יום שלישי , אוגוסט 21 2018
Home / כללי / מעשה שלא היה
מעשה שלא היה, מאת אבירם ברקאי

מעשה שלא היה

 

חדש בהוצאת כנרת זמורה-ביתן:

מעשה שלא היה

קונספירציית מלחמת יום הכיפורים

מאת: אבירם ברקאי

 

מלחמת יום הכיפורים היא מגנט שמושך אליו ממציאי תיאוריות קונספירציה ואבירם ברקאי למד את מרביתן, אם לא את כולן.  את תיאוריית הקונספירציה הצבעונית ביותר, המכעיסה ביותר, המקוממת ביותר, משווקים ד״ר אורי מילשטיין וחבורתו ,ויש להם לא מעט חסידים.

 

תקציר הקונספירציה – שר החוץ הנרי קיסינג׳ר (בשם ארצות הברית), הנשיא אנואר סאדאת (בשם מצרים) ושר הביטחון משה דיין (בשם ישראל) רקחו מזימה סודית, שמטרתה מציאת הדרך לקירוב השלום בין ישראל ומצרים ושבירת הברית ארוכת השנים בין מצרים לבין הדוב הרוסי.

לפי התאוריה, המכשול העיקרי שעמד בפניהם היה ההכרה שמצרים לא תשב לשולחן המשא ומתן לפני שיושב כבודה, שרוסק לרסיסים עם ההפסד במלחמת ששת הימים.

כדי להתגבר על כך, סוכם כי ישראל תאפשר לכוחותיו של סאדאת לאחות מחדש את כבודם באמצעות ניצחון קטן.. איך דואגים לכך? ובכן, שר הביטחון והצלע הישראלית בקונספירציה, משה דיין, יעכב את גיוס המילואים, ימנע ״מכה מקדימה״ ויגרום לצה״ל להילחם ״חלש״.

 

אמת או בדיה? קונספירציה או היסטוריה? לברקאי אין ספק.

 

בחוש דרמטי יוצא דופן ובקפדנות מחקרית מפריך ברקאי את תיאוריית הקונספירציה. חשוב מזה, הוא מספק לקוראים תמונה אמיתית על תהליכי קבלת ההחלטות שקדמו למלחמת יום הכיפורים ושופך אור על פינות עלומות בהיסטוריה הצבאית והמדינית של ישראל.

 

***

אבירם ברקאי, חוקר וכותב על מלחמות ישראל ומחבר רבי המכר: על בלימה – סיפורה של חטיבת השריון 188 במלחמת יום הכיפורים; בשם שמים – קורותיה של טייסת הפנטומים 201 במלחמת יום הכיפורים; משק כנפי הטעות – סדרת ראיונות עם האלוף אלי זעירא ובכירים נוספים בעקבות מקורות הערכת המודיעין השגויה טרום מלחמת יום הכיפורים; ואנחנו על השחור – סיפור לחימתה של חטיבה 500 המורחבת במלחמת שלום הגליל.

בנוסף,  ברקאי הוא מורה דרך, מרצה, מדריך נהיגה מתקדמת ומחברם של שנים־עשר ספרים בנושאי ג'יפים, אופנועים, חילוץ, טיילות־שטח וגם ספר ילדים אחד, בשביל הנשמה. מעשה שלא היה הוא ספרו ה־17.

 

מספר עמודים: 203; מחיר מומלץ לצרכן: 94 ₪

 

בדוק גם

דרוש כפר

  חדש בהוצאת כנרת זמורה-ביתן:   דרוש כפר חינוך למשמעות מאת: דותן לוי   ״אני …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *