יום שני , יוני 25 2018
Home / כללי / מרסו, חקירה נגדית
מרסו, חקירה נגדית מאת כאמל דאוד

מרסו, חקירה נגדית

זוכה פרס גונקור לרומן ביכורים | ברשימת 100 הספרים החשובים ביותר שראו אור בשנת 2015 של ה"ניו יורק טיימס" | "קלאסיקה עכשווית", הגארדיאן

 

הרומן המדובר של הסופר האלג'ירי שעורר סערה תקשורתית:

מרסו, חקירה נגדית

מאת כאמל דאוד

תרגמה מצרפתית: אילנה המרמן

חדש בסדרת הפרוזה שלי | הוצאת אחוזת בית

 

"היום מתה אמא. ואולי אתמול, אני לא יודע." כך נפתח "הזר", הרומן הקלאסי של הסופר הצרפתי הנודע, אלבר קאמי.

 

"היום אמא עדיין חיה. היא כבר לא אומרת כלום, אבל היא היתה יכולה לספר הרבה דברים." כך נפתח "מרסו, חקירה נגדית", הרומן של הסופר האלג'ירי כאמל דאוד.

 

ברומן המבריק "מרסו, חקירה נגדית", מנסה כאמל דאוד לתת שם וסיפור חיים לדמות הקורבן חסר-השם שנרצח על ידי גיבור "הזר", מרסו. המספר ברומן הוא הָארוּן, אחיו של מוסא – אותו ערבי שקאמי דן לאלמוניות ולאילמות, "כאילו לפני שיצא אל הבמה השאיר את שמו תלוי על מסמר". כשבעה עשורים לאחר צאת "הזר", דאוד מעניק לקורבן הרצח לא רק שֵׁם, כי אם גם בני משפחה: אב שנעלם, ואֵם ואח שחייהם השתבשו לחלוטין אחרי מותו של מוסא. הם חיים שוב ושוב את הרצח המסתורי, נשאבים אליו, מנסים לפענחו, ולבסוף נוקמים את נקמתם ברצח מיותר משלהם.

 

אותו הארוּן, גבר בערוב ימיו שגר בעיר אוֹראן שבאלג'יריה, נפגש ערב-ערב בבר מקומי עם גבר צרפתי חסר שם, עד שהוא מסיים לספר לו את סיפור חייו וחיי אחיו, את קורות יחסיו החונקים עם אמו, ואת קורותיו של אותו יום על חוף הים שבו אירע הרצח הספרותי הנודע. עבור הארון, מרסו הוא "ההתגלמות של כל המתיישבים שהשמינו אחרי כל כך הרבה יבולים גנובים". דרך החקירה הנגדית, דאוד משרטט את תולדות אלג'יריה בתקופת הקולוניאליזם ולאחר העצמאות, ונוגע ביחסי המתיישבים הצרפתים והילידים הערבים.

 

ציטוטים רבים מ"הזר" משמשים כאבני בניין בסיפורו של הארון. סיפור ההתרחשות מנקודת המבט ההפוכה מעניק משמעויות ספרותיות, חברתיות ופוליטיות חדשות ורלוונטיות לימינו. בין השורות, דאוד מותח בספרו ביקורת על העולם המוסלמי וקורא תיגר על הממסד הדתי בכלל ועל הממסד המוסלמי בפרט.

 

כאמל דאוד הוא עיתונאי וסופר אלג'ירי יליד 1970. אף ששפת אמו היא ערבית, הוא בחר לכתוב את רומן הביכורים שלו בצרפתית, השפה שבה כתב קאמי את "הזר". דעותיו על האסלאם ועל ההגירה לאירופה, שקיבלו ביטוי בכתיבתו העיתונאית, הובילו לאיומים על חייו של דאוד מצד גורמי דת.

 

"מרסו, חקירה נגדית" זיכה את דאוד בפרסים יוקרתיים, בהם פרס גונקור לרומן ביכורים, וה"ניו יורק טיימס" כלל את הרומן ברשימת 100 הספרים החשובים ביותר שראו אור בשנת 2015. הרומן רואה אור בתרגומה של אילנה המרמן, מתרגמת יצירת המופת "הזר" (עם עובד, 1985), שגם הוסיפה לו אחרית דבר. זהו הספר השני בסדרת "הפרוזה שלי", סדרת ספרים בעריכתה של המרמן, המייסדת והעורכת לשעבר של הסדרה "פרוזה אחרת" (עם עובד).


190 עמ' | 88 ש"ח

בדוק גם

מבצע טורונטו

"אחת מסופרות הנוער המצליחות בישראל" כלכליסט | "סדרת הריגול לנוער הטובה ביותר שנכתבה כאן בשנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *