יום חמישי , יוני 21 2018
Home / טלויזיה / היום זה אנחנו
היום זה אנחנו , הערוץ הראשון

היום זה אנחנו

היום זה אנחנו

סיפורה של רשות השידור, העובדים והשידור הציבורי

ימי שני בשעה 21:00 בערוץ הראשון וב-HD

פרק ראשון ב-20.3.17

 

סדרה תיעודית בחמישה פרקים המלווה את עובדי רשות השידור בטלטלה המתמשכת שעוברת עליהם, מאז המליצה ועדת לנדס על סגירתה של רשות השידור, לפני 3 שנים.

 

בפעם הראשונה בישראל, נפל דבר. המדינה החליטה לסגור באמצעות חוק, גוף ציבורי לפטר את 1800 עובדיו, ולהקים תחתיו גוף חדש עם עובדים חדשים. בסדרה הדוקומנטרית החדשה "היום זה אנחנו", תיעוד המסע המטלטל אותו עברו עובדי רשות השידור ומנהליה בין תקווה לייאוש, בגבול שבין אי וודאות מוחלטת, לעבודה  עיתונאית מתמדת במסירות.

 

יוצרת הסדרה, עיתונאית רשות השידור איטה גליקסברג, מלווה במבט כואב, נוקב ואוהב את התהליך חסר התקדים בתחום התקשורת מאז הקמת המדינה. החל ביום בו נחתמה במסיבת עיתונאים רבת משתתפים "תעודת הפטירה" של רשות השידור – גוף השידור הגדול בישראל, דרך תחנות הביניים השונות: בכנסת, בבית המשפט, על המסך, מאחורי הקלעים, לפני המצלמה והמיקרופון ומאחוריהם.

 

זהו מסמך אנושי נדיר המתעד את  התהליך המקצועי והרגשי שעוברים עובדי רשות השידור, בשלבים שונים של יישום החוק. עיתונאים, טאלנטים מוכרים המזוהים עם תכניות ורגעים מכוננים, יוצרים אנונימיים וגם אנשים קשי יום המתפרנסים מעבודתם ,שחייהם הולכים להשתנות.

 

הסדרה מציגה גילויי לב נדירים, לצד חשבון נפש. בחינה יסודית של הכשלים והמחדלים הניהוליים והממשלתיים, לצד חלקם של העובדים שהביאו את רשות השידור למצבה הנוכחי.

 

"היום זה אנחנו" פותחת צוהר נדיר ומאפשרת מבט נרחב לתהליך ולהשלכותיו מרחיקות הלכת, באמצעות הסיפור האנושי ודרכי ההתמודדות של עובדי הרשות.עוד,עולות סוגיות הנוגעות ביחסים בין התקשורת לבין הציבור והתמודדות הפרט בחברה המודרנית, במצבים של אי וודאות תעסוקתית. כמו כן, הצצה לדרכי קבלת ההחלטות ואופן ביצוען בבית המחוקקים ובמשרדי הממשלה.

 

סדרה המהווה למעשה זרקור למעבדה אנושית מרתקת ולסיפור תקדימי בתולדות התקשורת בעולם, סיפור שאפילו סופו אינו ודאי.

 

פרק 1: לא תכבו אותנו

מהו שידור ציבורי? ואיך מתמודדים עובדים עם הליך חקיקה של סגירת מקום עבודתם .

 

פרק 2: לצייר בית

כיצד מתנהל גוף תקשורתי תחת ניהול מפרק וגם סיפור הנדל"ן של רשות השידור, כסיפור מייצג לניהול במגזר הציבורי.

 

פרק 3: על אהבה וסולידריות

עובדי כל המגזרים מתאחדים למאבק משותף. האם בעידן של "כוכבים", חוזים אישיים, מימוש האישי, תחרות,ואינטרסים כלכליים , סולידריות היא מילה גסה?

 

פרק 4: ההולכים והנשארים

על ההתמודדות של העובדים שהחליטו לפרוש ממקום עבודה שהיה להם בית, ושל אלה שהחליטו להישאר במצב של אי וודאות ולהמשיך ולייצר עבודה עיתונאית מקצועית ותוכן איכותי, גם כאשר גורלם המקצועי לוט בערפל ותנאי העבודה הם כמעט בלתי אפשריים.

 

פרק 5: מפה לכאן

תהליך קליטת העובדים לכאן. המשמעויות של הודעת רה"מ על שיקום רשות השידור והאם רפורמות יכולות להצליח במגזר הציבורי?

 

איטה גליקסברג, יוצרת הסדרה, עובדת ברשות השידור מזה 24 שנים בתפקידי הפקה, עריכה ובימוי. גליקסברג,  מי שהביאה את סיפורם של הטמפלרים, ש"י עגנון, ניסן נתיב קהילת מונקץ' ועוד, מתעדת מזה 3 שנים את סיפורה שלה ושל חבריה לעבודה, עובדי רשות השידור.

 

איטה גליקסברג: "השתדלתי להיות שליח ציבור שנושא את תפילתם של חבריו הטרודים בעבודה יומיומית אינטנסיבית גם בתקופה קשה זו. אני מאמינה שמקבלי ההחלטות ביסודם רוצים לעשות את הישר והטוב, אך לעיתים צריך להזכיר להם, שמעבר לכותרות שיקצרו בבוקר המחרת, ומבעד לתדמיות הפופוליסטיות, ישנם חיים שלמים של בני אדם. אני מודה שהיה זה לא פשוט עבורי, כמי שמורגלת לספר את סיפורם של אחרים, לתעד את עצמנו את עובדי רשות השידור, עיתונאים וטכנאים, שנקלעו בעל כורחם לסיטואציה לא פשוטה, ובמקביל להמשיך ולייצר תוכן איכותי עבור הציבור בישראל. על כולנו, עיתונאים, פוליטיקאים, עובדים ואזרחים, מוטלת האחריות ליצור מציאות טובה יותר בארץ שלנו. מקווה שצפייה בסדרה הזו, תעלה תובנות להתנהלות ציבורית, שיש בה חמלה ואחריות."


 

יוצרת הסדרה: איטה גליקסברג

צלם: עדי ששון

עורכים: מיכל רנון, אלכס ניימן

מוסיקה מקורית: יוג'י גבאי

הופק ע"י מחלקת התרבות והבידור, חטיבת התכניות, הערוץ הראשון

בדוק גם

טריפ של חמלה

טריפ של חמלה סרטו הדוקומנטרי של גיל קרני ברצועת הקולנוע התיעודי של הערוץ הראשון ישודר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *