יום רביעי , יולי 18 2018
Home / טלויזיה / מאומצים
לוגו חדשות 10

מאומצים

"מאומצים"

סדרת כתבות בחדשות 10:

סיפורם של הילדים המאומצים בישראל

 

החל מהערב ,יום ראשון 13 באוגוסט 2017, נשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות 10 סדרת כתבות חדשה של מיה איידן, "מאומצים".  מידי שנה מאמצים בישראל כמאה ילדים – כיצד מתבצע הליך האימוץ? מי הם ההורים שמבקשים לוותר על ילדיהם ולהעבירו למשפחה אחרת? אילו סיבות מובילות אותם לקבל את ההחלטה הקשה? איזה סיוע נפשי נותנת המדינה לילדים? כיצד נבחרות המשפחות המאמצות? ומדוע המדינה מתייחסת אל הורים יחידנים, או להורים להט"בים כמשפחות ש"נושאות תחושה של חריגות" ומעדיפה שלא להעביר לידיהם ילדים לאימוץ?

הפרק הראשון יעסוק בזכות להורות: חוק האימוץ שחוקק בשנות ה-60 הגדיר משפחה "כשירה לאימוץ" כ"איש ואשתו" – גבר ואישה נשואים. כל סוג אחר של הורות נחשב "חריג" – למשל משפחות חד-הוריות של שני גברים ושתי נשים, וכן הורים יחידניים. לרוב, הורים אלה יעברו לסוף התור, ו"יוצעו" להם ילדים גדולים יותר, ילדים עולים, פליטים, או ילדים עם צרכים מיוחדים. במסגרת הפרק נפגוש הורים חד-מיניים, וגם אם חד-הורית שהמדינה השקיעה עשרות אלפי שקלים כדי לממן לה טיפולי הפריה. נשאל מדוע כשיפולים אלה כשלו, המדינה לא ראתה בה ראויה להיות אם מאמצת.

הפרק השני יסקור את הדרכים שבהן אפשר לקצר את הדרך לאימוץ, ואת המסע שעוברים ההורים המאמצים, כאשר הם מבקשים לאמץ ילד ישראלי או ילד מחו"ל – תחיה ואהרן אימצו ילדה ישראלית יוצאת אתיופיה, שנקלטה בביתם כשנה מרגע מילוי הטפסים, עילית וערן אימצו ילד בחו"ל ובתוך שנתיים וחצי חבקו אותו.

הפרק השלישי יעסוק בהבדל בין "אומנה" ל"אימוץ" – נביא את סיפורם של ילדים, שהאימוץ שלהם לא צלח, והותיר אותם בטראומה כפולה. כמו כן נציג את תכנית "עו"ד משלי" של הסנגוריה הציבורית, שמאפשרת לילדים להיות מיוצגים בבתי משפט על ידי עו"ד מטעמם מול גורמי הרווחה ומול הוריהם.

בפרק הרביעי נגיע אל הצלע הנוספת בסיפורי האימוץ שלרוב אינה נחשפת, ונשוחח עם שתי אימהות, שנסיבות חייהן הובילו אותן למסור את ילדם לאימוץ, והיום מדברות על הסיבות, על החיפוש ועל הכמיהה לפגישה מחודשת עמם. נביא גם את סיפור מאבקם של הילדים המאומצים לשינוי החוק, להקל בפתיחת תיקי האימוץ ולקבל יותר מידע על הוריהם הביולוגים, לרבות מידע רפואי, גם ללא הסכמתם.

 

עורכת פרק המגזין: תמר פיין; רכזת מערכת: יעל דמארי; תחקיר: חמוטל רוזן;

צילום: ניר מזעקי, עורך  וידאו: דניאל סקורצינסקי

בדוק גם

רוק בקסבה

החל מהערב סדרת כתבות חדשה של חזי סימנטוב בחדשות 10: "רוק בקסבה" הצצה לחיים הפחות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *