יום שני , יולי 16 2018
Home / כללי / מציורי המערות לטלפון החכם
מציורי המערות לטלפון החכם מאת יונתן מזרחי

מציורי המערות לטלפון החכם

ספר חדש:

 

מציורי המערות לטלפון החכם

האבולוציה של המציאות המדומה


 

מאת: יונתן מזרחי

 

הספר משרטט את ההיסטוריה התרבותית המרתקת של טכנולוגיות

המידע והתקשורת למן הופעת השפה האנושית לפני כמאתיים אלף

שנים ועד להופעת הטלפון החכם

 

הוצאת סטימצקי, כריכה רכה 900 עמ', מחיר: 138 ₪

להשיג ברשתות ובחנויות הספרים.

הספר – מציורי המערות לטלפון החכם: האבולוציה של המציאות המדומה – מבקש לשרטט את ההיסטוריה התרבותית המרתקת של טכנולוגיות המידע והתקשורת למן הופעת השפה האנושית לפני כמאתיים אלף שנים ועד להופעת הטלפון החכם. בספר נסקרים בשפה שאיננה דורשת כל ידע טכני מוקדם העקרונות ההנדסיים, נסיבות ההמצאה, וההשפעות ההיסטוריות והתרבותיות של טכנולוגיות מידע ותקשורת כגון שפת הדיבור של בני האדם הראשונים, מערכות הכתב בערים הקדומות בעולם, טכנולוגית הדפוס של עידן הרנסנאס, טכנולוגיות הצילום והקלטת הקול, ומכשירי הטלגרף, הטלפון, והרדיו של המאה ה-19. על רקע כל אלה נבחנות ההמצאות הגדולות של המאה ה-20: הטלוויזיה, המחשבים, האינטרנט והטלפונים החכמים. בנוסף לתיאור היסטורי-תרבותי עשיר של תולדות התרבות האנושית, הספר מבקש לברר במונחים נהירים לקריאה רעיונות גדולים כגון ההבדלים בין ייצוג אנלוגי לייצוג דיגיטלי של מידע ולברר את השלכותיהם הפילוסופיות, הכלכליות, העסקיות והחברתיות ולבחון בתוך כך כיצד טכנולוגיות המידע והתקשורת עצבו במידה רבה את מהלכי ההיסטוריה האנושית.

 

"ילידי דור האינטרנט נוטים לחשוב שהעולם נברא ביחד עם הסמארטפון והרשתות החברתיות. הגיע הזמן להכניס את הטכנולוגיה בת זמננו ואת השלכותיה החברתיות לתוך פרספקטיבה היסטורית ולהצביע על התפתחות המידע והעברתו בין בני אדם מאז שנוצר. הספר של פרופ' יוני מזרחי עושה זאת להפליא ויש לברך על כך".

פרופ' ניב אחיטוב, פרופסור אמריטוס למדעי הניהול ומערכות מידע, אוניברסיטת תל-אביב.

 

"פרופ' מזרחי טווה אריג מרתק של התפתחות טכנולוגית ותרבותית, ומציג בפני הקורא נקודת מבט מרעננת ושונה על ההיסטוריה הטכנולוגית שלנו. הקשרים הסמויים שבין המצאות כגון הטלפון, הטלגרף, המצלמה והראינוע – והקשר בינן ובין האינטרנט והטלפונים החכמים – מתעוררים לחיים בספר חכם ומהנה."

רן לוי, סופר, מהנדס ומגיש הפודקאסט 'עושים היסטוריה'

 

"חיבורו החדש של פרופ' יונתן (יוני) מזרחי – מציורי המערות לטלפון החכם –הוא חגיגה לקורא. הספר מרחיב דעת ומעמיק תובנות על המציאות של חיינו כיום, שמרביתה מדומה, דיגיטלית, באמצעות מסע היסטורי, המגייס אין-ספור מקורות, על התפתחות התרבות והאדם. שלוש שאלות עיקריות המציקות לקורא זה מכבר מתחדדות בספר: אחת, מהי אותה מציאות מדומה, שמתחרה במציאות הריאלית ואף מכריעה אותה בתחומים רבים, גם בתחומי נפש ורוח? שנייה, מה מותר האדם החי במציאות המדומה, ומה נגרע בו? ושלישית, מהו פשר גאונות ההעזה, הדמיון, היצירה והרוח של בני האדם המופלאים, הממציאים, שקידמו בדרך של פריצה ומהפיכה את תרבות המידע והתקשורת והשפיעו השפעה אדירה על תרבות האדם בכללה? המחבר איש אשכולות – ארכיאולוג, אנתרופולוג, פילוסוף, אידיאליסט ומחנך, רגיש לאמנויות – מגייס לספר את כל הממדים המגוונים האלה שבאישיותו לקיים אתנו, הקוראים, שיח עשיר מושגים וזוויות-ראייה על העולם, על עצמנו ועל תודעתנו".

פרופ' ישעיהו תדמור, פרופסור לחינוך ויו"ר "המועצה לרוח האדם בחינוך". בעבר מנהל בית הספר הריאלי בחיפה.

 

"ספרו של פרופ' יוני מזרחי משלים פער חשוב בספרות המקצועית העוסקת בחברה האנושית בעידן המידע. זהו מסע מרתק בתולדות הידע והתקשורת האנושית, הלוקח את הקורא צעד אחר צעד לפיתוחי הטכנולוגיה, המידע, והחברה ושוזר אותם יחד לכדי רעיון-מארגן ברור. החל מציורי המערות ועד ל"סייברספייס" – המרחב הקיברנטי, הספר מאתגר ברעיונות חדשניים, שלא ישאירו את הקורא אדיש. בתרומה להבנת המציאות המשתנה במהירות, הספר תומך את הבנת העתיד – על בסיס הבנת העבר של חברת המידע והידע".

ד"ר גיל-עד אריאלי, בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה, המרכז הבין-תחומי, הרצליה

 

בדוק גם

נרקיסים בקיץ

נרקיסים בקיץ מאת: שולה ברנע עורכת: הגר ינאי הוצאת סטימצקי * * * * * …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *