יום שלישי , אוגוסט 16 2022

בואו נדבר על זה: פרק סיום הסדרה של "בטלסטאר גלקטיקה"

לרגל שידור פרק סיום הסדרה "בטלסטאר גלקטיקה", הערב בערוץ YES STARS ACTION ( שידור שני, אחרי שהפרק שודר אי שם בחצות לפני כחודש וחצי ) אני שב ומביא לכם את הפוסט שחיברתי בנושא לאחר שידור הפרק בצפון אמריקה . הפוסט פורסם ב-21 במארס ב"קפה דהמארקר" , כחודש לפני השקת האתר שלי.

אזהרה: נזהרתי מאוד, ונראה לי שגם הצלחתי, להימנע מספוילרים לגבי עלילת הפרקים האחרונים של בטלסטאר גלקטיקה. עם זאת, לזהירים ביותר אמליץ שלא להיכנס ללינקים המצורפים למטה.

המעריצים בהלם ולא מצליחים להירגע. מאז ששודר הפרק האחרון בהחלט של הסדרה הנהדרת "בטלסטאר גלקטיקה ", הבלוגוספירה רותחת: איך היה הפרק? מדהים או מאכזב? ענה על כל השאלות או הותיר כמה פתוחות? מה עלה בגורל האנושות? ובגורל הסיילונים המורדים? ובגורל הסיילונים הרעים? מה חשיבותה של הרה, הילדה הראשונה שנולדה כתוצאה מזיווג של בן אנוש וסיילונית? מיהי או מהי סטארבאק? ואיך כל זה מתקשר לאו"ם?

כן, כן. לאו"ם. בניסיון נואש כנראה של הארגון לזכות לקצת תשומת לב התכנס באמצע מארס במטה האו"ם בניו יורק דיון מיוחד של תת ועדה לענייני זכויות אדם בעולם. בדיון השתתפו נציגים של משרד המזכ"ל, חברי משלחות שגרירים , פעילי זכויות אדם, ונציגי הכוכב ההרוס קפריקה. לא, זו אינה בדיחה- יוצרי הסדרה "באטלסטאר" ושניים מכוכביה הגדולים – אדוארד ג'יימס אולמוס ( אדמירל אדמה ) ומרי מקדונל ( לורה רוזלין ) נכחו בדיון, שכונס לרגל הפרק האחרון המתקרב ובא של סדרת המדע הבידיוני חוצת הגבולות.

במבט ראשון זה נראה כטריק עלוב של יחסי ציבור. שלושה ימים לפני שידור הפרק האחרון , ובעיצומו של ההייפ המדובר סביב הסדרה הנהדרת הזו, האו"ם מנסה "לרכוב על הגל" ולזכות בקצת יחסי ציבור בחינם. אבל למעשה, מדובר בתעודת כבוד לסדרה , שהצליחה לפרוץ את גבולות ז'אנר המדע הבידיוני, ולרתק אליה גם אנשים שאינם חובבי חלליות וחייזרים ( אה, ודרך אגב , אין בסדרה חייזרים. יש בה בני אנוש ורובוטים שנבנו על ידם ו"התפתחו" ).

מה לא נאמר על הסדרה, שהיא גלגול מחודש של סדרת קאלט מסוף שנות השבעים?

כש"בטלסטאר" המחודשת פרצה לעולם, ב-2003, היא זכתה בפרס ה"פיבודי" היוקרתי והוכתרה על ידי מגזין TIME כ"סדרה הטובה ביותר בטלויזיה".

יוצריה השכילו להשתמש בסגל השחקנים היפים ( כולל דוגמניות ויקטוריה סיקרט לשעבר ) ובאפקטים המיוחדים כדי ליצור אלגוריה יוצאת דופן, בעלת משמעויות מרובות, לעיתים גלויות ולעיתים נסתרות.

כמעט כל אחד יכול היה למצוא נחמה בסיפור האפי על המושבות האנושיות שהוחרבו על ידי הסיילונים, רובוטים שנוצרו על ידי בני האנוש כדי לשרת אותם והתמרדו. הגילוי על "אבולוציית" הסיילונים והעובדה שכעת חלקם נראים כמו בני אנוש רק הוסיף שמן למדורה.

הנה ארבע דוגמאות למשמעויות הנסתרות, יותר או פחות, בעלילה הסבוכה:

1. דווקא ה"טובים" בסדרה, בני האדם, הם פולי-תאיסטיים, מאמינים בשורה של אלילים. הסיילונים ה"רעים" שמנסים למחוק את האנושות הם מבשרי רעיון הכפירה של אמונה באל אחד. המסקנה: קנאות דתית, ולא משנה מאיזה צידו של המטבע נמצאת הכנסייה שלך, תוביל לשפיכות דמים. מיהם הקנאים הדתיים שאנחנו מכירים? האסלאם הקיצוני כמובן אבל לא פחות ממנו גם הימין הנוצרי האולטרה-שמרני במקום הולדתה של הסדרה, ארצות הברית של אמריקה.

2. בעונה השלישית, כשבני האנוש מנסים להתנחל על כוכב חדש ונכבשים על ידי הסיילונים, הם מקימים מחתרת שמטרתה לזנב בכוחות הכיבוש. כמה בני אנוש אף נדחפים לייאוש שבפיגועי התאבדות. הסיילונים מכנים את המורדים insurgents . ההקשר, בעיצומה של המלחמה האמריקנית בעיראק, ברור. והיפוך התפקידים הוא לא פחות ממבריק- הצופים האמריקנים מריעים כמובן למחבלים המתאבדים שרוצים לשחרר את אדמתם. אירוני? בודאי! אבל למה להסתפק בעיראק? אולי האלגוריה אמורה לשמש גם את הסכסוך הישראלי פלסטיני?

3. בעונה האחרונה סיעה מורדת של הסיילונים כורתת ברית עם בני האנוש הנרדפים. הם מניחים בצד את הסתירות באמונות הדתיות ובוחרים לשתף פעולה. הרמיזה ברורה- בעולם פוסט דתי ופוסט גזעי החיים יהיו טובים יותר.

4. כפי שמציין הניו יורק טיימס בכתבה על סיום הסדרה ( שמתפרסמת בגיליון שבת על שער חלק C של העיתון הנחשב ), משמעות נוספת יכולה להיות בהקשר למשבר הכלכלי החריף שפקד את ארה"ב והעולם, ולעובדה שעשרות אלפי אמריקנים נותרו ללא קורת גג וללא הביטחון שהיא מספקת. in search of a home, כפי שמכריז הפתיח של הסדרה.

זו גדולתה של הסדרה, היכולת לאפשר לכל אדם למצוא את הסמליות שמוצאת חן בעיניו, ולהזדהות עם מי שמייצגים אותו לטעמו בצורה הטובה ביותר. הדבר אפשרי עוד יותר ככל שהעלילה הולכת ומתקדמת, הדמויות לא נשארות שטוחות אלא מתפתחות ומפתחות יותר ויותר רבדים, והטוב כבר אינו כל כך מושלם, והרע כבר אינו כל כך נורא.

מה הפלא אם כן, שבאו"ם ערכו דיון על קנאות דתית, ילדים חיילים, טרור וזכויות אדם, בהשתתפות נציגי בטלסטאר גלקטיקה?

אזהרה נוספת למי שהתעלם מהראשונה: הלינקים הבאים עלולים להכיל ספוילרים על הפרקים האחרונים בהחלט של סדרת המופת.

הנה המאמר המלא ב"ניו יורק טיימס"

אתר ZAP2IT משווה בין הדמויות בסדרה המקורית לדמויות העכשוויות, כולל הערות על גורלן ותפקידן בסיפור הכללי

ומה הלאה? בנובמבר 2009 ישודר סרט טלויזיה בשם BATTLESTAR GALACTICA:THE PLAN , שמתרחש עוד לפני עלילת המיני סדרה שפתחה את הגלגול הנוכחי, כשהמושבות עדיין עומדות על תילן. אדוארד ג'יימס אולמוס ביים את הסרט ברוח הסדרה ( בדומה לסרט אחר ששודר לפני כשנתיים, RAZOR , ועסק גם הוא בעלילה צדדית ).

את הטריילר המעודכן אפשר לראות כאן

הפרויקט הרחוק מעט יותר הוא CAPRICA , סדרת הפריקוול המסקרנת שמתרחשת ארבעים שנה לפני המלחמה, ואמורה למעשה לתעד את הדילמות המוסריות שליוו את לידת הסיילונים כרובוטים-עבדים. פרק הפיילוט צולם מזמן, והוא ייצא למכירה בדי וי די בארה"ב ב-21 באפריל. בסתיו תעלה הסדרה המלאה, שתלווה באופן צמוד על ידי יוצרי "בטלסטאר" דייויד אייק ורונאלד מור.

הנה הטריילר לקפריקה

והנה פירוט על כל מה שמצפה לצוות השחקנים והיוצרים של בטלסטאר בעתיד הקרוב.

הנה הכתבה של ידידי מישל דור, שפורסמה ב-YNET לרגל סיום הסדרה

ונסיים בקטע משעשע במיוחד. לרגל עליית העונה הרביעית, לפני כשנה, הגיע צוות הסדרה לתכנית של דייויד לטרמן לספק "10 סיבות לצפות בעונה החדשה"

יש לבדוק גם

וידאו: טריילר ל- The Serpent Queen

סדרה תקופתית חדשה , שתעלה בערוץ STARZ בארה"ב ב-11 בספטמבר. קבלו את הטריילר ל- The …

אין תגובות

  1. יהודית

    הקטע אצל לטרמן מעולה. ככה מקדמים סדרה!

    (אני מאוד נהנית מהבלוג שלך. תמשיך…)

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    תודה, יהודית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.