יום שני , אוקטובר 26 2020

חדשות טלוויזיה: מארס בערוץ ההיסטוריה

הנה המשדרים המרכזיים שצפויים בערוץ ההיסטוריה בחודש מארס, בהתאם להודעת הדוברת:

 

“חוקי המערב הפרוע – מהשריף האלמותי וויאט ארפ ועד לפורע החוק הנודע לשמצה בילי הנער, הסדרה “חוקי המערב הפרוע” מעניקה לצופים הזדמנות לגלות את התכונות האגדיות של אותם גברים מרשימים, עשויים ללא-חת.  באמצעות שחזורים היסטוריים ושימוש בממצאים ועדויות פיזיות בשטח, נחשוף את האמת מאחורי האגדות והדמויות הגדולות מהחיים שאכלסו את המערב הפרוע.

“כיצד נוצר כדור הארץ” – עונה שניה: הרי געש מתפרצים, רעידות אדמה וקרחונים נמסים, משנים כל העת את פני הכדור שלנו. נערוך מסע אחורה בזמן אל תקופה  שמתחילה לפני 4.5 מיליארד שנה, ונצא להרפתקה עולמית במהלכה  נקלף שכבות סלעים, נמלא מחדש גאיות קניונים, נחצה אוקיינוסים, נשטח הרים והרי געש ונחקור תצורות גיאולוגיות יוצאות דופן, כדי להביא את הסיפור המלא על היווצרות כדור הארץ.

“חילוץ ימי” למי קוראים כשצריך לחלץ באופן מיידי מקרקעית הים אלפי טונות מתכת מחלידות ומחוספסות, המאיימות לגרום נזק בלתי-הפיך לאיכות הסביבה?  כבר משך למעלה ממאה שנה, התשובה היא משפחת ביסו מלואיזיאנה, משפחה שחבריה פיתחו במשך שנים מומחיות נדירה בביצוע משימות מסובכות ומסוכנת של חילוץ עצמים ממעמקי הים. 

 

חדש! רצועת “העבודות הקשות בעולם” – החל מיום ראשון, 7 במרץ בשעה 19:40

יש כאלו שבוכים בגלל חתך נייר בעבודה. לעומתם, יש כאלו שצריכים לברך “הגומל” על כל יום עבודה בו נשארו בחיים בסופו – אלו הם האנשים הקשוחים והאמיצים שעובדים בעבודות קשות, מורכבות ומסובכות ביותר, הדורשות מהם לסכן את חייהם על בסיס יום-יומי. אנשים אלו, הם גיבורי בסדרות המככבות רצועה החדשה. בין הסדרות: חילוץ ימי, מובילים על קרח דק, אנשי המנהרות, קשוחים באלסקה ואנשי היערות.

 

חילוץ ימי – עונה חדשה!

Deep Sea Salvage

למי קוראים כשצריך לחלץ באופן מיידי מקרקעית הים אלפי טונות מתכת מחלידות ומחוספסות, המאיימות לגרום נזק בלתי-הפיך לאיכות הסביבה?  כבר משך למעלה ממאה שנה, התשובה היא משפחת ביסו מלואיזיאנה, משפחה שחבריה פיתחו במשך שנים מומחיות נדירה בביצוע משימות מסובכות ומסוכנת של חילוץ עצמים ממעמקי הים. במרינה של משפחת ביסו, הנגיעה האפשרית במוות או בנכות הינם אפשרות ריאלית ביותר במסגרת ביצוע התפקיד – וכשהעסק הוא עסק משפחתי, לסיכון נלווה אלמנט רגשי לא-מבוטל.  לפני ביצוע כל משימה ומשימה, מכנסים בו ביסו ובבני משפחתו צוות של מהנדסים, צוללנים והרפתקנים במטרה לפתור בעיית חילוץ שעל-פניה נראית בלתי-אפשרית לפתרון.  

 

בין אם מדובר בגרירה אנכית של חלק מגשר שהתמוטט ושקוע עמוק בנהר; העלאת אניית מטען חלודה מהקבר הימי שלה; ביצוע פיצוץ בעומק הים במטרה לחלץ צינורות גז תקועים – משפחת ביסו ואנשי הצוות המלווים אותה בעבודה לא רק משתמשים בטכנולוגיה שכבר קיימת, אלא שלעתים הם אף ממציאים ומאלתרים במקום פתרונות הנדסיים מורכבים בשביל לבצע את המשימות המוטלות עליהם. במהלך פרקי הסדרה, נעשה שימוש טכנולוגיית CGI משוכללת כדי להמחיש לצופים באופן את תכנית הפעולה המסובכת של מבצעי החילוץ הימי השונים.

חילוץ ימי  – ימים ראשון עד חמישי, החל מיום רביעי, 24 במרץ בשעה 19:40

 

סדרות נוספות שתשודרנה במסגרת רצועת “העבודות הקשות בעולם”:

מובילים על קרח דק – העונה השלישית

Ice Road Truckers – Season III

“מובילים על קרח דק” היא סדרה הכוללת הרפתקאות, תפניות בעלילה, מבט על כושר האלתור האנושי ומעל לכל – מפגש מתמיד עם סכנה. הנהגים שנוסעים על כבישי הקרח מסכנים את חייהם על בסיס יומי. טעות אחת בנהיגה, אקלים קיצוני במיוחד  או מכשול בלתי-צפוי בדרך עשוי להיות ההבדל בין חיים ומוות.  עונה השלישית של “מובילים על קרח דק”, מתרחשת באזור בעל תנאי הקיום והנהיגה הקשים בעולם: צפון אלסקה. מדי חורף, נפתח לנהגי המשאיות חלון זמן בן פחות משלושה חודשים כדי להעביר אספקה חיונית, כשהדרך היחידה הפתוחה בפניהם היא כביש דלתון – כביש זה הוא צינור החמצן של תעשיית הנפט של אלסקה; זהו גם הכביש המסוכן ביותר בצפון אמריקה, שגבה כבר את חייהם של למעלה מ-400 איש, מאז נבנה לפני שלושים שנה. אם משאית יוצרת בקע בקרח ומתחילה לשקוע במים, לנהג יש פחות מדקה לחלץ עצמו בטרם יקפא למוות. עונת החורף היא העונה בה הנהגים עושים את הכסף הגדול שלהם. מעבר לסכנה הפיזית, הנהגים נמצאים תחת לחץ של דד-ליין קשוח ביותר – עונת הנסיעות על כבישי הקרח היא קצרה במיוחד, עליהם לסיים להעביר את הסחורות בטרם יפציע האביב והכבישים יתחילו להפשיר. כל נהג מתורגל ביסודות ההישרדות, כך שבמקרה הצורך יוכל לתקן את משאיתו בטמפרטורה של 40 מעלות מתחת לאפס או להימלט מממנה ברגע שמופיעים סדקים בקרח.

מעתה ניתן גם להוריד לאייפון את משחק הנהיגה האולטימטיבי של “מובילים על קרח דק”, היכנסו לקישור history.ispot.co.il להורדת המשחק.

מובילים על קרח דק – העונה השלישית:  ימים ראשון עד חמישי, החל מיום ראשון, 7 במרץ בשעה 19:40

 

קשוחים באלסקה

Tougher In Alaska

הכל קשה יותר באלסקה. החל מהדרך שבה התושבים המקומיים מרוויחים את לחמם ועד לדרך שבה הם קוברים את המתים, החיים בפינה הצפונית של ארה”ב מצריכים כושר הסתגלות לתנאים קיצוניים – אחרת גורלך נחרץ. הסדרה “קשוחים באלסקה” חושפת את כל הדרכים שבהם החיים באלסקה קשים יותר מאשר בכל מקום אחר, ובוחנת מה דרוש על-מנת לשרוד שם. זוהי ארץ בה שוררים תנאי אקלים קיצוניים ביותר (בחורף הטמפרטורות צונחות עד למינוס 45 מעלות); התושבים נהנים מאור יום רק ארבע שעות ביממה;  קיימים מרחקים עצומים בין נקודה מיושבת אחת לרעותה; מחצית מהתושבים במדינה אינם מחוברים לרשת החשמל או למערכת ביוב מרכזית. תנאי שטח כמעט בלתי-עבירים מעצבים את הדרך שבה אנשים חיים. מצבור התנאים הקשים הללו הפך את ההיסטוריה של אלסקה להיסטוריה של התגברות האדם על מכשולים: החל מכיבוש הקרקע, דרך ההסתגלות הפיזית לאקלים ועד למציאת דרכים לנוע ממקום למקום. וכפי שלימדה אותנו בחן רב מושלת אלסקה והמועמדת לנשיאות ארה”ב שרה פיילין, רשיון לציד הוא לא תחביב, אלא דרך חיים עבור התושבים של אלסקה. הסדרה “קשוחים באלסקה” שופכת אור על העבר וההווה של תושבי אלסקה, ומגלה כיצד לומדים לחיות במקום הקשה ביותר בארה”ב מבחינה אקלימית.

 

אנשי המנהרות

Sandhogs

הם עובדים באפלה. מתחת לאדמה. ריח צחנת הביוב באפם. הנוף המלבב שסביבם כולל חולדות ומקקים. הם עובדים בתנאים המסוכנים ביותר, שכבר גבו שורה ארוכה של קרבנות בהיסטוריה של המקצוע. כבר 150 שנה שכל עבודתם מתבצעת מתחת למפלס פני הרחוב. בתעלות ובמנהרות שמתחת לעיר ניו-יורק, “אנשי המנהרות” אחראים לכל עבודות הכרייה, הפיתוח והבנייה, כשעבודתם דורשת מהם ידע ומיומנות יוצאת דופן וידע של תפעול כלי עבודה באופן שלא דומה לשום מקצוע אחר.

 

אנשי היערות

Ax Men

תכירו את אמריקה האמיתית. אנשי צווארון קשה כחול שמרוויחים את לחמם באחת העבודות המסוכנות ביותר בצפון-אמריקה – כריתת עצים. הסדרה על חייהם של חוטבי העצים בצפון-מערב ארה”ב חוזרת ומבטיחה מנה גדושה במיוחד של ריגושים, סכנות והרפתקאות. בעונה הזו נחדור עמוק אל תוך היער, ננסוק עד השמיים ואפילו נצלול לתוך הים, כאשר אנשי היערות מנהלים מרוץ נגד הזמן כדי לכרות את כמות העצים הרבה ביותר לפני תום העונה.  במשך למעלה מ-150 שנה, מקצוע זה העסיק דמויות גדולות מהחיים, שרובם משתייכים למשפחות שעוסקות בענף עוד מימי המתיישבים הראשונים במערב ארה”ב. הם עובדים ביום בתוך סבך של עצים, מפעילים ציוד הנדסי כבד ומסוכן, וישנים בלילה במוצבים מרוחקים, מנותקים והנוחות והפינוק של החיים המודרניים. הסדרה “אנשי היערות” כוללת סקירה היסטורית של תעשיית כריתת העצים  (אחת התעשיות הראשונות בהן עסקו המתיישבים הלבנים שכבשו את אזורי הספר במערב ארה”ב במאה ה-19), בוחנת כיצד משפיעים  חידושים טכנולוגיים על חייו של כורת העצים המודרני.

 

“אנשי היערות” נלחמים באיתני הטבע וממשיכים את מסורת אביהם ואבות-אביהם, בכיבוש הספר האמריקני האחרון. במהלך הסדרה, נלווה  את חמשת הצוותים המתחרים המתמודדים עם כשלים מכניים, מזג אוויר בוגדני ותנאי שטח קשים ביותר. למרות שמיטב הציוד הטכנולוגי עומד לרשותם, המלחמה בסכנה היא עבודה במשרה מלאה בשביל אנשי היערות. אומץ, נחישות והתמדה הן התכונות שבלעדיהן לא ניתן לשרוד במקצוע הזה – ולא כל מי שמתחיל את העונה, מצליח לסיים אותה. אלו שמוכיחים את האופי הדרוש וגוברים על הסכנות בדרכם –  מצטרפים למשפחה המפוארת והגדולה של אנשי היערות שבנו את אמריקה.

 

 

 

סדרות חדשות בערוץ ההיסטוריה!

 

חוקי המערב הפרוע – סדרה חדשה!

Cowboys & Outlaws

מהשריף האלמותי וויאט ארפ ועד לפורע החוק הנודע לשמצה בילי הנער, הסדרה “חוקי המערב הפרוע” מעניקה לצופים הזדמנות לגלות את התכונות האגדיות של אותם גברים מרשימים, עשויים ללא-חת.  באמצעות שחזורים היסטוריים ושימוש בממצאים ועדויות פיזיות בשטח, נחשוף את האמת מאחורי האגדות והדמויות הגדולות מהחיים שאכלסו את המערב הפרוע.

הם היו הגיבורים האמריקניים המושלמים: גילום מופתי של עצמאות ואינדיבידואליזם מחוספס. במשך שלושים שנה, הקאובויים שלטו בספר האמריקני, יישבו את מערב ארה”ב וסללו את דרכם ללב האתוס האמריקני לנצח.

 

תור הזהב של הקאובוי האמריקני היה עידן סוער בהיסטוריה העולמית –  תקופה של כיבושים, מלחמות וממון. בפרק הזמן הקצר אך הסוער שלאחר מלחמת האזרחים האמריקנית שהסתיימה

ב-1865 בניצחון מדינות הצפון,  גברים ונשים ניהלו אורח חיים קשה ומסוכן, שבו נאלצו להתמודד במקביל עם האינדיאנים ופורעי החוק מחד, ועם איתני הטבע המאיימים מאידך. 

אך עבור כמה יחידים יוצא דופן, תקופה זו היוותה הזדמנות עצומה – קאובויים שתפקידם היה להוביל מיליוני שוורים צעירים מטקסס צפונה. המסעות הנועזים והמסוכנים שערכו לבדם בלב הספר, ביססו את מעמדם של הקאובויים כגיבורים שאופיים הנחוש והחזק הפכו לסמלים האולטימטיביים של תקופתם. אך החיים באזורי הספר המסוכנים, שם “שלטון החוק” פירושו היה לרוב שריף בודד עם כוכב וכמה סגנים מסכנים, הולידו כמה מפורעי החוק הנודעים לשמצה בתולדות ארה”ב, ששמם עדיין נישא בחיל ורעדה.

חוקי המערב הפרוע:  ימי שני ב-22:10, החל מה-10 במרץ

 

כיצד נוצר כדור הארץ – העונה השניה – עונה חדשה!

How the Earth Was Made – Season 2

כדור הארץ בן 4.5 מיליארד שנה. ועדיין מתפתח ומשנה צורה.

עם הרי געש מתפרצים, רעידות אדמה וקרחונים שנמסים, פניו של הכדור עליו אנו חיים משתנים כל העת. הסדרה “כיצד נוצר כדור הארץ“, עורכת מסע אחורה בזמן אל תקופה שמתחילה לפני 4.5 מיליארד שנה, ולוקחת אותנו להרפתקה בכל רחבי העולם, במהלכה  נקלף שכבות של סלעים, נמלא מחדש גאיות של קניונים, נחצה אוקיינוסים, נשטח הרים והרי געש ונחקור תצורות גיאולוגיות יוצאות דופן, כדי להביא את הסיפור המלא על היווצרות כדור הארץ.

 

במהלך פרקי העונה השנייה, נצא לשטח עם מדענים וחוקרים למקומות כמו הגרנד קניון, הרי הרוקי,

 הר וזוב באיטליה, מדבר הסהרה ונעפיל עד לפסגת האוורסט שבהרי ההימלאיה באסיה. המומחים

המתראיינים בתכנית, פורשים את משנתם העדכנית בנוגע לאופן היווצרותם של תופעות גיאולוגיות בעולמנו, באופן שיכול להסביר אילו כוחות גרמו להרים מסויימים להתרומם מעל פני הקרקע או לקניונים להיווצר.

כל פרק בוחן רגע יוצא דופן בהיסטוריה, אתר ספציפי בכדור הארץ או אירוע מרכזי שיצר תצורה גיאולוגית שעיצבו את פני הפלנטה כפי שאני מכירים אותה כיום.

 

הסדרה “כיצד נוצר כדור הארץ” מבוססת על ספיישל של ערוץ ההיסטוריה בעל אותו שם, שזכה להצלחה כבירה בקרב צופי הערוץ, ותעשה לעולם הגיאולוגיה את מה שהסדרה המצליחה “היקום” (שעונתה הרביעית משודרת כעת בערוץ ההיסטוריה) עשתה עבור עולם האסטרונומיה. 

כיצד נוצר הארץ – העונה השניה:  ימי שני ב-22:10, החל מה-8 במרץ

סופשבוע 7 שנים למלחמת המפרץ השניה – ימים שישי ושבת,  20-19 במרץ

בסוף השבוע נציין שבע שנים לפרוץ מלחמת המפרץ השנייה. ב-18 למרץ 2003, פצחה ארה”ב בראשות קואליציה בינלאומית במערכה לסילוק משטרו העריץ של סדאם חוסיין מעיראק, בתואנה כי הונה את משטר הפיקוח של האו”ם ובאמתחתו מאגרי נשק להשמדה המונית. שבע שנים אחרי, ארה”ב עודנה מבוססת בבוץ העיראקי, ארגון הטרור “אל קעידה” ביסס את אחיזתו בקרב התושבים והתוהו-ובוהו במדינה שסועת הקרבות רק הולך ומחמיר.

 

ביוגרפיה: ג’ורג’ בוש  – בכורה בערוץ!

George Bush

כיצד תשפוט ההיסטוריה את ג’ורג’ בוש? האם בסופו של דבר, ייחשב לנשיא אמיץ שלא הוערך מספיק בזמנו עבור המאבק הנחוש שניהל בטרור, מעין רוזוולט של המאה ה-21.

ג’ורג’ בוש בא מאחת מהמשפחות החזקות בארה”ב. אביו, ג’ורג’ בוש האב, כיהן כנשיא ארה”ב בין השנים 1989 ל-1993 והוביל את ארה”ב למלחמה פופולרית בעיראק אבל נזרק מהבית הלבן בגלל ניהולו הכושל את הכלכלה. הבן שלמד היסטוריה בייל ולאחר מכן משפטים בהרווארד, הוצנח לעסקי הנפט של המשפחה ואף הקים כמה חברות נפט עצמאיות. ב-1994, נבחר בוש למשרת מושל טקסס, לאחר מסע בחירות רווי השמצות נגד יריבתו הדמוקרטית. בתפקידו כמושל, חתם בוש על יותר גזרי דין מוות מכל המושלים שקדמו לו. בינואר 2001, החל בוש את כהונתו כנשיא ה-43 של ארה”ב. בוש אמנם זכה בפחות קולות מיריבו אל גור אך עקב שיטת האלקטורים האמריקאית והחלטה מעוררת מחלוקת של בית המשפט העליון, זכה לכבוד המפוקפק של להפוך לאחד משלושה מועמדים שהפכו לנשיאים למרות שזכו לפחות קולות מיריביהם.

 

אבל המהומה שליוותה את בחירתו של בוש נשכחה במהרה לאחר מתקפת הטרור על מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר. בוש שנקרא לפתע להתמודד מול איום טרור גלובלי זכה לתמיכה סוחפת של 90% מהעם האמריקאי, תמיכה שאותה לא השכיל לשמר.

 

בשנים הבאות הכריז בוש על מסע צלב כנגד ציר הרשע והטרור העולמי ויצא לשתי מלחמות שנמשכות עד היום, האחת באפגניסטן והשנייה בעיראק, כשהוא מעורר עליו בינתיים את זעמה של אחת מתנועות המחאה הגדולות בהיסטוריה. תוך זמן לא ארוך כל כך הפך בוש מאחד הנשיאים האהודים בהיסטוריה האמריקאית לאחד הנשיאים השנואים בהיסטוריה האמריקאית.

בוש אמנם הצליח להיבחר שוב ב-2004 אבל קשה לתאר את עוצמת התחושות השליליות שעורר מאז בארה”ב ובעיקר בעולם. ההפגנות נגד מלחמת עיראק שהתרחשו בעולם כולו היו הגדולות בהיסטוריה.

בוש הפך אט אט לדמות השנואה בעולם, מעין דמות רשע אולטימטיבי שאפשר להאשים אותה בכל צרות האנושות. ימיו האחרונים של בוש היו ימים של קיטוב ויאוש הולכים וגוברים באומה האמריקאית שלוו בחרדות מעוצמתו הגוברת של הענק הסיני, בתסכול מחוסר יכולתו של הממשל להתמודד עם הוריקן קתרינה, ובמשבר כלכלי שנחשב לגדול ביותר ב-70 השנה האחרונות. בוש עצמו גם הודה בטעויותיו והסכים סוף סוף להודות שייתכן שהפלישה לעיראק הייתה טעות. ב-20 בינואר 2009, עזב את במת ההיסטוריה כדמות טרגית. עם זאת, בוש יכול להתנחם בכך שלפחות בישראל אהבו אותו.

ביוגרפיה: ג’ורג’ בוש  –  יום שישי, 19 במרץ בשעה 21:20, שידור נוסף למחרת בשעות 13:50 ו-23:00

 

 

סדאם חוסיין – בכורה בערוץ!

Saddam Hussein

ב-30 בדצמבר 2006, בשיער מדובלל ומבט מבולבל הובל סאדם חוסיין לגרדום בבית כלא עירקי. בנוכחות מספר עדים מהממשל העירקי איש דת מוסלמי ותליין שיעי, כולם עטויי מסיכות כדי למנוע זיהוי, הוצא סדאם חוסיין להורג. האירוע שתועד במצלמתו של אחד הנוכחים שידר באופן אירוני יותר מהכל עליבות שהייתה מנוגדת כל כך לרגשות הכה עזים שעורר מי שנתפס כאחד השליטים החזקים ביותר בעולם הערבי.

כהונתו של חוסיין כנשיא עיראק התאפיינה בשלטון סמכותי ועוצמתי אשר דיכא זכויות אדם, בעוד הוא עצמו בזבז סכומי כסף עצומים וחי חיי פאר בארמונות הרבים אשר בנה ברחבי המדינה. ממשלו של סדאם הוביל בין השאר, למלחמת איראן-עיראק בין השנים 19801988 וכן למלחמת המפרץ בשנת 1991. חוסיין דיכא באכזריות מיעוטים אתניים במדינה כשפעולותיו כנגד האוכלוסייה הכורדית בצפון המדינה התבלטו באכזריותן. עם זאת באופן אירוני נחשב סאדם חוסיין לגיבור ערבי בחלק גדול ממדינות ערב בשל האופן בו הוא מיצב את עצמו כמגן האומה הערבית כנגד מה שהוא כינה האימפריאליזם האמריקאי ונושאת כליה ישראל. עם זאת הקהילה הבינלאומית ומדינות המערב בפרט חשו רתיעה ואיבה מסאדם בשל האכזריות של שנות שלטונו הארוכות שהתאפיינו בהתנהגות בריונית ובבוז לדעת הקהילה הבינלאומית.

חוסיין נלכד על ידי ארצות הברית ובעלות בריתה במהלך הפלישה האמריקאית למדינה במלחמת עיראק. הוא הועמד לדין על ביצוע פשעים כנגד האנושות בפני בית הדין העיראקי המיוחד שהוקם על ידי ממשלת הביניים העיראקית ובנובמבר 2006 נגזר עליו מוות בתלייה.

ביוגרפיה: סדאם חוסיין  –  יום שישי, 19 במרץ בשעה 22:10, שידור נוסף למחרת בשעות 14:40 ו-23:50

 

 

 

ספיישל: הפנים האמיתיות של הגדולים בהיסטוריה נחשפות

מסכות מוות – בכורה!

Death Masks

ערוץ ההיסטוריה מסיר את המסכות מעל כמה מהדמויות הבולטות בהיסטוריה האנושית, וחושף את הפנים האמיתיות של אישים כמו יוליוס קיסר, אברהם לינקולן, ג’ורג’ וושינגטון, וויליאם שייקספיר ונפוליאון בונפארטה.

בזכות טכנולוגיה חדשנית שפותחה במיוחד לצורך הספיישל הטלוויזיוני “מסכות מוות” , נקים לתחייה את פרצופם האמיתי של האישים הללו, ונציג לראשונה מעל מסך הטלוויזיה תמונת ראי ממוחשבת יוצאות-דופן באיכותה של גדולי הדמויות בהיסטוריה – כשבסוף התהליך נחשוף תווי פנים שונים לחלוטין מאלו שאנו מכירים כבר שנים.  כל קו, קמט והבעת פנים בתווי הפנים של האישים הללו מספר סיפור, וחושף לראשונה סודות שהוסתרו מעיני הציבור במשך מאות ואלפי שנים.

 

מומחים לאנתרופולוגיה ומדע פורנזי, זיהו כי כמה מהדמויות הללו הותירו מאחור תבנית מפורטת של פניהם, שנוצרו ברגע מותם, במטרה לשמר את נשמתם וזכרם הפיזי לנצח. המסכות המיוחדות שיוצרים המומחים בתכנית באמצעות טכניקות שחזור פנים וטכנולוגיית תלת-מימד, מהוות רפליקה מדויקת של פני הדמות ההיסטורית, ומעניקות לצופים הזדמנות להבין כיצד מאפייני פניהם ואישיותם השפיעו על חייהם. כמו כן, התכנית כוללת תובנות מפתיעות השופכות אור על המסתורין הרב שנסב סביב אותם דמויות מיתולוגיות.

מסכות מוות – יום שישי, 12 במרץ  בשעה 21:20, שידור נוסף למחרת בשעות 14:05 ו-23:00

 

ביוגרפיה: אנואר סאדאת  – בכורה בערוץ!

 Anwar Sadat

דיוקנו של אנואר סאדאת, המנהיג המצרי שפתח במלחמה כנגד ישראל ב- 1973, ומאוחר יותר חתם עימה על הסכם שלום היסטורי עליו קיבל את פרס נובל לשלום (יחד עם ראש ממשלת ישראל דאז, מנחם בגין ז”ל). בשנת 1981, נרצח סאדאת ע”י קיצונים איסלאמים שהתנגדו לדרכו הפוליטית.

 

סאדאת נולד ב- 1918 בכפר קטן בדלתה של הנילוס, והתחנך באקדמיה הצבאית המצרית. סאדאת נמנה עם קבוצת “הקצינים החופשיים” שמנהיגה היה גמאל עבד אל-נאצר ולאחר הפיכת הקצינים ביולי 1952, היה אחד מ- 12 חברי המועצה המהפכנית. בשנת 1957 התמנה סאדאת למזכ”ל האיחוד הלאומי, המפלגה הממלכתית היחידה במצרים. בשנים 1969-1959 שימש יו”ר האסיפה הלאומית, וב-1969 נתמנה לסגן נשיא מצרים. עם מותו של נאצר, בספטמבר 1970, הפך סאדאת לנשיא מצרים. סאדאת הנהיג ליברליזציה במשק ובחברה ופתח את מצרים להשקעות חוץ, בעיקר מהמערב, וליוזמה חופשית ברוח הקפיטליזם. מדיניות הליברליזציה שלו קירבה את מצרים למערב ובייחוד לארה”ב, והחלישה את זיקתה לברה”מ.

 

סאדאת היה אדריכל מלחמת יום הכיפורים (1973), שהערבים ראו בה ניצחון גדול. הוא האיש שמחק את כתם המפלה של 1967 והשיב למצרים את כבודה, ובכך אפשר את התנאים להסדר שלום עם ישראל. הוא ייזכר בהיסטוריה כמנהיג הערבי הראשון שעשה שלום עם ישראל. בנובמבר 1977 הגיע סאדאת לביקור דרמטי ומרגש בישראל, ונאם בפני כנסת ישראל נאום נרגש והיסטורי בו דיבר על הצורך בשלום בין שתי המדינות. בספטמבר 1978, לאחר משא ומתן ארוך ומתיש,  נחתמו הסכמי קמפ דיוויד . ישראל הסכימה בין השאר לפנות את כל חצי האי סיני ולפתוח במשא ומתן בין הצדדים על מנת להשיג הסכם לפתרון כולל. במרץ 1979 נחתם חוזה השלום, ובפברואר 1980 הוחלפו שגרירים בין שתי המדינות. בשנת 1978 הוענק לסאדאת ולמנחם בגין פרס נובל לשלום. סאדאת נרצח באוקטובר 1981 בזמן מפגן לציון יום  השנה למלחמת יום כיפור, בידי אנשי המחתרת האסלאמית הקיצונית

ביוגרפיה: אנואר סאדאת – יום שישי, 26 במרץ בשעה 14:35, שידור נוסף למחרת בשעה 22:10

Check Also

בואו נדבר על זה: “בוראט 2”

   בסופו של דבר , הכל עניין של הקשר.   ההומור של "בוראט 2 " …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.