יום שישי , אפריל 20 2018
Home / כללי / היום בתוך הבלגן
היום בתוך הבלגן מאת גיום ריס

היום בתוך הבלגן

"קומדיית מצבים מעולה ששובה את הקוראים בקסמה בן רגע" Le Temps

"הכתיבה הקלילה והשנונה של ריס מצליחה לעורר שאלות כבדות משקל על תקופתנו" Hebdo

קומדיית מצבים משעשעת ועוקצנית שמתרחשת בדירה אחת בז'נבה, שם נקבצת חבורת בני לאומים שונים שהפגיש האינטרנט. כשסערה חריגה משתוללת סביבם, המזון אוזל וכך גם העצים לבערה, מגלים יושבי הדירה שהחיים בתיבת הנוח המודרנית פחות נוחים מכפי שמי מהם ציפה.

היום בתוך הבלגן מאת גיום ריס

חדש בהוצאת תמיר//סנדיק

מצרפתית: רוני אפרת

לואיז חשבה "להרחיב את עולמה" (אלה המילים שלה) ולאחים שלה לא ממש הייתה ברירה. אנסלם ממילא כבר לא גר פה. אז מה אכפת לו? היא לא נוסעת לטייל יותר, בגלל החנות, וחושבת שבתור בחורה בת שלושים היא "לא מכירה בכלל את העולם"… אז היא רשמה את הדירה המרווחת בת שבעת החדרים וחצי שבשדרות ויליאם-פאוור 23 באתר שיתופי למטיילים, ומאז היא מצפה ל"מפגשים מעניינים".

לואיז בת השלושים רוצה לראות את העולם, אך עבודתה אינה מאפשרת לה לצאת למסעות ארוכים הרחק מז'נבה בה היא חיה. לכן היא מחליטה להביא את העולם אליה: לואיז רושמת את הדירה הגדולה בה היא מתגוררת עם אחיה באתר שיתופי למטיילים, ומציעה להם להתארח בביתה ללא תשלום. יפה ההמצאה הזו של האתר השיתופי – באים מטיילים מרחוק ומקרוב, מתארחים, משוחחים אתך בשפה שלך ובשפות אחרות, וכשיעזבו ישוגרו אליך התודות על האירוח החינמי על גבי גלויות ידידותיות. אין ביטוי מוצלח מזה לכוחה ההרמוני של התקשורת הגלובלית.

אלא שמהר מאוד מוצאים את עצמם לואיז ושני אחיה דחוקים בדירה עם חמישה-עשר אורחים קרואים יותר ופחות, כשבחוץ סערת שלגים שכמוה לא נראתה מאז ימי המבול. ובשעה שחלונות ותריסים נעקרים ממקומם ואמצעי קיום חיוניים מפסיקים לפעול, מתגלים החיים בתיבת הנוח המודרנית הרבה פחות נוחים והרמוניים מכפי שמי מהם ציפה.

היום בתוך הבלגן הוא רומן עוקצני ומשעשע על חיים משותפים בתקופה שמנסה ליצור קשרים בין יחידים בכל דרך אפשרית:  אתרי מטיילים, טיסות מוזלות, אביזרים טכנולוגיים ואנגלית כשפה בינלאומית. בספר הביכורים שלו מעלה גיוס ריס שאלות בנוגע לתקשורת והיעדרה בעולם של ימינו ובנוגע למקום שממלא העבר בבניית ההווה.

גיום ריס, נולד ב-1984 בז'נבה וכיום הוא מלמד שם אנגלית והיסטוריה. היום בתוך הבלגן זיכה אותו בפרס ז'נבה לרומן הביכורים הטוב ביותר לשנת 2016.

"גיום ריס מנצח על שלל הקולות השונים והמשונים פרי דמיונו ביד רמה ובהומור בלתי נדלה"  Le Courier

178 עמ' | 88 ₪

 

בדוק גם

הפרדס

"רומן קצר על אהבה, אומץ ובחירות בלתי אפשריות שממשיך להדהד אצל הקורא זמן רב לאחר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *