יום ראשון , מרץ 18 2018
Home / כללי / חיסול ממוקד
חיסול ממוקד מאת מיכאל בר-זהר וניסים משעל

חיסול ממוקד

מיכאל בר-זהר | ניסים משעל

חיסול ממוקד

שב"כ – המבצעים הגדולים

גילויים מסעירים על המבצעים הגדולים של השב"כ בספר חדש ומרתק

מבצעיהם של אנשי השב"כ נבלעים לרוב בין דפי העיתונות ולא תמיד זוכים לסיקור או אפילו לאזכור. 31 פרקי הספר הזה, היחיד במינו, אשר מבוסס על מחקר מקיף וראיונות רבים עם ותיקי השב"כ וראשיו, לראשונה מפנים את הזרקור אל פעילותם הנחרצת, המגוונת והחיונית של אנשי שירות הביטחון הכללי, הפועלים ללא לאות ולא אחת תוך סיכון חייהם.

בסגנונם המיוחד והקולח, שכבר יצא לו מוניטין ברחבי העולם בספריהם רבי-המכר "המוסד – המבצעים הגדולים" ו"הלוחמים פשטו עם שחר", מגישים לנו בר-זהר ומשעל את סיפורו של השב"כ מימיו הראשונים ועד ימינו אלה וחושפים מבצעים רבים שכלל לא נודעו.

הספר שופע גילויים על מבחר פרשיות עלומות ובהן: חפרפרת האויב שחדרה לקודש הקודשים של השב"כ; יועצו של בן-גוריון שהיה מרגל סובייטי; כיצד נלכד המרגל המסוכן מכולם; כיצד חוסלה תחנת הק.ג.ב. בירושלים; אילו "שתילים" מרמת הגולן הסגירו את המחתרת היהודית; איך הפכה האישה הבוגדת מעזה למחבלת מתאבדת; מוחמד דף, המחבל בעל תשע הנשמות ששוב ניצל מחיסול; תרמיליהם של האחים עוודאללה שהכילו את ארכיון החמאס; מה הסתיר הארכיבישוף המקסים במכוניתו המפוארת; הפלאפון החדש שהועבר ל'מהנדס" – מהשב"כ באהבה; השדר הבהול שדיווח כי בעוד 30 שניות יעבור רמטכ"ל החמאס ברחוב אל מוכתר בעזה – והתוצאה…; קיר המוות שארב לרב-המחבלים בדרך לפילגשו; ועוד גילויים רבים על אמנות הפיתוי, השכנוע והגיוס רבת-הסיכונים.

פרופ' מיכאל בר-זהר, ח"כ לשעבר, נחשב לאחד מגדולי מומחי הריגול בישראל. חיבר ספרים רבים בנושאי ביטחון והיסטוריה פוליטית, בהם הביוגרפיות של דוד בן-גוריון ושמעון פרס, "הממונה" (על איסר הראל ושירותי הביטחון), "נקמת מינכן" (עם איתן הבר) ו"המזימה" (המרגל היהודי של היטלר), וכן את הרומנים "מרגל בחורף", "אחים", "בגידה", "באשמת רצח" ועוד. ספרו "אניגמה" עובד לסרט הוליוודי וזכה להצלחה רבה.

נסים משעל הוא חתן פרס סוקולוב לתקשורת לשנת 2006. משעל היה מנכ"ל הטלוויזיה הישראלית וראש מנהלת ההקמה של ערוץ 2. בטלוויזיה מילא שורה של תפקידים עיתונאיים בכירים. כמו כן ערך והנחה תוכניות אקטואליה, בהן: "מוקד", "פופוליטיקה", ,שיחת ועידה" ו"משעל חם". מספריו הקודמים: "ואלה שנות… 50 למדינת ישראל", "ואלה תולדות – 2000 שנות יהדות", "ואלה שנות… 60 לישראל" ו"הותר לפרסום".

 

276 עמ' | 118 ₪

 

בדוק גם

ראש המוסד

ספר חובה לכל מי שביטחונה ועתידה של ישראל יקר לו ראש המוסד שבתי שביט באפריל 1989 קיבל שבתי שביט מידי יצחק שמיר את כתב המינוי לראש המוסד השביעי, תפקיד בו שירת במשך שבע שנים, עתירות תמורות ואירועים פוליטיים ואסטרטגיים בעלי משמעות גלובלית, אזורית ולאומית.  "העולם בתקופת המלחמה הקרה (1945-1990) היה לאין שיעור יותר יציב מאשר העולם שבו אנו חיים היום", כותב שביט. "הפחד מפני השמדת המין האנושי, באירוע גרעיני בין-מעצמתי, חולל את היציבות העולמית,שהחזיקה מעמד עד 1990. בריה"מ קרסה, אך ארה"ב לא השכילה לנצל את העשור שבו הייתה 'השוטר היחיד בעיירה' כדי לכונן סדר עולמי חדש". מאפייני הטרור השתנו. "בעבר הטרור היה ברובו מקומי, חילוני, ומחולליו נאבקו להשיג עצמאות מדינית. הטרור העכשווי הוא דתי מוסלמי, גלובלי, והוא מבטא את מצוות אללה להילחם בכופרים ולהקים את הח'ליפותהמוסלמית העולמית…. ארגון דאע"ש הביא את הטרור להקצנה שההיסטוריה האנושית לא ידעה כמותה מאז פלישות ההונים מערבות אסיה למערב". שני נושאי הצי"ח (ציון ידיעות חיוניות) העיקריים של המוסד, בתקופת שביט, היו התפשטות אמצעי לחימה בלתי קונבנציונליים במזרח התיכון, והטרור. "המענה לשני נושאים אלה", כותב שביט, "נמצא לא רק במזרח התיכוןובמערב אירופה, זירות הפעולה הקלאסיות של המוסד, אלא גם במזרח אירופה ובריה"מ לשעבר, גם בדרום-מזרח אסיה, סין וצפון קוריאה, וגם ביבשות אחרות. שינויים אלה חייבו את המוסד להיערך בהתאם". ראש המוסד הוא סיכום שבע שנות פעילות והתמודדות עם אתגרים של מי שעמד בראש שירות מודיעיני הנחשב לאחד הטובים בעולם. שביט פורס לפני הקורא את משנתו המודיעינית והגיאו-אסטרטגית, הנשענת עלחשיבה ריאליסטית מתוחכמת ומורכבת, יחד עם ניסיון מבצעי ופיקודי נדיר. זהו ספר חובה לכל מי שביטחונה ועתידה של ישראל יקר לו. שבתי שביט נולד ב-1939 בנשר, למד בבית הספר הריאלי במגמת מזרחנות, שירת בצה"ל בסיירת מטכ"ל, ולמד מזרחנות באוניברסיטה העברית. ב-1964 התגייס למוסד, ויצא לשליחויות באיראן, אירופה ובכורדיסטאן. שירת באגףהפעלת הסוכנים "צומת" ובאגף המבצעי "קיסריה", כמפקדו בשנים 1980-85. הוא בעל תואר מוסמך במינהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד. כיום מנהל פעילות עסקית ענפה, ומשמש כיו"ר המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומיהרצליה. נשוי ליעל, אב לשלושה וסב לשמונה. שתפו עם חברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *