יום שלישי , אוגוסט 16 2022

בואו נדבר על זה: פרק פתיחת העונה של DAMAGES

   אה, משבר "העונה השנייה". סדרות רבות כשלו בו, סדרות רבות צלחו אותו בכבוד. אבל המשבר הוא קשה עוד יותר, כשהעונה הראשונה של הסדרה זוכה להצלחה ביקורתית יוצאת דופן.

כך למשל, רבים חששו מהעונה השנייה של 24, לאחר התדהמה והעונג שבהן התקבלה העונה הראשונה של הסדרה פורצת הדרך הזו. והנה, בימים אלה מצלמים את העונה השמינית (!) של עלילות ג'ק באואר, ועל אף שצופים רבים עזבו את הסדרה, היא עדיין חזקה מאוד בטבלאות הרייטינג.
להבדיל, העונה השנייה של THE O.C. ( כתבתי "להבדיל", לא לצעוק ) סימנה את תחילת הסוף של דרמת הנעורים, שבעונתה הראשונה הייתה משב רוח מרענן וסקסי, ובעונתה השנייה הידרדרה לתהומות הסבון ( ואכן בסופו של דבר מתה מוות לא מכובד שנתיים לאחר מכן ).

   העונה הראשונה של DAMAGES הייתה הצלחה ביקורתית, וסיפקה לרשת הכבלים-בייסיק FX הרבה כבוד ויקר, שלא קיבלה מאף סדרה מקורית שלה מאז שהשיקה את "המגן" (THE SHIELD ) . העובדה שהסדרה הצליחה להציג את עולם הליטיגציה ותביעות הפיצויים כרווי תככים, מזימות, סקס, עבירות פליליות ותהפוכות הקנתה לסדרה את עיקר תהילתה. וכמובן, הדמות הראשית של פאטי יוז , בגילומה של גלן קלוז המבריקה, כעורכת הדין הברקודה שרוצה להגן על העניים, אבל בדרך רומסת כל נורמה אפשרית ( וגם את החוק היבש ).

ואז הסתיימה העונה הראשונה, ויוצרי הסדרה קיבלו אישור לעוד שתי עונות. כצפוי הם החליטו, שהעונה השנייה ( ששידורה החל הערב ב-HOT3 ) חייבת להיות מותחת יותר, נועזת יותר, סקסית יותר ומדהימה יותר.

הנקודה הזו צריכה להיות בראשו של כל צופה שמגיע לצפות בעונה השנייה של DAMAGES , אחרי שהתלהב מהעונה הראשונה ורצה עוד. כי, מה לעשות, בפרקים הראשונים יש קצת בלגאן. ויש תחושה של "כבר עשר דקות לא היה לנו טוויסט, אז בואו נטרוף שוב את הקלפים". הקצב מהיר יותר, עלילות המשנה רבות יותר, וכך גם הסיכונים האישיים והמקצועיים שנוטלות הדמויות המרכזיות.

   קחו למשל את אלן פרסונס, עורכת הדין הצעירה והנאה, שבעונה הקודמת למדה על בשרה מהו המחיר שצריך לשלם כדי לגור באפר איסט סייד ולעבוד במשרד ענק. ארוסה נרצח, הבוסית שלה ניסתה לרצוח אותה, וכל טיפה של שמחת חיים נשאבה ממנה.
פתיחת העונה השנייה מוצאת אותה בקבוצת תמיכה לנפגעי אלימות, כשהיא שוב עובדת עם פאטי יוז , אבל במקביל משמשת כמודיעה של האפ בי איי. חייה האישיים כמעט ולא קיימים, היא מתגוררת במלון דירות יוקרתי ( כי אין לה שום כוונה לחזור לדירה שבה נרצח דייויד אהובה ). והאובססיה הכי גדולה שלה היא הבלתי אפשרי- להוכיח שאיש העסקים הכושל ארתור פרובישר אכן יזם את רציחת ארוסה.

ואפרופו ארתור פרובישר- תעלומת "האם הוא שרד את הירייה בכיוון הכבד" נפתרה מהר מאוד בפרק הראשון. הוא אכן שרד, אבל התחושה הקשה שלי היא שהוא שרד בעיקר משום שדמותו הייתה כה נהדרת בעונה הראשונה. המחשבה שטד דנסון מגלם מנוול הייתה כה מהפכנית, עד שמשחקו בעונת הבכורה של הסדרה זכה לשבחים. בפתיחת העונה השנייה נדמה שדמותו מעט מיותרת , אבל בהמשך צפוי גם לו טוויסט מעניין.

   ומה שלומה של פאטי יוז? היא משדרת לסביבה שהכל נהדר, אבל מחזה האימים של התאבדות הפרקליט ריי פיסק לנגד עיניה במשרדה ממשיך לרדוף אותה בחלומותיה וגם בחלומותיה בהקיץ. בניסיון פאתטי לכפר על הדברים הרעים שעשתה, היא מייסדת קרן צדקה ( ובמהלך פאטי יוזי אופייני , ועדיין נהדר, מכריחה את אחד מידידיה העשירים לתרום ביד נדיבה לקרן ). השאלה הגדולה היא כמובן מה יהיה תיק הפיצויים הבא שבו תזכה, אחרי שעשתה עבודה כה טובה נגד פרובישר?

את הפנים החדשות מייצגים בפרק הבכורה שניים: דניאל פרסל ( ויליאם הארט ) , מדען מבולבל ומתוסכל , בעל עבר כלשהוא עם פאטי יוז. בסוף הפרק גילינו שהוא מאויים בידי תאגיד אנרגיה , שבשירותו עבד, ושרעייתו נרצחה. הוא כמובן פונה לפאטי לעזרה.

בקבוצת התמיכה של אלן אנחנו פוגשים את ווס, שאיבד גם הוא מישהי שאהב. הוא מנסה מאוד להתחבר לאלן, בהמשך העונה גם נגלה בדיוק למה.

בסך הכל הפרק פתח לפחות שלושה סיפורים שונים, שיתפתחו במהרה בהמשך העונה, ויסתבכו כמובן בתוך עצמם, כמיטב המסורת. ריבוי הטוויסטים נראה מלאכותי מדי בתחילת הדרך, אבל ככל שנצלול בתוך הסבך נגלה, כי אנו מרותקים, לפחות כמו בעונה שעברה.
DAMAGES שומרת על מעמדה כסדרת המתח נטולת האקשן האינטליגנטית ביותר כיום בטלוויזיה. ותודו שזה לא מעט.

   עוד כמה הערות והארות על העונה השנייה של DAMAGES :

1. קשה להאמין, אבל השחקנית האוסטרלית רוז ביירן, שמגלמת את אלן פרסונס, היא בחורה חמודה וחייכנית, כפי שהוכיחו הופעותיה הרבות בתכניות לייט נייט בשנה האחרונה. אבל ב-DAMAGES נסוכה על פניה הבעת תשעה באב תמידית, כיוון שהיא עדיין באבל על מות ארוסה ובטראומה מניסיון הרצח שעברה. בהתאם למצב רוחה של הדמות , ולעבודתה במשרד עורכי דין יוקרתי, היא לבושה רוב הזמן בחליפות יוקרתיות אך לא סקסיות בעליל. לעיתים גם יש תחושה של "תחייכי כבר יא קרצייה". אבל בסך הכל היא מגלמת את תפקידה היטב.

2. העונה השנייה שומרת על המבנה, שהפך את הסדרה לכה פופולארית בעונה הקודמת: הצופים מקבלים בסצינת הפתיחה את אלן פרסונס מדברת לדמות ( שבינתיים אינה גלויה למצלמה ), מוציאה מתיקה אקדח ומאיימת עליה. מייד לאחר מכן העלילה נעה שישה חודשים אחורה. כמובן, בהמשך העונה יתבררו עוד ועוד פרטים מ"תמונת העתיד" הזו.

3. שימו לב לרשימת הקרדיטים של השחקנים בנעימת הפתיחה. העונה משופעת בכל כך הרבה כוכבים , והצורך לחלוק להם כבוד באמצעות הקרדיט המיוחד "WITH" או "AND" כנראה מגובה חוזית , עד שרוב השחקנים בעונה הזו הם בעצם כוכבים אורחים: ויליאם הארט, מרשה גיי הרדן, טימותי אוליפנט וטד דנסון.

4. אני עדיין שואב עונג מכל דמות שמסננת את שמה של פאטי יוז כאילו ביטאה זה עתה את שמו של השטן. הסלידה שמעוררת יוז בכל עמיתיה היא בעוצמה זהה לכבוד שהם חשים כלפיה. וככל ששונאים יותר את יוז, כך הביטוי הפונטי של ה-H בתחילת שמה בולט יותר. "פאטי הההההיוז". כמו לחישת נחש.

5. גלן קלוז. איזו שחקנית, כמה כריזמה אצורה במבט אחד מקפיא דם שלה. הסדרה הייתה ועודנה המופע הפרטי של קלוז. כל היתר ניצבים בהצגה שלה. וזה עובד נהדר.

DAMAGES תשודר מדי חמישי ב-22:00 ב-HOT3.

יש לבדוק גם

וידאו: טריילר ל- The Serpent Queen

סדרה תקופתית חדשה , שתעלה בערוץ STARZ בארה"ב ב-11 בספטמבר. קבלו את הטריילר ל- The …

אין תגובות

  1. דמג'ולוג

    אחלה סקירה, נחשפתי לסדרה שמזמן רציתי לראות רק בשידורים החוזרים והיומיים שעלו בהוט לקראת פתיחת העונה השנייה. הייתי מרותק. הפרק הראשון אתמול היה אכן מבלבל קצת אבל שמחתי לקרוא שהולך להיות יותר מעניין. בהתחלה חשבתי שעניין הצפייה של 6 חודשים קדימה שחוזר גם בעונה הזאת הוא קצת שבלוני אבל די מהר הסתבר שהוא בין המרתקים כאן. אחלה סדרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.