יום חמישי , מאי 24 2018
Home / טלויזיה / הפוליטיקה של השומן
הפוליטיקה של השומן

הפוליטיקה של השומן

הפוליטיקה של השומן

 

ימי שלישי בשעה 21:00 במסגרת רצועת "הסיפור האמתי" בערוץ הראשון

 

 

מהם הגורמים ליחס מפלה ולאי נוחות שחשות נשים שמנות? מדוע "שמן" נחשב לא מוצלח, לא יפה ולא מוסרי? כיצד התגבשו תהליכים חברתיים מורכבים המעצבים תפיסות תרבותיות שמעריצות רק בעלי ובעלות גוף רזה וחטוב? מדוע נשים שמנות צריכות להרגיש רע עם עצמן, מופלות ונענשות על מבנה גופן? מה גרם לנטייה להשמנה אצל נשים? וכיצד הן נאבקות על מקומן בחברה ובתפיסתה כלפי עובדת היותן שמנות? מדוע החברה מתייחסת למשקל ולא לאישיות של הנשים?

אלו מקצת מהשאלות העולות בסדרה חושפנית חדשה מבית היוצר של מחלקת התעודה בערוץ הראשון.

 

הסדרה מלווה 8 נשים בנקודות שונות בחייהן ובתפיסת עולמן את הנושא, בהתמודדות מול החברה ובשינויים שהן עברו. ניתוחים, אימוני כושר, דיאטות, מאבק חברתי אישי ופסיכולוגי בניסיון להרזות ולהילחם בשומן ומאבק מקביל מול תעשייה שלמה המנצלת את הפוליטיקה של השומן הטבעי.

 

לצדן של נשים מרתקות עצמאיות, מלאות שמחת חיים וגם כאב של שנות מאבקים מופיעות גם חוקרות תרבות, נפש ואמנות המאירות ומעירות את הדילמות המרכזיות העומדות בלב הסוגיה בחברה הישראלית והבין לאומית של שנות האלפיים.

 

סדרה בת 3 פרקים, 50 דקות כל פרק.

 

עריכת תכן והפקה: "יוצרות_תרבות": יעל שביט, מעין מילוא

תסריט: יעל שביט, מעין מילוא, שרית קדם, איריס טובול  

בימוי: יעל שביט / בימוי מצלמה: איילת דקל

צילום: ליאור בן שבת

סאונד: גיא קיסר

עריכה: אתי ויזלטיר

מוסיקה: יונתן כנען

עיצוב פסקול: אופיר לוקיי

עיצוב תמונה: און ליין יהושע ואהרון פאר

עיצוב דיגיטלי: אפטר אפקטס – מירון אוסלנדר

תחקיר: שרית קדם, טלי שמיר וירצברג, מיכל בן שבת

 

ימי שלישי בשעה 21:00 במסגרת רצועת "הסיפור האמיתי" בערוץ הראשון

פרק ראשון ב-7.3

 

פרק ראשון – אני רוצה לחיות

פינותיה האפלות של האפליה והטיית הלב כאשר אנו פוגשים נשים שמנות. איך המבט שלנו הופך שיפוטי ולא נעים, וכיצד מבט במצב אחר יכול להביא להחפצה של ילדות ולגלוש להטרדה אשר מסתברת כאחד הגורמים העיקריים לתופעה של השמנת יתר או הפרעות אכילה. מצד שני, התפתחות גופנית אצל נערות מתעצבת כחוויה מכוננת בחוויה של נערות והיכרותן את  גופן. האם ניתן להסביר למה בכלל הגוף הוא זירה? .

עירית דגני 46, אמנית קומיקס ומעצבת גראפית, בהכנות לקראת ניתוח שרוול, היא נפגשת עם רופא, פסיכולוגית, חברים ומכינה עצמה לשינוי .

צילה מיכאלי 31, מעצבת אפנה, בת למשפחה חמה ומחבקת, ששולחן האוכל שלהם עשיר וטעים, היא לא מוכנה עדיין להתעסק במשקל, הולכת לים, מבלה , בלי חשבון.

גאלה רחמילביץ 30, סטייליסטית ויזמית אפנה, בעלת בלוג ועיתון אפנה לנשים במידות גדולות, מייצרת פרויקטים לנשים ושבוע אפנה ל"נשים אמתיות", בהכנות לשבוע האפנה במאבקים על מקומה בעולם האפנה, נלחמת בגזענות ובאפליה.

מיכל שם טוב 35, שדרנית רדיו וסטנדאפיסטית, לא מוכנה לשלם את מחיר הדיאטות ומבקשת שיניחו לה כפי שהיא, מעלה לסדר היום חוקים נגד אפליה, ומתמודדת עם הגזענות גם במופע הסטנד אפ שלה.

נעמי דיסייני 30, מנסה המון מכוני הרזיה, מבקשת פסק זמן מהחיים כדי להשיג את המטרה.

רות צדוק 34, מטפלת בכלבים, מנהלת מערכת יחסים מורכבת עם מזון, מספרת על טראומות ילדותה.

נעם פרתם 30, משוררת. שרה משיריה המתריסים.

משתתפים נוספים: דר' רוני הלפרן – חוקרת ספרות קולנוע וג'נדר, דר' עמית קמה- חוקר תקשורת, דר' ענת גור- פסיכותרפיסטית מטפלת בנשים ונערות, מעין קרת – מנחת קבוצות לנערות ודוגמנית לשעבר, דר' הדרה שפלן קצב – ראש המחלקה לאמנות בסמינר הקיבוצים, דר' אהרן פלשמן – פסיכיאטר, איילת קלטר – תזונאית ומומחית ל"שפת האכילה", דנה לובינסקי – משוררת ופסיכולוגית, מיכל שמיר – ראש בית הספר לאמנות במכללת ספיר, דר' מאיה מאור- אנתרופולוגית וסוציולוגית.

 

פרק שני – השמנה זה לא שפעת

בדיקת המנגנונים המטפלים בהשמנה, קבוצות הרזיה, בית החולים, מכוני בריאות וספורט – איך הם מסייעים, או מתסכלים, את מה הם משרתים? איך נבנתה סצנת האפנה לנשים במידות גדולות לצד הסירוב הבלתי ברור מבתי האפנה לנשים במידות גדולות, מודל היופי המתעתע שמנפיק תסכול תמידי לחושקות בו.

עירית עוברת ניתוח ואנו מלווים את שלבי ההרזיה המהירים שהיא עוברת, גאלה מוציאה עוד שבוע אפנה, גדול יותר מתוקשר יותר ומוצלח, נכיר את מיכאלה  רינגר פלג, מדריכת הרזיה בקבוצת חלי ממן, שירדה 78 ק"ג ועובדת כבר 8 שנים בנושא, חושפת את נערותה וחייה כאשה צעירה שמנה. שם היא מטפלת גם באוראל נור שקרג'י עביד, 26 קונדיטורית שמתלבטת בין קבלה של הגוף ושל עצמה לבין היענות להנחיותיה של מיכאלה.

צילה פתחה עסק לאפנה כדי לתקן את חוויותיה מהעבר, היא מתעסקת בגוף הנשי המלא במלוא מובן המילה.

נעמי ממשיכה לשוטט בין המכונים השונים בתקוה למצוא תשובה.

 

פרק שלישי – דברי מהבטן

הגוף הוא זירה המבטאת את יחסי הכוח בחברה ולמרות שוויון ההזדמנויות היה צורך בחידוד ההבדל בין נשים לגברים וכך משטור הרזון ומודל היופי המתעתע גובש והזין גם מערכות חברתיות וגם כלכליות. בראיה לאחור, נשים היום מנסות לבחון את הסוגיה ואת עצמן. דר' מאיה מאור מלמדת בחוג לשמנות באוניברסיטת בן גוריון, חוקרים שם למה החברה מבטאת התנגדות כל כך רבה לשמנים, מהם המנגנונים הפועלים עלינו ביישום האפליה והראיה השיפוטית. מוקמים בתי ספר לאמנות ונשים צעירות מנסות להגיב באמצעות האמנות שלהן.

"דברי מהבטן" אומר המורה שלהן. השירה, נשים חייבות לדבר ולהעז לפתוח את הדיון ולהציף את החוויה שלהן. נשים הן מהגרות אל השפה, עד לפני 200 שנה לא ידעו נשים לכתוב, והיום על אישה אמיצה אומרים אישה עם ביצים, אומרת דנה לובינסקי. מהי השפה החדשה בה נשים רוצות לדבר, והאם הן מוכנות להשתחרר מהגוף כסמן חברתי? האם הן מוכנות לשלם מחיר חברתי? לא בטוח שהשחרור מעול הרזון עולה במחיר בדידות ובניכור, הוא בטוח מאפשר אוטנטיות וחירות. נעם פרתום" איך אני יכולה לחשוב על מה שיש לי לומר אם אני עסוקה בפן שלי או אם רואים לי בטן?"

בפרק השלישי נפגוש שוב את מיכל שם טוב, שעולה לכנסת, נפגשת עם ח"כיות וח"כים כדי לקדם את השיח, צלה נסעה לחופשה בתאילנד ושולחת משם תמונות וטקסטים משוחררים, דר' מאיה מאור משתפת אותנו באומנות לחימה  שהיא עושה כדי להמחיש חלק משפה חדשה של הגוף, עירית חוזרת לסטודיו לצילום בו היא התחילה את התיעוד שלנו לאחר שהשילה כחמישים קילו, והיא מרגישה ונראית מאד יפה, ויותר חשוב מכך היא חוזרת במשנה מרץ לעסוק באומנות ומכינה תערוכה הנקראת "סיפורים מהשרוול".


 

בדוק גם

טריפ של חמלה

טריפ של חמלה סרטו הדוקומנטרי של גיל קרני ברצועת הקולנוע התיעודי של הערוץ הראשון ישודר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *