יום רביעי , יולי 6 2022

המאבק על בית המשפט העליון

   עם כל הכבוד למאבקי בני האור בבני החושך בארץ הקודש, להתפלפלויות ולגידופים במשתמע של בייניש כלפי פרידמן ולהיפך, המאבק הפוליטי האמיתי על דמותה של ערכאת השיפוט העליונה מתקיים בארצות הברית.

 

מינויו של שופט לבית המשפט העליון הוא אחד ממבחניו החשובים ביותר של נשיא מכהן, שנמצא תחת לחץ כבד של מפלגתו למנות שופט שמזדהה עם דיעותיה, ומנגד נמצא בלחץ של הצד היריב למנות שופט ניטראלי ככל האפשר.

   מבחן שכזה מזומן כעת לברק אובאמה, לאחר שאתמול הודיע השופט דייויד ה. סוטר על פרישתו בחודש הבא, רגע לפני פגרת הקיץ של בית המשפט העליון האמריקני.

סוטר מונה ב-1990 על ידי הנשיא ג'ורג' ה.ו. בוש , בתקווה שיחזק את האגף השמרני במוסד השיפוטי. בפועל , כפי שקרה בעבר, הוא דווקא זוהה עם האגף הליבראלי, למשל בהצבעותיו בסוגיית ההפלות ובסוגיית עונש המוות.

לאחר פרישתו נותרו בבית המשפט העליון תשעה שופטים– ארבעה מזוהים כשמרנים, ארבעה כליבראליים ואחד כנוטה למרכז.

 

   אז איזה שופט יבחר אובאמה? תהיה הבחירה אשר תהיה, מצפה לו קרב פוליטי קשה, ובוושינגטון כבר מצחצחים חרבות.

ביממה שחלפה מאז הודעת הפרישה של סוטר, רווחו השמועות בנוגע למועמדים האפשריים של אובאמה. יש הטוענים, שהוא ירצה למנות אישה, כיוון שכעת מכהנת רק אשה אחת בבית המשפט ( רות ביידר גינסבורג ).

מצד שני יש הטוענים, שאובאמה יבחר במועמד היספאני כדי לספק את המיעוטים בארצות הברית ( מועמד שהוא גם אישה וגם היספאני בינתיים אינו בנמצא ).

 

   אובאמה מבטיח, שהשופט שימנה "יבין כי הצדק איננו מושג באמצעות תיאוריה אבסטרקטית שתהפוך להערת שוליים בספר החוקים, אלא מושג באמצעות שקילת ההשפעות של החלטות שונות על חיי היום-יום של האזרחים".

 

   הרפובליקנים כבר מזהירים, שאובאמה יחפש שופט אקטיביסט, שיפרש  באופן מרחיב ומתירני את החוקה.

הם קוראים לאובאמה להיפגש עם מנהיגי שתי המפלגות בבית הנבחרים כדי להגיע להסכמה על המועמד שלו, עוד לפני ששמו יובא לאישור רשמי.

 

   המטרה של אובאמה היא להושיב את השופט החדש על כסאו כבר עם פתיחת המושב הבא, באוקטובר. לא בטוח שיצליח לעמוד בכך.

יש לבדוק גם

בואו נדבר על זה: רק רוצחים בבניין עונה 2 פרקים 1-3

אם צריך לחפש סיבה אחת, אחת בלבד, לשלם ל"דיסני פלוס", זו הסדרה "רק רוצחים בבניין". …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.