יום חמישי , ספטמבר 24 2020

בואו נדבר על זה: אבודים עונה 6 פרק 13


אני חושב, שזה היה יופי של פרק. באמת, אל תכעסו עליי. אני יודע שיש מי שהתאכזב ( נאנוס ), אבל אני נהניתי.

קודם כל , הקצב היה מצוין. וההתרחשויות היו רבות. והעיקר- ההתקדמות לקראת הסוף החלה. נותרו עוד ארבעה פרקים, ונראה לי ברור שהקרב בין הטוב לרע מתקרב לשיא.

ספוילרים מכאן והלאה, אז לא לקרוא אם טרם צפיתם בפרק.

הפרק השלושה עשר של “אבודים” כלל הפעם פלאשבקים מרובים של כמה דמויות ביקום החלופי. כמעט כולן נתקלו בשלב זה או אחר בדזמונד, שלפי מיטב הערכותינו הוא כמעט היחיד, שיודע כי היקום החלופי הוא יקום שקר, ויש חיים אחרים אי שם.

שאלה לדיון: האם היוצרים מתכוונים לקבץ את כל נוסעי טיסת אושיאניק במקום אחד ביקום החלופי? הרושם שמתקבל הוא בהחלט כזה, כשקלייר וג’ק נפגשים במשרדה של עורכת הדין אילנה, וכשג’ין וסאן מגיעים יחדיו לבית החולים, כשבאמבולנס שחנה לצידם נמצאים לוק ובן ליינוס. אה, כן, וג’ק מוזעק כדי לנתח את לוק, ומזהה את פרצופו רגע לפני החיתוך.

שאלה נוספת לדיון: קוראיי העלו את הסברה שדזמונד הוא ג’ייקוב החדש. אין ספק- הוא פוגש אנשים בצמתים קריטיים בחייהם ביקום החלופי ומניע אותם לפעולה.
קייט וסוייר, שנפגשו בתחנת המשטרה, עדיין לא נתקלו בדזמונד יודע הכל, אבל סוייר מרביץ אמירה בסגנון: “לא נראה לך מוזר שמכל המכוניות בלוס אנג’לס החלטת להתנגש בשלי?”
חחח

אחר כך יוצאים צמד הבלשים סוייר ומיילס לעצור את סעיד ג’ראח, שחיסל במסעדה את מרטין קימי ומיכאיל ושחרר את ג’ין. סעיד מנסה לברוח, אבל סוייר לא פראייר.
חזרה לאי. חבורת הרלי וג’ק נפגשת ומתאחדת עם חבורת לוק הרשע, בדיוק כפי שלוק הרשע תיכנן. ג’ק נפגש לשיחה עם לוק הרשע, שמודה בפניו כי הוא אכן התחזה לאביו של ג’ק, בפרק השלישי בעונה הראשונה של הסדרה. גדול! גם קלייר מזכירה זאת בהמשך הפרק לג’ק.

ג’ק מקשיב ללוק ולא מבטל מייד את דבריו. אבל הוא גם מחליט ללכת עם סוייר בתכניתו לברוח מלוק עם הסירה ולנסות להגיע לצוללת של וידמור.

עוד לפני כן שולח לוק הרשע את סעיד לרצוח את דזמונד, ששרד את הנפילה לבאר הלא כל כך עמוקה. דזמונד מתחיל לחפור לסעיד במוח, ומבין שלוק הרשע הבטיח לו להתאחד עם אהובתו נאדיה.
אחרי כמה זמן מספר סעיד ללוק הרשע, שהוא אכן רצח את דזמונד. האם אנחנו מאמינים להצהרה הזאת? התשובה הפשוטה היא “בודאי שלא”, אלא שב”אבודים” אוהבים לשגע אותנו, ולכן לא ברור לי כלל וכלל אם דזמונד של האי שרד.

התכנית של סוייר יוצאת לפעולה, למעט חריג אחד: גם קלייר מצטרפת לנמלטים, לאחר שאיימה עליהם עם רובה. באמצע הדרך לאי השני ג’ק אומר לסוייר, שהוא חושב שהם עושים טעות ו”האי עוד לא גמר איתנו”. סוייר מגרש אותו בפועל מסירת המפרש, וג’ק צולל בלב ים וחותר בכוחותיו האחרונים בחזרה לאי הראשי.

שאלה לדיון: האם הושלמה הפיכתו של ג’ק ללוק-שלפני המוות ? הנה הוא פתאום אומר בקולו: “האי עוד לא סיים איתנו”.

חבורת סוייר ( סוייר, קייט,קלייר, לפידוס, הרלי וסאן ) מגיעה לאי הידרה ופוגשת את זואי ואת יתר אנשי וידמור. בהתחלה הכל בסדר, ואנחנו גם מקבלים איחוד מרגש במיוחד בין סאן לג’ין, אחרי יותר משלוש שנים בנפרד. אלא שאז וידמור נותן פקודה לזואי במכשיר הקשר, והיא מייד מאיימת ברובה על חבורת סוייר ודורשת מהם לרדת על ברכיהם. במקביל אנשיה מתחילים בהפגזת האי הראשי, לפי הקואורדינטות שבהן נמצאים לוק, ג’ק והיתר.

פצמ”ר אחד נוחת בסמיכות לג’ק, שמאבד את ההכרה ואת השמיעה לזמן קצר מאוד. לוק הרשע גורר אותו למקום מבטחים ומבטיח לו: “הכל בסדר , ג’ק, אתה איתי עכשיו”.

הממממ

זה מזכיר לי רגע מוקדם יותר בפרק, כשבשיחת הנפש של שניהם אומר לוק הרשע לג’ק: ” אולי תתקשה להאמין, אבל כל מה שעשיתי נועד להגן עליך”.

דעות ? הצעות ? רעיונות ? הגיבו למטה.

והנה פרומו יוצא דופן לפרק הבא, שייקרא THE CANDIDATE . שימו לב, בשבוע הבא “אבודים” יוצאת לפגרה קצרה ולא יהיה פרק חדש ( באמריקה ובישראל ) ולכן הפרומו כבר מתייחס ל”אירוע המיוחד” של סיום הסדרה, בערב ראשון 23 במאי

Check Also

וידאו: יום גשום בניו יורק

הסרט של וודי אלן “יום גשום בניו יורק” אמור היה להגיע לבתי הקולנוע בארה”ב לפני …

No comments

 1. דן

  קשקוש בלבוש כל העונה הזו….שתסתיים כבר!
  שלוש העונות הראשונות היו מבריקות….מאז הסדרה רק מדרדרת.

  אפי, איך הרייטנג של העונה האחרונה לעומת עונות קודמות? פשוט נראה לי שרק משוגעים לעניין נשארו איתה.

 2. לירון

  פרק מעולה, יש מגמת השתפרות בפרקים האחרונים, חבל רק שזה ממש לקראת הסוף ולא מההתחלה.

 3. אפי טריגר

  לשאלת הרייטינג- הסדרה פתחה בעלייה, ושמרה על ממוצע של כ-10 מיליון צופים פלוס מינוס לפרק. הפרק ה-13 היה בעל הרייטינג הנמוך ביותר באמריקה מבין כל פרקי העונה

 4. לוסטולוג

  שכחת (כמעט כהרגלך בכל פוסט) לציין דבר או שניים – במקרה הזה את העובדה שסאן זיהתה את לוק כששניהם הגיעו פצועים לבי”ח ביקום המקביל, ועשתה את זה בקול מבוהל. לא זכור לי שהם נפגשו קודם ביקום הזה. האם סאן גם מתחילה לקבל פלאשבקים מהיקום של האי? זה נראה כאילו היא מפחדת פחד מוות מלוק בגלל שהיא יודעת שהוא הרשע שבאי.

 5. אפי טריגר

  בוא, בלי להעליב, נחשוב ביחד על עוד נקודה: כולם נראים כאילו הם נזכרים במשהו כשהם עוברים חווייה גופנית כלשהיא- סאן נורתה, לוק נדרס, דזמונד לחץ יד עם פני. הופה

 6. נאנוס

  היה פרק בסדר אבל אחרי 5 עונות חזקות אין מנוס מלומר שהעונה הזו בינתיים די מאכזבת-התשובות ניתנות בכפית.קצוות נסגרים בצורה מרושלת. סאן וג’ין (אחרי שלא ראו זה את זו 3 שנים ) מדברים בינהם באנגלית -נו באמת. אלה פאלטות שפעם לא קרו בלוסט. בסדרה כמו 24 אתה סולח כי אתה מצפה לאקשן מהנה ולא יותר. רובנו התמכרנו ללוסט כי היא גרמה לנו לחשוב-משהו די נדיר בטלויזיה. הענין בלוסט בעיניי לא היה מעולם העלילה הספציפית אלא הדרך-האופן שבו סופר הסיפור. הפלאשבקים ואחר כך הפלאש פורוורדים והאינטראקציה שלהם עם העלילה על האי -כל זה היה גאוני.
  בתחילת העונה חשבתי שהרעיון להשתמש ביקום מקביל (שכונה FLASH SIDEWAYS) כדי להמשיך לספר את הסיפור היה מבריק .אבל הביצוע לא היה בסטנדרטים שהתרגלנו בסידרה הזו.
  .אולי הסטנדרטים שהם הציבו היו גבוהים מדי,אולי התעלומות שהם הציגו
  מסובכות מדי לפתרון אבל נדמה שהפתרונות הם רטרואקטיביים כלומר חשבו עליהם רק עכשיו ,תוך כדי תנועה.(ענין הלחישות באי או סיפור הופעותיו של כריסטיאן).
  בפרקים האחרונים יש כבר פחות אינטראקציה סיפורית עם היקום המקביל אלא מתח ואקשן בכל אחד מהיקומים.
  מקווה שהפרקים שנותרו ובעיקר הפינאלה יהיו מעולים כי בינתיים דווקא לקראת הסיום אני מרגיש שהסידרה הפכה להיות סידרת אקשן רגילה – סדרה טובה ,מושקעת ומהנה אבל לא הסידרה שהפכה לנו את המוח .

 7. תומר

  מסכים עם נאנוס. לפחות עם עיקרי הדברים. בניגוד לנאנוס, אני חושב שמהעונה השלישית (שאני קורא לה עונת הכלובים) חלה ירידה באיכות של הסדרה.
  אני מסכים שהפתרונות באים לכותבים תוך כדי תנועה ולא ממש חשבו על המשמעות של כל דבר שקרה בעונות הקודמות. אין לי ספק שישנן הרבה מיני-תעלומות שאין להן פתרון.רוצים דוגמא, בבקשה (בלי סדר מסוים, סתם מה שקופץ לי לראש):
  1. הפרק שבו הרלי בבית המשוגעים ובסוף מוצא את הנעל של החבר הדימיוני שלו על האי – במה הוא תרם לעלילה?
  2. דוב הקוטב – אולי ענו על זה ואני לא זוכר.
  3. למה נשים הרות מתות ומצד שני רוז ולוק נרפאו מסרטן ושיתוק – אם ג’ייקוב ריפא את רוז ולוק, למה לא גם את הנשים ההרות?
  4. למה כריסטיאן הופיע בבקתה של ג’ייקוב ולכל הפחות התחזה לג’ייקוב?
  5. למה יש מסע בזמן? – חוץ מהעובדה שזה שרף עונה שלמה, מה זה תרם לעלילה ואיך זה באמת חי עם המאבק בין הטוב לרע?
  6. מה המקור של הפסל ושל ארבע האצבעות שלו?
  7. אחרי שנרגענו מהפיצוץ של ה- האטצ’, לא נראה שהוא באמת השפיע על משהו בטווח הארוך. אם הלחיצה של המספרים במחשב היתה הפקק ששמר את הרוע, אז למה הרוע לא התפזר בעולם אחרי הפיצוץ?
  8. מה נסגר עם המספרים? לא זוכר מתי פעם אחרונה היתה התייחסות אליהם. האם נדע איך הם נכנסו לראש של הרלי, גרמו לו לזכות בלוטו ואז גרמו לו מזל רע (כולל מטאור על המסעדה)? מה לגבי שאר המקומות שבהם הם הופיעו?

  בקיצור, נראה לי שלכותבים היה כל שבוע רעיון מגניב חדש ולא ממש חשבו איך כל העניין הזה מתחבר. וחבל, כי זאת סדרה שצריך היה לסיים לכתוב אותה מראש (כדוגמת בבילון 5).
  מה שבאמת מעציב הוא שאבודים התחילה כסדרת מדע-בידיוני ותסיים את דרכה כפנטזיה לכל דבר.

  אני מאד מקווה שאני אתבדה ובאמת יהיו תשובות להכל.

 8. אוהד

  פרק מצויין
  אני לא מבין מה כולם מקשקשים פה מי שישים לב לדקויות יראה באמת שלא לאט כולם מתחברים אחד לשני ביקום המקביל בבית חולים ועכשיו גם בתחנת המשטרה
  אני בטוח שגם הארלי יצטרף אליהם בקרוב

  ולפי דעתי הסוף של הסדרה יהיה ממש טוב ולא סוף סתמי כמו מליון ואחד סדרות אחרות

  הכותבים לא מטומטמים הם רוצים לתת מנות קטות של הנאה ולהביא את הפינאלה ברגע האחרון של העונה ולא לגלות את כל הקלפים במכה אחת בגלל זה כבר בעונה 4 קבעו שיהיו 6 עונות ובטוח הם כבר חשבו איך יראו הפרקים הסופיים של העונה

  ואפי ידידי אל תכתוב ..

  “קוראיי העלו את הסברה שדזמונד הוא ג’ייקוב החדש. ”

  תכתוב אוהד…
  ( ;

 9. אפי טריגר

  בהחלט, אוהד, בהחלט

 10. על דובי הקוטב ענו – הם הובאו על ידי פרויקט דארמה.

  יש לי רושם שהרבה שאלות לא ייענו והסיום יהיה רחוק מלספק אותנו – אבל בזה האמנתי כבר כמה עונות קודם… יש יותר מדי שאלות והתסריט מסובך מדי מכדי לספק פיתרון מושלם ומלא חסר סתירות. העונה הזו גם היתה מאכזבת ברובה, אם כי הפרקים האחרונים בהחלט מוצלחים.

  ג’ק אכן נהיה דומה ללוק – הוא לפתע חדור תחושה של גורל ואמונה באי, ממש אחרי שלא-לוק מספר לו שזה מה שהפך את לוק לקורבן שלו.

 11. אוהד

  היוצרים כבבר אמרו לפני פתיחת העונה שלא לכל השאלות יהיו פתרונות

 12. TD

  תומר, מסכים עם כל מילה. בדיוק הדברים ששאלנו עצמנו אני ואשתי, ואין בעיה למצוא עוד המון שאלות דומות. גם הדוגמא של בבילון 5 – בול.
  בעונות הראשונות הכניסו אותנו לסיפור של המתרסקים מול ה”אחרים”, בנו את זה יפה ויצירתי, היום כבר אין זכר לסיפור המקורי והמותח. חבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.