יום חמישי , יוני 21 2018
Home / טלויזיה / ילד שחור, כסף לבן
לוגו חדשות 10

ילד שחור, כסף לבן

"ילד שחור, כסף לבן"
פרויקט מיוחד: מסע אל ילדי אפריקה"המכושפים"


החל מהערב, יום ראשון, 19 במארס 2017, נשדר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות 10, סדרת כתבות חדשה של סמדר פלד- "ילד שחור, כסף לבן" , שבמסגרתה יצאה פלד לאפריקה בניסיון להבין מדוע מיליוני ילדים רעבים, חולים וחסרי זכויות, כמעט שאינם מטרידים את המערב. פלד פגשה בילדים חולים, שכולם משוכנעים שהם"מכושפים", בילדים לבקנים "מקוללים"שיש חשש שינסו לרצוח אותם כדי לסחור בעצמותיהם שנחשבות בעלות סגולות ריפוי, ובבתי יתומים, שם ממתינים אינסוף ילדים לכוכבת-על כמו מדונה, שתבוא לאמץ אותם ולגאול אותם מטרגדיית חייהם.

בפרק הראשון: תבקר פלד במלוואי, מוכת הבצורת והרעב, שהפכה לשם דבר בקרב ידוענים מהמערב, לאחר שכוכבת העל מדונה, אימצה מהמדינה בניגוד לחוק ארבעה ילדים. נושא האימוץ עורר סערה במדינות אפריקה, שמסרבות לאפשר ל"אדם הלבן"לקחת את ילדיה אל מעבר ליבשת. פלד תבקר בבית היתומים שבו אומצו ילדיה של מדונה, ותבחן את הדילמה שאיתה מתמודדת אפריקה, שמן הצד האחד רוצה להבטיח חיים בטוחים לילדיה הרעבים, ומן הצד מנסה למנוע"התערבותמערבית ביבשת.

בפרק השני: תבקר פלד בכפרי הלבקנים שבאפריקה, שעל פי חלק מהפולחן האפריקאי, יש המאמינים כי הם בעלי סגולות רפואיות נדירות. על פי אמונה זו, איברי הגוף של הלבקנים יכולים להבטיח אריכות חיים ואף חיי נצח, מה שהביא לתעשייה של סחר באיברי לבקנים שנרצחים כדי לקיים סחר זה
פלד תפגוש משפחה שבנה הלבקן נרצח על ידי ציידי לבקנים, שמכרו את איבריו תמורת 75,000 דולר.


בפרק השלישי תבחן פלד את גל ההתנדבות וההשקעה המערבית בילדי אפריקה. מידי שנה מאות ארגוני סיוע והתנדבות מגיעים לאפריקה בניסיון לשקם את היבשת מקשייה ומחולייה. פלד תבחן עד כמה ארגוני הסיוע אכן תורמים לקידום היבשת, או שמא מדובר ב"תעשיית חמלהשמגלגלת מיליארדים.  

עורך הפרוייקט: אבי זילברברג, תחקיר:ירדן בן-גל הירשהורןצילום: דודו בוקר
עורכי וידאו: חן לוטקין מפיקה: איריס בסוק-ארליך

בדוק גם

רוק בקסבה

החל מהערב סדרת כתבות חדשה של חזי סימנטוב בחדשות 10: "רוק בקסבה" הצצה לחיים הפחות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *