממלחמות בנות מאות שנים על הפקעת שטחים לצורך בניית נמלי תעופה, ועד למאבק המתמיד במכשולי טבע ואקלים, ישנו מגוון של גורמים שהביא לתכנון כושל של נמלי תעופה רבים. תכנית זו חושפת את שדות התעופה המהווים סכנה לנוסעים העוברים דרכם.

שדות התעופה המסוכנים בעולם – יום שישי, 8 באוקטובר בשעה 22:10, שידור נוסף למחרת ב-14:10 ו-23:00

היסטוריה למכירה – העונה השלישית עונה חדשה Pawn Stars – Season 3

מה משותף בין מפתחות שיגור של טילים גרעיניים, מכונת פינבול, טבעת אליפות של ה-NBA ולהביור ?כולם בין הפריטים הרבים והמגוונים שמוצעים למכירה בעונה השלישית של “היסטוריה למכירה”! (יש תמונות)

לכל דבר יש מחיר! ממכונות פאקמן ועד לשריון אבירים – ברוכים הבאים לחנות המשכון השוקקת של משפחת הריסון: כאן ההיסטוריה היא מטבע עובר לסוחר

הם היו קיימים כבר זמן רב לפני הולדת הבנק המודרני, הכספומטים ושירותי הפרטת צ’קים – חנויות משכון. עד שנות החמישים של המאה העשרים, שיטת המשכון הייתה השיטה הפופולרית ביותר למתן אשראי בארה”ב; עד עצם היום הזה, עסקי המשכון מסייעים לאנשים קשי-יום רבים לגמור את החודש.

הסדרה מעניקה לנו הצצה מקרוב על העולם המרתק והססגוני של עסקי חנויות המשכון. בחנות המשכון “Gold & Silver” הממוקמת בפאתי עיר ההימורים לאס וגאס, שלושה דורות של משפחת הריסון: הסבא ריצ’ארד, הבן ריק והנכד קורי, מנהלים יחד עסק משפחתי, על כל המשתמע מכך – המריבות ותחושת האחווה מתחלפות על בסיס יומי.

שלושת הגברים הללו משתמשים בכישורים הטבעיים שלהם ובעין החדה בה ניחנו, כדי להעריך את שוויים של מגוון המוצרים הרחב שאנשים מביאים אליהם לעסק –  חלקם חפצים יומיומיים, חלקם חפצים בעלי ערך היסטורי אמיתי – החל מחרב סמוראי מהמאה ה-16, טבעת אליפות ממשחק ה”סופרבול”, ציור של פיקאסו, ואפילו צו עיכוב ביצוע משפטי מהמאה ה-17. כעת עליהם לבחון מקרוב את החפץ שמוצע להם וההיסטוריה הנלווית אליו, להחליט האם אכן הם מדובר במוצר אותנטי ובשורה התחתונה, לספק את התשובה המסקרנת מכל – “כמה החפץ שווה בפועל?”

היסטוריה למכירה – עונה שלישית – ימים ראשון עד חמישי, החל מראשון, 10 באוקטובר בשעה 23:00

מובילים על קרח דק – עונה רביעית עונה חדשה! Ice Road Truckers – Season 4

הם חוזרים! ליסה קלי מוכיחה שוב שהיא לא רק יפה אלא נהגת קשוחה ואמיצה, יו ואלכס ממשיכים את היריבות הוותיקה שלהם על הכביש, וג’ק ג’סי ירצה לשמור על תואר “מלך המובילים“.

הנהגים האמיצים וה”מופרעים” חוזרים לכבישי הקרח של אלסקה בעונה הרביעית של סדרת ההרפתקאות הסוחפת, מובילים את המטענים הגדולים ביותר אי-פעם, ונוהגים בתנאי השטח המסוכנים ביותר עימם התמודדו מעולם. אך בעונה הנוכחית, הובלת אספקה חיונית לשדות הנפט של מפרץ פרודהו היא רק תחילתו של הסיפור.

בעונה הרביעית של “מובילים על קרח דק”, הנהגים ייאלצו להיתקל לראשונה גם בנהרות ובביצות הקפואים הממוקמים הרבה מעבר לכביש הראשי, לצורך הובלת אספקה לכמה מהערים הנידחות ביותר בפינה הצפונית-מערבית של אמריקה. “מלך המובילים” הנוכחי, ג’ק ג’סי, ינסה להגן על תוארו, ואילו הנהגת האמיצה ליסה קלי, אחת הנשים היחידות העוסקות במקצוע המסוכן הזה, תנסה שוב להוכיח את מעמדה כשווה בין שווים על כבישי הקרח. נהגים נוספים המככבים בעונה הרביעית:  הנהג הטירון ריי ויילה, שעסקיו פשטו רגל לאחרונה ועשה את כל הדרך צפונה במטרה לפרנס את משפחתו בכל מחיר. וכמובן, היריבות האינסופית בין הנהגים הוותיקים יו רולנד ואלכס דגובורסקי תימשך גם בעונה הנוכחית.

העונה הרביעית מתרחשת באזור בעל תנאי הקיום והנהיגה הקשים בעולם: צפון אלסקה. במפרץ פרודהו, רשת כבישי קרח מחברת בין שדות הנפט המשגשגים לאדמה היבשה. הדרך היחידה הפתוחה בפני הנהגים היא כביש דלתון – כביש הררי מהיר מכוסה קרח, המשתרע על-פני 645 מייל. כביש זה הוא צינור החמצן של תעשיית הנפט של אלסקה- וגם הכביש המסוכן ביותר בצפון אמריקה, שגבה כבר את חייהם של למעלה מ-400 איש.

מובילים על קרח דק-  עונה רביעית –  ימים ראשון – חמישי, החל מראשון, 24 באוקטובר בשעה 20:30

בעקבות המפלצות –  עונה רביעית עונה חדשה! MonsterQuest – Season 4

זהירות, מפלצת לפניך! ברוכים הבאים לעולם מאיים ומפחיד של דבורים קטלניות, שימפנזות טורפות, אנשי זאב פראיים ונחשי פיתון ענקיים. (יש תמונות)

כל אלו ומפלצות אחרות תככבנה בעונה הרביעית של “בעקבות המפלצות”, שתעלה החודש בערוץ ההיסטוריה.

סלבס נוסח ביגפוט, רוחות רפאים, ערפדים, עכבישי ענק ואפילו דרקונים מככבים על המסך בסדרה שבה נחשפת  כל האמת מאחורי שלל מפלצות מיתולוגיות. כל תכנית בוחנת באופן מדעי ובאמצעות שימוש בציוד היי-טק משוכלל לרבות טכנולוגיית CGI משוכללת, את הראיות הטובות ביותר שנמצאו בשטח לקיומן של המפלצות המפחידות הללו-  החל מתמונות סטילס וצילומי וידאו, דרך שרידי שיער ועצמות, ועד לסיפורים של עדי ראייה שראו מקרוב תופעות אותן הם לא יכלו להסביר. עד עתה….

בעקבות המפלצות – עונה רביעית –  ימים ראשון –חמישי, החל מרביעי, 6 באוקטובר בשעה 20:30

מרתון “חיזרים מן העבר: הסדרה” Ancient Aliens – שישי- שבת 2-1 באוקטובר

לטובת מי שהפסיד את חמשת פרקי הסדרה המרתקת “חיזרים מן העבר” ששודרו במהלך הקיץ, נשדר בסוף השבוע הראשון של אוקטובר מרתון של פרקי הסדרה, וכן את הספיישל “חיזרים מן העבר”, שקדם לסדרה.

כנראה שאי.טי לא לבד. האם מאז ומעולם ביקרו אותנו חברים מכוכבים אחרים? אם חיזרים עתיקים ביקרו בכדור הארץ, מי הם היו? מהיכן הגיעו? מה הייתה משימתם? האם הותירו רמזים על נוכחותם? מה הייתה המורשת שהותירו אחריהם? האם יש סימנים המעידים על שובם? הייתכן שצורות חיים אינטיליגנטיות ביקרו אותנו לפני אלפי שנים, והביאו עימם טכנולוגיות ששינו את מהלך ההיסטוריה?

הסדרה החדשה והמרתקת “חיזרים מן העבר, יוצאת למסע חובק עולם כדי למצוא תשובות לשאלות הללו. הסדרה בת חמשת הפרקים, “חיזרים מן העבר”, בוחנת 75 מיליוני שנה של ראיות וממצאים בשטח על ביקורים של חיזרים בכל רחבי העולם ולכל אורך ההיסטוריה של כדור הארץ.  החל מעידן הדינוזאורים, דרך מצרים העתיקה, תרבות בני המאיה בדרום אמריקה, ועד לשמי המדבר המערבי וארה”ב של ימינו. במהלך פרקי הסדרה נחפש בין השאר ראיות ליצורים שמימיים בספר הזוהר היהודי, נלמד על אגדת ה”דרקון המעופף” בסין, נחשוף ציורי מערות עתיקים של יצורים מוזרים, וחומר דמוי-אספלט המצוי בתוך פירמידה מצרית, שעשוי משאריות של יצורים בלתי-מזוהים, לצד אינספור תצפיות ודיווחים על היתקלות בעצמים בלתי מזוהים לאורכה ולרוחבה של ארה”ב.

מרתון חיזרים מן העבר: הסדרה – חלק 1: יום שישי, 1 באוקטובר החל מהשעה 12:15 ובערב מ-21:45(יש תמונות)

מרתון חיזרים מן העבר: הסדרה – חלק 2: יום שבת, 2 באוקטובר, החל מהשעה 13:50 ובערב מ-22:45

כולם להוציא דפים – שיעורי ההיסטוריה חוזרים!

שיעורי היסטוריה לתלמידי חטיבות הביניים ולתיכון – בימי ראשון, החל מה-17 באוקטובר

החל מיום ראשון, ה-17 באוקטובר , חוזר ערוץ ההיסטוריה ומשדר את רצועת “שיעורי ההיסטוריה” הכוללת תכניות המותאמות לתכנית הלימודים של בתי הספר בחטיבות הביניים ובתיכונים.

שיעורי ההיסטוריה לחט”ב משמשים מסגרת העשרה וסיוע לתלמידי ההיסטוריה בכיתות ז’ עד ט’. במהלך השנה תשודרנה תכניות בנושאים מתוך תכנית הלימודים אותה לומדים תלמידי חטיבת הביניים. בין נושאי התכניות השנה: נפילת האימפריה הרומית, ראשית עידן הגילויים הגיאוגרפיים ומלחמת העולם הראשונה.

שיעורי ההיסטוריה לתלמידי תיכון חוזרים זו השנה השביעית. לאחר הצלחה רבה הן במשך שנת הלימודים והן בתקופת הבגרויות, אנו גאים לשוב על אותה מתכונת של שיעורים. בין נושאי התכניות השנה: מרד המכבים, הרצל, נאציזם וטוטליטריזם, הישוב בארץ ישראל לקראת הקמת המדינה ועליה. בפורום “ערוץ ההיסטוריה” יעמוד לרשות התלמידים מורה להיסטוריה שייענה לשאלות השונות בנושאים ההיסטוריים הנלמדים.

שיעורי היסטוריה לחטיבת הביניים – ימי ראשון בשעות 09:40 ו-17:10,

שיעור היסטוריה לתיכון – ימי ראשון בשעות 13:00 ו-23:50

ערוץ ההיסטוריה מציין מספר אירועים בולטים שחלו בחודש אוקטובר:

יום הזכרון ה-15 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין (י”ב בחשוון)

יצחק רבין: מזווית אישית Yitzhak Rabin: From a Personal Point of View

ערוץ ההיסטוריה משדר תכנית מיוחדת לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, בה מתראיינות עשר דמויות שליוו את רבין לאורך תקופות שונות בחייו.

החל מילדותו בביתו בתל-אביב, דרך לימודיו בתיכון היוקרתי כדורי, התגייסותו לפלמ”ח, שם הפך ללוחם ומפקד מוערך ובולט, וכלה בכניסתו לפוליטיקה, בחירתו פעמיים לראשות ממשלה, הישגיו, הסתבכויותיו, והתפתחותו במישור המדיני עד לרגעי השיא שהתבטאו בחתימת הסכמי שלום עם הרשות הפלשתינאית ועם ירדן.

החלק האחרון של התכנית, עוסק בליל הרצח, שאירע ב-4 בנובמבר 1995. בתכנית מתראיינים בין השאר רחל רבין, איתן הבר, מירי אלוני וחבריו הקרובים של המנהיג שנרצח.

יצחק רבין: מזווית אישית – יום רביעי, 20 באוקטובר בשעה 17:10, שידור נוסף למחרת ב-23:50

יצחק רבין של הפלמ”ח Yitzhak Rabin of the Palmach

ערוץ ההיסטוריה משדר תכנית מיוחדת לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, בה מתראיינות עשר דמויות שליוו את רבין לאורך תקופות שונות בחייו.

החל מילדותו בביתו בתל אביב, דרך לימודיו בתיכון היוקרתי כדורי, התגייסותו לפלמ”ח, שם הפך ללוחם ומפקד מוערך ובולט, וכלה בכניסתו לפוליטיקה, בחירתו פעמיים לראשות ממשלה, הישגיו, הסתבכויותיו, והתפתחותו במישור המדיני עד לרגעי השיא שהתבטאו בחתימת הסכמי שלום עם הרשות הפלשתינאית ועם ירדן.

החלק האחרון של התכנית, עוסק בליל הרצח, שאירע ב-4 בנובמבר 1995. בתכנית מתראיינים בין השאר רחל רבין, איתן הבר, מירי אלוני וחבריו הקרובים של המנהיג שנרצח.

יצחק רבין של הפלמ”ח – יום רביעי, 20 באוקטובר בשעה 18:00, שידור נוסף למחרת ב-00:35

65 שנה להחלטת הישוב בארץ ישראל לצאת למאבק מזויין בבריטים ב-1/10/1945

בסוף השבוע של ה-2-1 אוקטובר, ערוץ ההיסטוריה מציין 65 שנה להחלטה ההיסטורית של מנהיג הישוב היהודי, דוד בן גוריון, לצאת למאבק מזוין בחיילי המנדט הבריטי שהוצבו בארץ ישראל.

חצי שנה לאחר תום מלחמת העולם השניה באירופה וניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית, הורה יו”ר הנהלת הסוכנות היהודית, דוד בן גוריון, לארגון  ה”הגנה” לפתוח במאבק מזויין נגד שלטון המנדט הבריטי בשיתוף פעולה עם מחתרות האצ”ל והלח”י. הפלמ”ח (“פלוגות מחץ”), היווה את הכוח הצבאי הסדיר של “ההגנה” בארץ ישראל בין השנים 1948-1941 והותיר לנו מורשת של גבורה, אחוה ומסירות. ערוץ ההסטוריה מקדיש שבוע נוסף לארגון ייחודי זה, למבצעיו ולאישים המרתקים ששירתו בין שורותיו.

המסתערבים The Infiltrators

המחלקה הערבית, מהמחלקות המיוחדות של הפלמ”ח שהוקמו בראשית הדרך, פעלה בתקופת מלחמת העולם השנייה ומלחמת העצמאות, בתוככי האויב הערבי ובארץ ישראל, הורכבה מצעירים שהתחזו לערבים, ועסקה במשימות מודיעין וחבלה.

המסתערבים –  יום שישי, 1 באוקטובר בשעה 18:00, שידור נוסף למחרת בשעה 19:40

גשר בים A Bridge in the Sea

סיפור הפלי”ם, הפלוגה הימית של הפלמ”ח שהוקמה ב- 1943 כחולית החבלה הימית (לימים הקומנדו הימי), כדי לסייע בהעלאת פליטי השואה כמעפילים בלתי לגאליים לא”י ולהביא נשק למרות האיסור הבריטי. רשת ההעפלה נפרשה ע”י הבחורים והבחורות הישראלים באירופה ובצפון אפריקה, ובעזרתם הובאו לארץ 65 אוניות מעפילים והוקם גשר בים לכ-70,000 מעפילים שהגיעו אל חופי הארץ בין השנים 1948-1945. הפלי”ם פעל עד להקמת המדינה ומאנשיו התמנו רוב מפקדיו הראשונים של חיל הים.

גשר בים – יום שישי, 1 באוקטובר בשעה 19:00, שידור נוסף למחרת בשעה 20:40

16 שנה להסכם השלום עם  ירדן ב-26/10/1994

היום לפני 16 שנה, ב-26 באוקטובר 1994, נחתם הסכם שלום היסטורי בין ישראל לשכנתה ממזרח, ירדן, בטקס חגיגי שנערך בערבה. המלך חוסיין וראש ממשלת יצחק רבין ז”ל חתמו על ההסכם בטקס חגיגי שנערך בערבה במעמד נשיא ארה”ב דאז, ביל קלינטון.

לרגל המאורע נשדר את התכנית: שלום, ירדן Peace With Jordan

סרט מיוחד שנעשה ע”י העיתונאי דב גילהר במלאת עשר שנים לחתימת הסכמי השלום בין ירדן לישראל, בו מתראיינים בין השאר: שמעון פרס, איתן הבר, דני יתום, שבתאי שביט, מרואן מועשר, ואנשי התקשורת חיים יבין, רינה מצליח ודן סממה.

שלום ירדן> יום שלישי, 26 באוקטובר, בשעה 21:20, שידור נוסף למחרת בשעה 14:40

20 שנה לאיחוד גרמניה ב-3/10/1990

לפני עשרים שנה, אירע האיחוד ההיסטורי בין מזרח למערב גרמניה. המדינה לשניים שהתפצלה כתוצאה מהעימות הבין-מעצמתי בין ברית המועצות הקומוניסטית לארה”ב הקפיטליסטית, התאחדה מחדש בעקבות נפילת הגוש המזרחי. ערוץ ההיסטוריה מציין את המאורע ההיסטורי ומשדר את התכנית:

הלילה בו נפלה החומה Schabowski’s Note: The Night the Wall Came Down

אף אחד לא התכוון שזה יקרה, אף אחד לא הורה על כך, אף אחד לא היה אשם – אך נפילת חומת ברלין מקורה בטעות אנוש וחוסר הבנה. לקראת סוף שנת 1989, הגוש המזרחי באירופה כבר החל לאותת על סימני קריסה מתקרבים. שליט ברית המועצות מיכאיל גורבצ’וב שנכנס לתפקידו ארבע שנים קודם לכן, הביא עמו רוח של שינוי ופתיחות לעולם, שהקרינה על כל “מדינות החסות” של ברה”מ במזרח אירופה. ב-1988 הוכרז על רפורמות משמעותיות בשלטון בהונגריה, ובאפריל 1989 הוכרה תנועת “סולידריות” של לך ולסה בפולין כתנועה חוקית. המפלגה הסוציאליסטית השלטת במזרח גרמניה, חשה אף היא את לחץ ההמונים לעבר משטר דמוקרטי נושף בעורפה, והפגנות כנגד משטר העריצות במדינה דוכאו אז בכוח.

ב-9 בנובמבר 1989, קיבל דובר המפלגה גונתר שבאובסקי, פתק ממנהיג המפלגה אגון קרנץ. בפתק דובר על מהפך במדיניות מתן אישורי הנסיעה לתושבי המדינה והסרת כל ההגבלות בפני מי שרוצה לצאת את גבולות מזרח גרמניה. שבאובסקי לקח עימו את הפתק ונכנס לחדר מסיבות העיתונאים, שם הקריא את תוכן הפתק בשידור חי בפני עדת הצלמים והעיתונאים שנכחו בחדר, ובהם כתב הבכיר של רשת NBC , טום ברוקאו. הטעות הייתה בלוח הזמנים. הדובר שבאובסקי הקריא את הפתק מבלי שידע כי תוכנו לא אושר עדיין ע”י הנהלת המפלגה הסוציאליסטית – ונתן לעיתונאים להבין כי כל ההגבלות על חציית גבולות המדינה מוסרות מרגע זה ואילך.

בתכנית נזכר ברוקאו נזכר ברגע הדרמטי, בו הבינו הנוכחים בחדר כי הן נוכחים במעמד היסטורי: “זה היה כאילו שנשלח אות מהחלל שחישמל את האווירה בחדר תוך שנייה”. העיתונאים מיהרו לדווח על הסרת כל ההגבלות בפני עזיבת תושבים, ועשרות אלפי אזרחי מזרח גרמניה החלו להסתער לכיוון חומת ברלין כשפניהם מיודעות לכיון אחד – מערבה. . כך, באופן ספונטני ובתוך מספר שעות, נפרץ הגבול והחומה הקשוחה בעולם – נפלה.

התכנית “הלילה בו נפלה החומה” מציגה תמונות נדירות שצולמו במזרח ברלין ערב נפילת החומה, וראיונות עם תושבים מקומיים שלא פחדו לדבר בגלוי כנגד המשטר הקומוניסטי.

הלילה בו נפלה החומה – יום ראשון, 3 באוקטובר בשעה 20:25

65 שנה להקמת האומות המאוחדות ב-24/10/1945

היום מציין ערוץ ההיסטוריה 65 שנה לאישור מגילת האומות המאוחדות ע”י חברות המועצות הביטחון – ארה”ב, ברית המועצות, בריטניה, סין וצרפת, לצד 46 מדינות נוספות. ברחבי העולם מצוין היום כ”יום האומות המאוחדות”. הארגון הוקם לאחר מלחמת העולם השנייה במטרה להגביר את שיתוף הפעולה בין מדינות העולם, לשמור על זכויות האדם, ולפעול למניעת ועצירת סכסוכים מזוינים ברחבי העולם. כדי לממש את המטרה הזו, האו”ם שלח במשך השנים כוחות לאזורי עימות שונים בגלובוס, לצורך השכנת השלום והסדר.

דארפור: בין הקווים Darfur: Between the Lines

המשבר ההומניטרי חסר התקדים שנוצר בדארפור שבסודן, בעקבות מלחמת האזרחים העקובה מדם שפרצה בשנת 2003 וסיומה טרם נראה באופק, הותיר מאות אלפי אנשים חסרי כל במחנות פליטים.

התעודה ” דארפור: בין הקווים” של ה-BBC, מתחקה אחר משימתו הכמעט בלתי-אפשרית של הגנרל הכריזמטי מרטין לותר אגוואי, המפקד המשולב של האו”ם והאיחוד מדינות אפריקה לשמירת השלום באזור, שמשתמש בכל הידע הצבאי והדיפלומטי שברשותו כדי לנסות לשכנע את הצדדים הלוחמים בחבל הארץ המשוסע והמפולג, להניח את הרובים ולהצטרף לשולחן הדיונים.

דארפור: בין הקווים –  יום ראשון,  24 באוקטובר בשעה 21:15, שידור נוסף למחרת בשעה 14:30

91 שנה להנהגת “חוק היובש” ב-28/10/1919

ערוץ ההיסטוריה מציין 91 שנה להחלטת הקונגרס האמריקני לאכוף את “חוק היובש” בארה”ב. היה זה שיאו של מאמץ הממשל הפדרלי להילחם באופן גורף בתופעת האלכוהוליזם שהלכה וגברה, באמצעות התיקון ה-18 בחוקה שאסר באופן גורף על מכירה והפצה של משקאות אלכוהוליים. אך ניסיון זה נועד מראש לכישלון, והגביר את עוצמת ארגוני הפשע שעסקו בייצור, הפצה ומכירה בלתי-חוקית של אלכוהול במשך כל תקופת “חוק היובש”, בין 1919 ל-1933.

אל קפונה Al Capone (יש תמונות)

אל קפונה נולד ב-17 בינואר 1899 בברוקלין, ניו-יורק  אחד מ-9 ילדים שנולדו להורים מהגרים מאיטליה. בגיל 12, קפונה נשר מבית הספר, ובתקופת התבגרותו כבר היה חבר בכנופיה בהנהגתו של המאפיונר ג’וני טוריו. הכינוי המפורסם שלו, “פני צלקת” נולד באותה תקופה, בעקבות תגרה שהותירה צלקת בצד שמאל של פניו.

אל קפונה עבר לשיקגו בשנת 1919, בעקבות טוריו, שביסס שם את עסקיו. הוא זכה לקידום על עבודתו, והפך עד מהרה להיות אדם בולט בעולם הפשע. כשטוריו נפצע ולא היה מסוגל עוד להנהיג את הכנופיה, אל קפונה החליף את מקומו, ועד מהרה שלטה הכנופיה בעסקי ההברחות, ההימורים והזנות של שיקגו.

אלה היו זמנים אלימים, ומאות נהרגו במלחמות כנופיות במהלך “תקופת היובש” בארה”ב. המבצע הנודע לשמצה ביותר של אל קפונה היה הטבח של יום סנט ולנטיין: ב-14 בפברואר 1929, חברי כנופיה יריבה נרצחו ע”י חברי הכנופיה של קפונה, שהתחפשו לשוטרים. קפונה נלכד ברעש גדול ב-1931, כשהורשע בהתחמקות מתשלומי מסים, ונידון ל-11 שנות מאסר. ב-1939 קפונה שוחרר לבית חולים, לאחר שריצה שבע וחצי שנות מאסר, עקב זיהום של סיפיליס. מצבו הרפואי הכריח אותו להסתגר בביתו שבפלורידה יחד עם משפחתו, שם מת ב-25 בינואר 1947.

אל קפונה: ביוגרפיה – יום חמישי, 28 באוקטובר בשעה 23:00, שידור נוסף למחרת בשעה 23:50

יש לבדוק גם

מהלילה בארה”ב: רוזוול ניו מכסיקו – עונה 3

העונה השלישית של הסדרה “רוזוול ניו מכסיקו” תעלה הלילה בארה”ב, ברשת THE CW שתפו עם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.