יום שישי , יולי 3 2020

זרקור: 35 שנה למותו של אד סאליבן

אד סאליבן, שמת ב- 13 באוקטובר 1974, היום לפני שלושים וחמש שנים, היה מוסד בטלוויזיה האמריקנית. לא פחות מג’וני קרסון ולוסיל בול, ובודאי יותר מדייויד לטרמן וג’יי לנו ( כי מה לעשות, הם באו אחרי סאליבן והמשיכו את דרכו ).

תכנית הבידור שלו, “המופע של אד סאליבן”, שודרה ברשת CBS בימי ראשון בשמונה בערב, רגע לפני שהאמריקנים מתחילים שבוע עבודה חדש.
התכנית הראשונה שודרה ב- 1948 ( ! ), וסאליבן נשאר על המסך עד יוני 1971. ב-1967 זכה האולפן שבו צולמה התכנית, אולפן 50 של CBS , לשם “תיאטרון אד סאליבן”. כיום מצולמת שם ה”לייט שואו” של דייויד לטרמן.

סאליבן היה מנחה מזן אחר. הוא לא היה מנחה או בדרן שנון או מוכשר במיוחד. מבקרים כינו אותו “חיוור” ו”חסר כריזמה”. דומה שאת עיקר פרסומו הביאו לו האמנים הרבים שערכו את הופעות הבכורה שלהם מול הקהל האמריקני דווקא בתכניתו. הימים היו ימים אחרים, סאליבן שידר טרום עידן הטלפון הנייד והאינטרנט, והתחושה הייתה שאמריקה כולה רותקה למשדר שלו מדי ראשון בערב.

בעקבות ביקורת שכתבה עליו העיתונאית הארייט ואן הורן, ובה כינתה אותו “חסר אישיות לחלוטין, המבטא את המכונה המשותף הרחב ביותר” הוא שלח אליה מכתב קצר בזו הלשון:

“גברת ואן הורן היקרה, את חתיכת כלבה. בכנות- אד סאליבן”.

גדולתו של סאליבן, בעיני אוהביו, הייתה החוש הכמעט אגדי שלו לזהות מה הקהל רוצה. התכנית שלו הכילה הכל מהכל- ממופעי לוליינות ואקרובטיקה, דרך קומיקאים ואמני סטנד אפ ועד להופעות מוסיקאליות גרנדיוזיות.

ההופעות הזכורות ביותר בתכניתו היו כמובן של “חמישיית ג’קסון”, אלביס פרסלי ומעל כולם- הביטלס. הופעתן של החיפושיות הבריטיות באולפן של סאליבן לקול צרחות המעריצות סימנה את זליגת הביטלמאניה מאירופה לארצות הברית.

עוד על אד סאליבן בתכנית ” ציפורי לילה עם אלדד זיו ודני קרמן” בחצות (בין רביעי לחמישי) בגל”צ.

Check Also

עכשיו באמזון פריים: עונה 2 של “האנה”

העונה השנייה של “האנה” זמינה כעת למנויי “אמזון פריים וידאו”. נא היערכותכן שתפו עם חבריםFacebookTwitterLinkedin

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.