יום שישי , מאי 25 2018
Home / כללי / בואו נדבר על זה: המועדון מאת אוהד גרינוולד
המועדון מאת אוהד גרינוולד, צילום: בנצי ריכטר

בואו נדבר על זה: המועדון מאת אוהד גרינוולד

   כל חובב ספורט ישראלי צריך לברך על "המועדון".

 

עוד לפני שנדבר על תוכן הספר, הרעיון חשוב, וחשובה גם הנכונות של הוצאת ספרים גדולה לקחת על עצמה את ההתחייבות הכספית הכרוכה בהוצאתו: ספר שיתעד את עלייתה לגדולה של קבוצת הכדורסל מכבי תל אביב, כיצד הצליחה לבסס את מעמדה כאימפריה בישראל, כיצד שמרה עליו, וכיצד כבשה את אירופה . ספר שאינו דומה לאלבומי הניצחון של ששת הימים אלא למבט מבחוץ של גורם אובייקטיבי על כמעט חמישים שנות פעולתו של שמעון מזרחי במכבי, לצד שותפיו המתחלפים. ספר שיסביר, כיצד התאפשרה בישראל תופעה ספורטיבית ייחודית בכל קנה מידה.

 

המחבר, אוהד גרינוולד, גרם כאבי ראש לא מעטים לראשי מכבי תל אביב במהלך השנים שסיקר עבור אתר וואלה! את הנעשה בקבוצה. בחירתו לכתוב את הספר מעידה על כך שהבין עד כמה תופעת מכבי יוצאת דופן ודורשת הסבר מעמיק. למביט מבחוץ, בוודאי למי שאינו אוהד הצהובים, גרינוולד הוא בהחלט גורם אובייקטיבי שיכול לכתוב את החיבור ההיסטורי רב המשמעות הזה.

 

נבהיר תחילה: לא מדובר בספר מטעם, לפי עדות גרינוולד בהקדמה לספר, ההנהלה הנוכחית לא שיתפה עימו פעולה. אין כאן "אלבום ניצחון" כדוגמת אלבומי הניצחון שראו אור לאחר מלחמת ששת הימים. גרינוולד מאיר פינות חשוכות , החלטות שנויות במחלוקת וצעדים כוחניים שבוודאי סייעו למכבי תל אביב לבסס את מעמדה הרם, אבל עוררו תרעומת כלפיה מפי גורמים אחרים. אבל החשיבות של איזכור כלל הגורמים שהביאו את מכבי למעמדה, החיוביים וה"שליליים", היא עליונה כדי להבין את התופעה.

 

והערה נוספת לפני שנדבר על הספר עצמו- פופ טארטס אינו חבר של מחבר הספר, ולמיטב זיכרונו מעולם לא פגש אותו וכנראה גם מעולם לא שוחח איתו. כך שאין מדובר כאן בקידום של חבר למען חבר.

 

עכשיו, אחרי שסיימנו עם הקדמת "חשיבות הספר" נעבור לדבר עצמו.

 

אוהדי מכבי תל אביב יקראו את הספר בשקיקה. הם ייהנו להיזכר ברגעים ושחקנים שפחות זכורים להם, ייהנו לחיות מחדש רגעים שהפכו את מכבי לגדולה מכולן באירופה, וישמחו לגילויים החדשים על ההתנהלות מאחורי הקלעים במהלך עשרות השנים שבהן ההנהלה הנוכחית, בשינויים הכרחיים, מתפקדת. 

 

שונאי מכבי, אבל אוהדי הכדורסל הישראלי , בהחלט ישמחו גם כן על החיבור המקיף והמעניין הזה.

 

על השאלה האם למישהו שאינו אוהד כדורסל יימצא עניין בספר אין לפופ טארטס תשובה, פשוט כי הוא מאוד אוהב כדורסל.

 

כחוויית קריאה "המועדון" הוא ספר מעולה. הקריאה קולחת, מעניינת, מאירת עיניים. ההחלטה של גרינוולד ועורך הספר, העיתונאי הוותיק רמי רוטהולץ, להציג את הספר כמעין כתבת ספורט אחת גדולה בהמשכים עושה חסד עם החומרים שכלולים בו.

 

ניתן לקרוא אותו בבת אחת, לאורך ימים לא ארוכים, כיוון שיש בו יסודות של ספר מתח טוב. ניתן גם לצאת ולהיכנס אליו בהפסקות, כיוון שמדובר גם בסוג של ספר עיון.

 

עבודת התחקיר מעמיקה ורצינית. גרינוולד צעיר , ולא היה בסביבה כשנח קליגר ניהל את מכבי תל אביב והביא לישראל את טל ברודי, וגם לא כשעורך הדין שמעון מזרחי נכנס להנהלה. אבל הוא שוחח עם כל מי שעדיין חי מסביב ( כאמור מלבד מזרחי וחברי הנהלה נוכחית ), ביצע עבודת איסוף חומרים ארכיוניים והצליח ללכוד את התחושה של הרגע, כאשר מכבי החדשה נולדה, ונולדה שוב מחדש, ושוב שמרה על מעמדה הבכיר בישראל, חזור ושמור, גם לאחר נפילות גדולות.

 

בתום עונת הנפל הנוכחית, ובדיוק כשאוהדי מכבי מציינים ארבעים שנה לזכייה הראשונה של הקבוצה בגביע אירופה לאלופות, הספר הזה חשוב עבורם כדי להזכיר, שמכבי החזקה ידעה תקופות שפל בעבר, והצליחה לצאת מהן. 

 

ההחלטה של גרינוולד , להתחיל את הכתיבה בסקירה מקיפה של פרשת התאבדותו של מוני פנאן זיכרונו לברכה, ולסיים את הסיפור בקיץ 2008, כשמוני עזב את הקבוצה אחרי שהוצרו צעדיו, נדמית כנכונה גם כן, לאור החשיבות האדירה שהייתה לפנאן כמי שהמשיך את דרכו של המנהל המיתולוגי שמלוק- הדרך של "לפנק את השחקנים הזרים מחוץ למגרש ולדאוג לכל צורכיהם כדי שייתנו הכל על הפארקט- ושיכלל אותה לדרגת אומנות, שבוודאי סייעה לזכיות המאוחרות ביורוליג. בסופו של דבר דבק חשד של "שוק אפור" ואולי אף מעשים פליליים במעשיו ובהתנהלותו, אבל כיוון שהחקירות לגבי "בנק ההשקעות" הפיראטי שניהל הסתיימו בלא כלום, נדמה שבנושא הזה האמת לא תיוודע לעולם.

 

הספר הוא פשוט יצירה מרתקת וכאמור גם חשובה מאוד. ובסופו של דבר גם ההנהלה הנוכחית של מכבי תל אביב, והאנשים שבראשה שממש לא אוהבים כשמותחים עליהם ביקורת, יוכלו להתענג על רבות מהנכתב בו. 

 

יצירה חשובה לכל חובב ספורט ישראלי, לאוהדי מכבי וגם למי שהצהובים אינם כוס התה שלו.

 

הישג מרשים של גרינוולד, שהוכיח כאן את יכולתו להשתלט על כמות עצומה של חומר ולנפק מסמך ספרותי והיסטורי רב עוצמה ומעניין עד מאוד.

בדוק גם

בואו נדבר על זה: SAFE עונה 1 במלואה

   חשוב וצריך קודם כל להדגיש:   שחקנים אמריקניים לא יודעים לחקות מבטא בריטי!   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *