יום ראשון , מאי 27 2018
Home / כללי / תשעה קיפולים יוצרים ברבור נייר
מאת רות גיליגן

תשעה קיפולים יוצרים ברבור נייר

"תערובת מהפנטת של עלילה ודמויות"

Publisher’s Weekly, Star Review

"הרומן חודר לתוך קהילות של יהודים אירים בעלילה הנפרשת על פני מאה שלמה, ואורג לאט ובאלגנטיות שלושה חוטי עלילה"

The Guardian

 

בעקבות צאתו לאור של רומן זה, הגרדיאן השווה את הסופרת בת ה28 לג'יימס ג'ויס וקולום מק'קאן, ולאחרון היא הזכירה את ניקול קראוס:

תשעה קיפולים יוצרים ברבור נייר

מאת רות גיליגן

מאנגלית: שרון פרמינגר

חדש בפן הוצאה לאור וידיעות ספרים

"במשך הזמן נטוו אינספור סיפורים סביב הרגע הזה. חלקם אמרו שעם הגעת הספינה ליבשה, נשמעו קריאות, "קורק! קורק!" אלא שמרוב תשישות שמעו, "ניו יורק! ניו יורק!" ובמשך שבועות לא הבחינו בהבדל. אחרים טענו שהכירו את המילה האנגלית פּוֹרְק, בשר חזיר, וחשבו שזו קריאתם של הספנים – "פורק! פורק!" – מטר איומים לא-כשרים, שנועד להבריח אותם מהספינה. ואולי רב-החובל אמר להם שזאת התחנה האחרונה – "כמה מטרים מאמריקה", רק עוד היטלטלות קצרה בשממה. כן, ברור שיספיקו להגיע לארוחת הערב. אבל רות ומשפחתה נותרו עם סיפור אחד. גרסה אחת ויחידה של שיברון לב."

 

שלוש עלילות המגשרות על פני כמה דורות ונשזרות בדרכים מרתקות ומפותלות, מתחברות ב"תשעה קיפולים יוצרים ברבור נייר" לכדי סיפור קורותיה של הקהילה היהודית של אירלנד שכמעט נשתכחה.

תחילת המאה העשרים – משפחה יהודית מהגרת מליטא לאמריקה בחיפוש אחר חיים טובים יותר, אלא שבמקום להגיע לאמריקה ספינתם עוגנת באירלנד.

דבלין, 1958 – נער יהודי אילם כלוא במוסד לחולי נפש הממוקם מחוץ לעיר ומפתח יחסי חברות לא צפויים עם גבר השבוי בסיפור של אהבה נושנה.  

לונדון, ההווה – עיתונאית אירית נאלצת לבחון את תפישותיה בדבר זהות ומשפחה כשבן זוגה מבקש ממנה להתגייר.

 

בפיוטיות המשולבת בהומור, רוקמת רות גיליגן עלילה סוחפת הבוחנת את השאלה עד כמה נרחיק לכת כדי להבין מי אנחנו באמת וכדי להרגיש נוח בעולם.

 

רות גיליגן, בוגרת קיימברידג' ובעלת תואר שני מאוניברסיטת ייל שבארצות הברית, עוסקת בכתיבה עיתונאית וספרותית ומלמדת כתיבה יוצרת באוניברסיטה של ברמינגהם. גיליגן כותבת מגיל 18, וכבר פרסמה כמה ספרים שנהפכו לרבי-מכר בבריטניה. תשעה קיפולים יוצרים ברבור נייר, שזכה לשבחי הביקורת, מסמן כיוון חדש בכתיבתה.

 

343 עמ | 98 ש"ח

    

בדוק גם

ראשונה

  ראשונה סיפורה של המדליסטית האולימפית הישראלית הראשונה יעל ארד "כשהייתי בת שש-עשרה הגיע רגע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *