יום ראשון , אוגוסט 14 2022

בואו נדבר על זה : פרק סיום העונה של "אבודים"

נו, ראיתם? כי אם טרם ראיתם, אז נא הפסיקו לקרוא כעת וחזרו אל הפוסט לאחר שראיתם.

 

אז ראיתם? מה אתם אומרים?

 

הנה כמה מחשבות שעלו בראשי אחרי הצפייה בסיום העונה החמישית של "אבודים", ובסיום גם כמה לינקים לאנשים הרבה הרבה יותר אובססיביים ממני בכל הנוגע ל"אבודים".

 

קודם כל, אחלה פרק. מתפקד היטב במסורת פרקי סיום העונה של הסדרה המוזרה-נפלאה הזו. אבל , וזה אבל קטן-גדול, שום דבר לא ידמה לתחושה שעברה בי בסיום עונה 3, כשהתברר שג'ק וקייט עזבו את האי, וה"פלאשבק" הפך ל"פלאש פורוורד". WE HAVE TO GO BACK אמר ג'ק לקייט ומאותה נקודה בזמן השתנו שוב עוד כמה מוסכמות בכתיבת תסריט טוב.

 

אה, כן, והפעם קיבלנו כמה תשובות, חלקן לא ממש ברורות , אבל התחושה היא שהתשובות רבות יותר מהשאלות. ובכל זאת…בשמונת החודשים שיחלפו עד לתחילת העונה השישית והאחרונה, נהרהר בודאי רבות במה שראינו הערב.

 

קודם כל- ג'ייקוב . אם עד הערב סברנו שמדובר בדמות שטנית, ספק הזייה ספק המצאה ספק ישות על טבעית, הרי שמסתבר שבהחלט יש אדם, או יותר נכון דמוי אדם, שעונה לשם ג'ייקוב. הוא מתגלה לנו בסצינת הפתיחה של הפרק, כשהוא מסיים מלאכת אריגה מסובכת, יוצא לארוחת צהריים על החוף ומשקיף על ספינה שמתקרבת באופק. מעריצי הסדרה בארה"ב תמימי דעים שמדובר בספינה BLACK ROCK, שאל שבריה נחשפנו עוד בעונה הראשונה . אם זו אכן ה"בלק רוק", ואני נוטה לחשוב שכך, הרי שהסצינה מתרחשת אי שם במאה התשע עשרה.

ג'ייקוב לובש חולצה לבנה, וזה חשוב. כי כשהוא עסוק בארוחה, מצטרף אליו הסולן  של הפט שופ בויס ( לא באמת, סתם שחקן שדומה לו ), לבוש חולצה שחורה, ומאשים אותו בהבאת ה"בלק רוק" לאי. ג'ייקוב מתחמק אך לא מכחיש ומספק לנו משפט פילוסופי, שבודאי יהיה חשוב מאוד בעתיד של האי המוזר הזה: " יש רק סוף אחד. כל מה שמתרחש לפני כן- זו רק התקדמות". בעיניי, רמז ברור לכך שההיסטוריה של האי , הנמשכת כנראה מאות שנים, מתקרבת בסופו של דבר לנקודה אחת ברורה, שבסיומה שום דבר כבר לא ייראה אותו הדבר.

האיש בשחור מביט על ג'ייקוב בתיעוב ומודיע לו, שיום אחד ימצא את ה"פירצה" וירצח אותו. ג'ייקוב מגיב בשלוות נפש, השוט נפתח, ואנו רואים את הפסל הענק עומד בשלמותו.  מעריצי הסדרה זוכים לכמה שניות טובות של אחורי הפסל ומצליחים להסיק בודאות שמדובר באנוביס, האל המצרי הקדמון שנחשב ל"אל המוות" ו"שופט המתים".

http://www.lost.com/forum/showthread.php?p=193266

 

 

לאורך הפרק אנו רואים את ג'ייקוב מופיע בחייהם של נוסעי "אושיאניק 815" ברגעים חשובים, מציל אותם, מברך אותם, ואומר דברי חוכמה. את האיש בשחור נפגוש שוב     ( כנראה ) רק בתום הפרק, כשג'ייקוב ניצב מול בן ההמום ומול "ג'ון לוק" ואומר ל"לוק":"מצאת את הפירצה שלך, הא?".

 

זהו כמובן אינו אותו ג'ון לוק שאנו מכירים. כי שניות לפני כן נחשפה העובדה שלוק עדיין מת וגופתו נמצאת בתוך תיבת המתכת המסתורית. אז מיהו "ג'ון לוק" שנכנס למערה עם בן? זהו כנראה גלגול של האיש בשחור, שאחרי מאות שנים הצליח סוף סוף להיכנס לביתו של ג'ייקוב ולהביא למותו. מצא את הפירצה.

 

מיהו האיש בשחור? מדוע הוא רוצה כל כך להרוג את ג'ייקוב? מעריצים שמחפשים משמעויות תנ"כיות ב"אבודים" הזדרזו לשער, ששמו של האיש בשחור הוא "עשיו", כלומר אחיו של יעקב שמכר את בכורתו תמורת נזיד עדשים.

 

פרשנות אחרת, שעלתה במוחי עוד לפני שקראתי אותה באתר ZAP2IT ( בחיי! ) היא שהאיש בשחור וג'ייקוב הם הומאז' ליצירתו האפית בת שבעת הכרכים של סטיבן קינג, "המגדל האפל" ( למי שטרם קרא- מומלץ מומלץ מומלץ. גם אם אינכם מעריצי סטיבן קינג. לא תשכחו את היצירה הזו במהרה. באמת באמת באמת מומלץ ). ב"המגדל האפל" ישנה דמות שנקראת "האיש בשחור", שנודעת בעולמות השונים בשמות שונים וכל מטרתה לזרוע הרס וחורבן. אם "ג'ון לוק" הוא אכן "האיש בשחור", אזי יש כאן גם פירוש אפשרי לחזיונות המתים , שראו ג'ק, הרלי, מיסטר אקו ורבים אחרים לאורך הסדרה. יכול מאוד להיות שאלה לא היו תעתועי דימיון אלא הופעות של "האיש בשחור" שביקש להניע את הגלגלים. לעומת זאת, כפי שלמדנו בפרק הערב, כשג'ייקוב רצה להופיע בפני האבודים, הוא עשה זאת בדמותו שלו, ללא התחזות.

 

http://blog.zap2it.com/ithappenedlastnight/2009/05/lost-jughead-ends-with-a-bang-jacob-ends-with-a-whisper.html

 

 

עוד סוגייה שעולה משאלת ג'ייקוב והאיש בשחור- ריצ'ארד. חידת אי-הזדקנותו נפתרת חלקית, כשריצ'ארד מספר ל"ג'ון לוק": " איני מזדקן כי ג'ייקוב עשה אותי כזה".

 

ריצ'ארד הוא גם הראשון שעונה למצלמה על השאלה שהוצגה לפני כמה פרקים: מה שוכן בצילו של הפסל?

 

תשובתו של ריצ'ארד נאמרת בלטינית, אבל סמכו על מעריצי אבודים בארה"ב, שימהרו לתרגם את התשובה: " הוא אשר יגן על כולנו".

 

http://larryfire.wordpress.com/2009/05/14/on-lost-what-did-richard-say-to-illana-when-she-asked-him-what-lies-at-the-foot-of-the-statue/

 

והתשובה הגיונית ביותר, כי כפי שלמדנו הערב ביתו של ג'ייקוב שוכן בצל הפסל.

מחשבה מסכמת: ג'ייקוב והאיש בשחור הם הגורמים המניעים את כל מה שקשור באי במאות השנים האחרונות. בן, ריצ'ארד, צ'רלס וידמור, ג'ק, לוק, סוייר- כולם שליחים , בין אם מרצונם ובין אם לאו, בין אם בידיעתם ובין אם לאו. שליחים של שתי הדמויות האלה, שכנראה מייצגות את הטוב המוחלט אל מול הרע המוחלט. והטוב כנראה הפסיד הערב, כי ג'ייקוב נדקר וגולגל לתוך המדורה.

 

התחושה של סטטוס קוו שמחכה להתרה, שמתקבלת בתחילת הפרק, כשג'ייקוב והאיש בשחור יושבים זה לצד זה ומדברים בנונשלנטיות על שאיפותיהם להרוס זה את זה, הזכירה לי גם את "בשורות טובות" של ניל גיימן ( עוד ספר שמומלץ מומלץ מומלץ בחום ). בספר הזה מלאך גן העדן אזיראפל והשד מהגיהנום קרואולי שולטים בכל מה שקורה בחייהם של בני האדם בכדור הארץ, ומנסים ביחד למנוע את האפוקליפסה.

 

 

שאלה לפגרה: רגע לפני שהושלך ללהבות, מפטיר ג'ייקוב: "הם באים" ( או: "הם מגיעים" ). מי זה "הם"???

 

יוצרי "אבודים" הסכימו בחודשים האחרונים לומר רק דבר אחד על פרק סיום העונה: אחת הדמויות הראשיות תמות בפרק הזה.

שאלה לפגרה: אז מי מת? ג'ון לוק, שאת גופתו גילינו מחדש הערב? אם כן, אז מדובר בפתרון גאוני לשאלה. מותו של לוק מצליח להמם אותנו פעמיים, תחילה בסיום העונה הרביעית וכעת בסיום העונה החמישית.

 

ואולי המתה היא ג'ולייט, שהצליחה לפוצץ את פצצת המימן? מצד שני, אם ג'ולייט מתה אז כל מי שהיה איתה באי ב-1977 מת, כי קשה לשרוד פיצוץ גרעיני.

מצד שלישי, המטרה של הפיצוץ הייתה "לאפס מחדש" את העתיד. לפי ההיגיון הזה, ג'ולייט וחבריה אמורים לשרוד בקו הזמן החלופי שנוצר.

 

ולסיום, בואו נדבר על "הפיל הלבן בחדר". איך תמשיך הסדרה בעקבות הפיצוץ? אולי כל מה שראינו שקרה לג'ייקוב לא יקרה? מי מהאבודים ישרוד? האם העונה הבאה תיפתח כשטיסת "אושיאניק 815" תנחת בביטחה בלוס אנג'לס , לאחר שהעתיד "אופס מחדש"?

 

וכמה יפה היה שוט הסיום , כשהפעם הלוגו LOST נעלם בלבן במקום בשחור????

 

יש לבדוק גם

מהיום בארה"ב: "POWER BOOK III: RAISING KANAN" עונה 2

עונה שנייה לסדרת ספין אוף נוספת מבית המותג "כוח" של סטארז. מהיום בארה"ב. שתפו עם …

אין תגובות

 1. אנידה

  זה לא אנוביס, אפילו לא דומה. ואני בשוק שאחרי שכבר רואים את הפרצוף אנשים עדיין לא קולטים.
  וגם אתר ABC אמר שזה Taweret
  לאנוביס יש פני שועל. זה נראה לך כמו שועל? זה קרוקודיל במקרה הכי טוב.

 2. אין ספק שמאוד קשה לשרוד פיצוץ גרעיני (במיוחד אם הוא קורה ממש על ידך), כך שהעונה הבאה תפתח אם לא במקום אחר – בזמן אחר. ההשלכות? את זה קשה באמת לאמוד או לנחש. תלוי לאיזו נקודת זמן כולם ישוגרו, ואם מדובר באמת על המשך קו הזמן המקורי, קרי; טיסת אושיאנק תגיע ל L.A בשלום, כנראה שהעונה האחרונה תעסוק בלקשור בין כל הדמויות במציאות שמעולם לא חוו יחד.

 3. רוני אייזיק

  אחלה מאמר ! עשה לי קצת יותר סדר…
  לגבי ה-"איפוס מחדש", זה בדיוק מה שהוא (ג.ג.א) עשה בסטאר טרק.
  אפשר לשכוח מכל הסדרות וסרטים שראינו… עכשיו מציאות אחרת.(שם
  אפילו כוכב וולקן לא קיים יותר…).
  לגבי השאלה "מי מת", אז היחידי שבאמת מת הוא ג'ייקוב.
  שהוא כמובן דמות ראשית למרות שזאת פעם ראשונה שרואים אותו.
  יאללה עוד עונה ודי…..

  אפי, עכשיו שנגמרו כל הסדרות (גיבורים, אבודים, נמלטים, סמולוויל, ו-24 השבוע)
  מה נשאר לראות ??

 4. רוני, ידידי, כמדי שנה אנחנו ניצבים בפני קיץ בעייתי ביותר. בשנה שעברה סיפקת לי תעסוקה עם כל העונות של "סמולוויל". מה שאני ממליץ לך זה דחוף לראות את ארבע העונות של "דוקטור הו", וכן להצטרף ל"סוכן מחוק" שהיא אחלה סדרת מתח, וגם מצחיקה. שמה המקורי הוא BURN NOTICE ועד עכשיו היו שתי עונות שלה, השלישית תחל בקיץ.

  לגבי אבודים- אני בכלל לא בטוח שג'ייקוב מת. יכול להיות שה"איפוס מחדש" עם הפצצה מחק את אירועי המערה, שבהם הוא נדקר למוות.

 5. רוני אייזיק

  נעשה ונשמע ….
  מוריד דוקטור הו וסוכן מחוק..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.