יום שלישי , אוגוסט 21 2018
Home / כללי / תמיד גרנו בטירה
תמיד גרנו בטירה מאת שירלי ג'קסון

תמיד גרנו בטירה

יצירת המופת של ספרות המסתורין

תמיד גרנו בטירה

שירלי ג'קסון

 

"קוראים לי מרי קתרין בּלֶקווּד. אני בת שמונה-עשרה, ואני גרה עם אחותי קוֹנסטַנס. לא פעם חשבתי שעם קצת מזל יכולתי להיוולד אישה-זאב, כי שתי אצבעותיי האמצעיות באורך שווה. אבל נאלצתי להסתדר עם מה שיש לי. אני לא אוהבת להתרחץ וגם לא כלבים ורעש. אני אוהבת את אחותי קונסטנס, ואת ריצ'רד פְּלַנטֶגֶ'נֶט ואת אָמָניטָה פָאלוֹידֶס, פטריית אָמָנית המוות. כל שאר בני משפחתי מתים".

 

מֵריקֵט בּלֶקווּד מתגוררת באחוזה המשפחתית עם אחותה הגדולה קונסטנס ועם הדוד ג'וליאן. בעבר מנתה המשפחה שבע נפשות – עד שבערב נורא אחד מצאה מנת רעל את דרכה אל קערית הסוכר.

לאחר שזוכתה מרצח ארבעת בני משפחתה, שבה קונסטנס לביתה – טירה מבודדת בקצה הכפר – כשמריקט מגינה עליה מפני אנשי הכפר הסקרנים והעוינים. השנים עברו בניתוק נעים ונוח, עד שיום אחד הופיע בפתח ביתן בן הדוד צ'ארלס. מריקט זיהתה מיד את הסכנה הנשקפת להם וידעה שעליה לעשות הכול כדי להציל את קונסטנס ואת הבית.

מעשיה מניעים עלילה מסתורית ומותחת שמגיעה לשיאים כמעט בלתי נתפסים.

תמיד גרנו בטירה, שכתבה הסופרת המהוללת שירלי ג'קסון, ראה אור בשנת 1962 ונחשב ליצירת מופת של ספרות המסתורין. ג'קסון בוראת בלשון חמקמקה ומפותלת טקסט שבו האמת תמיד מערערת ומעורערת, והקורא נאלץ לשמור על דריכות כדי לנסות להפריד בין העולמות הפנימיים של הדמויות לבין המציאות החיצונית של חייהן.

"יצירת מופת של מתח גותי" – ג'ויס קרול אוטס.

"מי שלא קרא את תמיד גרנו בטירה, הפסיד דבר מופלא" – ניל גיימן.

"ככל שהקורא שוקע עמוק יותר, כך הוא רוצה להמשיך ולצלול" – דונה טארט.


 

207 עמ' |  78 ₪

 

בדוק גם

כתב חזית

לראשונה, רון בן ישי מוריד מסך על 50 שנות סיקור מלחמה, קרבות וחוויות אישיות כתב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *